Domů » Články » Redakce doporučuje: 5 internetových prohlížečů pro pohodlné surfování

Redakce doporučuje: 5 internetových prohlížečů pro pohodlné surfování

V dnešní díle seriálu vám přinášíme pohled na 5 aplikací, které v našich telefonech využíváme takřka nejvíce – internetové prohlížeče. Který je nejrychlejší a který vám ušetří nejvíce dat? To vám prozradí náš článek.

Internetový prohlížeč bychom mohli označit za jednu z nejdůležitějších aplikací, které ve svých chytrých telefonech máme. Bez něj mobil vlastně až tak chytrý není, a ačkoliv každý výrobce do svého zařízení nějaký ten program na surfování po internetu instaluje, ne vždy se s ním musíme spokojit.

Možnost stáhnout a vyzkoušet desítky prohlížečů, nabízejících se v obchodech s aplikacemi, dovolují každému, aby si našel ten svůj; ten, který mu vyhovuje nejvíce.

 

V dnešním díle seriálu jsme vybrali pětici známých a mnohými uživateli používaných browserů. Není možné je označit za ty nejlepší, nejrychlejší, nejbezpečnější, ani žádný jiný – každý má totiž jinou přednost a není možné zvolit jeden jediný, který by disponoval všemi „nej.“ Pokud však používáte pouze jeden z nich a delší dobu jste nedali možnost konkurenci ukázat, kam se posunula, možná se po dnešním článku rozhodnete vyzkoušet něco staronového.

Určitě se nezapomeňte podívat na předchozí díly našeho seriálu, ve kterých najdete například tipy na nejlepší aplikace pro sledování počasí, což se před odjezdem na hory může hodit. A také tipy redakce na zajímavé hry, kterými si můžete krátit volné chvíle.

Chrome

Prohlížeč Chrome od Googlu, velmi oblíbený i na desktopových počítačích a noteboocích, nejspíše není třeba dlouze představovat.

 • Hodnocení na Google Play: 4,2/5
 • Cena: zdarma

Jeho největší devízou je právě propojení se službami vyhledávacího giganta, stejně jako možnost synchronizace na veškerých vašich zařízeních – od telefonu, přes tablet, až po počítače. Pokud tedy něco hledáte na počítači nebo na něm máte otevřenou záložku, můžete ji jednoduše otevřít i na mobilu. I to činí z tohoto prohlížeče častou volbu uživatelů, neboť jeho schopnosti jsou velice různorodé. Například i přeložení stránky z cizího jazyka je velmi jednoduché, prohlížeč vám překlad většinou sám nabídne. A ačkoliv je pouze strojový, k jednoduché navigaci tato možnost postačí.

  

Nedávno také Google do prohlížeče přidal spořič dat, který může o značný kus oddálit vyčerpání limitu, který vám nastavil operátor.

  

Celkově se tedy jedná o velmi vyvážný prohlížeč, který neohromí rychlostí ani nízkou náročností na systém, ale pro běžné používání je plně dostačující. Podpora Googlu také přispívá k oblíbenosti tohoto prohlížeče na mnoha platformách, neboť si můžete být jisti, že budete mít neustále nadosah nejnovější funkce.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Opera Mini

Dalším prohlížečem je Opera s přídomkem Mini, která se může hodit, pokud nemáte příliš výkonný telefon nebo takový, který disponuje malou pamětí, jež není možné nijak rozšířit.

 • Hodnocení na Google Play: 4,3/5
 • Cena: zdarma

Po spuštění aplikace se dostanete na úvodní stránku, která není až tak přehledná, jako u jiných prohlížečů. Kromě záložek a oblíbených stránek zde naleznete i zajímavosti, jejichž téma si můžete vybrat – od bydlení, cestování, až třeba po vědu a zdraví. Na základě tohoto výběru se vám poté načte seznam článků se zvoleným tématem.

   

Opera Mini má v sobě také zabudovaný spořič dat. V základním nastavení je zvolena extrémní úspora, u které samotní vývojáři varují, že některé stránky nemusejí fungovat správně. Je však možné přepnout na možnost „Vysoká,“ která by měla poskytnout optimální poměr úspory a výkonu. Možnost vypnout spořič úplně však nenajdete. Příjemné je, že při stahování větších souborů se vás aplikace zeptá, zda je chcete stáhnout hned, nebo počkat na připojení k WiFi, abyste si zbytečně neplýtvali daty.

  

I u Opery můžete synchronizovat veškerá svá data na více zařízeních, neboť prohlížeč je dostupný pro mnoho platforem. A při večerním čtení v posteli potěší noční režim, díky kterému displej tolik nesvítí.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store Odkaz na WP katalog

Mozilla Firefox

Trojici nejznámějších prohlížečů uzavírá Mozilla Firefox. Panda červená obtočená okolo zeměkoule se na trhu pohybuje již dlouhou dobu. Vzhledem k tomu se jedná o multiplatformní aplikaci, u které si také jednoduše sesynchronizujete veškerá data.

 • Hodnocení na Google Play: 4,4/5
 • Cena: zdarma

Prohlížeč staví na rychlosti a bezpečnosti, tu však představuje především požadavek Do Not Track (odeslání navštíveným stránkám žádost o nesledování uživatele) a možnost rozšířit prohlížeč o různé doplňky. Těch je celkově na výběr obrovské množství a jejich používání vám může ulehčit práci a ušetřit mnoho času.

  Pro vášnivé čtenáře je připraven režim čtení, který z článku odstraní veškerý přebytečný obsah, jako jsou reklamy nebo odkazy na další články, které by vás mohly při čtení rušit. Pokud si chcete nechat článek na později, jednoduše si ho přidáte do seznamu ke čtení.

  

Mozilla je celkově rychlým a uživatelsky přívětivým prohlížečem, který nabízí široké možnosti přizpůsobení. Její nevýhodou může být vyšší náročnost na paměť a výpočetní výkon vašeho telefonu.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Maxthon

Prohlížeč Maxthon dosáhl na relativně vysoké uživatelské hodnocení v obchodě Play a chlubí se obrovskou uživatelskou základnou.

 • Hodnocení na Google Play: 4,5/5
 • Cena: zdarma

Mezi jeho hlavní zbraně patří rychlost, přehlednost a cloudové úložiště, přes které se synchronizují veškerá data. Dokonce si do něj můžete ukládat i různé soubory a mít je tak stále po ruce. S jeho kapacitou se však tvůrci nikde nechlubí, je tedy možné, že z původních 10 GB se úložný prostor smrskl na menší hodnotu.

   

Prostředí prohlížeče je jednoduché, přehledné a funkce, které byste mohli používat nejčastěji, jako například režim soukromí nebo noční režim, jsou jednoduše dostupné, stejně jako historie stahování, nebo sdílení obsahu.

Příjemnou funkcí je i integrovaná QR čtečka, kterou lze spustit z adresního řádku na úvodní obrazovce. Využít můžete i gesta, která prohlížeč nabízí, například pro přepínání se mezi kartami, nebo jednoduché otevření další záložky.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store Odkaz na WP katalog

Orweb

Pokud si rádi hlídáte své soukromí a chcete na internetu nechat co nejmenší stopu, prohlížeč Orweb by mohl být tím správným pro vás, neboť byl vyvinut právě pro tento účel. Abyste jej mohli používat, je ale nutné stáhnout i Orbot a přihlásit se k softwarovému systému Tor, k čemuž vás aplikace sama vyzve.

 • Hodnocení na Google Play: 4,1/5
 • Cena: zdarma

Již při samotné instalaci vás překvapí svými skromnými nároky. Jediné povolení k přístupu, o které vás požádá, jsou fotografie, média a soubory, což je příjemné překvapení v době, kdy například hudební přehrávače žádají přístupy k poloze, a další oprávnění.

  

Prostředí prohlížeče je poměrně jednoduché a nenabízí žádné pokročilé funkce. Veškerá data, která si skrze aplikaci zobrazíte, jsou zašifrována, přijímána a odesílána skrze několik počítačů na celém světě, čímž brání tomu, aby vás někdo sledoval. To si samozřejmě bere svou daň, a tak načítání některých stránek zabere klidně i přes deset vteřin.

  

Kromě toho je Orweb schopen obejít téměř všechna síťová omezení, takže pokud například váš zaměstnavatel blokuje určité stránky, s tímto prohlížečem byste se na ně měli dostat. Zvažte však, zda nejsou blokovány z dobrého důvodu – například kvůli tomu, abyste na nich netrávili příliš času v práci, což by vás mohlo stát i místo.

Že to vývojáři myslí s bezpečnostní vážně dokazuje i fakt, že přiložené screenshoty jsem musel stáhnout z obchodu Play – aplikace samotná vás totiž nenechá pořídit snímek obrazovky.

Odkaz na Google Play

David Preiss

27 komentářů

 1. Dano (neregistrovaný)

  Chrome pre jeho náročnosť nepoužívam. Možno nie je zlý,ale keďže som spokojný s tým čo používam tak ho viac neriešim (a zo zariadení odinštalovávam). Firefox mi vyhovuje z dvoch dôvodov – funguje mi tam Flash a dobre zobrazuje aj zložitejšie stránky (tu Opera občas štrajkuje…). Na bežné „čítanie mám radšej plnohodotnú Operu,je menej náročná. Škoda že pokazili synchronizáciu rýchleho prístupu,aspoň že záložky idú . Bohužiaľ Opera mini mi posledne nejak nerežie,aj keď to bol u mňa dlhé roky najpoužívanejší prehliadač (hlúpe telefóny,Win. Mobile,Android). Posledne je nejak pomalá,to už načíta stránku aj „veľká“ Opera v rovnakom čase a keďže aj výkon zariadení je v pohode tak som Operu mini vyhodil. Ostatné prehliadače nepoznám,čo neznamená že niektoré nebudú lepšie prípadne môžu obsahovať niektoré zaujímavé funkcie.

 2. Jakub (neregistrovaný)

  Pokud vím, tak Mozila má lišku kolem země ne pandu jako jsem se dočetl.

  • O tom, zda se jedná o lišku, nebo pandu červenou vedou fanoušci diskuse již mnoho let. Nicméně do češtiny se firefox překládá jako panda červená, a hlavně i samotní tvůrci Mozilly měli při přejmenování prohlížeče na mysli pandu červenou :) [odkaz]

  • Toto téma už tu je celé roky a pořád dokola :D Přitom je internet plný informací :D

  • No jo..anglictina. Pande Velké rikaji „panda“ a skoro vsechny ostatni pandy pak maji jmena jako „fox“, „bear-cat“ nebo „cat“.

   Aj neni zrovna bohaty jazyk :P

  • tora85 (neregistrovaný)

   No, nechci zbytecne natahovat vlakno. Jen mi tak nejak unika smysl. Pro mne je rychla liska. Panda je trochu dost pomalejsi. Pokud tedy vyvijeli browser, ktery mel byt pomaly jako panda, pak to beru :)

 3. Já bych chtěla Chrome a nastavit ho jako výchozí prohlížeč, ale pro Windows Bohužel není a nejspíš ani nebude, je tam jen primitivní a nepříliš dobrý Edge nebo IE. Takže nemůžu synchronizovat data ani s desktopem (Mac) ani s notebookem (MacBook, Linux).

  • Edge a primitivní?

   No je tohle možný….

  • Apple to ma tak spravene, ze vyhody su iba pre tych co maju od nich vsetko. Podobne s Edge sa to da dosiahnut tiez, ale iba na Windowse :)

  • Yegor (neregistrovaný)

   Pravda.. I to primitivní by bylo něco. Edge je sračka na nic.

  • To si stěžuj v Mountain View, u Larryho. Že Google dlouhodobě bojkotuje WP není problém Microsoftu, ani vývojářů aplikací.

   Ono koneckonců ve WP Google app vlastně nikdo nepotřebuje, Gmaps stojí dlouhodobě za hovno i na PC, používat Drive na platformě Win nemá logiku ( máme lepší OneDrive) a na YT naštěstí existuje app třetí strany co ji Google ještě nezaříznul. A Edge? V Desítkách můj primární prohlížeč, mimo některých serverů, které se bez adblock nedají číst. Rychlý, jednoduchý, design odpovídá metro stylu. Chrome se může jít zahrabat

  • Edge i IE u Windowsu je náhodou nejpovedenější mobilní prohlížeč. Synchronizace se stolákem tu také běhá úplně normálně. Na androidu jsem skoro na každou stránku byl nucen používat jiný prohlížeč. Na prohlížení Maxthon na flash Doplhin…

 4. Karel129 (neregistrovaný)

  Bohuzel jen Opera zalamuje text. Neni nic horsiho, jak zvetsit clanek a posouvat horizontalne tam a zpet pri kazde vete, abych mohl cist.

  • Dano (neregistrovaný)

   Presne, a na toto som hore v komentári zabudol… Aj pre toto je Opera u mňa najčastejšie používaný prehliadač na Androide, a to ju napríklad na PC vôbec nemám ani nainštalovanú,tam mi vôbec nepasuje.

  • No vidíš a Edge umí to samé, ještě si můžeš dát černý podklad pro úsporu baterie, zvětšit font a můžeš číst dlouhé články bez reklam, stupidního formátování a ve vlastím designu.

  • Přesně tak, Opera je v češtině, je uživatelsky přívětivá a vskutku jedině ona umí bez problému zalamovat text, což považuji za alfu a omegu prohlížeče na mobilu. Spokojeně ji používám :-)

  • Jirka (neregistrovaný)

   I Dolphin zalamuje text. Pokud se to tedy nezměnilo. Dlouho jsem ho nepoužíval.

 5. Perfektní a rychlý je UC Browser, pro Android je více verzí. Nebo též CM Browser a BOAT Browser

  • Jo UC je super. Kdyby nevnucoval debilní startovní stránku a zobrazil rovnou pinnutné favorites, byl by dokonalý.

 6. captain (neregistrovaný)

  Nejsem anglictinar, ale dle selskeho rozumu je fire fox ohniva liska. Fox Mulder z AktX ktere za tyden opet zacnou, je lisak Mulder, ze?! Jinak chybi mi tu Dolphin Broswer, jinak s redakcnim vyberem souhlas.

  • Je to Panda červená, řešilo se to milionkrát, nějaké „dle mého“ na tom nic nemění.

  • WiliamWallace

   Když se podíváš na logo Firefox, tak bych řekl, že se nepochybně jedná o ohnivou lišku. Ten obrázek mi ani v nejmenším nepřipomíná pandu.

  • WiliamWallace: Tak se podívej ještě jednou a pořádně… Je to tam komplet, včetně stínování ocasu. Snad jen čumák je trochu delší.

 7. pet (neregistrovaný)

  pouzivam stale vanilla browser, tj. alternativu k podle mne nejlepsimu prohlizci vsech dob ktery byl soucasti andropidu do verze 4.3. ma super rychleovladaci prvky atrvaly full screen

  mate nejaky tip na jiny s full screenem?

  chrome je pruser nejvetsi. tam otravuji nahore stale dve listy a obzvlast nalezato mne to vytaci do nepricetnosti

  • Mnou už zmiňovaný UC Browser (aha, ono se to teď jmenuje UC Browser Pro – Hot Videos, proboha….), umí dle mě i Immersive Mod (ale mám HW čudl), resp. je tam určo Fullscreen, tzn. skryje notifikační lištu a své ovládací prvky, 100% zobrazení webu + jeden čudl na menu (kdyby jsi měl syst. skrytou lištu Immersivem) + gesto Back/Forward.

 8. Mě se nejvíc líbí edge jenže mám android tak používám puffin browser pro a Google Chrome.

 9. Vladimír Kusyn

  Ohnivá liška je přesný překlad od mých příbuzných v Londýně, ale každý používá Google Chrome, ale každý má na výběr z několika prohlížečů, podle přátel z AUTOCONTU si každý vybere, ale oni tam mají Chrome!!! To je jen můj poznatek, uživatele pc od devadesátých let od 286 Pc , to bylo dělo a fungovalo mně asi deset let, samozřejmě jsem mu dodával RAM a lepší grafiku, pak skončil v rukou začátečníka mého přítele, který ho měl dalších asi 5 let, pak mu vyhořel, zkratovalo trafo, ale byl to jen malý požárek, hasičák z auta ho dorazil!!! Kusyn Vladimír , Ostrava – Vítkovice

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).