Domů » Bleskovky » Zhmotněné sci-fi? Elon Musk ukázal světu raketu Starship

Zhmotněné sci-fi? Elon Musk ukázal světu raketu Starship

Raketa Starship byla ještě nedávno známa pod označením BFR, které se neoficiálně rozepisovalo jako „big fu*king rocket“. Nedávno však došlo k přejmenování. První stupeň se bude jmenovat Super Heavy Booster a druhý Starship. A právě o podobě lodi Starship nyní máme mnohem lepší představu.

Elon Musk na svém Twitteru zveřejnil render, který zobrazuje finální podobu testovací varianty této rakety. Na obrázku nejsou vidět okna a další prvky, které pochopitelně opravdu finální podoba mít bude.

Drobné „poskoky“ již na jaře

Prototyp vznikající v texaském středisku SpaceX však bude zatím sloužit pouze k drobným testovacím letům, na nichž se budou zkoušet vzlety a přistání. Půjde v podstatě o obdobný program k tzv. Grasshopperu, kterým SpaceX od roku 2012 prováděl testy, z nichž se posléze vyvinula raketa Falcon 9.

Tyto lety se odehrávají ve výškách v řádech stovek metrů. Raketa je tedy o něco kratší, než bude finální verze, a pochopitelně se také neklade takový důraz na podobu vnějšího pláště, který zatím působí poněkud nehotově. Zajímavé však je, že ve SpaceX sáhli k tepelnému štítu z nerezové oceli. Tento materiál má dobrou odolnost vůči vysokým teplotám, avšak je poměrně těžký a proto se v tomto průmyslu tak často nepoužívá.

První testovací lety s tímto osekaným prototypem plánují ve SpaceX již na duben. Opravdový let na oběžnou dráhu pak je v současnosti naplánován na rok 2020, což se zatím vzhledem k rychlosti vývoje jeví jako relativně pravděpodobné.

Starship, Saturn V, Socha Svobody, raketoplán. (Zdroj: Olivia Reaney / Business Insider)

Pro lety do vesmíru bude Starship pochopitelně doplněna o první stupeň Super Heavy Booster. Výsledkem bude opravdový gigant, který bude se svou 118m výškou převyšovat i Saturn V. Stejně jako u Falconu se počítá s tím, že se bude první stupeň automaticky navracet a bude moci být znovu použit. O tom, že vracet se bude i samotná Starship, asi není třeba vůbec mluvit.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
45 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments