Domů » Bleskovky » SpaceX tvoří historii, start největší rakety světa se povedl téměř na jedničku

SpaceX tvoří historii, start největší rakety světa se povedl téměř na jedničku

6. února 2018, 21:45 hodin. Datum a čas, kdy americká společnost SpaceX soustředící se na lety do vesmíru, opět přepisuje dějiny a do vesmíru vysílá největší raketu současnosti zvanou Falcon Heavy. Ta je složena ze 3 stupňů Falcon 9 (přesněji jednoho původního a dvou modifkovaných) a do vesmíru vynáší i první řadu elektromobilu Tesla Roadster, se kterým donedávna jezdil Elon Musk.

V současnosti se jedná o raketu s největší nosností, která dokáže vynést na nízkou oběžnou dráhu 64 tun nákladu, respektive 22 tun na geostacionární dráhu. Samotný start proběhl bez problémů, původní čas byl kvůli silnému větru přesunut o dvě hodiny a patnáct minut. Tým SpaceX se pokusil i o úspěšné přistání všech tří stupňů zpátky na zem. V době psaní článku se podařilo přistát se dvěma z nich, o třetím, středovém dílu přistávajícím na plošině v Atlantiku, nebyly žádné informace – přenos se přerušil těsně před přistáním a SpaceX ani Elon Musk prozatím nevydali žádné informace, zda se přistání podařilo či nikoliv. Nyní již víme, že středovému stupni se nepodařilo při sestupu znovu zažehnout motory a zřítil se do moře rychlostí téměř 500 kilometrů za hodinu.

Cílem Falconu Heavy a jeho dnešního testovacího startu, jehož úspěšnost Musk odhadoval na 50 %, bylo nastolit nový trend obnovitelnosti v oblasti kosmonautiky. S návratem stupňů zpátky na zem je možné snížit cenu letů až na desetinu dnešní ceny, což by mělo zpřístupnit lety pro mnohem širší spektrum zákazníků a urychlit případnou kolonizaci naší solární soustavy. Prozatím bude kolem Slunce létat zmíněný sporťák Tesla Roadster spolu se Starmanem, figurínou oblečenou ve skafandrech podle návrhu SpaceX, a hrající Space Oddity od Davida Bowieho.

Live Views of Starman

Živé vysílání z Roadsteru s figurínou Starman

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

38 komentářů

 1. Naprosto famózní podívaná. SpaceX opět přepisuje historii dobývání vesmíru :) Díky za zmínku i zde!

  • Jak přesně tu „historii přepisuje“? Možná se do ní zapisuje, ale určitě ji nepřepisuje.

  • Nevím o tom, že by například motory Saturnu V dokázaly znovu přistát pro opětovné použití. Nevím o tom, že by byl soukromý sektor kdy tak silný a schopný, aby dokázal vyvinout takto silnou raketu. Dalo by se pokračovat, ale počkám si na tvoje argumenty ;)

 2. Jestli se da verit gifu na Muskove twiteru, tak Core pristalo na plosine v case 8:33

 3. Pokud se nepletu, historie byla tvořena prostě největší raketou, což tato není. Není ani stejně velká, tedy historie není ani přepsána.
  Zase „novinářina“ :(

  • Pokud se nepletu, na velikosti nezáleží.

  • Jde o to, že se raketa vrátila. To je ten zásadní rozdíl.

  • Přečti si nadpis a článek.

  • LOL. uni opet jede :D Dalsi tema o kterem nevi absolutne nic.

  • Tentokrát musím souhlasit s Unim. Nadpis je blbost, bez ohledu na to, jak obdivujete Muska, a není to nic proti němu. Saturn V byl o dost větší a hlavně silnější nosič. Před 50. lety.

  • Petr (neregistrovaný): Gratuluji k použití mozku, zda tak málo vídaná událost….

  • SpaceX opravud tvoří historii. Tu by tvořila totiž tak jako tak i kdyby jí Falcon Heavy bouchnul hned při startu.. Historii tvoříš dokonce i tím, že píšeš tady svoje komenty. I když je naprosto nezajímavá a nepodstatná ;)

  • Středeční koutek filozofie. Jistě se zařadí vedle páteční speciální třídy. Přeji hodně zdaru:) Právě jsi vytvořil historický milník.

  • uni a Petr jenom nepochopil titulek, SpaceX netvori historii protoze by byl nejvetsi. Pokud si prectete i clanek, tak se dozvite, ze je to nejvetsi raketa soucasnosti, ne od pocatku lidstva. Ala velikost opravdu neni tim cim by tvoril historii :D Napoveda: co ze Saturnu V se vratilo zpatky na zem?
   Proboha, chlapi, nekdy zkuste precist cely clanek, nez napisete neco do diskuse.

  • Marek (neregistrovaný): Ale pochopili, neboj. Právě proto ta diskuse. Nepochopení je jinde.
   Mimochodem, na zem se Saturn V vrátil prakticky komplet 1968.
   Není to ale to samé jako návrat na Zem, pravda:) Pokud pochopíš, mrk mrk.

  • @uni: Ja zapomnel, ze mluvim s autistem ktery se chyta kazdeho slovicka:D

  • …jo už jsem to pochopil. On to nevymyslel Apple, tak to zase až tak revoluční nebylo…že UNI…

 4. Nadpis je zavádějící, ale nepostrádá smysl úplně. V historii se ještě návrat žádných částí takhle velké nosné rakety nepodařil a i kdyby se podařilo přistání jen těm dvěma boosterům, v tomhle smyslu Falcon Heavy skutečně přepisuje historii. Jinak by nadpisu slušelo slovíčko „aktuálně“, protože Falcon Heavy opravdu největší není. Ale ani tak to nemění nic na tom, že pohled na návratovou sekvenci a synchro přistání obou pomocných motorů byl přímo spektakulární :)

  • Videl som to rovnako. Popravde som doteraz nevidel akym sposobom sa tie moduly vracaju. Cakal som zase nejake padaky a padnutie do vody, ale toto ma dostalo. Vsetka cest Muskovi a celemu tymu SpaceX :)

  • Bylo mnoho videí, včetně s fail verzemi :) Ale prý absolutně nic o tom nevím, tak pardon, toto tady byl první dostupný materiál :)

  • @uni: Tak to uz proste byva, kdyz zkousis neco nove, nejprve je mnoho failu:) Co tim chtel basnik rict? Co si dokazal ty, a jeste na prvni pokus?

  • Samozřejmě, že tomu předcházely testy s menšími raketami i se samotným Falconem Heavy, ale i když tam dost failů bylo, SpaceX už je tak daleko, že jich od loňského roku výrazně ubylo (viz např. [odkaz]). On ani ten včerejšek nedopadl stoprocentně, protože jim centrální stupeň zahučel do moře mimo plošinu, ale určitě se nebudu vysmívat člověku, který má takovouhle vizi, jde za ní, je schopný sestavit tým lidí, kteří pro ní vyvíjí nové a zdokonalují nové technologie a evidentně se mu tu vizi daří realizovat.

   Anebo je tu ještě možnost, že to vidíš takhle, uni.. (bacha, je to satira, tak to neber tak vážně) ;) [odkaz]

  • febrik: Absolutně nechápu, jak tvůj příspěvek souvisí se mnou? Alternativní realita?

  • Souvisí to s tím, že nejsi schopný (podle tvých příspěvků pod článkem) posoudit, zda se jedná o, v jistém smyslu, přelom v historii cestování do vesmíru a nebyl jsem si jistý (podle tvých příspěvků obecně), jestli nejsi zastánce podobných teorií, jako na odkazujícím linku (i když to je skutečně jen satira).

   Nicméně, když už si tady s kolegou neregistrovaným Petrem chrochtáte nad nepřesnosí v názvu článku, zmiňujete Saturn V (tedy neregistrovaný Petr zmínil a tys mu to pochválil) a přitom z nějakého důvodu opomínáte Eněrgiju, tak je někde chybka. Asi toho o vesmírných programech opravdu až tolik nevíš #sorryjako.

  • febrik: Stále nerozumím. V předešlém příspěvku jsi hovořil o vysmívání, zmínil jsi mě. Znovu, souvislost?
   A není to chrochtání nad přesností, mě naprosto uniká pointa. Já hovořil o článku, ty dle všeho o SpaceX.
   ?

  • Uni, to, ze ti unika pointa, neni u tebe prece nic noveho. My uz si zvykli, ty jeste ne?

  • Má mluvčího? Zajímavé:)

  • Mluvčího? Ani ne, ale na druhou stranu, když to tak výstižně napsal.. já to protentokrát beru ;)

  • febrik: A ta souvislost?

  • Historii nikdo nepřepisuje, jelikož SpaceX nemá stroj času, aby mohla cokoliv v historii změnit ;) Tahle fráze je jedna z nejdebilnějších, co se vůbec používá. Historii prostě přepsat nelze, lze ji akorát s pohledu budoucího tvořit dál.

  • Pokud nebudeme trvat na raketě, tak znovupoužitelné boostery měl už STS, jen přistávaly nudně na padácích do moře. Paralelní přistání boostrů Falconu na souš bylo hodně efektní.

 5. Josef Kubeš

  Středovému stupni došlo palivo u 2 ze tří motorů a plácl sebou vedle plošiny rychlostí 500 km/h.

  • Nedošlo palivo, ale zapalovací směs (Věc která nastartuje motorú. Palivo je sdílené mezi všemi motory.

  • David Preiss

   Hezký den, pánové,

   děkuji za informace, doplnil jsem je do článku.

   Mějte se skvěle,
   David Preiss

 6. A jak to souvisí s mobily?

 7. Měl jsem dojem, že ty dva boční stupně jsou „původní“ a ten centrální je modifikovaný, zesílený kvůli většímu dynamickému namáhání.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).