Domů » Články » Mobilní divize HTC, LG i Sony prodělávají miliardy. Je zánik nevyhnutelný?

Mobilní divize HTC, LG i Sony prodělávají miliardy. Je zánik nevyhnutelný?

Trh se smartphony zpomaluje. Prodeje klesají i Samsungu a Applu, jediný, kdo nezadržitelně roste, jsou dravé čínské společnosti v čele s Huawei a Xiaomi. Stále více se tak nabízí otázka, jak dlouho ještě budou konstantně prodělečné značky schopny nabízet své produkty v tomto vysoce konkurenčním prostředí.

Na mysli máme samozřejmě trojici kdysi populárních výrobců mobilních telefonů: Sony, HTC a LG. Všechny tři značky, resp. jejich mobilní divize, dlouhodobě dosahují velmi nízkých prodejů a rok od roku mateřským společnostem působí větší vrásky na čele. A v době, kdy se proti čínské konkurenci mají problém prosadit i mnohem úspěšnější značky, začíná být jejich další existence čím dál tím méně pravděpodobná.

V tomto článku se podíváme na hlavní výzvy, kterým zmiňovaná trojice čelí, a pokusíme se odhadnout další směřování jejich podnikání. V článku vycházíme především z finančních zpráv společností, případně z různých oznámených strategií a restrukturalizací. I tak je text pochopitelně subjektivním pohledem autora a je možné, že budoucnost nakonec bude vypadat jinak.

Neúprosná čísla

Nebudeme vás nudit podrobným rozborem finančních výsledků jednotlivých společností, na toto téma ostatně pravidelně přinášíme kratší zprávy.

Přesto však v rychlosti na několika číslech ukažme, s jak velkým problémem se zmiňované společnosti potýkají.

HTC

HTC kdysi platilo za ekvivalent výkonných a dobře vybavených telefonů, které měly na trhu svou váhu. V době své největší slávy v roce 2011 firma ovládala okolo 10 % globálního trhu. Následně však prodeje začaly klesat až na dnešní slabé procento.

htc vysledky
Pohled na finanční výsledky HTC fanoušky značky asi zarmoutí… (Zdroj: TechCrunch)

V poslední době jsou již finanční výsledky doslova tragické, například lednová data ukázala meziroční propad o více než 70 %. Společnost je tak v situaci, kdy zažívá nejhorší výsledky od roku 2003. Celkové výsledky za rok 2018 byly dokonce tak špatné, že firma vydělala za rok méně peněz, než za jediný měsíc (květen) roku 2013.

Sony

Sony za rok 2018 prodalo okolo 6,5 milionu smartphonů. To nevypadá zas tak špatně, ovšem jen do té doby, než toto číslo srovnáme s předchozím rokem. V roce 2017 totiž japonský výrobce dodal ještě 13,5 milionu zařízení.

sony vysledky rocni
V grafu ročních prodejů ještě není započítáno poslední čtvrtletí roku 2018. Celkově za minulý rok Sony prodalo 6,5 milionů zařízení, tedy zhruba o polovinu méně, než v roce 2017. (Zdroj: SonyReconsidered)

Roční prodeje vypadají ještě hůře ve světle toho, že jde o menší množství smartphonů, než kolik jich ještě v roce 2015 prodali za pouhé čtvrtletí. Mobilní divize se tak topí v červených číslech a většina analytiků očekává, že letošní rok bude pro smartphony s logem Sony ještě horší.

LG

Mobilní divize LG z celého tria na první pohled působí asi nejzdravěji. I zde sice došlo k poklesu prodejů z 15,3 milionů kusů v roce 2015 na 10,6 milionů za rok 2018, avšak propad není tak výrazný.

lg mobile results
U LG sice není propad tak zásadní, avšak mobilní divize prodělává miliardové částky.

Problém je však jinde – mobilní divize těžce prodělává. Za rok 2018 mobilní byznys LG skončil ve ztrátě 15,6 miliard korun, což znamená, že v praxi odmazal zhruba polovinu zisku divize domácí zábavní elektroniky, která naopak vydělala necelých 30 mld Kč. LG sice ve zprávě za loňský rok tvrdí, že mobilní divize vykazuje známky zlepšení kondice, avšak z dat jasně vyplývá dlouhodobě negativní trend.

Co s byznysem, který nevydělává?

Z pohledu na výše uvedená data musí být každému jasné, že všechny tři společnosti mají v jádru stejný problém. Místo toho, aby výsledkem jejich podnikání byl výdělek a ideálně i růst, musí dlouhodobě výrobu svých telefonů dotovat. Ovšem ne každý má z čeho.

HTC

Zatímco pro Sony a LG je mobilní byznys nepříjemnost, kterou si ale mohou dovolit díky zisku jiných divizí, u HTC je situace poněkud jiná. Tato firma sice taktéž nepodniká jen v oblasti mobilní komunikace, avšak výroba smartphonů bývala kdysi jejím hlavním příjmem.

Možná i proto HTC v roce 2017 prodalo práva na užívání patentů a zhruba polovinu zaměstnanců vývojového centra Googlu. Tím firma získala zajímavou finanční injekci 24,1 miliard Kč, která trochu pomohla vykrývat ztrátové podnikání. Zároveň však přišla o své duševní vlastnictví ve prospěch Googlu, což určitě její pozici na trhu nevylepšilo.

Rick Osterloh, viceprezident hardwarové divize Googlu a spoluzakladatelka HTC Cher Wang

HTC koncem minulého roku oznámilo „novou“ strategii, podle níž se chce v letošním roce zaměřit na segment vyšší a střední třídy. To by podle mínění společnosti mělo vést k postupnému návratu do ziskovosti. Není nám však úplně jasné, v čem má být tato strategie jiná oproti stávající – v tomto segmentu HTC působí i dosud.

V březnu se však objevily zprávy o tom, že HTC možná začne licencovat svou značku výrobcům třetích stran. Konkrétně by mělo jít o indické nízkonákladové výrobce. Ani to sice není vzhledem k silné dominanci čínských značek v této kategorii mobilního trhu žádná jistota úspěchu, avšak pro HTC jde o vcelku bezrizikovou šanci na získání tolik potřebných prostředků.

Sony

Jak již bylo naznačeno výše, u Sony je situace výrazně odlišná oproti HTC. Sony sice taktéž na výrobě mobilních telefonů prodělává, ale má výhodu v ostatních dostatečně ziskových divizích. Zatímco smartphony Xperia v roce 2018 prodělaly mateřské společnosti asi 21 mld. Kč, televizory a audiotechnika přinesly do rozpočtu 16,4 mld. Kč a kamery dokonce 18,5 mld. Kč.

Podle některých analytiků má Sony možná trochu nečekanou motivaci „cpát“ peníze do své ztrátové divize. Docela významným oborem podnikání japonské společnosti jsou totiž fotografické čipy, které najdeme snad ve většině smartphonů. Sony tak podle některých svou mobilní divizi využívá jako marketingový nástroj k propagaci svých snímačů. Otázka je, nakolik se jim to však daří. Sony totiž díky horšímu softwaru nebývá z vlastních snímačů schopno dostat tak dobré výsledky, jako konkurence s propracovanějším softwarem.

Ať už je důvod pro udržování mobilní divize jakýkoliv, čeká ji zřejmě poslední pokus o oživení. Ovšem už ne jako samostatného sektoru podnikání. Sony v březnu oznámilo sloučení několika divizí (včetně té mobilní) do nové divize s názvem Electronics Products and Solutions. To by mělo podle optimistických odhadů snížit provozní výdaje až o polovinu. Z marketingového hlediska pak jde taktéž o chytrý tah, ztráty mobilního byznysu už nebude možné ve finančních zprávách odhalit, neboť budou skryté za výdělky televizorů a fotoaparátů, které jsou taktéž součástí nové divize.

kaz hirai sonyjpg
V souvislosti s restrukturalizací oznámil po 35 letech v Sony konec také dosavadní ředitel Kaz Hirai, který považoval udržení mobilní divize za strategickou prioritu.

