Domů » Články » Oppo, jak ho neznáte: dlouhá historie inovací a odvážných řešení

Oppo, jak ho neznáte: dlouhá historie inovací a odvážných řešení

Oppo Electronics Corporation je u nás poměrně neznámá značka, jejíž jméno začalo více pronikat do našich končin především v souvislosti s představením modelu Find X. Ten zaujal bezrámečkovým designem a výsuvnou konstrukcí. Když se však podíváme do historie této firmy zjistíme, že inovativní technologická řešení jsou s ní neodmyslitelně spjata.

Hardwarové parametry Oppo Find X
Systém: Android 8.1
Rozměry: 156,7 x 74,2 x 9,4 mm, Hmotnost: 186 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4x 2,8 + 4x 1,7 GHz
RAM: 8 GB, Interní paměť: 256 GB, Pam. karta:
Displej: AMOLED, 6,42", Full HD+, 1080 x 2340 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 25 Mpx (f/2.0)
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
Konektor: USB-C
Baterie: 3730 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Oppo bylo založeno v roce 2001 jako dceřiná společnost čínské korporace BBK Electronics, do níž mimochodem patří také OnePlus či Realme. Globálně začala fungovat v roce 2004, kdy se zabývala především prodejem audiovizuální techniky. V té době jste mohli narazit na DVD a Blu-ray přehrávače, zesilovače či třeba sluchátka s touto značkou. Na trh se smartphony Oppo vstoupilo až v roce 2012, což už bylo v době, kdy byl trh poměrně rozdělen. Firmě se ovšem i tak dařilo a v roce 2016 dokonce obsadila příčku největšího výrobce smartphonů v Číně.

Úspěch firmy, jejíž oficiální působení v Evropě teprve začíná, je dán zejména několika určitým způsobem výjimečnými přístroji, na něž se v tomto článku podíváme.

Oppo U705T Ulike 2

Smartphone vzhledem připomínající řadu Xperia od Sony, na první pohled není ničím výjimečným. Minimálně podle výrobce však byl prvním chytrým telefonem, na němž se představilo vestavěné softwarové zkrášlování selfie pořízených 5Mpx kamerkou.

Z našeho pohledu jde o vcelku pochybné prvenství, ovšem je třeba vzít v úvahu, že tzv. beautification je v Asii extrémně populární. Jde o funkci, která je v čínských telefonech často velmi prominentně prezentována i nyní. Oppo tedy v roce 2012 tímto smartphonem odstartovalo trend trvající do dnešních dnů.

Oppo Find 5

Oppo Find 5 byl telefon, jemuž jen o vlásek uniklo prvenství v použití displeje s Full HD rozlišením. Find 5 předběhlo HTC se svým Droidem DNA, ovšem i tak Oppo svým výrobkem dokázalo upoutat pozornost.

V roce 2012 bylo Full HD rozlišení používané v televizích, ale na 5″ displeji telefonu působilo jako zjevení. Přístroj byl navíc poháněn Snapdragonem S4 Pro, který měl dostatek výkonu na bezproblémový provoz v tomto rozlišení, takže si zákazníci telefon mohli užít opravdu naplno.

Oppo Find 7

V soutěži o první Full HD telefon Oppo těsně prohrálo, ovšem další kolo zápasu už ovládlo. Prvním smartphonem s QHD displejem se totiž stal Find 7. Ten byl osazen 5,5″ panelem od JDU, který se mohl pyšnit na tu dobu neuvěřitelnou jemností 538 PPI.

Existovala i verze Find 7a, která měla pouze Full HD displej. I ta však byla důležitá, neboť z ní bylo odvozeno OnePlus One – první z řady populárních „zabijáků vlajkových lodí“. Nově vzniklé OnePlus vedené Petem Lau, dlouhodobým inženýrem v Oppo, si propůjčilo i další technologii představenou u tohoto modelu.

Oppo plní sliby: Na MWC představilo super rychlé nabíjení a stabilizovaný fotografický senzor

Právě Find 7 totiž byl prvním z řady telefonů vybavených rychlým nabíjením VOOC Charge. To na západních trzích zpopularizovalo OnePlus pod značkou Dash Charge. První verze této nabíjecí technologie dokázala produkovat výkon 20 W při klasických 5 V, čímž bylo zabráněno přehřívání typickému pro nabíjení za vyššího napětí. Technologie byla od té doby vylepšena, ale základní koncepce nízkého napětí a vysokého proudu zůstává.

Oppo N1

Oppo N1 byl telefonem, na jehož vývoji měl značný podíl právě Pete Lau. Smartphone se stal prvním modelem oficiálně podporujícím alternativní ROM CyanogenMod, nabízen byl také s Color OS. Podpora CyanogenModu byla původně přenesena i na OnePlus. To však později přešlo na vlastní softwarové řešení, jímž je v současnosti Oxygen OS a na některých trzích Hydrogen OS.

Oppo N1 však bylo zajímavé i otočným fotografickým modulem. V něm byl umístěn 13Mpx snímač velikosti 1/3,06″ se světelnou čočkou f/2.0. To byl na svou dobu velmi slušný zadní fotoaparát, ale když se modul otočil, získali jste pravděpodobně nejlepší selfie kameru na světě.

Model N1 přinesl ještě jednu zajímavou inovaci: neviditelnou dotykovou zónu na zádech. Kruhový prostor bylo možné využívat na scrollování, spouštění kamery nebo focení. Oppo dále tuto funkci nijak nerozvíjelo, ačkoliv by možná byla všestrannějším řešením, než mačkání hran známé z HTC či Pixelů.

Oppo N3

Oppo N3 vylepšilo otočný modul kamery z N1 tím, že do něj přidalo elektromotorek. Otáčení už tak bylo řešeno softwarovým přepínačem, a hlavně umožňovalo zajímavý styl pořizování panorama. Telefon jste zkrátka jen drželi a elektromotor konstantní rychlostí pootáčel modulem, což mělo eliminovat rozmazání a chyby ve spojování jednotlivých segmentů.

Oppo N3 také bylo prvním modelem značky, v němž se objevil snímač otisků prstů. Byl umístěn na zádech a nahradil dotykovou plochu. Čtečka podporovala jednoduchá gesta, takže jím bylo možné například otočit kameru.

Oppo R9 a R9 Plus

Dvojice modelů představená v roce 2016 je zajímavá především svými fotoaparáty. Pro ně si Oppo nechalo na zakázku od Sony vytvořit senzor IMX398, u nějž se chlubí zejména pokročilým autofokusem. Snímač byl použit také v OnePlus 5T a ještě nedávno jsme ho mohli vidět i v Oppo R11 a R11 Plus, kde je součástí zadní duální kamery.

Oppo F3 a F3 Plus

Oppo F3 Plus byl prvním modelem značky vybaveným duálním fotoaparátem. Poněkud překvapivě ale nešlo o zadní fotoaparát, nýbrž přední selfie kameru. Toto řešení není dosud běžné u většiny telefonů velkých značek, je však otázkou, jestli šlo o zcela slepou uličku, nebo cílení na specifický trh.

Oppo F3 totiž opět velmi intenzivně propagovalo svůj zkrášlovací režim, čímž se firma vrátila k jednomu ze svých prvních úspěchů.

Slibná budoucnost

Oppo má ve své historii mnoho zajímavých přístrojů, přičemž mnoha z nich patří i celkové prvenství v dané oblasti. Ne vždy sice šlo o začátek trendu, například QHD displeje firma plošně nepoužívá, ale svůj přínos pro odvětví měla většina z nich.

Čínský obr se nebojí experimentovat ani po šesti letech od svého vstupu na trh se smartphony. Telefony jako Oppo Find X nebo R17 Pro jsou ukázkou toho, že nejen tradiční jména dokáží přicházet s novými revolučními řešeními. Firma v současnosti pracuje zejména na vylepšených snímačích v displeji, 3D rozpoznávání obličejů ve stylu Face ID a v neposlední řadě také na tom, jak se zbavit výřezů. Ve svých telefonech zkouší hned dva přístupy: vysouvací konstrukci i zachování, ale maximální miniaturizaci výřezu.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments