Domů » Články » Na výlet či dovolenou? Máme pro vás tipy na aplikace, bez kterých se neobejdete

Na výlet či dovolenou? Máme pro vás tipy na aplikace, bez kterých se neobejdete

Dovolenou či výlet si bez svého smartphonu umí představit jen málokdo. Tak proč nevyužít naplno jeho potenciál? Připravili jsme si pro vás přehled aplikací, bez kterých se na cestách obejdete jen velmi těžko.

Mapy a navigace

Bez map ani ránu. Papírovým mapám už dávno odzvonilo, tak proč nemít v telefonu offline mapy? Prvním aspirantem jsou domácí Mapy.cz, které nabídnou offline prohlížení map, klidně celé Evropy. Turistická mapa nemá v rámci České republiky konkurenci, využijete určitě i navigaci. V těsném závěsu jsou mapy od Googlu. Ty nabídnou lepší navigaci, avšak offline jde stáhnout jen mapový výřez, pro roadtrip se tak příliš nehodí. Na ty vezměte raději komunitní navigaci Waze.

‎Mapy.cz
Cena: zdarma
Mapy.cz
Cena: zdarma

Doprava na místo

Pokud nejdete autem, nebo nestopujete, bude muset využít jiný způsob dopravy. Pro vyhledávání nejlevnějších letenek se vyplatí použít Skyscanner, případně aplikaci konkrétní letecké společnosti. Pokud rádi cestujete vlakem, zkuste aplikaci Českých drah Můj vlak, pokud raději autobusem, tak je v nabídce aplikace FilxBus nebo Jízdenky od Regiojetu.

Ubytování

Hotel, kemp nebo u někoho doma? Každé ubytování má své pro a proti. Hotel vám pomohou najít aplikace Booking.com nebo Trivago. Pro bydlení pod pevnou střechou za co nejnižší náklady doporučujeme Airbnb nebo Couchsurfing Travel App. Pokud máte raději dobrodružství pod hvězdnou oblohou, nezapomeňte na ACSI Campsites Europe.

‎Airbnb
Cena: zdarma
Airbnb
Cena: zdarma

Kam na jídlo

Najít rychle nějakou dobrou restauraci, to může být na neznámém místě oříšek. Klasikou na tomhle poli je Foursquare a Yelp. Jako alternativu můžeme doporučit třeba Zomato nebo OpenTable. V českém prostředí dobře funguje také Restu. Žhavým tipem je TheFork, aplikace od TripAdvisoru.

Co stojí za to vidět

Na výletě nebo dovolené se to hemží památkami a zajímavými místy. Jak vidět co nejvíce a nic neminout? S tímto vám pomůže TripAdvisor, který je takřka bezkonkurenční. Jako alternativu můžete použít třeba Tripwolf nebo Guides by Lonely Planet.

Jak se dopravit na místě

Dopravovat se autem po velkoměstech není žádný med, proto se vyplatí využít raději místní hromadné dopravy. Jako univerzální aplikaci na jízdní řády doporučujeme Moovit nebo Citymapper. Pro meziměstskou dopravu vyzkoušejte GoEuro.

Jak to všechno naplánovat

Naplánovat celý výlet nebo dovolenou je pořádná fuška. Proč si nevypomoct aplikací? Použít pro své plány můžete Sygic Travel, alternativu pak představuje TripIt nebo Google Trips. Plánovat umí také TripAdvisor.

Důležité aplikace

Kromě konkrétních aplikací, které využijete v určitých případech jsou také aplikace, které se hodí vždy a všude. Mezi takové patří XE Currency, se kterým vás žádná směnárna nenachytá. S Google Translate si v restauracích neobjednáte nic, co byste opravdu nechtěli. V případě nějaké nehody je nepostradatelná aplikace První pomoc, v krizové situaci vás nenechá na holičkách Záchranka.

‎První pomoc
Cena: zdarma
První pomoc
Cena: zdarma

Tip na závěr

Ať už vyrážíte po republice nebo do zahraničí, do přírody či do města, zkontrolujte v Appstore nebo na Google Play nabídku lokálních aplikací. Takřka každé větší město nabízí vlastní sadu aplikací pro MHD, tipy na výlety, seznamy památek nebo nabídku městských služeb. Takovéto aplikace jsou v konkrétním místě často mnohem užitečnější, než aplikace univerzální.

Další díly našeho seriálu s tipy na užitečné aplikace & hry

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).