Domů » Bleskovky » Příjmy HTC meziročně klesly o 70 %, společnost prožívá své nejhorší období

Příjmy HTC meziročně klesly o 70 %, společnost prožívá své nejhorší období

V roce 2011 HTC drželo téměř devítiprocentní podíl na globálním trhu se smartphony a budoucnost značky se zdála zářná. Od té doby však začaly prodeje rok od roku klesat, až se dostaly na téměř zanedbatelná čísla.

Společnost nyní zveřejnila výsledky za první měsíc tohoto roku a ukazuje se, že negativní trend se zastavit zjevně nedaří. Výrobce si přitom od roku 2019 sliboval zahájení návratu na výsluní.

Pomůže nová strategie zabránit krachu?

Za leden 2019 HTC vykázalo příjmy dosahující 32,7 milionů amerických dolarů. Před rokem přitom toto číslo činilo ještě 110 milionů dolarů, propad je tedy více než 70%. Nepříznivě působí i porovnání s prosincem 2018, za pouhý měsíc příjmy klesly o 25,6 %.

Minulý měsíc se tak stal pro HTC nejhorším od roku 2003, přičemž podle analytiků nelze očekávat, že by na tom únor měl být lépe.

HTC minulý rok oznámilo, že se v roce 2019 zaměří na vlajkové lodi a střední třídu. To by podle mínění prezidenta společnosti mohlo pomoci HTC navrátit do černých čísel. Problém však je, že v tomto segmentu trhu HTC působí v podstatě už nyní a je tak na místě pochybovat o tom, jestli tato strategie skutečně přinese něco nového.

Telefony značky přitom nejsou vůbec špatné, ovšem mezi konkurencí se zkrátka ztratí. HTC navíc v roce 2017 prodalo za více než 24 miliard korun část své společnosti Googlu, který tak může například využívat její patenty.

Recenze HTC U12+: kýžený návrat na výsluní?

HTC se tak spolu se Sony stává druhou značkou, která se na trhu se smartphony drží už spíše „ze zvyku“. Obě společnosti přitom za sebou mají zajímavé telefony a jejich případný krach by tak jistě nejednoho fanouška Androidu mrzel.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

16 komentářů

 1. Vrátil jsem se po krátké služební zkušenosti k HTC, s modelem HTC 10. Byla to dobrá mašinka a slouží dodnes. Nicméně – U11 apod., už to nemá designový rukopis HTC, k tomu se pozbavili jacku na sluchátka, ale hlavně – když člověk chodé po obchodech (Alza, Datart, Electroworld), tak tam nikde na HTC nenarazí. Jak chtějí něco prodávat, když to lidem nedají pod nos?! HTC má na trhu naprostou absenci a pokud si jej někdo vyloženě nesežene jako fanda, tak není defakto šance, aby na koupi došlo.

  • Presne tak. A potom ludia na zaklade slabych predajov usudzuju, ze HTC robi zle telefony, pricom opak je pravdou. Ludia su ovce. Budu zrat to, co im v obchodoch strcia pod nos na tom najvysvietenejsom pulte so samsung, apple alebo huawei hosteskami.

 2. Marek Studnicka

  Je to bohužel tak,poslední prodejna HTC,o které jsem věděl,byla v Revoluční ulici a aspon 2 roky nazpět,možná i déle byla zrušena.Telefony HTC opravdu nikde vidět nejsou.Srovnávat ale na druhou stranu HTC se Sony není fér a to ze dvou důvodů.Tak za prvé o Sony se už nejméně 5 let dozadu pořád tvrdí,jak si kope hrob a že skončí,ale zatím se tak nestalo,i když je pravda,že v mobilech si Sony jede po svém,což je na druhou stranu dobře a za druhé-telefony Sony se prodávají běžně a kromě toho má Sony na Karlově náměstí Nově vybudované a moc hezky zrekonstruované prodejní zastoupení,což od HTC nikde není vidět.

  • U u HTC se uz dlouho tvrdi, ze skonci a porad semtam taky vidis lidi pouzivat HTC. V tomhle jsou na tom stejne, jenze HTC narozdil od Sony nema dalsi (vive nepocitam) vydelecne divize. Takze Sony ma proste penize na to, ve hre zustan dele, i kdyz jim to bude prodelavat stejne jako treba LG.

 3. Marek Studnicka

  Lukass71-je to tak,jak říkáš,přesto doufám,že s Novou XZ4 půjde Sony nahoru.

  • Marek Studnicka (neregistrovaný): Marku, jinak jsem točil video s Matem 20 pro na střelnici asi 70cm od střílející pistole a překvapivě zvuk nahrán bez zkreslení.

 4. Xzeit, také mám natočená dvě videa, kde je vše v pořádku, ale zase při posledním videu točené o víkendu mi jednou nakrátko vyhodil pravý kanál, ale již to neřeším,vracím se k Sony s Novou XZ4.

  • HW vada, vadny kus, reklamuj, Sony jsem kvuli hw vadam musel zbavit nekolikrat, to je snad nejhorsi znacka na potize s hw.

  • Na tohle je expert LG

 5. Xzeit-v tomto případě tedy gratulace. Avšak Huawei už neřeším, vracím se k Sony s Novou XZ4

 6. Xzeit-v tomto případě gratulace.Avšak Huawei již neřeším, vracím se k Sony s Novou XZ4.

 7. A má vůbec HTC co lidem nabídnout? Přijde mi,že skoro nic. Kdysi měli hafo modelů a mělo to spousta lidí asi jako dneska Samsung a kde jsou teď? Neviditelní neslyšitelní. A díky tomu se to neprodává. Škoda

 8. Je to celkem jednoduché. Pokud chce HTC přežít tak musí vyrábět to, co lidé rádi koupí. Jinak má smůlu.

 9. Bohužel HTC poslední roky nepředstavilo nic zajímavého za alespoň trochu normální cenu…To je jejich největší problém.
  Už dávno usnuli na vavřínech ( HTC one M8) a už to nejde nastartovat. Proč bych kupoval High-end HTC, když za ty prachy můžu nakoupit High-end u Xiaomi a rovnou 2 kusy!
  Určitě bude HTC kvalitnější, ale dnes stačí dvouletá záruka a během té doby prostě přístroj stejně zastará a musí se vyměnit tak jako tak.

 10. Překvapivé je, jsou nicotnou roli očividně hraje VR. Prodeje mobilů jsou mizerné anebo ještě mizernější a přesto to takto mává příjmy.

 11. Tak HTC už krachuje nějakých 10 let… Třeba taková mobilní divize Sony na tom není o nic lépe.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).