Sony si od tohoto kroku slibuje, že by v roce 2021 mohly smartphony Xperia opět vydělávat. Jak toho chtějí docílit však není úplně jasné a máme trochu pocit, že sloučení divizí je spíš jakousi přípravou na budoucí „vyškrtnutí“ mobilních telefonů z portfolia. To trochu naznačuje i odchod ředitele Hiraie, který ve firmě působil 35 let a ještě loni tvrdil, že udržet samostatnou mobilní divizi je strategickým zájmem společnosti.

LG

Pro manažery LG musí být případné rozhodování o konci mobilní divize asi nejtěžší. Čistě z ekonomického hlediska by to sice smysl kvůli ztrátám dávalo, avšak u smartphonů LG přeci jen ještě lze vysledovat jakousi naději na záchranu.

Prodeje jsou sice malé, ale zdaleka ne tak tragické, jako v případě HTC. Telefony LG navíc dokázaly udržet krok s dobou mnohem lépe, než třeba Sony, které se dlouho nedokázalo přizpůsobit trendům ani po designové stránce. Smartphony LG zkrátka neurazí, ani nenadchnou.

Tím se však dostáváme k asi nejzásadnějšímu problému mobilní divize LG, a tím je neschopnost své produkty prodat. Firma zjevně nechce nebo nemůže investovat vysoké částky do propagace svých smartphonů tak, jako to dělá třeba Samsung, ale nemůže se ani spolehnout na „šeptandu“, která zajišťuje popularitu zase třeba čínským firmám. Jejich výrobky zkrátka nejsou nijak výjimečné ani nenabízí skvělý poměr ceny a výkonu. Bez dobrého marketingu pak asi je těžké docílit zajímavých prodejů.

Kdo přežije?

Po přečtení článku asi každého napadne otázka, o kterou z těchto značek přijdeme nejdříve. To je samozřejmě těžké předpovídat, avšak pokusíme se alespoň o subjektivní odhad vývoje.

S HTC se asi rozloučíme

Jako největším adeptem „na odstřel“ se asi bez diskuze jeví HTC. Prodeje jsou už v podstatě zanedbatelné, patenty prodané Googlu, a značná část zaměstnanců propuštěná. Je tak opravdu těžké si představit nějaké vzkříšení. HTC navíc zjevně nemá žádnou jasnou strategii, jak se o to alespoň pokusit. Například experimentální smartphone Exodus 1 sice určitě je zajímavým produktem, ale rozhodně nejde o něco, co by firmu mohlo zachránit.

HTC Exodus
HTC Exodus

Nejpravděpodobnějším a pro HTC asi nejlepším scénářem by bylo plné zaměření pozornosti na sektor virtuální reality, kde se v poslední době firma velmi angažuje a je zde prostor pro generování zisků. Logo HTC pak případně může firma zkusit licencovat „no name“ výrobcům, neboť tím v podstatě nic zkazit nemůže.

Sony a LG šanci mají, budoucnost je však nejistá

Z dvojice Sony a LG pak má dle názoru autora blíže do historie nakročeno Sony. Sloučení divize, odchod ředitele a nepříliš nadějná strategie restartu vázaného na nástup 5G zkrátka nepůsobí úplně optimisticky. Rok 2021 vytyčený jako návrat do zisku tak dost možná bude spíše okamžikem, kdy Sony mobilní byznys zcela opustí. Drobnou nadějí zůstává snad jen fakt, že na některých specifických trzích Xperie stále ziskové údajně jsou. Například bližší spolupráce s operátory by tak ještě možná mohla neblahý trend zvrátit.

Sony Xperia X10 Plus
Sony Xperia X10 Plus

Jak již bylo popsáno výše, u LG se jako největší problém jeví nedostatečný marketing, potažmo jednoduše nezajímavost v konkurenci ostatních vlajkových lodí. Kdybychom snad měli LG radit, možná by nebylo na škodu zvážit opuštění kategorie vlajkových lodí, a místo toho se zaměřit na sektor vyšší střední třídy.

Zde by totiž LG mohlo v případě konkurenceschopného nacenění těžit ze známé značky a kvalitních displejů, přičemž nároky na marketing zde nejsou zdaleka tak vysoké, jako v extrémně vyhroceném souboji o „nejlepší z nejlepších“, tedy ve vlajkové třídě.

S kolika značkami z popisované trojice budeme mít tu čest i v následujících letech ukáže až čas, čímž se buď potvrdí nebo vyvrátí naše dnešní odhady. Mezitím se s námi můžete v komentářích podělit o váš vlastní odhad budoucnosti těchto výrobců ?.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

43 komentářů

 1. Martin (neregistrovaný)

  Tak LG se vrací zpět na Český a Slovenský trh takže zde nevidím že by měli být v problému a zmizet, Sony se udrží ještě nějakou dobu, mají na to, no a bohužel HTC bude ten který dopadne nejhůře a bohužel skončí, je to škoda protože HTC na dobu HTC One M7 ukázal dost směru která konkurence neměla jenže uběhli 2 roky a byl konec změn a konkurence rostla ale HTC zaspalo což je taky škoda ale HTC už zachránit nepůjde jedině že by je někdo koupil a vlastnil vše a třeba oživil HTC ale to ukáže čas, odhaduji že HTC tu bude ještě tak 2 roky.

  • Přístroje tohoto výrobce mě oslovovaly před čtrnácti lety, to se firma jmenovala ještě Qtek.

   • Gongno (neregistrovaný)

    Ne nejmenovala se tak, jmenovala se HTC od začátku, jen měla přístroje s názvem Qtek, které vyráběla pro určité mobilní operátory..

  • Asdf (neregistrovaný)

   HTC doplatilo na to, že ztratilo kredit díky kvalitě i servisu a přestalo být sexy. I když vyrábělo pak skvělé mobily, byly moc drahé a značka netáhla. Je to příklad toho, jak smrtelné je pro výrobce, když začne kašlat na kvalitu.

   • HTC hlavně doplatilo na HTCJirku, který jim zničil jejich obraz na veřejnosti naprosto a trvale.

  • lukass71

   LG se propada stejne jako ostatni dva a s tim, co predstavili tenhle rok, dost pochybuju, ze je ceka nejaky ruzovy osud..

   • Martin (neregistrovaný)

    Ne nepropada jedině tak slávy iCrap ? btw kdyby nebyl zájem proč stále v USA a dalších dvou zemi je LG na 3.Místě?

   • lukass71

    Opet nevim, co iCrap je, asi nejaka tvoje hracka? Tak gratuluju, ve 3 zemich, z toho jednou je historicky silne dotovany operatory, je na 3. miste. Presto se potapi v cervenych cislech s nulovou inovaci..

   • Ondra (neregistrovaný)

    Už se Martině prostě smiř s faktem, že LG vyrábí telefony, který nikoho kromě tebe nezajímaj. Pochybuju, že se z toho ještě vyhrabou, pokud budou pokračovat v tom co jedou.

 2. Sony by mi bylo asi nejvíc líto. I když jsem měl jen jedno, tak to bylo velice dobré zařízení (Z5 compact).
  Docela po něm ale pokukuju pořád. Pokud by představili nový compact (podmínky: IPS displej, jack, rozumnější rozměry jak XZ2c. 18:9, ne 21:9), asi bych neodolal.
  To co ale předvádí v poslední době s těmi dálkovými ovladači je čiré zoufalství…

  • lukass71

   Rada compact byla fakt super, to mas pravdu. Skoda, ze to Sony opustil. Mensi high-end zarizeni jsou sice maly trh, ale zato fakt nenaplneny nikym jinym, tady fakt melo alespon Sony co nabidnout.

 3. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Bude to opět jen můj osobní názor,ale jsem přesvědčen,že Sony nakonec tu nějakou důvěru získá zpět.Víte,začínal jsem na Sony Ericcson a ten vždy pořizoval velmi pěkné snímky.Vyzkoušel jsem spoustu značek,ale co se týká kvality stabilizace videa,zvuku a podání obrazu,nezlobte se za mne na můj názor,ale tady je pro mne Sony nejlepší.Vyzkoušel jsem celou řadu Samsungu od S7 až po S9-vždy co se týkalo videa,ne dobrá stabilizace,výpadky pravého kanálu,poté jsem vyzkoušel Huawei Mate 20 Pro a videa naprosto otřesná!!!!Ted jsem se vrátil K Sony XZ3 a naprostá spokojenost!!!Stabilizace,zvuk,barevné podání-prostě zmáčknu a natočím-je to tam!!!Ale toto asi nikdo vědět a vidět nechce,nevím.Proto věřím,že s Novou Xperií 1 předvede Sony špičkový stroj a můžete se mi smát,ale kdo má se Sony zkušenosti jako Já a vyzkoušel i jinou značku,tak pochopí jistě,proč to píšu.A pokud někdo s tímto nesouhlasí,má na to právo,ale také je jistě pravda,že pokud máte s nějakým produktem dobré zkušenosti,tak ho prostě používáte-stejně jako Já-přeji hezký den

  • Pěkne napsané a sony by byla fakt škoda.
   Telefony vyrábí kvalitní, mají svůj styl a nezaměnitelný design který se aspoň mě osobně líbí a nikdy jsem nebyl zklamaný, totéž ještě za korporace SE.

   • lukass71

    „mají svůj styl a nezaměnitelný design“
    Skoda, ze jej ale za ty roky neinovovali a ted jej vymenili za ten ‚dalkovy ovladac‘. Ale jinak design to ikonicky a unikatni rozhodne byl, meli svuj styl a bez jakekoliv hlubsi znalosti je jednoduchy rozpoznat Sony od cehokoliv jineho, podobne na tom byl treba i ten HTC, a ted porad iPhone a Samsung. Ostatni proste vsechno na jedno brdo stejny trend.

   • lukass71
    No právě samsungy a další čína jsou nevýrazné nezajímavé placky, mě na designu také záleží, Samsung si nekoupím protože se mi designově prostě nelíbí a muže mít špičkový hw jaký chce.
    Sony s omni balance nebo jak tomu ted říkají, má stále svůj styl, totéž lze říci o motorole či htc nebo lg

    2koment
    O kvalitu videa mi ani moc nejde a nebudeš věřit ale s fotkami co pořizuje za dobrách podmínek XA1 jsem také spokojený, at na displeji 5″ nebo na 15″ notebooku, nezkoumám detaily, nezoomuji a nehledám chyby, fotky nahrávám na google cloud fotky a ani netisknu…líbí se mi celkové prokreslení, barvy a ostrost také není špatná, byt s top modely nejde srovnat a leckterý uživatel iphone, samsungu či huawei za 20k+ by ohrnul nos

   • lukass71

    Mne se Samsung taky designove nelibi, ale musis uznat, ze i ty nove proste maji svuj styl a nejedou to klasicke „notch a brada a whatever na zadech“ styl z 2018.
    Motorola bohuzel ani nahodou v posledni dobe, po akvizici Lenovem to slo slusne dolu, Moto X (X2 a mozna i X3) jsou ale jedny z nejhezcich (imho) telefonu vubec.
    HTC taky uz ne, v dobach One M7-M8-M9 a pred ano. Dnes uz fakt ‚ikonicnost‘ bohuzel ztratily – ale opet bych zaradil One M7 jako jeden z nejpovedenejsich smartphone designu vubec.
    LG to ztratilo uplne, dejme tomu jeste V10 byl tak posledni. V dobach G2 to byly ale relativne povedene telefony (teda krom SW problemu, ktere jej trapi dodnes).

