TOPlist

Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT: v hlavní roli výdrž

Huawei Watch GT recenze

Společnost Huawei před třemi týdny na vlastní tiskové konferenci v Londýně představila plejádu novinek. Mezi tou nechyběl vlajkový model Huawei Mate 20 Pro (recenze), klasický Mate 20, herní smartphone Mate 20X, prémiový Mate 20 RS Porsche design, a došlo také na příslušenství v podobě náramku Band 3 Pro a chytrých hodinek Watch GT, na které se dnes podrobněji podíváme.

Jedná se o elegantní hodinky s kruhovým dotykovým displejem, které díky vlastnímu procesoru a vlastnímu prostředí nabídnou výrazně lepší výdrž než konkurence. Novinka se bude na českém trhu prodávat v námi testované verzi Sport za 5 699 Kč a ve variantě Classic za 5 999 Kč včetně DPH. Jaké vlastnosti nabízí oproti konkurenci a v čem naopak ztrácí? To a mnohem více vám prozradí naše Huawei Watch GT recenze.

Video recenze Huawei Watch GT

Huawei Watch GT: obsah balení

Obsah balení asi nikoho nepřekvapí. Huawei novou generaci hodinek zabalil do větší hranaté krabičky, ve které uživatel nalezne jen nezbytné příslušenství. Nacházejí se zde samotné hodinky, které jsou bezpečně uloženy v levé polovině balení. Ve zbytku se ukrývá stručná uživatelská příručka, dokovací puk pro nabíjení a metr dlouhý kabel s USB-C koncovkou.

Huawei Watch GT recenze

Škoda, že výrobce nepřibalil i náhradní kratší řemínek. Ten dodávaný je ve velikosti L, která nemusí úplně každému vyhovovat. Mnohem více mi k hodinkám sedí třeba hnědý kožený pásek, který nabízí verze Classsic. Díky klasickému 22mm uchycení nebude žádný problém si dokoupit jakýkoliv jiný řemínek s touto roztečí.

Huawei Watch GT recenze
S koženým řemínkem Huawei Watch GT vypadají o poznání lépe

Povedený design a výborné dílenské zpracování

Huawei není na poli nositelné elektroniky žádným nováčkem. Jeho předchozí modely chytrých hodinek vždy patřily k těm nejelegantnějším na trhu a Watch GT to jenom potvrzují. Nové hodinky jsou jednoduše nádherné a ihned jsem se do nich zamiloval. Luxusně působí zejména verze Classic, ale ani námi testovaná konzervativnější sportovní varianta nepůsobí méně cenným dojmem.

Za atraktivní vzhled může především velký displej, který je lehce zapuštěn do kompaktního těla. Celistvost hodinek mě opravdu mile překvapila. Jsou tenké pouze 10,6 mm a váží pouhých 46 gramů. Na ruce se velmi pohodlně nosí, při sportovních aktivitách nijak zvlášť nevadí a nemusíte se bát si je vzít ani ke společenskému obleku.

Samotné tělo hodinek je vyrobeno z nerezové oceli, na které přesně navazuje zkosený keramický rámeček, jenž kryje povrch displeje. Na pravém boku si nelze nevšimnout dvou výrazně vyčnívajících kovových tlačítek, která se pohodlně mačkají. K hodinkám je standardně dodávaný sportovní gumový řemínek, který si díky speciálním osičkám bez problému sami vyměníte za jiný pásek s 22mm roztečí.

Na spodní části, vyrobené z tvrdého matného plastu, se nachází velký senzor srdečního tepu, který mírně vystupuje z těla zařízení, aby mohl lépe fungovat. V modulu jsou přítomné i dva kovové piny pro nabíjení. Aby se dokovací puk k hodinkám snadněji přicvaknul, je v těle zařízení zabudován magnet. Huawei Watch GT jsou velmi precizně zpracovány a působí pevným a robustním dojmem.

Špičkový displej a průměrná hardwarová výbava

Chytré hodinky Huawei Watch GT se kromě výborného zpracování mohou pyšnit i špičkovým displejem. Nabízejí kruhový dotykový panel s úhlopříčkou 1,39 palce a vysokým rozlišením 454 x 454 pixelů (jemnost 326 bodů na palec). Vyroben je technologií AMOLED, která se stará o absolutní černou, vysoký kontrast a syté barvy. Na displej je radost se dívat i za přímého světla, jelikož disponuje vysoký jasem.

