Domů » Bleskovky » Samsung zažívá drastický propad: zisk meziročně klesl o 60 procent

Samsung zažívá drastický propad: zisk meziročně klesl o 60 procent

Na první čtvrtletí letošního roku nebude Samsung Electronics vzpomínat v dobrém. Společnost druhé čtvrtletí po sobě čelí poklesu tržeb i zisku, přičemž nejděsivější je srovnání se stejným obdobím v loňském roce.

Samsung logo

Samsung v uplynulém kvartálu utržil 52,4 bilionů wonů (asi 1 bilion korun), což je o 13,5 procent méně než loni. Provozní zisk spadl dokonce o 60 procent z loňských 15,6 na 6,2 bilionů wonů (asi 104 miliard korun), což je nejhorší výsledek od 2. čtvrtletí roku 2016, které ovlivnil smartphone Galaxy Note7.


Zhoršené prodeje čipů a displejů

Špatné finanční výsledky má na svědomí hned několik faktorů, tím největším je pokles výroby pamětí a displejů. Tržby polovodičové divize spadly na třetinu, přesto z hlediska celkové ziskovosti tvoří největší díl koláče – provozní zisk této divize činí 4,12 bilionů wonů. Na spotřební elektronice vykázal Samsung provozní zisk 0,5 bilionu wonů, tuto částku ale vynulovala prakticky stejná ztráta displejové divize.

samusng

Z prodeje smartphonů „přiteklo“ do trezorů Samsungu 2,27 bilionů wonů, což je rovněž znatelný pokles. Silná byla poptávka po vlajkových modelech Galaxy S10 a telefonech vyšší střední třídy. V nižších segmentech Samsung citelně ztrácí v konkurenci čínských výrobců. Samsung si klade za cíl zefektivnit náklady mobilní divize a věří, potenciál také vidí v ohebných telefonech a v sítích 5G. Jejich šíření by mělo napomoci i v prodejích vlastních polovodičů.

Samsung také v souvislosti s ohlášením finančních výsledků uvedl, že v příštích několika týdnech oznámí nové datum příchodu ohebného smartphonu Galaxy Fold.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Metla Lidstva
Anonym
Metla Lidstva

Po zcela zbytecne rade S9/Note 9 a nekterych zcela zbytecnych modelech se neni co divit.

NOname
Anonym
NOname

Z mého pohledu není u s10 řady o co stát, již jsem zatvrzelí uživatel řady Note , myslím že asi nebudu sám

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Souhlas, také velice rád zůstávám u řady 9, jak s S9, tak s Note9. Tahle řada se neskutečně povedla, zejména Note9. Řada 10 je v některých věcech krok zpět. Jak průstřel, který vadí a ruší, chybějící dioda, kroužek u kamery nenahradí, protože nejde trvale a navíc pokud by jel trvale, vypálí kolem kamery další kroužek, ctečka duhovky chybí, čtečka v displeji není tak spolehlivá, ikdyž má lepší umístění (oproti na zádech) a už dostala tolik updatů a stále to „občas“ drhne a není ono. Občas ne dobře funguje proximity senzor u řady 10, také už několik updatů pro zlepšení proběhlo.… Číst vice »

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Samsung má silně překombinováno, strašně moc modelů a prase, aby se v tom vyznalo. Měli by se soustředit jen na střední a vyšší třídu o pár modelech. Nizší třídu přenechat vykopávkám od Xiaomi, Honor apod.
Cesta k ohebným telefonům bude ještě bude trnitá, ale někdo to prokopat musí a něco to stát bude, i neúspěchy k čemuž patří i ty mínusové finance.