Domů » Články » Redakce doporučuje: Nástroje pro pokročilou úpravu fotografií

Redakce doporučuje: Nástroje pro pokročilou úpravu fotografií

Před vynálezem fotografie bylo nutné pamatovat si veškeré vzpomínky a vrýt je do paměti tím hlouběji, čím déle jsme si je chtěli pamatovat. Někdo spoléhal jen na svou paměť, někdo si k ruce vzal papír, pero a své vzpomínky si sepsal nejlépe, jak dovedl, aby si je později dokázal co nejživěji vybavit.

Příchod fotografie výrazně zmenšil potřebu času, která byla k sepsání vzpomínek třeba. Dnes již stačí pouze cvaknout, spíše tedy dotknout se displeje, a během několika setin sekundy máte v telefonu obrázek, který i po dlouhých letech ukrývá více než tisíc slov, kterými byste chtěli popsat pocity a dojmy, které jste v tu chvíli pociťovali.

úprava fotek

S dnešní technikou se tyto obrázky, potažmo vzpomínky, dají i vcelku snadno upravit a zkrášlit. Dnes jsme pro vás vybrali 5 aplikací pro úpravu fotografií přímo ve vašem telefonu. S některými můžete pozvednout fotku na vyšší úroveň, s jinými zase dělat psí kusy a vyřádit se ve všemožných úpravách. Všechny jsou navíc pro základní úpravy zdarma, případně si můžete v aplikaci zakoupit jejich prémiové verze.

Nezapomeňte se také podívat na naše předchozí díly seriálu Redakce doporučuje:

Air Brush

Aplikace Air Brush vám přijde vhod v případě, že často fotíte takzvané selfie fotografie, tedy sami sebe v jakýchkoliv podmínkách. Pokud navíc nejste úplně spokojeni s dílem přírody, můžete se dodatečně „vylepšit.“

AB2

Možností, jak upravovat je v aplikaci opravdu dostatek, a tak je téměř nemožné, abyste nakonec po několika minutách práce nebyli se svým obličejem spokojenější. Kromě vyhlazování kůže si můžete vybělit zuby, nechat zmizet kruhy pod očima, nebo třeba změnit odstín kůže. Prostředí aplikace je velice jednoduché a intuitivní, v podstatě pouze stačí vybrat obrázek, který chcete upravit, případně se vyfotit rovnou v prostředí aplikace a celý proces čarování může začít. Obrázky pak můžete jednoduše sdílet na sociálních sítích.

Jak můžete vidět na obrázcích, po pár minutách hraní si s aplikací se ze mě stal relativně hezký chlapec. Stačilo jen vybělit zuby, zahladit kůži, přidat tmavší odstín jako ze solárka, rozmazat pozadí, aby vyniklo množství úprav, a nakonec přidat filtr, který fotku trošku rozzářil.

Pixlr

Aplikace Pixlr je dalším známým nástrojem k úpravě fotografií a pokud byste třeba pochybovali o jeho kvalitách, na úvodní straně se můžete inspirovat tím, co s jeho pomocí vytvořili ostatní uživatelé. Uživatelské prostředí je navíc skvěle přizpůsobeno malým displejům chytrých telefonů a tabletů.

Ovládací prvky jsou totiž, v porovnání s jinými nástroji, doslova obří a velmi pohodlně se ovládají. Prostředí aplikace je taktéž příjemné a možnosti úprav jsou široké, takže se nemusíte bát, že by vám chyběly úpravy kontrastu, ostrosti, přidávání filtrů, nebo třeba textu do obrázku.

Pomocí Pixlru můžete také pohodlně vytvářet koláže, stačí pouze vybrat fotky, které v ní chcete mít, a poté jen zvolit formaci, do které se obrázky seřadí. U toho si také můžete vyhrát s odsazením obrázků od sebe, zda budou mít kulaté, nebo hranaté rohy, či jaká bude barva pozadí koláže.

Autodesk Pixlr
Cena: zdarma

Photo Editor by Aviary

Dalším editorem, který se spíše než na fotky sebe sama hodí na fotky směrem od sebe, je Photo Editor by Aviary. Jeho možnosti jsou enormní, úprav je k dispozici nespočet, a tak můžete i z relativně špatné fotky udělat relativně dobrou, nebo minimálně lépe vypadající.

Pokud se vám nechce dělat s úpravami, můžete zkusit štěstí a nechat automatiku, aby z fotografie vytáhla to nejlepší. Jinak se ale můžete úpravám věnovat i hodinu, možností je opravdu hodně. Malou nevýhodou je poněkud pomalejší prostředí, nabídky úprav se načítají delší dobu, než u jiných aplikací, nicméně se jedná o zhruba sekundu, takže se s aplikací stále dá pohodlně pracovat.

Fotografie můžete samozřejmě ořezávat, přidávat cákance, rámečky, nálepky, nebo třeba přidat text, vymazat červené oči, nebo části fotek překrývat. Většina těchto úprav je v balíčcích, které je potřeba stáhnout, základní jsou však zdarma a v mnoha případech budou uživateli stačit. Pokud byste přeci jen chtěli něco speciálního, balíčky se cenově pohybují od 20 Kč výše.

Photo Editor by Aviary
Cena: zdarma
Photo Editor by Aviary
Cena: zdarma+
Photo Editor by Aviary
Cena: Code needed

Cupslice

Další aplikace na úpravu fotek taktéž nabízí spoustu možností úprav, k tomu navíc přidává i nejaktuálnější nálepky, které můžete k obrázkům přidávat.

Zajímavé také je, že můžete provádět úpravy několika atributů najednou, což se ihned projeví na fotografii. Pokud například potažením prstem označíte k úpravám kontrast, saturaci a jas, pak se po potažení posuvníku mění všechny tři atributy zároveň, čímž často dosáhnete lepších výsledků, než při úpravě každého atributu zvlášť.

U základních balíčků nálepek můžete vybírat z mnoha motivačních hesel, poměrně pohrdavých slovních spojení, nebo si stáhnout další motivy přímo v aplikaci. Témat je na výběr opravdu mnoho a vybere si každý.

Samotné prostředí je poměrně pohotové, na příkazy reaguje rychle, nicméně ovládací ikonky by mohly být o kousek větší.  Po uložení fotky ji také můžete ihned sdílet na všech sociálních sítích, případně ji odeslat emailem, či jiným komunikačním kanálem.

Cupslice Photo Editor
Cena: zdarma

Adobe Photoshop Lightroom

Společnost Adobe a její program Photoshop je v profesionálních kruzích jedním z nejpoužívanějších nástrojů pro úpravu fotografií. Ve verzi pro smartphony samozřejmě nenalezneme tak pokročilé funkce, jako na počítači, ale stále se na fotografiích dá provést mnoho úprav.

Již od prvního spuštění aplikace na vás dýchne jistá profesionalita a sterilnost, která se poté táhne celým prostředím. Rozhodně to není na škodu, musím však přiznat, že preferuji raději neformálnější styl. Ovládací prvky jsou taktéž poměrně malé, trefit se do nich ale zvládnete.

Upravené fotografie si poté můžete ukládat přímo do telefonu, nebo je uložit do cloudového uložiště, k tomu je však potřeba premium verze, která vychází na 330 Kč měsíčně. Nemám však pocit, že by za tuto cenu aplikace nabízela výraznou přidanou hodnotu, vzhledem k tomu, že zbylé nástoje pro úpravu fotek nabízí ve verzi zdarma více možností.

Snapseed

Aplikace Snapseed, kterou nabízí sám Google, je velmi oblíbeným programem pro úpravu fotografií u mnoha našich čtenářů.

SS2

Prostředí aplikace je poměrně nezvyklé a využívá gest, na která jsem si osobně musel chvilku zvykat – například změna parametrů posunem po vertikální ose, nebo změna intenzity na ose horizontální, což je možné provádět kdekoliv na upravované fotografii.

Možností úprav je na výběr také velmi mnoho, od více než desítky filtrů, u kterých je také možné měnit intenzitu, přes „klasické“ nástroje jako je otočení obrázku, změna kontrastu, saturace, nebo třeba po nástroj čištění, se kterým je relativně úspěšně odstranit z fotografie například panelák.

Snapseed
Cena: zdarma
‎Snapseed
Cena: zdarma

Jaké aplikace používáte pro úpravu vašich fotografií vy? Budeme rádi, když se s námi podělíte v diskusi.

David Preiss

26 komentářů

 1. Nejlepší a uživatelsky nejpřívětivější je aplikace FaceTune. Je sice placená, ale vyplatí se!

 2. misak (neregistrovaný)

  co takhle Snapseed od google ? ten mi prijde nej

  • Než Snapseed, tak to už radši Afterlight. Snapseed má hrozné ovládání (iOS appka).

 3. Petr (neregistrovaný)

  Tyjo tak tady bych rozhodne cekal Snapseed. Je podle me nejlepsi. Jinak Airbrush zkusim, diky za tip…

  • Dobrý den, na SnapSeed kolega zapomněl – do článku jej doplníme :) sám jej používám a je to skvělá aplikace. A na iOS mi ještě vyhovuje Enlight [odkaz]

 4. Ladis (neregistrovaný)

  Proč nejsouy uváděny odkazy na Windows Store?

 5. Manželce jsem koupil Lumii 830 a ve Store jsem nenašel ani jeden KVALITNÍ fotoeditor, který by byl bez reklam, nejlépe zdarma a hlavně pracoval TAK NĚJAK RYCHLE.

  Netrolím, jen už na mě paní kouká skrz prsty, že já mám ty fotky tak pěkný a ona nic:D

  • Nechic (neregistrovaný)

   Co přímo vestavěné Creative studio? Ty editory co jsou zmíněné tady (pixlr, photoshop, photo editor), já si tam vybral moc dobře

  • Kvalitni, rychly, bez reklam a zdarma..nechci nejak trolit, ale vyvoj aplikaci neni charita :P

  • suckme: Kdyby bylo něco srovnatelně kvalitního jako na iOS (či Androidu), tak neváhám zaplatit. Za FaceTune jsem dal 4USD a jsem spokojen, Afterlight byl zdarma a bez reklam! Nic z tohoto na WP/WM není..

  • kropovez (neregistrovaný)

   Afterlight na WM je a jinak je asi nejlepší picsart

  • Facetune i Afterlight ve wp/wm samozřejmě jsou. Za 80 a 25 kč.

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   Díky za tipy! Picsart a photo editor zatim vyhráli. Na afterlight se chystám.

   Jen me skutečně i u těchto editoru překvapila jejich lenost. To je normální? Abych klikl na filtr a chvíli nemohl nic dělat? Není to asi sní vteřina ale je to znát. A dlouho trvá otevření fotografie.

 6. kropovez (neregistrovaný)

  Polovina těch aplikací je i na W10, nevím, proč tu chybí odkazy..

  • Tak to by tady byli aplikace i na Linux :D
   Nemotej do mobilních programů ty desktopové.

  • kropovez (neregistrovaný)

   Je to to samé. Photoshop Express, Afterlight, PicsArt též využívám na PC…

  • aod (neregistrovaný)

   Windows 10 je i mobilni a i desktopove a ani totalni idiot, jako ses ty, s tim nic nenadela.

  • kropovez (neregistrovaný)

   Konečně to někdo řekl.

 7. Tom920 (neregistrovaný)

  Na WP8/W10m doporučuji nejvíce Fantasia Painter free, Phototastic Collage a nebo Adobe Photoshop Express.

  • Díky za tipy, doma na manželčině Lumii vyzkouším. Snad to bude stát za to. :)

  • Nechic (neregistrovaný)

   Nabídka programů na úpravu fotek je na WP8 hodně zajímavá, stojí za to projet store, není jich moc, ale jsou kvalitní :)

 8. kropovez (neregistrovaný)

  Zde zasílám chybějící odkazky na W10.
  Pixlr – [odkaz]
  Photo Editor by Aviary – [odkaz]

 9. Pišta (neregistrovaný)

  Editovat fotografie v mobilu? To jako vážně? :)

  • Ano, někdo například neumí dělat s myší, touchpadem a je pro něj jednodušší pracovat na telefonu/tabletu. Není to sice tak propracované, jako u člověka který fotky upravuje na počítači xx let, ale myslím si, že pro základní úpravy to stačí :) Navíc telefon má plno lidí pořád u sebe a když ho napdne nějaká myšlenka, může upravovat ihned a není nijak omezený velikostí počítače.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).