Recenze Oppo N3: MOTORhead v akci

Téměř před rokem představilo Oppo model N1 s otočným fotoaparátem, na který nyní navazuje novinka N3. Ta je o něco menší, výkonnější, s vylepšenou konektivitou i fotoaparátem. Jak se výrobce popral s konstrukcí a jak vyladil software, prozradí náš test.

Společnost Oppo, která byla založena v roce 2004, patří mezi velké čínské výrobce elektroniky. V jejím portfoliu tak najdete kromě mobilních telefonů třeba Blu-Ray & MP3 přehrávače, televizory, elektronické čtečky knih a další zařízení. S mobilními telefony společnost vstoupila na trh v roce 2008 a jako heslo své mobilní divize zvolila jednoduchý sloga „Zpět k inovacím„. Přestože Oppo oznámil vstup na trh se smartphony již v roce 2008, první telefon se do prodeje dostal až v roce 2012.

-
Oppo N3 na první pohled zaujme otočným fotoaparátem, který potěší nejen příznivce selfies

Nutno říct, že z počátku společnost své motto příliš nectila. Na levném procesoru MediaTek postavený model U701 Ulike, ani základní model R610, díru do světa neudělaly a pravděpodobně jste o nich nikdy neslyšeli. O společnosti Oppo se začalo mluvit až s uvedením modelů série Find a N, a jsou to právě smartphony série N, které zkouší jít cestou inovace a invence. Dnes testovaný Oppo N3 disponuje motoricky otočným fotoaparátem, což je velmi zajímavý nápad. Jaká je novinka v praxi, prozradí náš test.

Tip: Přečtěte si také recenzi ultratenké žiletky (4,85 mm) Oppo R5 (+ videopohled)

Klady (+)

 • chytře vymyšlená notifikační dioda
 • rychlé nabíjení (technologie VOOC)
 • 32 GB vnitřní paměti + slot na microSD kartu
 • kvalitní podání barev a dobré pozorovací úhly displeje
 • systém ext4 umožňující využívat soubory větší než 4 GB
 • multifunkční ovladač O-Click 2.0 v balení
 • hybridní slot (dual SIM/microSD)
 • možnost fotografování, podpora formátu RAW
 • vylepšení v prostředí ColorOS 2.0
 • čtečka otisku prstů

Zápory (-)

 • větší rozměry a vyšší hmotnost
 • slabší podsvícení tlačítek pod displejem
 • výrazný rámeček okolo displeje
 • horší čitelnost displeje na sluníčku
 • pomalé zobrazení běžících aplikací
 • vyšší cena
 • na českém trhu jej oficiálně neseženete
 • otočný mechanismus je více náchylný na poškození
 • kvalita zvuku a videa

Obsah balení

Oppo nabízí u modelu N3 poměrně bohaté balení. Kromě samotného telefonu se v krabičce nachází rychlá VOOC nabíječka (4,5 A) a k ní přizpůsobený microUSB kabel. Samozřejmostí jsou sluchátka, která sice hezky vypadají, ale kvalita reprodukce zvuku by mohla být lepší. To u vlajkové lodě zamrzí.

- - -
Obsah balení je poměrně pestrý a pochvalu si výrobce zaslouží i za hybridní slot na SIM kartu/microSD

Kromě sady návodů a malého klíčku na vyndání šuplíku SIM karet, najdete u telefonu navíc ještě O-Click 2.0. Toto malé zařízení je uzpůsobené pro připnutí na klíče, můžete jej tedy nosit kdekoli s sebou. S Oppo N3 je O-click propojený pomocí Bluetooth. Tenhle šikovný přívěšek například umí otáčet modul s fotoaparátem, využít jej jako dálkovou spoušť, či pomocí něj najdete mobil, pokud nevíte, kde jste jej nechali. Samotné ovládání O-Click umí přijímat notifikace z mobilu a pomocí schované LED diody pod kruhovým tlačítkem vás o nich informovat. O-Click 2.0 není příslušenství, bez kterého by se uživatel neobešel, příjemně ale doplňuje obsah balení a rozšiřuje možnosti samotného mobilu.

   -
O-Click 2.0 je šikovným doplnkěm k telefonu

Videopohled

Design a zpracování: Daň za originalitu

Oppo N3 není žádný střízlík. Dalo by se říct, že se jedná o jeden z největších smartphonů vůbec.  Zde myslím hlavně výšku přístroje, která dosahuje 161 milimetrů. Šířka 77 a tloušťka 8,7 milimetrů již tolik nevadí, v těchto ohledech najdeme na trhu větší modely. Vyšších telefonů ale příliš mnoho nenajdete.

