Domů » Recenze » Recenze Fitbit Alta HR: fitness náramek, který je radost nosit

Recenze Fitbit Alta HR: fitness náramek, který je radost nosit

Fitbit tento rok uvedl na trh vylepšenou verzi oblíbeného fitness náramku Alta, který dostal přídomek HR. Oproti svému předchůdci dostal do výbavy senzor pro měření srdečního tepu (proto HR v názvu – heart rate). Změnami prošel také software pro měření kvality spánku, který nyní poskytuje výrazně přesnější hodnoty. Poslední novinkou je možnost dokoupit si pásky z kůže, kterými lze nahradit ty klasické silikonové.

Fitbit Alta HR se prodává ve dvou velikostech – S(mall) a L(arge). První varianta se hodí především na menší ženské ruce, druhá naopak na ty pánské. Tělo je vždy stejné (kov + plast), nicméně silikonové náramky jsou k dispozici v celé řadě barev; od černé, přes fuchsiovou, oranžovou, růžovou, šedou či modrou. Základní verze náramku stojí 3 290 Kč, varianta s koženým páskem pak o několik stokorun více.

Fitbit Alta HR seženete v několika barevných variantách

Lehký společník, kterému nevadí stříkající voda

Souběžně s kompaktním Fitbitem Alta HR jsem testoval také větší a vybavenější model Fitbit Charge 2, jehož recenzi si můžete přečíst zde. Zatímco o náramku Charge 2 na ruce budete vědět, protože má o něco větší rozměry, u Alty HR vás překvapí lehké tělo (23 gramů bez pásku) a fakt, že jeho přítomnost na ruce téměř nebudete vnímat. Aktuálně se jedná o jeden z nejmenších a nejlehčích fitness trackerů na trhu se skvěle vyřešenou ergonomií. Kdo mě zná, ví, že na ruce nerad nosím cokoliv většího, o čem vím, u Alty HR jsem ale takový pocit vůbec neměl a při nošení mi nijak nevadil.

Náramek je odolný vůči stříkající vodě, což v praxi znamená, že mu nevadí déšť při sportu či pot, ale sprchovat se s ním už výrobce nedoporučuje. Přesto jsem v zahraničních diskuzních fórech našel spousty reakcí od uživatelů, kteří se s náramkem běžně sprchují a náramek jim bez problémů funguje. Je ale škoda, že Fitbit negarantuje komplexní voděodolnost – takhle jsem byl po každé sportovní aktivitě či při večerní hygieně nucen náramek sundávat a pak opětovně nasazovat, což není zrovna dvakrát pohodlné.

O zobrazování se stará nedotykový OLED displej. Dejte si ale pozor, na přímém sluníčku není příliš dobře čitelný a častokrát si budete muset pomoci stínem ruky, což při běhání není úplně ideální – pozadí je samozřejmě černé, text má barvu bílou. Kvůli úspoře energie se displej po nastaveném časovém intervalu sám vypne, probudit jej můžete gestem, kdy ruku přiblížíte před obličej, nebo poklepáním. Silnějším kliknutím prstu na náramek se pak přepínáte v jednotlivých nabídkách. Pokud na náramek kliknete slabě, gyroskop tuto akci nijak nevyhodnotí a skutečně je nutné prstu přidat trochu více síly.

Na displeji lze zobrazovat informace o datu a času & nachozené kroky, srdeční tep, ušlou vzdálenost, spálené kalorie, aktivní minuty (při sportu) a stav baterie. Pořadí těchto nabídek změníte přímo v mobilní aplikaci, případně lze vypnout ty, které nechcete používat.

Mobilní aplikace: klíč k vašim statistikám

Výrobce překvapivě nabízí mobilní aplikaci nejen pro Android a iOS, ale jeden z mála také pro mobilní Windows. Právě mobilní aplikace slouží ke zobrazování komplexních statistik, které náramek při nošení naměří. A málo jich rozhodně není – Fitbit počítá kroky, měří ušlou vzdálenost a spálené kalorie, během dne průběžně měří váš srdeční tep a samozřejmě na displeji umí zobrazit hodiny a notifikace na nové hovory, SMS či upomínky z kalendáře. Veliká škoda je, že skrze aplikaci není možné do náramku posílat notifikace z aplikací třetích stran v telefonu, upozornění jen na SMS a hovory pro mě bylo nedostačující, a navíc na ně nelze nijak reagovat – mají pouze informativní charakter.

Na hlavní obrazovce mobilní aplikace najdete nástěnku s aktuální statistikou. Kromě počtu kroků zde vidíte nachozenou vzdálenost, spálené kalorie, aktivní pohybové minuty či dobu spánku. Po prokliknutí do každé z kategorií uvidíte extrémně podrobné statistiky včetně historie, takže si můžete porovnávat, jak jste na tom se svou aktivitou v průběhu času.

V případě, že překonáte nějaký rekord či stanovený cíl, aplikace vás odmění odznáčky, které mají sloužit jako motivační prvky. Své výsledky lze sdílet s přáteli, kteří Fitbit také používají, což opět funguje jako dobrý motivační prvek.

Nejvíce mě bavilo sledovat přehledy spánku, kde jasně vidíte jednotlivé fáze i celkovou dobu včetně týdenního průměru. O tom ale více v další kapitole…

Měříme ve dne i v noci

Náramek rovněž umí automaticky rozpoznat, když začnete běhat nebo jezdit na kole. Zatímco při měření nachozených kroků náramek poskytoval celkem přesné hodnoty (na 200 ručně počítaných krocích Alta HR naměřil 195 kroků), v případě běhu už statistika tak přesná nebyla a náramek měl tendenci nadhodnocovat. Na osmikilometrové trase, kterou běžně běhám, byl rozdíl až 600 či 800 metrů, což už mi přijde celkem dost. Když jsem stejný okruh absolvoval s Fitbitem Charge 2, byla odchylka jen okolo 150 metrů.

Nadhodnocování naměřené vzdálenosti při běhání jsem řešil i s podporou Fitbitu, kde mi bylo sděleno, že v některé z dalších aktualizací by měl být software optimalizován tak, aby poskytoval přesnější hodnoty.

Díky skvělé ergonomii a nízké hmotnosti jsem neměl problém s Fitbitem usínat, ba naopak – jak jsem nakousl výše, sledování spánkové aktivity mě skutečně bavilo. Fitbit má pro měření jednotlivých úrovní spánku patentovanou vlastní technologii, která funguje velice přesně, a vy se pak v grafech můžete kochat tím, jak dobře se vám spalo a kolikrát jste se v noci vzbudili. V těle náramku se nachází vibrační motorek, který lze využít pro buzení či upozornění na notifikace.

Podobně komplexní statistiky samozřejmě nenajdete jen u spánku, ale i u chůze, běhu či měření srdečního tepu a častokrát jsem se před spaním přistihl, jak jsem v aplikaci procházel naměřená data.

Týden na jedno nabití

Výrobce se v propagačních materiálech chlubí až týdenní výdrží. K tomuto údaji jsem přistupoval trochu nedůvěřivě, ale po několikatýdenním testování mohu potvrdit, že týden na jedno nabití Fitbit Alta HR skutečně zvládne.

Dobíjení probíhá skrze speciální kolébku s USB kabelem, do které se náramek zacvakne. Z nuly na sto jej nabijete za dvě hodiny.

Závěrečné hodnocení Fitbit Alta HR recenze

Fitbit Alta HR se skvěle hodí pro ty, kteří chtějí mít přehled o své pohybové aktivitě a kvalitě spánku. Díky kompaktnímu tělu a nízkým rozměrům o něm při nošení nebudete vědět. Komunikaci s telefonem zajišťuje rozhraní Bluetooth 4.0, přes které se do mobilní aplikace posílají veškerá data.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Samotné tělo Fitbitu je skutečně miniaturní. Díky tomu o něm při nošení téměř nebudete vědět.

Velkou pochvalu si výrobce zaslouží i za přehledné prostředí aplikace. To je sice v angličtině, ale těch pár slovíček se snad zvládne naučit každý. Přesné je také měření kroků, tepové frekvence a spánku, což ocení běžní uživatelé. Běžcům a pohybově aktivnějším jedincům bych zatím koupi Alty HR nedoporučil, jelikož při běhání byly výsledky zbytečně nadhodnocené; naopak při chůzi kroky seděly perfektně. Snad to tedy v budoucnu opraví nová aktualizace softwaru.

Recenze Fitbit Charge 2: Chytrý náramek, který vás udrží v kondici

V případě, že hledáte náramek pro měření při běhání, zkuste Fitbit Charge 2, se kterým jsem problémy s nadhodnocováním nezaznamenal. Pokud pro vás ale přesné hodnoty při běhání nejsou důležité, pak vám Alta HR poslouží skvěle. Pozornost si zaslouží také fitness náramek Xiaomi Mi Band 2, který stojí necelých 1000 Kč a nabízí výdrž až 20 dní, kompletně voděodolné tělo (IP67), krokoměr, senzor srdečního teplo i monitoring spánku.

Recenze Xiaomi Mi Band 2: Bestsellerem podruhé?

Fitbit Alta HR

8.4

Design a zpracování

8.3/10

Funkce a výbava

7.5/10

Výdrž baterie

8.6/10

Pohodlnost nošení

9.2/10

Klady (+)

 • design a ergonomie
 • týdenní výdrž
 • přesné měření chůze, tepu a spánku
 • automatické měření běhu a jízdy na kole
 • aplikace pro Android, iOS i WP
 • přehledné prostředí aplikace
 • odolnost vůči stříkající vodě

Zápory (–)

 • vyšší cena
 • výrobce negarantuje kompletní voděodolnost
 • omezené notifikace
 • čitelnost displeje na sluníčku
 • nadhodnocování při běhu
 • aplikace je v angličtině

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

11 komentářů

 1. Pavel Majzlík

  Jaká je výhoda oproti Mi Band 2?

  • Za sebe si myslím (měl jsem i band 2 a přešel jsem na fitbit), že je to v hlavě v kvalitě měření a té aplikaci, plus něco se samo připlácí za značku. xiaomi je přece jen symbol levných zařízení, kdežto fitbit si svoji cenu prostě drží. ale pokud někdo řeší peníze, pak bych klidně vzal mi band 2 :) za fitbit se zkrátka platí.

  • já altu HR na běhání taky nemůžu doporučit. jak píše autor v testu, fakt to při běhu docela nadhodnocuje, je to i na redditu a v support fórech fitbitu. čekám na nový firmware tak snad to vyřeší. jinak je to super tracker a na ruce u něm fakt vůbec nevím. Standa

 2. Zbytečně drahý mi přijde, ten MiBand je mnohem levnější. a teď užý bych počkal na chystaný miBand 3 radši.

 3. Zdravím, chtěla bych se jen zeptat na ten silikonový pásek- dnes jsem koupila – ale tedy přijde mi že ten pásek na tom displejiku nedrží napevno-trochu se kýve.. trošku mě to vyděsilo jestli to tak prostě je a nebo mám zas nějaký vadný kus :(

 4. Dobrý den, mě by zajímalo srovnání Fitbit Alta HR a Fitbit Charge HR 2, kromě velikosti je v nich nějaký rozdíl?

  • Tomáš Krompolc

   Dobrý den, náramky jsou velmi podobné. Charge 2 nicméně nabízí trochu více funkcí.
   Oproti Alta HR umí například režim „Connected GPS“, což znamená, že si z telefonu „streamuje“ GPS polohu, takže potom budete mít přímo v aplikaci zaznamenanou i trasu dané aktivity a o něco přesnější informace o vzdálenosti, průměrné rychlosti atd.
   Další výhodou Charge 2 je větší displej, na němž se už v průběhu aktivity zobrazují průběžné informace, jako je třeba aktuální a průměrná tepová frekvence, rychlost, vzdálenost, tempo a podobně. Danou sportovní aktivitu je nutné pro zobrazení těchto informací a zapnutí sdílené GPS aktivovat manuálně z menu náramku, v případě automatického rozpoznání informace uvidíte až v aplikaci a GPS data nebudou k dispozici.
   V této recenzi také kolega píše, že čitelnost displeje je na přímém sluníčku špatná, s čímž osobně u Charge 2 problém nemám, ale nemám možnost porovnání.

   Jednoduše řečeno, Alta HR je levnější méně vybavená varianta vhodná spíše pro uživatele hledající zařízení pro monitorování chůze, spánku a možná občasného běhu. Je ale zase kompaktnější a vydrží na jedno nabití zhruba o dva dny déle. Pokud sportujete aktivněji nebo chcete využít možnosti sdílené GPS z telefonu (užitečné zejména u cyklistiky a delších pěších výletů), doporučil bych trochu dražší Charge 2, osobně jsem s ním plně spokojen.

   Pokud nevadí angličtina, jednotlivé odlišnosti jsou podrobně [odkaz]

 5. Camilla Anna

  Dobrý den, mám asi přes rok fitbit náramek alta HR, rozbil se mi pásek – nejprve se uvolnil a teď už po nandání nedrží vůbec. Nemůžu na netu najít náhradní silikonové pásky. Poradíte mi někdo? Děkuji

 6. Alice Rozankova

  Dobrý den,
  lze aplikaci do mobilu nainstalovat v češtině?
  Děkuji

  • No, při instalaci neexistuje nic jako „v jakém jazyce“, to je doména tak PC při instalaci z média.
   Dnes je jazyk primárně určován systémem, v jakém jazyce je on, do takového se lokalizuje aplikace.
   Mohou jednotlivé aplikace nabízet nastavení, příp More Locale?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).