Domů » Bleskovky » Oppo plní sliby: Na MWC představilo super rychlé nabíjení a stabilizovaný fotografický senzor

Oppo plní sliby: Na MWC představilo super rychlé nabíjení a stabilizovaný fotografický senzor

Již tři týdny před začátkem MWC Oppo slibovalo, že na barcelonském veletrhu představí převratné technologie z oblasti fotoaparátů a napájení. Tento čínský výrobce své sliby splnil a na tiskové konferenci představil novou technologii pro rychlonabíjení a také vůbec první fotografický senzor s převratnou stabilizací obrazu.

Oppo patří k průkopníkům rychlého nabíjení smartphonů. Již začátkem roku 2014 společnost představila technologii VOOC Flash Charge. Díky ní bylo možné dobít za 5 minut akumulátor na takovou úroveň, která stačila až pro dvě hodiny telefonních hovorů. Své technologie pro rychlé dobíjení poté představili i Qualcomm a MediaTek, ale jejich systém se od Oppo odlišuje.

Oppo SuperVOOC

Technologie VOOC totiž pracuje s relativně nízkým nabíjecím napětím (5 voltů) a vyšším proudem, zatímco konkurence využívá vyšší napětí a naopak nižší proud. Podle výrobce je hlavní výhodou nižšího napětí menší zahřívání akumulátoru a údajně také lepší účinnost. Společnost nyní přichází s inovovanou technologií, která je nazvána jako Super VOOC Flash Charge.

Základem je nový nízkonapěťový pulsní systém nabíjení a také upravené akumulátory. O konkrétních úpravách se výrobce zatím nezmínil, ovšem díky všem těmto změnám je prý možné nabít akumulátor s kapacitou 2500 mAh za neuvěřitelných 15 minut. První smartphony vybavené touto technologií by se měly na trhu objevit prý velmi brzy, tak uvidíme, jestli je tvrzení výrobce pravdivé.

Nový způsob stabilizace obrazu

Druhá novinka se týká oblasti fotoaparátů. Většina dnešních high-endových smartphonů je vybavena optickou stabilizací obrazu, která je zajištěna pohybem čočky. Pohyb čočky probíhá ve dvou osách – vodorovné a svislé. Princip je velmi dobře vidět na následujícím videu.

Oppo ovšem vyvinulo nový způsob stabilizace, která využívá pohybu samotného fotografického senzoru. Tento způsob se doposud používal pouze u některých digitálních zrcadlovek. SmartSensor, jak výrobce novinku nazývá, zvládá stabilizaci ve třech osách – vodorovné, svislé a natočení. Pro pohyb senzoru je využita nová technologie MEMS (micro-electro-mechanical).

Hlavními výhodami nového řešení by měla být výrazně nižší energetická náročnost, nižší zahřívání samotného senzoru a rychlejší, účinnější a přesnější stabilizace obrazu. Díky tomu, že je celý čip tenký pouze jako dva listy papíru, se také jedná o vhodné řešení pro tenké smartphony.

Na první reálné testy obou technologií si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. Na první pohled se ovšem jedná o velmi zajímavé technologické novinky, za které musíme Oppo rozhodně pochválit.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

2 komentářů

  1. Ondra (neregistrovaný)

    U toho rychlonabíjení ta představa že mi USBčkem nebo jiným kabelem teče 10A mě celkem děsí. :D

  2. Tak to jsem zvědav. Běžné modelářské LIPOL není problém nabíjet proudem 4C už hodně dlouho. Konečně se něco v tomto ohledu děje i u mobilů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).