    Jinak kvalita videa byla smerovana na Marka.

   • lukass71
    No o motorole by lenovo, se nedávno psalo že je po těch letech od koupení divize od google, konečně zisková ale lenovo to má jako bokovku k počítačum stejně tak sony k tomu ostatnímu.
    I Samsung by si mohl dovolit prodělávat jakože to zatím nehrozí ale huawei se dere výš a výš

   • lukass71
    Hele tady mas vyfiltrovane solidni stredni telefony do 10k jedine hezke jsou fakt jen xperie 10 a xa2 ultrta ostatní je hnus tedy pro me
    [odkaz]

  • Sony na to musí jít jinak…vydělává prakticky jen Samsung apple a nově huawei/honor…čína bohužel drtí v androidu všechny na plné čáře zatím to ustál Samsung, zatím…sony ač to nevzdává ztrácí víc a víc….pokud restrukturalizace divize pomuže budu rád.
   S XA1 jsem víc než spokojený a jestli koupím něco nového bude to zase sony, pokukuji po Xperii 10

  • lukass71

   Hele jestli ti fakt zalezi na kvalite videa, tak tady je proste iPhone porad objektivne nejlepsi, doporucuju vyzkouset. Z Android telefonu to ale klidne Sony muze byt.

  • Rick (neregistrovaný)

   Marek Studnička – nová Xperia 1 má čipy od společnosti Zeiss takže by to mohlo být KONEČNĚ parádně fotící xperie (ti co viděli na představení její super optickou stabilizaci a další fíčury tak musí uznat, že by mohla být Xperie 1 konkurence schopná vlajková loď). Uvidíme a doufám, že sony neskončí nebo nezmění svůj design to bych pak musel těžce hledat dobrou náhradu

 4. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Děkuji za kladné hodnocení mého příspěvku,zdravím Tedy,přeji hezký den.

 5. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Pokud mohu nesměle poradit,raději Sony 10 Plus.Jistě ten odmítaný nudloidní display,ale má lepší fotoaparát.Osobně jdu do Xperia 1,jinak ale vyber co uznáš za vhodné.

  • Jo zatím váham zda nevzít plusko, každopádně 10 skvěle sedí v ruce, podobně dobře jako současná xa1

   • Martin (neregistrovaný)

    Schválně kolik dají Sony v DXo skóre, jako Sony má super snímače ale zabije to vždy, ale letos by tomu tak být nemělo a měl by porazit i P30 Pro.

  • Marku Bud Xperia 10 nebo XA2 ultra s 4GB RAM ale zase 32GB ROM jinak jsou hw podobne.

 6. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  To je pravda,v ruce sedí pohodově.

 7. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Tedy souhlas,no možná bych se přiklonil v této volbě k XA2 ultra a k Martinovi-rovněž věřím,že to Xperie 1 natře P30Pro,vždyt ten foták ladí divize Alpha,tak budu držet palce.

  • Ano XA2 už kvuki ram hliníkovému šasi a baterií by byla lepší, byt dostala už Pie a další asi nebude.
   21:9 mi nevadí u desítky a ta je designově o něco lepší, je to těžké

 8. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Tak jsem si Tedy zkouknul recenzi na zmíněný model a jo-dobrý!Chválen je foták i konstrukce a dnes je i cena paráda-takže přeji ůspěšný nákup-jen zamrzí že není voděodolnost,ale deštík neublíží-tož si ji užij!

  • Rick (neregistrovaný)

   Já půjdu hoši taky pro Xperii 1, ale jen pro filmy a fotky. Můj dení společník je nejhezčí Xperie XZ Premium a díky kvalitě bych v podstatě ani nový mobil kupovat dlouho nemusel, ale Xperie 1 mě vážně okouzlila ?

   • Jednicka už je na mě moc vysoká, do finálního výběru postoupila Xperia 10 a Nokia 7.1

 9. zxc (neregistrovaný)

  Pevně doufám, že Sony se vrátí zpět, že smartphony nezaříznou. Neznám lepší smartphone s Androidem než Sony a to jsem jich vystřídala fakt hodně. A kdyby Sony smartphony opravdu zařízl, tak bych co nejdéle vydržela s v té době aktuální vlajkovou lodí (teď mám XZ Premium a nemám důvod zatím měnit za novější) a pak by to byl asi Samsung. Každopádně čínský šmejd už nikdy.

  • Rick (neregistrovaný)

   Podporu mají dobrou i když přechod mezi androidem 8 a androidem 9 na xz premium byl na zabití. Totálně to mobil zpomalilo a dalo se najít pár chyb. Konec konců nyní už zase fachá jak má jako když byl nový. Tenhle mobil si mě doopravdy získal a je kur.. škoda, že v tomhle konkrétním designu neudělali i verzi s menšími rámečky, ale se stejnými stereo repráky vepředu.zkratka za mě nejlepší mobil po vzhledové stránce co byl vyroben i v kombinaci s jinými značkami ♥️

 10. Vik (neregistrovaný)

  Na youtube je foto srovnání Xperie 1 se Samsungem S10plus. Pár dní staré. Pokud to není fake, tak dle mého názoru přichází nový král ?

  • Ano viděl jsem kousek, vypadá to dobře a mohlo by pomoci…jenže lidi beztak zase sáhnou po korejci…co je dobré a trochu vybočuje, většinou skončí.

 11. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  S tím souhlasím,to video jsem viděl.

 12. petras (neregistrovaný)

  HTC si to podělalo samo. Kdysi to byl piedestal smartphonů. A pak si to totálně podělali. Sony to samé. Spousta vlastních patentů zabijou. Design nuda až k uzoufání. Místo inovací jeli 5 let pořád ten jejich omnibalance. Sony jsem měl rád a pořád vlastním a funguji na Z1,ale bohužel Sony mi nemá v současné době co nabídnout. Design je ještě otřesnější než byl omnibalance. A vše ostatní co dělalo Sony jedinečné je nenávratně pryč. Budu se opakovat,ale kde je walkman v mobilech? Kde je TrackID? Kde je třeba steadyshot z foťáků? Jediné co tam snad zůstalo je Bravia mobil engine,ale nějak třeskutý efekt to nemá. Mám pocit,že Sony u foťáků spolupracovalo se Zeissem a to taky nevyužili. Opravdu spousta možností,které když už nic jiného by byli dobré pro marketing nevyužijí a nebo zruší tak co s nima? Bohužel. A LG? No a proč by nemohlo dělat vlajkové lodě? Ať nabídnou něco jedinečného. K tomu to pořádně prodaj a vioalá můžou bejt úspěšný. Bohužel u nás LG je celkově neznámá značka. Kdekdo má jejich televize,ale zbytek jejich produktů má málo kdo. Přitom mají hodně podobné portfolio jako Samsung. Jenže ten ho dokáže líp prodat.

  • Rick (neregistrovaný)

   Ps : nová Xperia 1 jede podle inf zase s Zeiss. A nově sony spolupracuje i se svými divizemi tak nechme je tuto krásku předvést

   • Jo ta restruktualizace mobilní divize a sloučení s ostatními by jim mohla pomoci a třeba zčásti navrátit na výsluní kde byli ještě za společneho koncernu Sony Ericsson, pokid to nepomůže obávám se že s výrobou nadobro skončí nebo značku prodají nějakému čínskému výrobci

   • petras (neregistrovaný)

    Rick: kdeže je to info o spolupráci se Ziess? Jj za spolupráce s Ericssonem to byli parádní kousky o tom žádná teď bohužel die katastrofe.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *