V našem seriálu o slavných osobnostech IT světa jsme již psali o zakladateli a prvním CEO Microsoftu Billovi Gatesovi i jeho nástupci Stevovi Ballmerovi. Proto je jen logické, že řada přišla i na třetího a v současné době stále aktuálního šéfa Satya Nadellu.
Padesátník Nadella velmi dbá na své soukromí a kvůli jeho indickému původu o jeho dětství a mládí není dostupných tolik informací, nicméně i tak se nám povedlo najít sedm faktů, které jste o něm možná nevěděli. Pojďme se na ně podívat!
1) pochází z Indie, svůj původ však nikde nezmiňuje, což někteří nesou těžce
Satya Nadella se narodil v roce 1967 v indickém městě Hajdarábádu do rodiny středně postaveného úředníka a zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl jednou stát nejlépe placeným CEO IT firmy na světě.
Po absolvování nižších stupňů vzdělání nastoupil na Manipalský technologický institut, kde získal bakalářský obor v počítačových vědách. Zde nastává zlom, protože navazující magisterský obor se Satya rozhodl vystudovat v americkém Wisconsinu na univerzitě v Milwaukee. To se mu také povedlo a v roce 1990 zde získal i svůj druhý titul a v USA už zůstal.

Když se o mnoho let později stal šéfem jedné z nejdůležitějších společností dneška, spousta Indů očekávala, že by své pozice mohl využít k propagaci Indie a obecně zdůrazňovat svůj původ. To se ovšem rozhodně nestalo a Satya o svém původu téměř nemluví, v oficiálním profilu na webu Microsoftu se například dočteme o Indii pouze v sekci o místě narození.
Z lehce hořkého tónu indických médií lze odvodit, že mu opomíjení svého rodiště má spousta krajanů trochu za zlé. Například anglicky psaný web Hindustan Times zveřejnil článek, v němž vyjmenovává příležitosti, při nichž Nadella mohl na svůj původ upozornit a nevyužil jich.
Veřejné mínění v Indii možná může být k jeho osobě trochu kritické, ale v jeho rodném městě má pověst skvělou. Server The Times of India udělal před několika lety rozhovor s rodinným řidičem Nadellových rodičů, který nešetřil obdivem. S hrdostí v hlase prý mluvil o tom, že Satya i po mnoha letech v USA stále mluví plynule hindštinou a telugštinou (Indie má 23 oficiálních jazyků) a pravidelně navštěvuje svou rodinu. Řidič také zdůrazňoval, že vždy před návratem do Spojených států Satya jako symbol vděku předá místním nějaký dárek.
2) jeho rodiče jsou buď velmi skromní, nebo plně nechápou úspěch svého syna
Zajímavou kapitolou jsou také rodiče Satya Nadelly, kteří velmi neochotně poskytují jakékoliv rozhovory a informace o dětství svého syna. Z dostupných vyjádření navíc vyplývá, že jim zřejmě úplně nedochází, jak významnou pozici jejich syn zastává.
Otec říká, že svému synovi přeje vše nejlepší, ale nechápe, proč by měl mluvit o Satyově dětství — prý to není důležité. Celé pozdvižení ohledně úspěchu jeho syna je prý přehnané a zbytečné. Na další naléhání řekl, že je rád, že jeho „snaživý a pracovitý syn dosáhl svého cíle“. Stručný rozhovor pak na odchodu zakončil slovy, ať ho reportéři „prosím omluví.“
Ještě méně sdílná je Satyova matka, která prý s lehkým úsměvem indickým novinářům řekla, ať si radši promluví s jejím manželem: „Satya je můj syn, ano, ale to je vše, co bych si k tomu přála říct.“
3) během své šestadvacetileté kariéry v Microsoftu zastával celou řadu funkcí a stojí i za klíčovými produkty
Satya nastoupil po nepříliš dlouhé kariéře v Sun Microsystems do Microsoftu během roku 1992 na manažerskou pozici týkající se vývoje Windows. V té době ovšem ještě studoval další vysokou školu a rozhodl se, že navzdory perspektivnímu zaměstnání v Microsoftu zkusí další titul získat.
Dva a půl roku tedy pracoval pro Microsoft a zároveň studoval již svou třetí vysokou školu, což je vskutku úctyhodný výkon. V jednom pozdějším rozhovoru tuto dobu popsal takto: „V pátek večer jsem vždy nastoupil do letadla a odletěl do Chicaga, kde jsem trávil soboty na univerzitě a v pondělí jsem už zase byl zpátky v Redmondu (sídle Microsoftu).“

Školu úspěšně dokončil a zvládl zároveň stoupat i po kariérním žebříčku, kde vystřídal celou řadu vedoucích pozic. Jeho rukopis tak najdeme u množství významných produktů, včetně Office 365, OneDrive, Bing a Azure. Cloudové služby obecně byly před nástupem do pozice CEO jeho velká specializace a pomohl Microsoftu v tomto klíčovém odvětví zásadním způsobem růst, což se v dnešní době ukazuje jako velmi prozíravé rozhodnutí, neboť tyto produkty generují podstatnou část zisků společnosti.
Zajímavé je také to, že před svým zvolením do pozice CEO nikdy tuto funkci nezastával v žádné jiné společnosti — řídit rovnou celý Microsoft musela tedy být pořádná zkouška ohněm. Možná i proto se v jeho začátcích stal jeho osobním koučem sám zakladatel Microsoftu Bill Gates.
4) na radu, co by doporučil ženám bojícím se požádat o vyšší plat, řekl, že by o něj žádat neměly, čímž popudil (nejen) feministky
Satya Nadella je obecně považován za úspěšného šéfa a s jeho osobou se nepojí ani žádné velké kontroverze, tedy snad s výjimkou jeho pohledu na problematiku platů žen. Jako host se totiž účastnil konference určené pro ženy v IT sféře, kde dostal z publika otázku, co by doporučil ženám, které se stydí či bojí požádat o zvýšení platu.
Na to Satya odpověděl poměrně neočekávaným způsobem. Ženy by prý o zvýšení platu žádat neměly a mají radši důvěřovat v systém jejich zaměstnavatele, který jistě adekvátní navýšení ve správnou dobu zařídí. Pomyslnou poslední kapkou pro bojovnice za práva žen pak byla jeho teze, že „neříkat si o zvýšení platu přináší dobrou karmu, která pomůže šéfovi uvědomit si, že je jeho zaměstnankyně důvěryhodná.“

Na to samozřejmě zareagovaly s kritikou nejrůznější feministky i média, což je poměrně pochopitelné — ať už si o problematice rozdílných platů mezi pohlavími myslíte cokoliv, vyjádření skutečně nepůsobilo na zmiňované konferenci úplně patřičným dojmem. Satya se následně omluvil na Twitteru a později i zaslal email všem zaměstnancům, v němž si sypal popel na hlavu s tím, že na otázku odpověděl „úplně špatně“, ženy by měly mít stejné platy jako muži a přidal i radu, že „pokud si myslíte, že si zasloužíte vyšší plat, prostě si o něj řekněte.“
5) nesouhlasil s akvizicí Nokie, iOS a Android podle něj už nelze dohnat
Nadella ve své knize Hit Refresh popisuje své pocity ohledně nezdařené akvizice Nokie a následném konci mobilních Windows.
V době, kdy byl CEO ještě Steve Ballmer, Microsoft interně řešil možnost akvizice Nokie a představenstvo prý bylo velmi váhavé. Ballmer údajně požádal všechny členy vedení, aby mu sdělili formou ano/ne svůj názor na akvizici. Nadella byl prý již tehdy proti, ale Ballmer velmi naléhal a představenstvo nakonec k nákupu Nokie přesvědčil.