- - -

Nexus 6 s 6″ displejem měří na výšku 159 milimetrů, LG G3 se stejně velkým displejem jako má Oppo N3, tedy 5,5″, měří 146 milimetrů. To je o centimetr a půl méně. Příkladů lze najít mnoho a všechny ukazují na jedno – Oppo N3 je extrémně vysoký mobil. Neděje se tak ale bezdůvodně. Výška přístroje je daná otočným mechanismem pro fotoaparát.

 - -

Pokud vynecháme samotný modul fotoaparátu, na který se podrobně podíváme v kapitole o focení, je Oppo N3 smartphonem klasického střihu. Otočný kloub s fotoaparátem má ve své standardní poloze na druhé straně sluchátko pro hovory a také senzor okolního jasu a senzor přiblížení, jež jsou v základní poloze umístěny nad displejem. Část pod zobrazovacím panelem obsahuje tři senzorové klávesy ve složení Kontextová nabídka, Domů a Zpět.

- -

Na této spodní hraně by mohl telefon končit, ale není to tak. Celé tělo z boků obepíná kovová lišta, která pokračuje pod spodní hranou dále a vytváří tak jakési poutko pod displejem. Tím bohužel mobil ještě více nabírá na výšce. V mezeře tvořené kovovou lištou se nachází výborně viditelná notifikační dioda, mikrofon a hlasitý reproduktor.

- - -

Levý bok přístroje nese microUSB konektor a uspávací klávesu. Z jejího umístění budou mít radost především leváci, pro praváka je hůře dosažitelná. Najdeme zde také hybridní šuplíček na dvě SIM karty, případně na jednu SIM kartu & microSD kartu. Oppo N3 tak dává na výběr, jestli uživatel bude chtít využít příjem na dvou SIM kartách najednou, nebo se spokojí s jednou, ale bude moci využít microSD kartu.

- -
Hybridní slot nabízí možnost volby: Dual SIM nebo klasika + microSD

Na pravém boku je kolébka hlasitosti a zdířka na sluchátka. Ta je umístěná poměrně nešťastně, v kapse kvůli ní neustále překáží kabel. Umístění na spodní část by bylo daleko praktičtější. Záda telefonu bohužel nejsou zcela rovná a Oppo N3 se tak na stole při dotyku kolébá, psaní na položeném mobilu tedy není příliš příjemné. Na zadní straně se, kromě otočného fotoaparátu, nachází ještě čtečka otisku prstů a sekundární mikrofon pro potlačení okolního šumu.

-
Notifikační diodu ve spodní bradě nepřehlédnete

Čtečka otisku prstů je naštěstí řešená jednoduše tak, že stačí prst přiložit, a nemusíte po ní jezdit sem a tam. Zabezpečovací software si dokáže zapamatovat až pět vašich otisků. Samotná čtečka otisku prstů navíc funguje jako touchpad a tlačítko.

- -

Lze ji zmáčknout a použít ji pro ovládání fotoaparátu, případně, pokud po ní budete prstem přejíždět, můžete tímto pohybem simulovat pohyb prstu po touchpadu u notebooku – v reálu lze pomocí čtečky otisky prstů posouvat například webové stránky. Kvalita rozeznání je rozhodně na podstatně vyšší úrovni než například u Samsungu Galaxy S5, daleko jednodušeji se také používá. Přesto se občas stalo, že čtečka můj prst nerozeznala.

Displej: 5,5″ obr

Displej Oppa N3 je oproti předchozí verzi N1 menší. Velikost se snížila z 5,9″ na 5,5″. Displej tedy stále patří mezi obří, díky této změně ale celkově klesla velikost mobilu. Jelikož zůstalo rozlišení 1920 x 1080 pixelů, dosahuje na menší ploše vyšší pixelové hustoty. 401 ppi je hodnota zcela dostačující, displej N3 má navíc výborný pozorovací úhly, kdy se ani z ostrého úhlu nemění barevné podání. Černá barva se sice nemůže rovnat černé u AMOLED displejů, ale celkové barevné podaní je naopak přirozenější. Kdyby měl displej minimální jas na nižší úrovni, neměl bych k němu výtek.

-

V nastavení příliš voleb ohledně zobrazení nehledejte. Ovlivňovat můžete tradičně jas displeje, který by si ale zasloužil o něco vyšší maximální úroveň, protože takto se čitelnost na přímém sluníčku stává poměrně nepohodlná. Nezapomnělo se ani na automatické otáčení obrazovky, změnu tapety či zobrazení jména operátora nebo kapacity baterie v notifikační liště. Kalibrace barevného podání chybí, panel má ale barvy nastavené velmi dobře.