Nastavovat jej můžete ručně v nastavení hodinek od hodnoty 1 do 5 nebo můžete zvolit automatickou regulaci, která funguje naprosto bezchybně. Displej je nepatrně zapuštěn do těla hodinek a je chráněn odolným krycím sklem. Bohužel se displej nedá ovládat v rukavicích, což je škoda.

Hardwarová výbava hodinek je na průměrné úrovni. Hnacím motorem se stal blíže nespecifikovaný procesor, kterému sekunduje pouhých 16 MB operační paměti a skromných 128 MB interního úložiště, které je vyhrazeno pouze systémovým aktualizacím.

Konektivita zahrnuje služby polohy (GPS, Glonass, Galileo) a Bluetooth ve starší verzi 4.2 LE. Zamrzí nepodpora ANT+ a absence Wi-Fi. Hodinky podporují také NFC, nicméně pouze ve spojení s platebním systémem Huawei Pay, který u nás není dostupný. Mezi senzory zde najdeme akcelerometr, barometr, magnetometr, gyroskop, snímač srdečního tepu a světelný senzor, který reguluje úroveň jasu displeje.

Bezkonkurenční výdrž baterie a rychlé dobíjení

V útrobách hodinek zabírá své místo baterie o slušné kapacitě 420 mAh, což samo o sobě prorokuje dobrou výdrž. Díky pinovému nabíjení přes magnetický dokovací puk se nabijí z nuly na 100% zhruba za hodinu, což je velice příjemné.

Výrobce udává výdrž hodinek při běžném užívání 14 dní (cvičení 90 minut týdně a kontinuální sledování srdeční frekvence). Při aktivované GPS, zapnutém měření srdeční frekvence a nepřetržitém sledování cvičení hodinky vydrží v provozu 22 hodin. A pokud se spokojíte pouze s příjmem notifikací bez měření srdečního tepu a jiné interakce s hodinkami, vyšplhá se životnost baterie až na 30 dní.

A jaké je to v praxi? Budu upřímný, za dva týdny náročného testování jsem nabíjel hodinky pouze dvakrát. A to jsem se rozhodně nijak neomezoval. Na zápěstí jsem je nosil nepřetržitě, cvičil se zapnutou GPS i bez, neustále měl aktivní měření srdečního tepu a přijímal notifikace.

Možná se ptáte, jak je to možné? Ani já jsem zprvu nechtěl věřit, že je možné s chytrými hodinkami dosáhnout takových výsledků. Jas displeje jsem měl nastaven na automatický režim, který je komfortní ve dne i v noci.

Sportovní aktivitu jsem spočítal na 90 minut s aktivní GPS za týden a stejný časový údaj jsem strávil i při sálovém cvičení. Při hodinové sportovní aktivitě bez GPS se v průměru hodnota baterie sníží o 3%. Se zapnutou GPS se za hodinové cvičení stav akumulátoru sníží zhruba o 9%.

Při sundání a odložení hodinek nedochází k přerušení příjmu notifikací, ale hodinky mají zhasnutý displej, je omezena většina funkcí a hodinky vás nijak neruší. Bohužel schází jakýkoli úsporný režim, ale i tak lze výdrž baterie jednoznačně určit za bezkonkurenční v oblasti chytrých hodinek.

Sportovci si s Huawei Watch GT přijdou na své

Watch GT nabízejí 10 výchozích módů sportovních aktivit. Na výběr máte mezi venkovním běháním, během na páse, chůzí, turistikou, terénním během, plaváním venku nebo uvnitř, outdoor/indoor cyklistikou a ostatním (posilovna, bojová umění a jiné sporty). U každé sportovní aktivity nesmí chybět určení cíle, kterého chcete dosáhnout (čas, délka, spálené kalorie nebo žádný).

Ke spuštění sportovních aktivit se dostanete velmi snadno, je k tomu vyhrazené spodní tlačítko. Po jeho zmáčknutí se zobrazí nabídka se všemi druhy aktivit, které jsem zmínil výše. Není nic jednoduššího než na pár kliknutí začít měřit své cvičení, za což výrobce velmi chválím.

