Domů » Bleskovky » SpaceX končí s vývojem rakety Falcon 9, zaměří se na urychlení gigantické BFR

SpaceX končí s vývojem rakety Falcon 9, zaměří se na urychlení gigantické BFR

Minulý měsíc úspěšně poprvé odstartovala poslední zamýšlená verze rakety Falcon 9, která bývá označována jako Block 5. SpaceX svou raketu Falcon 9 proslavila návratem prvních stupňů, což umožňuje jejich další využití zásadně snižující náklady.

Původně bylo v plánu pokračovat ve vývoji a docílit schopnosti návratu i u druhého stupně, čímž by opět měly klesnout náklady na start. Elon Musk však nyní oznámil, že z tohoto plánu sešlo a žádného zásadního upgradu Falconu 9 se již nedočkáme. Důvod je jednoduchý – SpaceX míří k mnohem zajímavějšímu cíli.

„Zatraceně velká raketa“ již za rok?

Oním cílem je dlouho očekávaná raketa známá pod zkratkou BFR. Oficiálně jde o slova Big Falcon Rocket, nicméně zažila se spíše interní přezdívka Big Fucking Rocket, tedy slušně řečeno „Zatraceně velká raketa“. Jde o vskutku přiléhavé označení – raketa by měla být schopna vynášet náklady přes 100 tun.

Porovnání velikostí existujících i budoucích raket schopných vynášet náklady nad 50 tun. BFR je jednoznačně největší. (Zdroj: Thorenn)

Pro srovnání, nejsilnější v současnosti používaná raketa je Falcon Heavy, která dokáže dostat na nízkou oběžnou dráhu Země necelých 64 tun. Ruská raketa Sojuz-FG používaná běžně k letům na ISS pak vynese jen zhruba sedm tun nákladu.

Velká část BFR má být opětovně použitelná, stupně se budou opět navracet na Zem. Na obrázku je vidět umělecké znázornění poskytnuté SpaceX.

Na vývoji rakety se pracuje již dlouho, podle dřívějších zpráv prý dokonce probíhá výroba prvního prototypu. Testovací lety pak měly začít někdy v roce 2020, podepsána už je dokonce i smlouva na první komerční let okolo Měsíce, který by se měl konat v roce 2023. V tweetu Elona se však lze dočíst, že došlo k radikální změně designu, což by zpravidla znamenalo zpomalení vývoje. Musk však naopak slibuje urychlení, čemuž nahrává právě přesun kapacit z projektu Falconu 9. Úplně první testy lze tak možná očekávat už někdy koncem roku 2019.

I tohle možná jednou bude možné zažít na palubě BFR. Opět pochopitelně umělecké zobrazení.

Raketa BFR by měla být univerzálním řešením pro všechny typy misí. Až bude dokončena, nahradí Falcon 9, Falcon Heavy (který se patrně nakonec ani nedočká verze pro pasažéry) a taktéž kosmickou loď Dragon. BFR bude používána na nákladní lety i lety s pasažéry, a to jak na nízkou oběžnou dráhu, tak na Měsíc, Mars a výhledově taktéž k nejvzdálenějším planetám sluneční soustavy. Zmiňována byla dokonce i možnost letů Země–Země, které by měly konkurovat dálkovým letadlům.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

25 komentářů

 1. Tak jako všichni víme, že budoucnost je v lítajících talířích a tady se furt vymejšlí rakety, COME ON! :D

  • Tady někdo koukal na Mars utočí :D nevím jestli jsi to nějak zjištovala ,ale moc pohonných jednotek schopné vynést tak těžký náklad není. Bohužel lidé jsou pořád zaostalí ohledně technologie létání do vesmíru.Každý se diví že jsme nenašli život,ale jak ho můžem najít když nejsme schopni letát ani na měsíc nebo Mars když se lidé musí dostat pryč z naší sluneční soustavy nebo do jiné galaxie kde život určitě bude,ale technologie nám to zatím neumožní jediná šance je výzkum pohonu na kterém nasa pracuje už pár let a to je varpová technologie zní to jako sci-fi,ale už je několik článku o tzv varpové technologii a možnost využití na vesmírných lodí.A nevěřím že se toho ještě dočkáme za našich životů.
   Je tu malá šance že nám pomůže uměla inteligence,která dokáže uvažovat trochu jinak než člověk a díky tomu se to jednou podaří.

  • Meli ano sme zaostali jenze hazenim penez na projekty bez budoucnosti se veci jen tak neurychly.

   Papirove to ale tak hrozne neni mame uz hotovy a otestovany FTL WARP.

   Chyby nam jen zmaknout deflektor a dostatecne vykony a kompaktni zdroj energie ktery by to napajel.

   Cos je ten nejvetsi pruser protoze parni turbina nam rozhodne dostatek energie k udrzeni warp pole neda. A z antihmoty neumime opet dostat nic vic nez teplo.

   Takze primarne bych zacal resenim zdroje energie. Proste uz ten parni stroj musime jednou opustit.

  • Omlouvám se, ale nedá mi to. Můžete mi prosím povědět, kde a jak jste viděl hotový a otestovaný pohon FTL WARP?

   Opravdu sem neslyšel, že by lidstvo dokázalo zrychlit předmět na rychlost větší než světlo (mimochodem to podle teorie relativity ani nejde – pamatujete rovnici e=m*c2? Spočítejte si energii 10 kg předmětu letícího rychlostí světla navíc na druhou a zhroutí se Vám v tom bodě vesmír)

   Řešením, které nabízejí sci-fi filmy/seriály je warpové pole. Neslyšel sem, že bychom vlastnili či jen teoreticky zvládli tuto technologii ( založenou navíc na seriálu, kde ji vymysleli scénáristé). Ohýbat prostor kolem lodi a tím umožnit jízdu lodi na zakřivení opravdu neumíme.

   Abych Vás uklidnil, že to není tak žhavé a nic vlastně takového nemáme, tak stačí zmínit, že nevlastníme ani technologii ( a ani teoreticky zvládnutou) na generování umělého gravitačního pole. Což si myslím, že pro delší lety do vesmíru je jedna ze zásadních technologii. Navíc mnohem reálnější, než pohybovat miliony tun vážícím předmětem rychlostí větší než světlo.

 2. S těmi houslemi by to možná šlo, ale ta houslistka má bohužel obě ruce levé!Chtěl bych vidět, jak by s prsty podle obrázku (pravá ruka) chtěla hrát.:-)))))))))

 3. Žvásty o využívání ruských raket jakožto projevu neschopnosti NASA či zaostávání amerického výzkumu jsou typickou ukázkou demagogie. Já například, pokud potřebuji občas hodit na letiště, si také objednám taxík, namísto toho, abych si ho rovnou koupil a zaparkoval na zbytek roku před domem, a potřebuji-li občas přivést z tiskárny knihy anebo z Ikey nábytek, nebudu si kvůli tomu také přeci kupovat náklaďák, že?. Nehledě na to, že za současného stavu takřka bezcenného rublu je pronájem nosných raket stále výhodnější.
  Zvláště při kurzu rublu k dolaru 60:1 

  Nějak kremlobotům uniká, že zatímco ruská kosmická flotila je s bídou s to fungovat jako spedice americké NASA
  a jedinými ruskými technologickými zázraky jsou nové balistické rakety, bombardéry a tanky, americké družice operují již celá desetiletí v hlubinách vesmíru.

  a nyní mi, milí kremloboti, zkuste poreferovat o úspěších ruského kosmického výzkumu posledních desetiletí (mimo pohádek o Lajce, Gagarinovi a hysterické slepci Valentině obíhající po orbitu z poloviny v bezvědomí, ve zvratcích a výkalech)

  • Naivko,ani na Měsíci nebyli

   [odkaz]

   [odkaz]

   Umí velký kulový,jen bombardovat civilisty z bezpečné výšky

  • Ach to je kupa žvástů. Tady nejde jen o to jedno přistání, Apollo 11 bylo první pilotované přistání a program Apollo končil na čísle 17 kdy došlo vždy k přistání na povrchu Měsíce. Jen Apollo 13 na Měsíci nepřistálo pro poruchu. Na Měsíci bylo 12 lidí a třeba se zalkni – všichni Američané. Nechali tam artefakty které jsou se slušnou technikou vidět ze Země. A v neposlední řadě, kdyby existoval stín podezření, že to byl podvod tak by to už dávno sověti napadli a vytroubili do světa ale bez problémů to uznali a potvrdili. Asi to pro tebe bude k vzteku ale amíci byli a jsou zatím jediným národem který kdy chodil po jiném než zemském povrchu. A ohánět se Stanley Kubrickem, který byl sice zajímavý režisér ale jméno si udělal na kontraverzi a šokování, je stejné jako kdyby Zdeněk Izer tvrdil, že bude profesorem na Karlově univerzitě.

  • „Na Měsíci bylo 12 lidí a třeba se zalkni – všichni Američané.“ …oficiálně máš pravdu. Ale faktem je, že dva z nich nesli Československé geny.
   Jeden z těch dvanácti, na jehož jméno si nevzpomenu měl mamku Češku a pak z poslední mise tam byl Eugene Cernan, neboli Evžen Černan, jež byl genem čechoslovák jak poleno. Rodiče a prarodiče měl Čechoslováky žijící v USA.
   Díky jemu máme na Ondřejovské observatoři českou vlajku vyválenou v Měsíčním prachu :)

  • Marek Otevřel

   Nechápu nenávistné komentáře (nejen) k tomuto tématu! Samozřejmě, že Rusové dosáhli mnoho neoddiskutovatelných a zásadních úspěchů – stejně tak Američané a vůbec všichni aktivní v tomto odvětví. Občas se něco nepovedlo každému, byly tu dobré i špatné nápady, ale to je život. Rusové samozřejmě nejsou tak ekonomicky silní jako USA. A snad právě proto je nutné vzát hold lidem, kteří mnohdy dokázali doslova uplést z hovna bič. Jeden příklad za všechny: raketové motory NK33, které po zrušeném měsíčním programu hnily ve skladech až je objevili po desítkách let v r. 1989 Amíci a oči ji málem vypadly z důlků (např) nad oxygen-rich gas generator turbopump (neznám český výraz). Ty samé motory – modernizované Američany – doteď létají pod názvem tuším AJ-26 na raketě ANtares (Orbital) Obecně Amíci byli lepší v elektronice a Rusové v mechanickém inženýrství. Teď ale zažínají mít prim soukromé společnosti – bez ohledu na „národnost“.

 4. Čím větší raketa, tím větší pecka, když to bouchne. Oni ti Rusově vědí kde jsou meze.

 5. Jsem velký fanoušek Sci-Fi, ale Issac Asimov je vedle Elona Muska ubohý trpaslík. Jedna univerzální raketa nemůže ekonomicky splnit všechna zadání pro kosmické mise. Převážet lidi a náklady z bodu do bodu na zemi, raketou s nosností 100 tun, je jako jít s lisem na komára. E. Musk naprosto ztratil soudnost. Jeho projekt je megalomanský a zcela mimo realitu. Předpokládám, že vůbec neví, do jakého sousta se vlastně zakousl.

  Jinak ten postřeh s „obou-levou“ houslistkou je trefa. Vůbec jsem si toho nevšiml.

  • Není to tak dávno, co jeho rakety poskakovaly po rampě nebo rovnou vybuchovaly a i jeho přátelé ho zrazovali od toho, aby se finančně zruinoval. Musk posunuje hranice a dokázal to už mnohokrát. Jeho směrem začínají uvažovat i některé další světové mocnosti, které chtějí zlevnit vynášení nákladu do vesmíru. SpaceX dostává konkurenční prostředí z letargie, z čehož může profitovat celé lidstvo. Předpokládat, že neví, do čeho se ,,zakousl“ chce celkem odvahu :)

  • To je taka blba ludska vlastnost, ze mame dojem, ze vseto vieme najlepsie dokonca aj ked sa snazime konfrontovat daleko uspesnejsich ludi.

 6. neviem ake mate oci, ale huslistka rozhodne nema obe ruce leve :-)

  • Nj to víš, když to komentujou lidi co nikdy housle nedrželi a myslí si, že se drží stejně jako kladivo.

  • Vetsina mistnich jsou nizkeho intelektu a housle nikdy nedrzeli. Budme shovivavi?

  • Trubko, podivej se, z který strany krku houslí má omotanou ruku a pak si ty housle zkus takhle chytit. Když to dokážeš, seš dokonalej artista. Nebo si tu pracku zpřelámeš.

  • Trepes blbosti, huslistka je lavacka a krk drzi spravne pravou rukou. Zjavne si husle nikdy nedrzal :-)

 7. Vyletíte raketou a skončíte u houslí ? ?Jeden vedle druhýho. ?

 8. A co levoruký Paul McCartney? :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).