Hardware a zvuk: Krátkodobě na špici

Oppo N3 je osazen procesorem Qualcomm Snapdragon 801. Procesor nabízí čtyři fyzická jádra o taktu 2,3 GHz. Doplňuje jej grafický akcelerátor Adreno 330 a 2 GB paměti RAM. Tato sestava je dostatečně výkonná na cokoli, co dnes dokážete v mobilu spustit. Vlajkové lodě konkurentů mají mnohdy podobný hardware, oznámené novinky jsou ale osazené novějším procesorem Snapdragon 805 nebo 810, grafickým akcelerátorem Adreno 420 a operační pamětí minimálně o kapacitě 3 GB RAM. Oppo N3 je tedy aktuálně na špičce současné nabídky, dlouho tam ale nevydrží. Výkonu má přesto na rozdávání.

Výkon jsme změřili pomocí třech benchmarků s následujícími výsledky:

 • AnTuTu: 42 094 bodů
 • 3D Mark IceStorm Unlimited: 17 026 bodů
 • PC Mark for Android: 3 974 bodů

Po stránce výkonu se může Oppo N3 postavit po bok současných top modelů, jako je Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z3 či HTC One (M8). Výkon je vyrovnaný jak v procesorové části, tak při práci s 3D grafikou. Během používání jsem s mobilem neměl jediný problém, co se týká výkonu.

 

Zvuková stránka je u Oppa N3 velmi zajímavá. Výrobce na jednu stranu přibalil hezká, ale špatně hrající sluchátka, na druhou stranu má Oppo N3 velmi dobrý hlasitý reproduktor a je obrovská škoda, že je pouze jeden a stereo efektu se uživatelé nedočkají. Reproduktor je schovaný pod ozdobnou lištou na spodní hraně přístroje. Díky svému umístění si jej nikdy nezakryjete tím, že mobil položíte na postel.

Bohužel, kvůli tomu, že je dnes recenzovaný mobil velmi vysoký, je zvuk při držení na šířku a sledování videí slyšet výrazně pouze z jedné strany. Tento nepříjemný efekt je ještě podpořen tím, že reproduktor umí hrát opravdu nahlas a vyzařuje přímo ze spodní hrany ven.

 
Zvukové vylepšení Maxx Audio s několika předdefinovanými ekvalizéry

Klasický telefonní repráček je bezproblémový. Protější stranu jsem vždy slyšel čistě a s přirozeným hlasem, stejný dojem byl i na druhé straně. Hlasitý hovor je díky výkonnějšímu reproduktoru slyšet bez nepříjemného praskání.

Baterie a výdrž: Superrychlé VOOC nabíjení v praxi

Kapacita uživatelsky nevyměnitelného akumulátoru uvnitř Oppa N3 dosahuje hodnoty 3 000 mAh. Není to málo, u takto velkého mobilu by ale leckdo čekal kapacitu vyšší. Při běžném používání, které zahrnuje neustálou datovou konektivitu, ať už Wi-Fi doma, či LTE/3G mimo domov, hraní her, poslech hudby, surfování na internetu a další, se nikdy výdrž na jedno nabití nedostala přes 1 den. Dnes tuto hodnotu u špičkových mobilů považuji za nedostatečnou a Oppo N3 se příliš nehodí k tvrdému pracovnímu nasazení, jelikož vám nezaručí, že vydrží celý den bez nabíječky.

 

Při slabším používání jsem se dostal na 1,5 dne. Telefon si může k delší výdrži pomoci několika režimy, jež prodlužují životnost baterie. Pod názvem Normální úspora energie najdete několik přepínačů, které omezují bezdrátovou konektivitu, jas displeje či možnosti zakázání animací, případně možnost podtaktovat procesor. Druhý režim, který se jmenuje Super-úspora energie, vám změní přístroj v super drahé těžítko. Mobil v tomto režimu umí pouze volat, psát SMS a nastavit budík. Nic jiného zde nehledejte. V tomto režimu by ale měl vydržet zhruba týden provozu.

Velice zajímavá je technologie VOOC (Voltage Open Loop Multi-Step Concstant-Current Charging). Oppo N3, stejně jako R5 či Find 7, se dokáže kompletně nabít za 1 hodinu. Po 30 minutách nabíjení máte baterii plnou ze 75 procent. Pro zajímavost, například Samsung Galaxy Note III se za 30 minut dobije pouze na 28 procent.

-

Základem pro tako rychlé nabíjení je 4,5A nabíječka, která je součástí balení, a sedm pinů v microUSB konektoru. Jinak řečeno, pokud použijete k nabíječce svůj klasický microUSB kabel, případně zapojíte nabíječku do mobilu, který nemá přizpůsobené vnitřní piny či baterii, VOOC technologie nebude fungovat. Tím je dosaženo plné ochrany a možnosti použít VOOC nabíječku i s jinými přístroji. Jakmile ale nabíječka detekuje kompatibilní VOOC smartphone a ten do nabíjecího okruhu připojí VOOC kompatibilní baterii, využije se plné rychlosti potenciálu nabíjení.

 

Aby baterie v mobilu snesla takto rychlé nabíjení a celý systém nabíjení splňoval veškeré bezpečnostní standardy, je baterie v Oppo N3 vnitřně rozdělená do několika bloků, které se plní energií společně. Tím je zajištěno, že se jednotlivé články nepřetěžují, a zároveň se tím nezkracuje životnost baterie. Z hlediska rychlosti nabíjení je tedy Oppo N3 absolutní špička na trhu, výdrží tam již bohužel nepatří.

Systém a uživatelské prostředí: ColorOS s dobrými nápady

Základem u Oppo N3 je Android 4.4.4 KitKat. Android se stará o celkový běh přístroje, uživatel z něho ale příliš neuvidí. Nadstavba ColorOS 2.0, kterou Oppo používá, mění totiž téměř vše. A překvapivě to není vůbec špatné.

 

První, čeho si všimnete, je chybějící vstup do menu aplikací. To může spoustě uživatelům vadit, u čínských společností (Huawei, Oppo, Lenovo a další) se ale již stává zvykem, že zásobník na aplikace jednoduše chybí. Veškeré aplikace tak máte rozházené po plochách, případně je můžete umístit do adresářů, které s přehledností trochu pomohou.

 

Také by se dalo říct, že čínští výrobci mají ve zvyku používat senzorové klávesy pod displejem. Z nepochopitelného důvodu tedy zcela ignorují standardní ovládání Androidu. Ke své škodě. Sestava kláves pod displejem pro ovládání celého prostředí obsahuje kromě klávesy Domů a Zpět také klávesu pro vyvolání kontextového menu. Oppo je tedy další společnost, které nevadí, že vyvolání kontextového menu se již několik verzí Androidu dělá přes virtuální klávesu na displeji.

 

Pokud budete chtít naopak vyvolat seznam běžících aplikací, je nutné ikonku kontextového menu dlouze podržet. Samotné zobrazení seznamu programů v paměti trvá 1,5 vteřiny. To je pomalé – příliš pomalé k pohodlnému používání, tak doufejme, že se to s některou z dalších aktualizací změní.

 

Notifikační lišta je naopak povedená. Kromě seznamu oznámení obsahuje panel rychlého spouštění. Ten navíc můžete roztáhnout a odhalit tak jednoduše další rychlé přepínače. Menu nastavení telefonu je rozdělené na tři záložky – Obecné, Zvuk a Zobrazení. A snad poprvé nemám u podobně děleného nastavení pocit, že je to nepřehledné. Jednotlivé položky jsou roztříděné logicky a neměl jsem problém s orientací ani vyhledáním čehokoli.

 

Pochválit musím Oppo za gesta, která jsou použitelná napříč celým systémem. Nejedná se přitom o běžnou nálož senzorů, gest a dalších rádoby usnadnění, která v reálu nejdou používat, ale o velmi dobře použitelné pomůcky. Například vypnutou obrazovku aktivujete dvojitým poklepáním a zobrazíte si zámek obrazovky. To není nic neobvyklého. Pokud ale jedním prstem sjedete po displeji směrem dolů, mobil se rovnou odemkne. Geniální.

 

Při poslechu hudby a opět vypnutém displeji stačí dvěma prsty nakreslit znak pauzy (dvě svislé čáry) a aktuálně přehrávaná skladba se pozastaví. Při nakreslení znaménka větší/menší budete přeskakovat skladby dozadu či dopředu. To vše bez nutnosti probudit mobil. Pokud na vypnutém displeji nakreslíte O, aktivuje se fotoaparát.

 

Při zapnutém displeji po přiložení dvou prstů a táhnutí nahoru či dolů korigujete hlasitost. Pohybem ze spodního levého či pravého rohu zmenšíte aktivní obrazovku pro použití přístroje jednou rukou, dvojitým poklepáním na ikonu Domů uzamknete telefon, případně pinch gestem více prsty zapnete fotoaparát. Kromě těchto funkcí je samozřejmě přítomné ztlumení vyzvánění otočením mobilu displejem dolů či automatický příjem hovoru při pohybu mobilu k uchu. Všechna gesta jsou perfektně, což u konkurence rozhodně nebývá zvykem, spíše naopak. 

Bonusové aplikace

Oppo to s bonusovými aplikacemi příliš nepřehánělo, přesto nějaké v systému najdeme, avšak bez možnosti odinstalace. Trochu rozpolceně působí aplikace O-Cloud pro zálohu SMS a kontaktů. V mobilu totiž najdete také aplikaci Zálohování a obnovení, která umí to samé. Navíc přidává možnost zálohovat nastavení systému, nainstalované aplikace, ale také MMS či výpisy hovorů. To vše kdykoli jednorázově, případně v nastavených časových intervalech.

 

Bezpečnostní centrum má na starosti možnost vytvořit účet hosta, aktivaci režimu Nerušit, kdy se vám dovolají pouze vybrané kontakty, vyčištění paměti či blokování vybraných čísel, ať už u hovorů, či u SMS zpráv. Samozřejmostí je Diktafon, Svítilna či Kalkulačka. Hodit se může WPS Office či chatovací aplikace WeChat.

 

Multimédia: Poradí si i s velkými soubory

V oblasti multimédií nalezneme v mobilu klasický hudební přehrávač Google Hudba Play. Oppo navíc přidává svoji aplikaci Moje hudba. Příliš možností uživatel u tohoto přehrávače nenalezne, ovládá se nicméně příjemně a někomu se může hodit funkce Spánek, která přehrávání hudby vypne po předem stanovené době.

 

Přehrávač videosouborů Video má problémy se spoustou audio i video kodeků. Výrobce navíc uživatele šalamounsky odkáže rovnou do obchodu Google Play pro stažení alternativního přehrávače s hláškou, že na požadovaný kodek nemá licenci :-). VLC Player moje problémy vyřešil a mobil přehrál libovolný videosoubor, který jsem mu předložil.

Pro multimédia je velmi důležitý systém souborů, který je v zařízení použit, mnohdy totiž uživatelé naráží na omezení u velikosti souborů – většinou to jsou 4 GB kvůli zastaralému systému fat32. Oppo N3 ale využívá moderní souborový systém ext4, díky kterému není uživatel nijak limitovaný velikostí souborů. Do mobilu tak bez problémů dostanete libovolně velké filmy.

 

Telefonování a organizace: Pro většinu zcela dostačující

Aplikace pro správu hovorů je rozdělená na číselník a na kontakty. Číselník zabírá spodní polovinu displeje. V horní polovině je přehledně zobrazená historie hovorů s možností filtrování. Přímo z číselníku se lze dostat do menu s názvem Proti obtěžování, ve kterém si nastavíte, které čísla bude Oppo blokovat pro příchozí hovory a která pro SMS zprávy.

 

Kontakty jsou rozdělené do tří záložek. Skupiny sdružují jednotlivá seskupení, která primárně vycházejí z uživatelského Google účtu. Lze také vytvářet skupiny místní a N3 též umožňuje vytvořit inteligentní skupiny na základě času. Vybírat lze mezi týdnem, měsícem či třemi měsíci. Tyto skupiny se poté dynamicky mění dle toho, s kým telefonujete. Chytré řešení, které je v praxi opět dobře použitelné.

 

Samotná záložka Kontakty zobrazuje seznam buď podle jména, nebo podle příjmení. Zde příliš možností není. Potěší schopnost exportu i importu souborů na paměťovou kartu. Poslední záložka, Oblíbené, kromě favorizovaných kontaktů zobrazuje také ty nejčastěji používané.

 

Aplikace na SMS zprávy umí blokovat nevyžádaná čísla a spojovat konverzace do jedné. Samozřejmostí je podpora MMS. Potěší schopnost odložit odesílání zpráv na libovolné datum a nechat systém, aby zprávu odeslal následně sám.

Konektivita, LTE, GPS: Rychlá data a pomalejší GPS

Ohledně datové výbavy nelze u N3 nic kritizovat. Výrobce jednoduše do mobilu integroval vše, co mohl, a uživatel tak získává veškeré možnosti konektivity, která se mu dnes nabízí. Kromě klasického GPRS a EDGE podporuje telefon i LTE (pouze na primární SIM). To splňuje veškeré specifikace a umí využívat plnou škálu frekvencí od 700 do 2600 MHz, takže se nemusíte bát beproblémového používání v České republice. Wi-Fi podporuje standardy 802.11 abgn a dokonce si poradí také s 5GHz ac připojením.