Po skončení aktivity vám hodinky zobrazí celý záznam cvičení, který nabízí všechny potřebné údaje včetně pěkných grafů a statistik. Všechny záznamy o cvičení se nacházejí přímo v hodinách v aplikaci Workout records, popřípadě týdenní souhrn v Workout status. U záznamu denní sportovní aktivity mi bohužel chyběl přehled o vystoupaných patrech.

Trochu mi od hodinek chyběla motivace jít cvičit nebo se alespoň protáhnout, když dlouho sedím. Pokud jsem už nějakou dobu sportoval, opět mě hodinky nepochválily za můj výkon. Jediné kdy vám hodinky pogratulují je, když překonáte hranici stanovených kroků na den. Zde bych si od chytrých hodinek přál větší interakci s uživatelem.

Huawei Watch GT: váš trenér v běhání

Nevíte si rady s běháním nebo jen chcete, aby vás při něm někdo motivoval a směroval? Proto je v hodinkách přítomen chytrý trenér, který nabízí koučink od základních po pokročilé tréninky a asistenci v reálném čase, která vás provede cvičením a poskytne okamžitou zpětnou vazbu.

Přítomné jsou 4 lekce, které jsou odstupňované podle obtížnosti. U každé je napsána celková doba trvání, většinou okolo 30 minut. Trénink je rozdělen do několika intervalů (rychlá chůze, jogging nebo rychlý běh), které se střídají po kratších nebo delších časových úsecích.

Před každým úsekem vám hodinky zobrazí, co vás čeká za část tréninku a jak si zatím vedete. Průběžně jste informování o srdeční frekvenci. Okamžitě dostáváte přehled, jestli je váš srdeční pulz v mezích dané sportovní aktivity a co máte zlepšit.

Při venkovním běhání je zaznamenáván i údaj VO2Max. Tento ukazatel značí maximální spotřebu kyslíku (neboli aerobní kapacitu organizmu) a je užitečný zejména pro určení vytrvalostní zdatnosti (kondice).

U této funkce mě překvapila její podrobnost a funkčnost. Nedá se říct, že by se jednalo o plnohodnotného trenéra, to vůbec ne, ale může to být příjemným zpestřením vašeho každodenního nebo občasného běhání.

Ani plavci nepřijdou zkrátka

Huawei s novými hodinkami cílí především na sportovně založené uživatele. Watch GT se mohou potápět až do hloubky 50 metrů, tj. do tlaku 5 atmosfér… tedy alespoň to výrobce uvádí na webu. Realita je ale trochu odlišná. Vzhledem k tomu, že hodinky podporují standard 50M, skutečně v hloubce 50 metrů vydrží, ale maximálně v laboratorních podmínkách, bez pohybu, ve zcela klidné vodě, a ještě po velmi krátkou vzdálenost. Při pohybu s hodinkami v takové hloubce (a i mnohem menší) totiž dochází k několikanásobně vyššímu tlaku na těsnění a gumové membrány, a hodinky by to tedy logicky nemusely vůbec vydržet.

Jinými slovy, hodinky jsou vhodné pro povrchové plavání, pro potápění v žádném případě ne, a už vůbec ne do hloubky 50 metrů. Proto se nezapomnělo na možnost deaktivování dotykového displeje, která se automaticky zapne při spuštění aktivity plavání.

Aktivita plavání umožňuje dvě základní cvičení. Asi nejběžnějším bude Pool Swim, v tomto případě je při cvičení vypnutá GPS i senzor tepové frekvence. Délku bazénu si nastavíte od 20 do 60 metrů a interval upozornění po vámi preferovaným počtu kol.

Dále je v nabídce aktivit dostupné plavání v otevřené vodě, při kterém je zapnutá GPS (GPS nefunguje pod vodou, proto budete nuceni pravidelně zvedat hodinky z vody k určení uplavané vzdálenosti).

Na konci cvičení dostanete záznam o uplavané délce, času cvičení, spálených kalorií, počtu temp, průměru temp za minutu, počtu kol, hlavním stylu plavání (většinou mi psalo Medley, tedy mix stylů, i když jsem plaval jen jeden), časovém průměru na 100 metrů a skóre SWOLF (tento údaj zahrnuje délku bazénu, časový interval a počet temp na jeden bazén).

Spánek je velmi důležitý, Watch GT jej změří dokonale

Chcete-li mít dokonalý přehled o svém zdraví, pak vás jistě potěší inteligentní monitorování spánku Huawei TruSleep 2.0. Spánková aktivita se je klasifikována do čtyřech fází (spánek hluboký, lehký, REM fáze nebo probuzení). Je sledována i kontinuita hlubokého spánku a kvalita vašeho dýchání.

Všechny naměřené údaje si zobrazíte přímo v hodinkách nebo v telefonu v podobě nádherných grafů a přehledných statistik. Za spánek je vám přidělen i odpovídají počet bodů, takže ihned dokážete odhadnou, jak kvalitní v daný den byl.

Operační systém LiteOS: je co vylepšovat

Huawei po několika letech, kdy ve svých chytrých hodinkách preferoval Google Wear OS, přináší vlastní uživatelské prostředí. To je postavené na platformě LiteOS pro internet věcí, kterou Huawei vyvíjí od roku 2015. Prostředí vypadá jako mix Wear OS od Google a Tizenu od Samsungu.

Hned v úvodu je třeba zmínit, že hodinky lze spojit se všemi telefony s operačním systémem Android 4.4 a vyšším nebo i s iPhony s iOS 9.0 a novějším. Spojení probíhá přes Bluetooth LE.

Párování a správa hodinek je možná přes aplikaci Huawei Health. Skrze ni je možné Watch GT aktualizovat, aktivovat záznam spánku, povolit nepřetržité sledování tepové frekvence, nastavit budík nebo zapnout oznámené pro jednotlivé aplikace.

V této aplikaci máte přehled o vašich sportovních aktivitách, které můžete sdílet do aplikací Google Fit (propojení funguje perfektně), MyFitnessPal nebo do aplikace Apple Health, bohužel toto spojení skrze Apple HealthKit není plně automatické a čas od času musíte data synchronizovat ručně.

Huawei Health
Cena: zdarma

Jednoduché prostředí, pouze v angličtině

Výchozí pozicí prostředí je ciferník, který si po jeho přidržení můžete libovolně měnit. Na výběr máte pouze z 11 ciferníků, které si nemůžete nijak přizpůsobovat. Vlevo od ciferníku se nachází widget s kruhovým grafem, který zobrazuje počet ušlých kroků, aktivní minuty a počet odpočinků za den. Na další kartě je zobrazeno počasí v aktuálním místě (data se berou z telefonu). V posledním okně (nebo vpravo od ciferníku) vidíte vaši aktuální tepovou frekvenci s názorným grafem.

Pokud na ciferníku potáhnete prstem dolů, sjede vám lišta s rychlými přepínači. Zde si můžete zapnout režim nerušit, funkci zobrazení displeje po dobu pěti minut (raději bych uvítal plnohodnotné Always On), rychle najít telefon (pokud je v dosahu technologie Bluetooth) nebo zamknout dotykovou plochu displeje.

Zamknout obrazovku proti nechtěným dotykům můžete i delším podržením spodního tlačítka, kterým tuto funkci i deaktivujte. V horní liště se vám ještě zobrazuje aktuální datum, stav baterie a informace o připojeném Bluetooth. Rychle se zde dostanete i do nastavení hodinek. To není vůbec obsáhlé. Prakticky lze nastavit pouze jas displeje, ciferník, zapnout (aktivovat plán) režim nerušit, restartovat, resetovat nebo vypnout systém, nebo zjistit údaje o hodinkách.

Zobrazení notifikací a systémové aplikace

Potáhnutím prstu nahoru na ciferníku se vám zobrazí výčet notifikací, které hodinky obdržely z telefonu. Těch se do této lišty vejde maximálně 25. Po rozkliknutí zprávy si ji můžete přečíst a tahem do pravé strany smazat.

Tím se ale notifikace nesmaže v telefonu, což se děje i v opačném případě, kdy smažete zprávu v telefonu, v hodinkách stále zůstává. Nic jiného s notifikacemi dělat nelze, což je škoda, chyběla mi alespoň možnost rychlé odpovědi. Na příchozí hovor také nelze odpovídat, lze ho jen ukončit.

Pro návrat zpět se v systému využívá tahu prstem z levého okraje. Horním tlačítkem vyvoláte menu aplikací a dlouhým stisknutím nabídku pro vypnutí. Spodním tlačítkem se dostanete již k zmiňované nabídce sportovních aktivit nebo dlouhým podržením aktivujete zámek displeje.

Všechny aplikace se nacházejí v samostatné nabídce, kterou se prochází vertikálně. Nabídka obsahuje rychlou zkratku do nabídky cvičení, přehled výsledků sportovních aktivit, nástroj pro měření tepu, záznamy o krocích a aktivních minutách za den nebo údaje o spánku.

Menu nabízí i nástroj barometr, kompas, počasí, zprávy (notifikace), stopky, časovač, budík, svítilnu, nalezení telefonu nebo nastavení. Mezi aplikacemi mi hodně chyběl hudební přehrávač, kalendář včetně plánovače a poznámek, kalkulačka nebo jednoduchá aplikace navigace (mapy).

Recenze Huawei Watch GT: závěrečné hodnocení

Chytré hodinky Huawei Watch GT mě nadchly hned v několika ohledech. Ihned jsem se zamiloval do jejich minimalistického a zároveň velmi elegantního designu. Použité materiály a zpracování jsou na nejvyšší úrovni. Hodinky jsou i příjemně tenké a lehké, takže jejich nošení je opravdu hodně pohodlné.

Velice jsem uvítal klasické 22mm uchycení řemínku, takže jsem okamžitě sáhl po svém koženém pásku, se kterým hodinky vypadají o poznání lépe. Užíval jsem si i pohledu na překrásný AMOLED displej, s velice jemným rozlišením, sytými barvami a dostatečným maximálním jasem. Škoda, že jej nelze ovládat i v rukavicích.

Co musím na hodinkách vyzdvihnout, jsou sportovní funkce, měření tepu a spánkové činnosti, a hlavně vodotěsnost do 50 metrů. Možná bych uvítal i přítomnost reproduktoru nebo mikrofonu, ale to jsou jen drobné nedostatky.

Huawei Watch GT recenze

Sportovci ocení zabudovanou tri-GPS, díky níž je možné zaznamenávat trasu bez nutnosti mít spárovaný smartphone. U záznamu denní sportovní aktivity mi bohužel chyběl přehled o vystoupaných patrech.

Operační systém LiteOS je zároveň nejmenší a největší slabinou hodinek. Díky němu mají hodinky neuvěřitelnou a bezkonkurenční výdrž baterie, na druhou stranu toho hodinky, kromě perfektního sledování sportovních aktivit, příliš neumí.

Systém je sice svižný, ale nenabízí příliš mnoho funkcí a aplikací. Mírnou překážkou může být i prostředí v anglickém jazyce. Během dvoutýdenního testování obdržely hodinky tři updaty, tak se snad časem podaří tyto neduhy odstranit. Velké zklamání pro mě byl i příjem notifikací a nemožnost na ně nějak odpovídat.

Huawei Watch GT bych doporučil především sportovně založeným uživatelům, kteří si potrpí na kvalitním záznamu jejich cvičení, tepové frekvence či spánku a také se nechtějí omezovat častým nabíjením hodinek. Oželí i chytré funkce, některé aplikace a smíří se pouze s upozorněními na přijaté notifikace. Za cenu 5 699 Kč dále dostanete povedený design, skvělé zpracování a velmi kvalitní displej.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Mezi největší konkurenty hodinek Huawei Watch GT aktuálně patří Apple Watch Series 4 (recenzi čtěte zde) nebo chytré hodinky Samsung Galaxy Watch (recenze). Oba konkurenti ztrácejí ve výdrži baterie, ale přináší mnohem propracovanější operační systémy. Mezi největší slabiny nových Apple Watch patří vyšší cena a kompatibilita pouze s iPhony.

Huawei Watch GT

Huawei Watch GT
8.3

Design a zpracování

8.6/10

Funkce a výbava

7.3/10

Pohodlnost nošení

8.8/10

Výdrž baterie

8.5/10

Klady

  • skvělý kruhový displej
  • bezkonkurenční výdrž baterie
  • výborné zpracování a krásný design
  • rychlé a pohodlné nabíjení
  • vhodné pro plavání
  • módy sportovních aktivit
  • klasické 22mm uchycení řemínků
  • příznivá cena

Zápory

  • nedostatek aplikací a funkcí systému
  • nedokonalé propojení s telefonem
  • absence hudebního přehrávače a kalendáře
  • prostředí systému v angličtině
  • NFC nelze využívat k placení
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku