Oppo Find X je smartphone budoucnosti. Nulové rámečky a unikátní mechanismus fotoaparátu

Společnost Oppo v pařížském Louvru představila vlajkový smartphone budoucnosti, model Find X. Telefon zaujme především rekordním využitím přední strany displejem, k čemuž si dopomáhá unikátním konstrukčním řešením.

Videopohled od TheVerge

Displej, kam se podíváš

Displej Oppo Find X zabírá celkem 93,8 procent čelní strany telefonu, přičemž shora je naprosto titěrný rámeček, po bocích je displej zahnutý a pod ním se nachází pouze tenká bradička. Telefon má na výšku 156,7 mm, což je vzhledem k úhlopříčce displeje 6,4″ neskutečná hodnota; i Samsung Galaxy S8 Plus je se svým 6,2″ displejem o jeden a půl milimetru vyšší.

Díky zaobleným stranám displeje nové Oppo vlajkové telefony od Samsungu připomíná, málokdo by však tipoval, že vedení závodu o co největší využití přední strany displejem převezme právě tato čínská značka. Displej samotný využívá technologie OLED a pyšní se rozlišením 1 080 × 2 340 pixelů.

A kde jsou fotoaparáty?

Jelikož displej zabírá prakticky celou přední stranu, nezbylo místo na čočku předního fotoaprátu. A poměrně šokující je i fakt, že se žádné čočky nenachází ani na zádech. Tajemství tkví ve vysouvací konstrukci, na rozdíl od „periskopu“ u nedávno představeného telefonu NEX S od sesterské společnosti Vivo se u Oppo Find X z prostoru nad displejem vysouvá pruh o šířce celého telefonu.

V něm se pak schovává čočka předního fotoaparátu a hlasitý reproduktor (sluchátkový se vešel do rámečku), vysunutím horní strany zároveň ze zad vykouknou i dvě čočky a LED blesk hlavního fotoaparátu. Vysunutí obstarává motorek, činí tak automaticky například při spuštění výchozí fotoaplikace; transformace probíhá zhruba půl vteřiny. Oppo počítá se 100 až 150 vysunutími za den, celkově má toto řešení ustát přes 300 tisíc cyklů, což při dané frekvenci znamená zhruba 5 let.

Hlavní fotoaparát tvoří dva čipy s rozlišením 16 a 20 Mpx, bohužel schopnost pětinásobného bezztrátového přiblížení se nepotvrdila, sekundární kamerka slouží ke klasickým záležitostem – dotváření bokeh efektu a pomoci při orientaci v prostoru v rozšířené realitě.

Přední kamerka má rozlišení 25 Mpx a kromě pořizování selfies slouží společně s infračerveným senzorem k autentizaci uživatele na základě 3D modelu jeho obličeje. Oppo svoji technologii nazývá O-Face, fungovat má i za zhoršených světelných podmínek. Pokud budete chtít telefon odemykat obličejem, bude pokaždé muset vyjet horní část se senzory, což nepovažujeme za úplně praktické (a rychlé). Čtečku otisků prstů na telefonu nenajdeme, a to ani zabudovanou v čelním skle.

Chybět pochopitelně nemůže ani obdoba jablečných Animoji, zde nazývána jako Omoji.

Výbava vlajkového smartphonu roku 2018

Oppo Find X běží pod taktovkou čipsetu Qualomm Snapdragon 845. Výrobce nešetřil ani na pamětech, najdeme zde 8 GB RAM a až 256GB úložiště. Slot na paměťovou kartu chybí, zato telefon pojme dvě nanoSIM karty schopné pracovat v sítích LTE včetně všech frekvencí využívaných našimi operátory. To je velice podstatná informace, neboť smartphone Oppo Find X je určen k prodeji na globálním trhu.

Bezdrátovou konektivitu dále zajišťuje Wi-Fi, Bluetooth a NFC, drátovou má na starosti pouze USB-C konektor, který slouží k dobíjení akumulátoru s kapacitou 3 730 mAh. Díky technologii VOOC má být nabíjení bleskurychlé, z nuly na sto to bude trvat jen 90 minut. A mimochodem, speciální Lambrghini edice s karbonovými zády a 512GB úložištěm nabídne ještě rychlejší dobíjení Super VOOC, který zajistí nabití z nuly na plnou kapacitu jen za 35 minut. Operačním systémem je ColorOS postavený na Androidu 8.1 Oreo; nadstavba velice výrazně připomíná systém iOS.

Cena a dostupnost

Oppo Find X bude dostupný v srpnu ve dvou barevných variantách – červené Bordeaux Red a modré Glacier Blue. 256GB verze se bude v Evropě prodávat za 999 eur (cca 25 700 Kč).

Oppo Find X v Laborghini edici a klasické verzi
Oppo Find X v Laborghini edici a klasické verzi

Nejdražší verze vyjde na více než 40 tisíc

Kromě toho výrobce představil i speciální Oppo Find X Lamborghini edici, která nabídne karbonová záda, 512GB interní úložiště a extrémně rychlé Super VOOC nabíjení, díky kterému se baterie z nuly na sto nabije za těžko uvěřitelných 35 minut. Klasická varianta Oppo Find X disponuje standardní VOOC technologií, která je o něco pomalejší, než v případě Super VOOC. Cena této prémiové verze telefonu je astronomická – připravit si budete muset 1699 eur, což je téměř 44 tisíc korun. Zdá se, že Huawei Mate RS Porsche design dostal dalšího drahého konkurenta.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku