Domů » Bleskovky » Google se stává výrobcem smartphonů: kupuje část HTC za 1,1 miliardy dolarů

Google se stává výrobcem smartphonů: kupuje část HTC za 1,1 miliardy dolarů

Spekulace nelhaly, Google skutečně kupuje tchajwanskou společnost HTC, nikoliv však celou, ale pouze její část. Součástí akvizice za 1,1 miliardy dolarů (asi 24,1 miliard korun) je nevýlučná licence na používání duševního vlastnictví HTC a také tým, který měl na starosti vývoj smartphonů Google Pixel. Ten čítá zhruba 2 tisíce lidí, tedy polovinu zaměstnanců z vývojového centra HTC.

HTC bude jako firma pokračovat nadále tak jako dosud, tzn. že se bude věnovat jak virtuální realitě, tak produkci smartphonů vlastní značky; podle ředitelky Cher Wang již dokonce pracuje na nové vlajkové lodi, která firmu posune kupředu. Pro HTC se tak do budoucna prakticky nic nemění, pouze získalo finanční injekci pro svůj neustále ztrátový byznys.

Google pak bude mít snadnější pozici při navrhování budoucích smartphonů Pixel, u nichž se nebude muset spoléhat na své partnery. Dokonce se spekuluje, že si v Google budou navrhovat i vlastní čipsety, aby konkurovali Qualommu a dalším výrobcům. Dohoda mezi Googlem a HTC má být dokončena počátkem roku 2018, kdy by ji měly schválit americké a tchajwanské regulační orgány.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Jo vysat patenty a zahodit… to uz tu bylo s Motorolou…

  • Ale Google tentokrat zadne patenty do vlastnictvi nekoupil, dokonce neodkoupil ano mobilni divizi, jen tym, ktery navrhuje Pixely + pravo bezplatneho pouziti patentu HTC (nejspis i patentu tykajici se VR). Jen by me zajimalo, jak to bylo s tim, ze Pixely si navrhuje Google sam. Uz jenom podobnost s telefony HTC naznacovala neco jineho a ted odkoupeni tymu…

  • Pokud to správně chápu, Google získal tým pracující na Pixelech a bude moct ty patenty a know-how využívat, ale nevlastní je přímo. Tedy nic takového by se stát nemělo a jsem zvědavý na U12.

 2. Tohle je narozdíl od akvizice Motoroly rozumný krok. V LG si zajistil za 1 mld dolarů dlouhodobou výrobu displejů, v HTC za stejnou cenu vývoj a výrobu ostatních součástí telefonu, OS má svůj. Podle mne dobrý tah!

 3. Pak tedy nechápu, proč se tehdy zbavoval Motoroly, když ji mohl využít ke stejným účelům a nemusel platit další peníze. A nechce se mi věřit, že od HTC získal něco výjimečnějšího navíc.

  • Motorola měla spoustu patentů, které si Google nechal (hlavní důvod koupě) a Lenovu jí následně prodal za víc, než kolik ho teď stál tým od HTC. Předpokládám, že za vším stojí dlouholeté plány a promyšlené obchodní kroky. Od HTC asi nezískal nic vyjímečného, jen bylo levné.

 4. Vlk se nažral….
  Google koupil jen to co potřeboval a chce mít plné ve své režii, Htc naopak ta finanční injekce bodně a třeba pomůže postavit se na nohy.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).