Jak dobrodružství se snahou prorazit s mobilními Windows pod záštitou Nokie dopadlo, víme. Nadella své rozhodnutí celý projekt odepsat a oznámit konec zhruba 18 000 pracovních pozic označuje v knize za „srdcervoucí“, ovšem prý nebylo jiného řešení. Microsoft podle něj jen „pronásledoval zadní světla konkurentů“ bez šance na úspěch.
Satya také řekl, že dvě hlavní mobilní platformy jsou dostatečné, resp. je prý už pozdě na to spekulovat, jestli by se bylo našlo místo i pro třetí.
Později sice litoval, že odepsání mobilních Windows zpřetrhalo svazky s mnoha vývojáři a ohrozilo tak celou platformu UWS, nicméně jeho rozhodnutí z dnešního pohledu asi bylo přeci jen krokem správným směrem.
6) je „posedlý“ znalostmi, během ranních čtvrthodinek studoval i kurz neurovědy
Satya o sobě říká, že je přirozeně zvídavý a má nutkání se neustále něco učit. Tři vysoké školy mu zřejmě nestačí a proto se přihlašuje i do nejrůznějších online kurzů, které následně konzumuje zejména během ranních 15 minut volného času před nástupem do práce.
Pokud by snad někdo měl pochybnosti o tom, co se dá zvládnout studovat po patnácti minutách denně, vězte, že podle Nadelly i neurověda.

Na kolik jsou znalosti takto nabyté použitelné v jeho zaměstnání těžko říct, nicméně Satya o sobě říká, že ho definuje „rodina, zvídavost a hlad po znalostech“, takže je pochopitelné, že studuje ledacos. Podle svých slov navíc věří, že když se člověk přestane učit nové věci, pozbude schopnost odvádět dobrou a užitečnou práci.
7) miluje poezii, připomíná mu programování
Jedním z mnoha zájmů Nadelly je i poezie. A to jak anglická (resp. americká), tak ta indická. Zajímalo by vás, co mu na poezii imponuje nejvíce? Její podobnost s programováním.
Satya říká, že psát poezii je velmi podobné, jako utvářet dobrý kód: „Snažíte se vzít něco, co by se dalo popsat mnoha a mnoha stranami a větami textu, ale snažíte se to převést do několika řádků básně, a přitom stále zachovat podstatu. Nejlepší kód je poezie.“
Další zálibou CEO Microsoftu je kriket, což je sport velmi populární na území celého bývalého britského impéria, a tak by samotná náklonost k této aktivitě nebyla ničím tak zvláštním. Ovšem co zajímavé je, je fakt, že i v kriketu vidí Satya odraz literatury. Kriket je totiž podle něj plný dějových zvratů, což mu připomíná ruské romány.
Tip: podívejte se na další díly našeho seriálu Neznámá fakta o známých IT osobnostech
Další díly seriálu Neznámá fakta o známých osobnostech digitálního světa
- Elon Musk: šéf Tesly a zakladatel SpaceX
- Steve Jobs: zakladatel Applu
- Tim Cook: současný CEO Applu
- Steve Wozniak: spoluzakladatel Applu
- Mark Zuckerberg: zakladatel a šéf Facebooku
- Sergey Brin & Larry Page: zakladatelé Googlu
- Sundar Pichai: současný CEO Googlu
- Andy Rubin: otec Androidu
- Steve Ballmer: bývalý šéf Microsoftu
- Bill Gates: zakladatel Microsoftu
- Edward Snowden: odhalení aktivit NSA
- Jeff Bezos: zakladatel a šéf Amazonu
- Jack Dorsey: zakladatel Twitteru
- Travis Kalanick: spoluzakladatel Uberu
- Julian Assange: zakladatel WikiLeaks
- Robert Kyncl: vysoce postavený Čech v YouTube
- Lei Jun: zakladatel a CEO Xiaomi
- Ren Zhengfei: zakladatel a CEO Huawei