Domů » Bleskovky » SpaceX končí s vývojem rakety Falcon 9, zaměří se na urychlení gigantické BFR

SpaceX končí s vývojem rakety Falcon 9, zaměří se na urychlení gigantické BFR

Minulý měsíc úspěšně poprvé odstartovala poslední zamýšlená verze rakety Falcon 9, která bývá označována jako Block 5. SpaceX svou raketu Falcon 9 proslavila návratem prvních stupňů, což umožňuje jejich další využití zásadně snižující náklady.

Původně bylo v plánu pokračovat ve vývoji a docílit schopnosti návratu i u druhého stupně, čímž by opět měly klesnout náklady na start. Elon Musk však nyní oznámil, že z tohoto plánu sešlo a žádného zásadního upgradu Falconu 9 se již nedočkáme. Důvod je jednoduchý – SpaceX míří k mnohem zajímavějšímu cíli.

„Zatraceně velká raketa“ již za rok?

Oním cílem je dlouho očekávaná raketa známá pod zkratkou BFR. Oficiálně jde o slova Big Falcon Rocket, nicméně zažila se spíše interní přezdívka Big Fucking Rocket, tedy slušně řečeno „Zatraceně velká raketa“. Jde o vskutku přiléhavé označení – raketa by měla být schopna vynášet náklady přes 100 tun.

Porovnání velikostí existujících i budoucích raket schopných vynášet náklady nad 50 tun. BFR je jednoznačně největší. (Zdroj: Thorenn)

Pro srovnání, nejsilnější v současnosti používaná raketa je Falcon Heavy, která dokáže dostat na nízkou oběžnou dráhu Země necelých 64 tun. Ruská raketa Sojuz-FG používaná běžně k letům na ISS pak vynese jen zhruba sedm tun nákladu.

Velká část BFR má být opětovně použitelná, stupně se budou opět navracet na Zem. Na obrázku je vidět umělecké znázornění poskytnuté SpaceX.

Na vývoji rakety se pracuje již dlouho, podle dřívějších zpráv prý dokonce probíhá výroba prvního prototypu. Testovací lety pak měly začít někdy v roce 2020, podepsána už je dokonce i smlouva na první komerční let okolo Měsíce, který by se měl konat v roce 2023. V tweetu Elona se však lze dočíst, že došlo k radikální změně designu, což by zpravidla znamenalo zpomalení vývoje. Musk však naopak slibuje urychlení, čemuž nahrává právě přesun kapacit z projektu Falconu 9. Úplně první testy lze tak možná očekávat už někdy koncem roku 2019.

I tohle možná jednou bude možné zažít na palubě BFR. Opět pochopitelně umělecké zobrazení.

Raketa BFR by měla být univerzálním řešením pro všechny typy misí. Až bude dokončena, nahradí Falcon 9, Falcon Heavy (který se patrně nakonec ani nedočká verze pro pasažéry) a taktéž kosmickou loď Dragon. BFR bude používána na nákladní lety i lety s pasažéry, a to jak na nízkou oběžnou dráhu, tak na Měsíc, Mars a výhledově taktéž k nejvzdálenějším planetám sluneční soustavy. Zmiňována byla dokonce i možnost letů Země–Země, které by měly konkurovat dálkovým letadlům.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments