Domů » Bleskovky » SpaceX tvoří historii, start největší rakety světa se povedl téměř na jedničku

SpaceX tvoří historii, start největší rakety světa se povedl téměř na jedničku

6. února 2018, 21:45 hodin. Datum a čas, kdy americká společnost SpaceX soustředící se na lety do vesmíru, opět přepisuje dějiny a do vesmíru vysílá největší raketu současnosti zvanou Falcon Heavy. Ta je složena ze 3 stupňů Falcon 9 (přesněji jednoho původního a dvou modifkovaných) a do vesmíru vynáší i první řadu elektromobilu Tesla Roadster, se kterým donedávna jezdil Elon Musk.

V současnosti se jedná o raketu s největší nosností, která dokáže vynést na nízkou oběžnou dráhu 64 tun nákladu, respektive 22 tun na geostacionární dráhu. Samotný start proběhl bez problémů, původní čas byl kvůli silnému větru přesunut o dvě hodiny a patnáct minut. Tým SpaceX se pokusil i o úspěšné přistání všech tří stupňů zpátky na zem. V době psaní článku se podařilo přistát se dvěma z nich, o třetím, středovém dílu přistávajícím na plošině v Atlantiku, nebyly žádné informace – přenos se přerušil těsně před přistáním a SpaceX ani Elon Musk prozatím nevydali žádné informace, zda se přistání podařilo či nikoliv. Nyní již víme, že středovému stupni se nepodařilo při sestupu znovu zažehnout motory a zřítil se do moře rychlostí téměř 500 kilometrů za hodinu.


Cílem Falconu Heavy a jeho dnešního testovacího startu, jehož úspěšnost Musk odhadoval na 50 %, bylo nastolit nový trend obnovitelnosti v oblasti kosmonautiky. S návratem stupňů zpátky na zem je možné snížit cenu letů až na desetinu dnešní ceny, což by mělo zpřístupnit lety pro mnohem širší spektrum zákazníků a urychlit případnou kolonizaci naší solární soustavy. Prozatím bude kolem Slunce létat zmíněný sporťák Tesla Roadster spolu se Starmanem, figurínou oblečenou ve skafandrech podle návrhu SpaceX, a hrající Space Oddity od Davida Bowieho.

Živé vysílání z Roadsteru s figurínou Starman

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tade
Uživatel
Tade

Naprosto famózní podívaná. SpaceX opět přepisuje historii dobývání vesmíru :) Díky za zmínku i zde!

niky79
Uživatel
niky79

Jak přesně tu „historii přepisuje“? Možná se do ní zapisuje, ale určitě ji nepřepisuje.

Tade
Uživatel
Tade

Nevím o tom, že by například motory Saturnu V dokázaly znovu přistát pro opětovné použití. Nevím o tom, že by byl soukromý sektor kdy tak silný a schopný, aby dokázal vyvinout takto silnou raketu. Dalo by se pokračovat, ale počkám si na tvoje argumenty ;)

Martin
Anonym
Martin

Jestli se da verit gifu na Muskove twiteru, tak Core pristalo na plosine v case 8:33

uni
Uživatel
uni

Pokud se nepletu, historie byla tvořena prostě největší raketou, což tato není. Není ani stejně velká, tedy historie není ani přepsána.
Zase „novinářina“ :(

Uff
Anonym
Uff

Pokud se nepletu, na velikosti nezáleží.

Martin
Anonym
Martin

Jde o to, že se raketa vrátila. To je ten zásadní rozdíl.

uni
Uživatel
uni

Přečti si nadpis a článek.

Uff
Anonym
Uff

LOL. uni opet jede :D Dalsi tema o kterem nevi absolutne nic.

Petr
Anonym
Petr

Tentokrát musím souhlasit s Unim. Nadpis je blbost, bez ohledu na to, jak obdivujete Muska, a není to nic proti němu. Saturn V byl o dost větší a hlavně silnější nosič. Před 50. lety.

uni
Uživatel
uni

Petr (neregistrovaný): Gratuluji k použití mozku, zda tak málo vídaná událost….

Asdf
Anonym
Asdf

SpaceX opravud tvoří historii. Tu by tvořila totiž tak jako tak i kdyby jí Falcon Heavy bouchnul hned při startu.. Historii tvoříš dokonce i tím, že píšeš tady svoje komenty. I když je naprosto nezajímavá a nepodstatná ;)

uni
Uživatel
uni

Středeční koutek filozofie. Jistě se zařadí vedle páteční speciální třídy. Přeji hodně zdaru:) Právě jsi vytvořil historický milník.

Marek
Anonym
Marek

uni a Petr jenom nepochopil titulek, SpaceX netvori historii protoze by byl nejvetsi. Pokud si prectete i clanek, tak se dozvite, ze je to nejvetsi raketa soucasnosti, ne od pocatku lidstva. Ala velikost opravdu neni tim cim by tvoril historii :D Napoveda: co ze Saturnu V se vratilo zpatky na zem?
Proboha, chlapi, nekdy zkuste precist cely clanek, nez napisete neco do diskuse.

uni
Uživatel
uni

Marek (neregistrovaný): Ale pochopili, neboj. Právě proto ta diskuse. Nepochopení je jinde.
Mimochodem, na zem se Saturn V vrátil prakticky komplet 1968.
Není to ale to samé jako návrat na Zem, pravda:) Pokud pochopíš, mrk mrk.

Marek
Anonym
Marek

@uni: Ja zapomnel, ze mluvim s autistem ktery se chyta kazdeho slovicka:D

next
Anonym
next

…jo už jsem to pochopil. On to nevymyslel Apple, tak to zase až tak revoluční nebylo…že UNI…