Domů » Bleskovky » Apple: prodeje iPhonů se propadají, tržby za služby jsou rekordní

Apple: prodeje iPhonů se propadají, tržby za služby jsou rekordní

Apple zveřejnil výsledky svého hospodaření za první čtvrtletí letošního roku, které má ve fiskálním roce kalifornské firmy pořadové číslo 2. Apple za první tři letošní měsíce utržil 58 miliard dolarů (asi 1,33 bilionů korun), což je meziročně o 5 procent méně. Čistý zisk se ztenčil dokonce o 16 procent, a to z loňských 13,82 miliard dolarů na současných 11,56 miliard (asi 264,2 miliard korun).

Příjmy z iPhonů klesají, tržby ze služeb jsou rekordní

Přímo od Apple jsme se opět nedozvěděli prodeje jednotlivých zařízení, můžeme je pouze odhadovat z příjmů z jednotlivých odvětví. Na iPhonech Apple utržil 31,05 miliard dolarů, což je o 17 procent méně než loni. Tržby z počítačů Mac stagnují (tržby 5,5 miliard dolarů), o iPady se meziročně zájem zvýšil, nebo si fanoušci značky kupují dražší modely; tržby z nich vzrostly o 20 procent na 4,872 miliard dolarů.

Apple iPhone Watch iMac MacBook

Skokany tohoto kvartálu se stala ostatní zařízení (hodinky, příslušenství, domácí elektronika) a služby. Příjmy ostatního hardwaru narostly o 30 procent a stanovily nový vlastní rekord, to stejné platí i o službách, které do trezorů Apple přinesly 11,45 miliard dolarů, což je meziročně o 16 procent více.

Šéf Apple Tim Cook se v hovoru k investorům pochlubil, že na světě je aktuálně 1,4 miliardy aktivních jablečných zařízení. Výsledky Apple investory potěšily a cena akcií narostla o 4 procenta.

Nepřehlédněte – Tim Cook: sedm faktů, o kterých jste možná nevěděli

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
FantomasMan
Uživatel
FantomasMan
Offline

Z krátkodobého hľadiska je všetko OK ale… Keď z dlhodobého hľadiska nebude predaných veľký počet Iphonov tak nebude ani kde predávať služby. Jedine, že by Apple všetky budúce služby ponúkal aj na Androide. Tak ako Apple Music.

uni
Uživatel
uni
Offline

V tuto chvíli se musí počkat, jaký bude vývoj trhu pro západní výrobce při více méně nedostupném trhu v Číně, příp. např. v Rusku. Na jakékoli predikce je brzy, resp. dochází k návratu do stavu před exponenciálním růstem v Číně, než to tam vláda zařízla.

JP23
Uživatel
JP23
Offline

1,4 miliard aktivních zařízení – tenhle údaj je potřeba pro takové úvahy sledovat. Turnaround obměny klesnul na 3-4 roky.

MrViki
Uživatel
MrViki
Offline

Naopak. Krátkodobě je to jen dobré, ale dlouhodobě růst služeb a v podstatě stagnace HW (očištění o Čínu) je super a proto letí akcie nahoru.