 

Bluetooth podporuje úspornou verzi 4.0, USB splňuje specifikace 2.0. Samozřejmostí je podpora Mass Storage Device a USB Host pro připojení externího úložiště. Co je rovněž zajímavé, model N3 podporuje USB charging pro dobíjení dalších zařízení. Nechybí ani NFC a majitele nových vozů potěší podpora technologie Miracast.

 

Lokalizace se provádí pomocí GPS a A-GPS. Bohužel zde jsem narazil na problémy a citlivost GPS se ukázala jako nedostačující. V momentě, kdy jsem se pohyboval mezi středně vysokými domy, byla přesnost GPS signálu velmi špatná a orientovat se dle mobilu v neznámém místě pro mě bylo v danou chvíli nemyslitelné. Doufejme, že se jedná jen o problém softwarového charakteru, který výrobce v budoucnu dokáže odstranit. Druhá výtka ohledně GPS vychází z přílišné délky těla mobilu. Pokud máte stejně jako já univerzální držák, který mobilní telefon drží na výšku, pravděpodobně do něj Oppo N3 vůbec nedostanete. V mém držáku jsem používal obecně velké mobily, jako je LG G3 či Sony Xperia Z3, a neměl jsem jediný problém. Oppo N3 jsem do něj ale nedostal, což si před jízdou na neznámé místo vyžádalo vyjmutí SIM karty a použití mého vlastního mobilu. 

Používání prohlížeče Chrome je na rychlém hardwaru, kterým N3 disponuje, zcela bezproblémové. Velkou výhodou je rozměrný displej, na kterém se velmi dobře čte. Práce s webem je tedy nejenom rychlá, ale také pohodlná.

Fotoaparát a video: Otočná hlava v akci

Nelze začít ničím jiným než otočným kloubem modulu fotoaparátu. Ten je hlavním rozpoznávacím znakem novinky a oproti staršímu modelu N1 přináší jednu zásadní inovaci – možnost využití motorického otáčení. Samozřejmě lze modul nadále otáčet rukou.

- - -
1, 2, 3… a je otočeno :)

Motorický posun lze využít ve dvou případech. Při spuštěné fotoaplikaci stačí prstem udělat rychlý vertikální pohyb po displeji a čočka fotoaparátu se okamžitě otočí směrem k uživateli, případně zpět (ukázku najdete ve videopohledu v první kapitole). Otočení čočky je opravdu velmi rychlé. Při stejném pohybu prstem po displeji, ale jeho podržením, se začne čočka otáčet pomalu, což může posloužit ke korekci zobrazení. Otáčení je ale v tomto případě tak zoufale pomalé, že je jednoduší náklon čočky upravit rukou, případně mírně naklonit samotný smartphone.

 

Druhá možnost, jak využít motorizovaný modul fotoaparátu, je použití dálkového ovladače O-Click 2.0. Ten umožňuje ovládat nejenom spoušť fotoaparátu, ale také otáčení celého modulu. Toho lze využít v momentě, kdy umístíte N3 do držáku a chcete udělat selfie fotografii. Oproti natažené ruce v záběru jsou selfies u N3 o level výše.

-

Otočný fotoaparát má ještě jednu velkou přednost. Stejně kvalitní snímač, který používá smartphone jako hlavní, je díky němu použit pro vytváření selfies. Včetně unikátní možnosti využít blesk pro přisvícení. Tato funkce má ale jedno velké „ale“.

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Jakmile se totiž fotoaparát otočí směrem k uživateli tak, aby šla kompozice nadále kontrolovat na displeji, většina módů pro fotografování přestane být aktivní. Uživateli tak zůstane k dispozici režim Normální, Audio fotografie, GIF a Dvojitá expozice. Tyto režimy doplňuje režim Zkrášlit, který má za úkol měnit vyznění selfie fotografie přednastavenými filtry.

- -

Bohatá nabídka režimů

Pokud aktivujete fotoaparát v momentě, kdy je čočka na zádech telefonu, je volba režimů podstatně bohatší. Hlavní režim zde doplňuje mód Ultra HD, který vytvoří několik fotografií v rychlém sledu a následně z nich složí 64 Mpx nebo 32 Mpx snímek. Kvalita je v tomto případě překvapivě dobrá a vysoké rozlišení oceníte nejen při tvorbě výřezů. Doporučujeme však tento režim používat při dobrém světle, v šeru a ve tmě příliš dobré výsledky nečekejte. Režim Barevná noc má zesilovat barevné tóny při fotografování ve špatných světelných podmínkách, v praxi to ale moc nefunguje.

- - -

Daleko lepší volbou je použít ojedinělý mód pro focení do RAW, kterým disponuje Oppo N3 jako jeden z mála mobilů na trhu. Dalšími režimy fotoaparátu jsou Expertní režim, který dává možnost ovlivňovat vyvážení bílé barvy, kompenzaci expozice, ISO v rozsahu 100 až 800 či možnost manuálně zaostřovat. Nechybí samozřejmě HDR, Panorama, GIF, Dvojitá expozice či After Focus, kde si vybíráte bod zaostření až po vyfocení snímku.

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Nabídka režimů je u Oppo N3 více než slušná. Výhodou může být, že veškeré režimy jsou zde prezentované formou stažitelných modulů, podobně jako to mají fotografické aplikace u Xperií od Sony či u modelů Galaxy od Samsungu. Pokud se tedy výrobce rozhodne do budoucna jednotlivé režimy upravit či přidat nové, může to udělat formou jednoduché aktualizace, bez nutnosti předělávat celou fotografickou aplikaci.

- - -
Takhle Oppo N3 fotí v šeru a ve tmě

Nástroj pro focení/nahrávání nabízí dva pruhy nabídek – vlevo a vpravo, kde najdete veškeré ovládací prvky. V levé části naleznete vstup do nastavení, režimy blesku a možnost otočit motoricky kameru, v pravé části spoušť fotoaparátu, aktivaci videa, vstup do galerie fotografií a možnost měnit jednotlivé režimy snímání. Pokud zvolený mód vyžaduje další dodatečné nastavení, najdete jej také na pravé straně (ISO, vyvážení bílé a podobně).

Drobný problém vidím v neschopnosti otočit menu nastavení a další detailnější položky u fotoaparátu v závislosti na tom, jak smartphone držíte. Položky nastavení se tak vždy zobrazují pouze na výšku displeje, bez ohledu na fakt, že jej držíte naležato. Stejně na náklon přístroje (ne)reagují režimy Zkrášlit a Expertní mód. Veškeré ostatní ikony v ovládání se ale otáčí. Toto lze ale vyřešit drobnou aktualizací.

 

Videosekvence umí Oppo N3 standardně natáčet ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. K dispozici je také možnost nahrávat záznam ve zpomaleném režimu při 120 snímcích za vteřinu v HD rozlišení.

Kvalita videosekvencí mě ale zklamala. Velmi špatný je zvuk, který zní, jako kdybyste natáčeli pod vodou. Samotný obraz je přeostřený, často přepálený a celkově nepůsobí hezkým dojmem. V obraze dochází k neustálému pohybu pixelů na ostrých hranách, při švenkování se ty samé hrany rozpadají. Opět se jedná o problém softwarového rázu a výrobce má tedy ještě co opravovat.

undefined
Snímek vlevo je focený na automatiku; fotografie vpravo je focena do RAW a následně upravena

undefined
Snímek vlevo je focený na automatiku; fotografie vpravo je focena do RAW a následně upravena

Fotografie jsou, hlavně díky možnosti fotit do RAWu, daleko lepší než videosekvence. Samotná automatika pracuje velmi dobře, pokud má velmi dobré světelné podmínky. V takovém případě má N3 na mobil skvělou drobnokresbu, i vzdálené objekty jsou vykresleny korektně. Dost často se ale dočkáte přepalů, se kterými si automatický režim moc dobře neumí poradit. Fotoaparát má v tomto režimu také tendence snímek podexponovat. Pokud ale s Oppo N3 pořídíte snímek za jasného dne, je kvalita velmi slušná.

undefined
Snímek vlevo je focený na automatiku; fotografie vpravo je focena do RAW a následně upravena


Snímek vlevo je focený na automatiku; fotografie vpravo je focena do RAW a následně upravena

Noční snímky jsou tradičně, jako u drtivé většiny mobilů, velmi špatné. Oppo N3 rád nastavuje ISO do hodnoty 800, výjimečně se dostane nad ISO 1000. Kresba je při takto nastavených hodnotách špatná, a pokud není fotografovaný objekt doslova před objektivem, zapomeňte na kresbu detailů. Síla potlačení šumu není příliš agresivní, kvalitní snímek ale nečekejte. Na rychlé zaznamenání situace se jistě hodí, na běžné fotografování v noci nikoliv.

Režim UltraHD, o kterém Oppo tvrdí, že teprve s ním poznáte, co to jsou detaily, je spíše marketingová vějička na zákazníky než reálný přínos pro majitele smartphonu. I když v Ultra HD režimu vyfotíte na detaily bohatou scénu, kde logicky očekáváte daleko lepší kresbu, výsledek budete hledat na obrázku doslova lupou na maximální přiblížení. Ano, snímek je v takovém případě o něco málo detailnější, běžný uživatel si toho ale nemá šanci všimnout, až na výjimky (například při tvorbě výřezů). Čeho si ale určitě všimne každý, je skokový nárůst ve velikosti fotografie, která mnohdy přesahuje 12 MB. Druhá věc je příliš dlouhé snímání a ukládání snímku v Ultra HD režimu. Na focení ničeho, co se pohybuje, to opravdu není.


Snímek vlevo je focený na automatiku v normálním rozlišení; fotografie vpravo je focena v Ultra HD režimu


Snímek vlevo je focený na automatiku v normálním rozlišení; fotografie vpravo je focena v Ultra HD režimu

Velmi se naopak povedl RAW režim. Ten navíc pořizuje snímky v režimu RAW + JPEG. Každý snímek je tedy uložen jak ve formátu DNG, tak rovnou jako klasický JPEG. Měl jsem upřímnou radost, když jsem z fotografie, která v JPEG vypadala strašně, vytáhl díky vyvolání z RAWu daleko, daleko více. RAW je sice velmi náročný na kapacitu úložiště, jelikož jedna fotografie v tomto surovém formátu zabírá více než 30 MB, při citlivém vyvolání do JPEG jsou ale snímky podstatně kvalitnější než ty vytvořené v režimu automatiky. RAW se na Oppo N3 jednoduše povedl.

Konkurence

Žádný mobilní telefon nemůže být pro Oppo N3 přímým konkurentem. Důvod je jednoduchý: žádný jiný nemá otočný, motoricky ovládaný modul s fotoaparátem. Pouze starší model N1 nabízí opticky to samé, techniky je ale o úroveň níže. Pokud vynecháme unikátní fotografický modul, najde se konkurentů naopak celá řada. Nikdo z nich nenabídne to samé co Oppo, každý z nich ale naopak pro změnu nabídne to, co nenajdeme u N3.

-

Můžeme zmínit Sony Xperii Z3 (recenze) s jejím čistým designem bez výstřelků, skvělým dílenským zpracováním ze skla či vodotěsností. Nebo Samsung Galaxy S5 (recenze), který také přináší vodotěsnou konstrukci a nepříliš kvalitní plastové tělo, které ale vyvažuje čtečkou otisků prstů či unikátním snímačem srdečního tepu. Jmenovat můžeme jistě také LG G3 (recenze) s jeho laserovým zaměřováním u fotoaparátu, optickou stabilizací obrazu a displejem s ultra vysokým rozlišením. Konkurentů se jistě najde daleko více, například od Xiaomi, HTC a dalších výrobců. Každý nabídne něco, co Oppo N3 nemá, přitom jej ale nemohou dostihnout.

Závěrečné hodnocení

Oppo N3 je na současném trhu zajímavým „zjevením“. V době, kdy Samsungu padá zisk a společnost přemýšlí, jak stabilizovat své výsledky, kdy se Sony, i přes kvality svých smartphonů, nedokáže zásadněji prosadit na světovém trhu a výrobce přemýšlí, co bude dál, přijde Oppo již podruhé s mobilem, který bourá zažité pořádky a přináší unikátní konstrukční jev. Jestli je tato cesta ta správná, nebo se jedná o slepou vývojovou větev, ukáže až čas a konkurence.

-

Bez otočného fotografického modulu je totiž Oppo velmi obyčejný smartphone, byť se špičkovými hardwarovými parametry, které navíc výrobce doplňuje povedenou nadstavbou ColorOS 2.0. V neposlední řadě může být překážkou také to, že modely společnosti Oppo se na českém trhu (zatím) oficiálně neprodávají, objednat je ale lze ze zahraničního e-shopu OppoStyle.com, který jej včetně poštovného do České republiky nabízí za sebevědomých 549 euro, což je zhruba 15 500 Kč.

- -

Oppo N3 zaujme v první řadě excentrické osoby, kterým N3 podtrhne jejich osobnost a touhu jít tak trochu proti proudu. Všechny ostatní může zaujmout odladěnou a velmi přehlednou nadstavbou, nadprůměrnými fotografiemi za dobrých světelných podmínek či extrémně rychlým nabíjením. Slabší výdrž na baterii, vysoká hmotnost či chybějící vodotěsnost může znamenat proti konkurenčním značkám nevýhodu. Pokud si ale Oppo N3 vyberete, stejně jeho slabé stránky řešit nebudete. Protože ten otočný fotoaparát, ten prostě vypadá skvěle.

Autor článku
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

Kapitoly článku