V dnešním díle našeho seriálu o slavných osobnostech IT průmyslu přišla řada poprvé na ženu, podíváme se na Marissu Ann Mayer. Tato dvaačtyřicetiletá miliardářka započala svou kariéru v Googlu, kde se pod její taktovkou formovala celá řada klíčových projektů. Později se stala CEO Yahoo, v jehož čele zůstala až do zakoupení Verizonem.
Život Marissy Mayer je ale zajímavý nejen z kariérního hlediska, nadaná byla již od dětství. Pojďme se proto podívat na sedm faktů, které jste možná o Marisse nevěděli!
1) už od mala byla nadaná, měla se stát dětskou neurochiruržkou
Marissa se narodila v roce 1975 v americkém Wisconsinu do rodiny učitelky umění s finskými předky a inženýra vodohospodářských firem. Za zmínku stojí také její děda, který 32 let sloužil na pozici starosty malého městečka Jackson.
Již od mala byla dle svých slov „bolestivě stydlivá“, což si zřejmě vynahrazovala velkým množstvím kroužků, které navštěvovala. Chodila do dívčího skauta, tančila balet, bruslila, plavala, hrála na piáno a debatovala. Každý den prý měla alespoň jednu mimoškolní aktivitu, což ji naučilo „sebekritice, disciplíně a sebedůvěře“.

Na střední škole se stále věnovala svým koníčkům, k nimž přidala ještě členství ve školním curlingovém týmu, ale začal se zde také projevovat její zájem o technické předměty. Skvělé výsledky měla zejména z fyziky, biologie, chemie a matematiky.
Zájem o zmiňované předměty vedl po dokončení střední školy k rozhodnutí dát se na lékařskou dráhu, konkrétně chtěla pracovat v oboru dětské neurochirurgie. Přihlásila se proto do přípravných kurzů pro budoucí mediky na Stanfordově univerzitě, ale její zájem brzy upoutal jiný studijní obor.
Tím se staly symbolické systémy, z nichž nakonec získala také bakalářský titul. Již v prvních ročnících dosahovala takových úspěchů, že byla dokonce požádána o vyučování předmětu v letních kurzech univerzity. Navazující magisterský titul pak získala z počítačových věd, přičemž není bez zajímavosti, že její specializací byla umělá inteligence.
2) ze 14 pracovních nabídek si vybrala Google, dávala mu ale jen 2% šanci na úspěch
Již krátce po získání magisterského titulu v roce 1999 obdržela díky svým studijním úspěchům a mimoškolním aktivitám 14 pracovních nabídek, mezi nimiž nechyběla například možnost vyučovat na univerzitě, nebo pracovat v celosvětově operující poradenské firmě. Přesto se však rozhodla vstoupit do tehdy ještě nepříliš známého Googlu, jemuž dle svých pozdějších slov dávala pouze 2% šanci na úspěch.
Zajímalo by vás, proč si tedy zvolila práci v takto zdánlivě neperspektivní firmě? Důvod je vcelku pragmatický, prý si uvědomila, že v malé technologické firmě získá zkušenosti, jak budovat společnost a případný neúspěch Googlu by ji vlastně nemusel nijak zvlášť vadit – měla by alespoň zajímavou zkušenost pro další zaměstnavatele.

Marissa se tak stala „jubilejním“ 20. zaměstnancem Googlu. Začínala zde na programátorské pozici a také měla na starost dohled nad jakýmsi „mikrotýmem“ zaměstnanců. Cílevědomost a cit pro detail ji záhy katapultovaly do pozice produktové manažerky, kde už měla přímý vliv na některé zásadní produkty Googlu.
Byla například členkou trojčlenného týmu, který přišel s reklamní platformou AdWords – ta nyní generuje podstatnou část příjmů Googlu. Z pohledu běžného uživatele je ale možná zajímavější fakt, že prosadila minimalistickou úvodní stránku Googlu, která se od jejích časů v podstatě moc nezměnila. Proč tomu tak je vysvětlila na paralele se švýcarským nožem (volně přeloženo): „Google má funkcionalitu opravdu velmi komplikovaného švýcarského armádního nože a domovská stránka je jeho zavřený stav. Je jednoduchá, je elegantní, vejde se do kapsy, ale má spoustu dobrých vychytávek pro situace, kdy je budete potřebovat“.
3) tři roky chodila s Larrym Pagem, v Silicon Valley to bylo tabuizované téma
Třetí fakt je poněkud bulvární, ale stojí za zmínku. Relativně krátce po nástupu do Googlu začala Marissa chodit s Larrym Pagem, jedním z původních zakladatelů Googlu. Vztah vydržel tři roky a celou tu dobu byl v Silicon Valley údajně považován za tabu, o němž se prostě nemluvilo.
V rámci Googlu byl jejich vztah interně oznámen a vše bylo zařízeno tak, aby Marissa formálně nepodléhala přímo Larrymu, což by mohlo vzbudit například dohady o jejím rychlém povýšení do pozice produktové manažerky. Mimo Google to však bylo veřejné tajemství, o němž sice leckdo věděl, ale nikdo o něm nemluvil.
Jeden blogger vzpomíná, že za dobu svého působení v Silicon Valley tuto informaci jako žhavý drb slyšel hned z několika zdrojů, avšak média o tom v době vztahu nikdy nepsala. Naznačuje, že za tím stála jistá sebe-cenzura, neboť Google prý dal jasně najevo, že zveřejňování osobních informací o zaměstnancích povede k ukončení komunikace s daným médiem. Když například CNET zveřejnil adresu CEO Googlu, výkonný předseda představenstva Eric Schmidt na web uvalil roční informační embargo.
Vztah s Larrym nakonec nedopadl a Marissa si v roce 2009 vzala právníka a investora Zachary Boguea, s nímž má v současné době tři děti.

4) je zřejmě trochu workoholička, k dispozici je prý neustále a v kanceláři často zůstávala celou noc
Práci v Google i Yahoo Marissa obětovávala podle všeho opravdu hodně času. Sama říká, že během prvních pěti let v Googlu 250× strávila v kanceláři nejen pracovní den, ale také celou noc. Pak zřejmě přestala počítat.
Aby nápor pracovních úkolů zvládala, zavedla si systém pevných „úředních“ hodin. Třikrát týdně od čtyř odpoledne „otevírala“ svou kancelář ostatním zaměstnancům, kteří si s ní mohli promluvit o čemkoliv, co je trápilo. Ovšem pouze za předpokladu, že se předem zapsali ve sdílené tabulce, kde na každou návštěvu připadal pětiminutový časový slot. Podle autora knihy o Marisse Mayer tento krátký čas nesla spousta zaměstnanců nelibě, avšak ze setkání prý vzešlo mnoho dobrých nápadů.
V pracovním tempu nezvolnila ani v době působení v Yahoo, což v jednom rozhovoru popisoval její manžel takto: „Pracujeme i večer. Neexistuje jasná linie mezi prací a domovem. Pro Marissu je práce natolik přirozená, že necítí potřebu ji večer odložit“.
Kontroverze vzbudilo také to, že si po porodu prvního potomka vzala pouhé dva týdny mateřské dovolené a poté se opět vrátila k práci, byť zpočátku z domova. Yahoo přitom svým zaměstnankyním nabízí standardně 16 týdnů mateřského volna. Toto rozhodnutí však lze připisovat tomu, že své těhotenství oznámila ve stejný den, kdy nastoupila do pozice CEO Yahoo – zřejmě tedy nechtěla jen pár měsíců po nástupu dlouho chybět.
5) miluje módu a moderní umění
Pokud bychom měli jmenovat jednu opravdovou vášeň Marissy, byla by to móda. Největší slabost měla pro produkty dnes již nežijícího návrháře Oscara de la Renty. Na spoustě pracovních fotografií ji lze spatřit v některé z mnoha barevných variant kašmírového kardiganu z kolekce zmiňovaného návrháře. Ačkoliv to tak možná na první pohled nevypadá, jedná se o docela drahý kousek oděvu – cena se pohybuje okolo 18,5 tisíc korun.
Se svým oblíbeným návrhářem se dokonce i setkala, a to když v charitativní dražbě za 60 000 USD (1,2 milionu Kč) zakoupila možnost s Oscarem poobědvat.
Móda však není jediná forma umění, které propadla. Miluje také moderní obrazy – vlastní kolekci originálů od světoznámých umělců, mezi nimiž najdeme i Andyho Warhola, Solomona LeWitta a Roye Lichtensteina.

Její nadšení pro originální umělecká díla však má i „stinné stránky“ – jednou málem způsobila kolaps dopravy. To když se rozhodla vybavit si svůj stomilionový byt na střeše hotelu Four Seasons skleněnou plastikou skládající se ze 400 samostatných prvků. Plastika totiž dorazila rozložená ve velkém kamionu, který při vykládání během dopravní špičky zablokoval čtyřproudou silnici v San Franciscu. Fotografie z této akce jsou dostupné v albu na Google+.
6) její vášní jsou také cupcaky, k jejich přípravě přistupuje vskutku vědecky
I v době velkého pracovního vytížení v Googlu našla čas na přípravu cupcaků, jejího oblíbeného dezertu. Pokud si říkáte, že najít si čas na upečení rychlého dezertu není nic tak těžkého, budete zřejmě překvapeni.
Marissa se totiž nespokojila s tím, že by si našla recept a podle něj pekla. V rozhovoru pro The San Francisco Magazine z roku 2009 popisuje, jak k pečení přistupuje ona. Prý si nakoupila celou řadu kuchařek, z nichž si následně do počítačové tabulky vypsala všechny recepty na cupcaky a pečlivě roztřídila ingredience. V této kompilaci pak porovnávala odlišnosti, testovala jednotlivé recepty a následně „vyvinula“ vlastní recept na perfektní cupcake. A ano, na polevy má prý samostatnou tabulku.
Ve světle tohoto skutečně osobitého způsobu pečení asi nepřekvapí, že za nejlepší kuchaře považuje vědce, konkrétně chemiky.
7) je velmi stydlivá, party opouští nepozorovaně
V prvním bodě jsme zmiňovali, že v dětství byla velmi stydlivá. To jí podle všeho vydrželo i do dospělosti, což ilustruje například rozhovor pro časopis Vogue, v němž řekla mimo jiné to, že prvních 15 minut na každé party musí bojovat s nutkáním co nejrychleji odejít. A to prý i tehdy, když se party koná u ní doma.

Jak se svou sociální úzkostí bojuje popsala takto: „Vždy se musím podívat na hodinky a říct si, že než bude X hodin, nesmím odejít. Když mi bude pobyt na party nepříjemný i v určený čas, povolím si odejít“. Většinou z ní ale po počáteční nejistotě stydlivost prý opadne a party si už užívá.
Typická je pro ní údajně také taktika „Irish Exit“, tedy odejít z party nepozorovaně a bez rozloučení s kýmkoliv. Někteří spolupracovníci jí proto prý přezdívali „CEO Exit“.
Další díly seriálu Neznámá fakta o známých osobnostech digitálního světa
- Elon Musk: šéf Tesly a zakladatel SpaceX
- Steve Jobs: zakladatel Applu
- Tim Cook: současný CEO Applu
- Steve Wozniak: spoluzakladatel Applu
- Mark Zuckerberg: zakladatel a šéf Facebooku
- Sergey Brin & Larry Page: zakladatelé Googlu
- Sundar Pichai: současný CEO Googlu
- Andy Rubin: otec Androidu
- Steve Ballmer: bývalý šéf Microsoftu
- Bill Gates: zakladatel Microsoftu
- Edward Snowden: odhalení aktivit NSA
- Jeff Bezos: zakladatel a šéf Amazonu
- Jack Dorsey: zakladatel Twitteru
- Travis Kalanick: spoluzakladatel Uberu
- Julian Assange: zakladatel WikiLeaks
- Robert Kyncl: vysoce postavený Čech v YouTube
- Lei Jun: zakladatel a CEO Xiaomi
- Ren Zhengfei: zakladatel a CEO Huawei
- Satya Nadella: současný CEO Microsoftu