TOPlist

Redakce doporučuje: 6x nejlepší navigace do vašeho telefonu

V dnešní vysoce mobilní době je cestování na denním pořádku, od cest do práce, přes obchodní zástupce cestující po celé zemi, až po cestovatele, kteří se vydávají do sousedních zemí a mnohdy i dále. Ať už se pohybujete mezi státy nebo ve městě, které vám je cizí, určitě oceníte navigaci, která oproti papírovým mapám nezabírá žádné místo (pokud nepočítáme to na paměťové kartě, nebo v paměti telefonu), netrhá se a v podstatě ji nemůžete ztratit, pokud neztratíte i vaše zařízení. To však zpravidla hlídáme mnohem intenzivněji, než kousek papíru s popisem ulic.

Jelikož se pomalu blíží jaro a nabije mnoho lidí novou energií po ospalé zimě, je možné, že se vydáte právě na cesty do krajin, které jste prozatím neměli možnost poznat. Proto jsme pro vás v dnešním díle seriálu vybrali navigace, které vám přijdou na cestách vhod. Při krátkodobých cestách do zahraničí, případně dlouhodobých cestách po České republice a Slovensku oceníte ty, které vám díky připojení k internetu navrhnou zajímavá místa v okolí.

nejlepší navigace

Naopak při cestách do zahraničí, kde nechcete platit spoustu peněz za internetový roaming, případně pořizovat místní SIM kartu pro několik dní pobytu, oceníte navigace, které jsou schopné pracovat i bez internetového připojení.

Všechny navigace doporučujeme vyzkoušet alespoň den před odjezdem. Předejdete tak nepříjemným situacím, kdy po instalaci aplikace několik minut před odjezdem sednete do auta, zadáte destinaci a zjistíte, že je potřeba stáhnout další soubory, které mohou být náročné na přenos dat. Nezřídka je totiž nutné postahovat další doplňky, ať už mapy pro použití offline, nebo například hlas, který vás bude navigovat.

Nezapomeňte se také podívat na naše předchozí díly seriálu Redakce doporučuje:

Waze

Pokud denně dojíždíte do práce a jste unaveni z neustálých kolon, ve kterých musíte čekat desítky minut, mohla by vám přijít k chuti aplikace Waze.

W1 (Custom)

Ta by se dala přirovnat k navigaci spojené se sociální sítí. Během cesty totiž můžete aktivně upozorňovat ostatní řidiče na nehody, uzavírky, nebo třeba policejní hlídky. Jelikož je mapa neustále aktualizovaná, snaží se vás navést co nejefektivnější trasou, pokud se tedy před vámi objeví zácpa, nebo nehoda, aplikace přepočítá trasu a navede vás jinudy.

V aplikaci se také můžete spojit se svými přáteli z Facebooku a pokud směřujete do jednoho cíle, uvidíte, kdy by měl kdo dorazit. Kromě toho získáváte za každý příspěvek k dobru společnosti body, za které můžete stoupat po navigačním žebříčku.

Here

Mapy HERE, které dříve patřily pod křídla slavné finské Nokie, jsou jedny z nejoblíbenějších mapových aplikací mezi uživateli. Jejich kvalita je velmi dobrá a spolu s možností offline navigace se jedná o skvělého pomocníka na cestách.

Pokud se rozhodnete používat aplikaci online, dostanete přístup k mnoha informacím navíc, jako jsou informace o jízdních řádech na nejbližších zastávkách, informace o provozu ve městě a případných uzavírkách či objížďkách. Na výběr je také ze spousty hlasových podkladů, můžete si tedy v omezené míře procvičovat jazyky i přízvuky – anglicky se můžete nechat navigovat jak ženou, tak mužem, a navíc buď s anglickým, nebo americkým přízvukem.

Mapové podklady celého světa si můžete stáhnout zdarma, celá Evropa zabere zhruba 11 GB místa, samotná Česká republika pak 383 MB. Funkce, která mi u HERE map chybí, je možnost nastavit si průjezdní místa v případě, že si chcete udělat poznávací výlet a nechcete jet pouze z místa A do místa B. Pokud máte seznam destinací, které chcete projet například při cestě z Prahy do Brna, bude nutné vždy dojet do jednoho místa, a tam poté zadat další cíl na trase.

Mapy.cz od Seznamu

Mapy obou společností, jak Seznamu, tak Googlu, jsou použitelné pro navigaci, každá ale vyniká v jiných situacích.

Pokud se chystáte cestovat po ČR, a to nejen pracovně, ale třeba i na výlety na kole nebo pěšky, lépe vám poslouží domácí mapy od Seznamu. Samotná navigace do auta není úplně optimální, pro plánování procházek jsou mapy použitelnější lépe. K dispozici jsou mapové podklady jak pro turisty, tak pro řidiče. Pro stažení je k dispozici celá Evropa, přičemž Česká republika zabírá 470 MB, součástí je však i vyhledávání offline, abyste mohli používat mapy i bez připojení k internetu.

Google Mapy

Druhou, a vzhledem k navigaci povedenější, možností jsou mapy od Googlu.

Pro cesty do zahraničí můžete použít naopak tyto mapy americké společnosti. Ty však nabízejí pouze omezenou možnost stáhnout si podklady pro použití offline. Nelze stáhnout celou zemi, ale pouze výseč. Je tedy třeba myslet na to, že pro aktuální informace bude třeba internetové připojení, které se v roamingu může prodražit.

Offline Maps

Další aplikací pro navigování jsou Offline Maps. Jak již název napovídá, jejich hlavní doménou je fungování bez připojení k internetu. Hned při prvním spuštění si můžete vybrat jazyk aplikace a jazyk mluvčího, kteří mají nezvykle jméno. Česky vás tedy může navigovat Zuzana, nebo Petr.

Stáhnutí podkladů pro Českou republiku vám zabere 193 MB místa v úložišti, což je o poznání méně, než například u map HERE. Jako u většiny navigačních aplikací si můžete nastavit rychlou volbu pro navigování do práce, nebo domů. Poté je však ještě nutné stisknout Navigovat, což je za jízdy někdy trošku obtěžující, na druhou stranu je tato možnost lepší, než kdybyste se během navigování omylem uklikli a destinace by se vám přehodila na domov, nebo práci.

Skvělá je také možnost Plánovač, která vás bude navigovat do určité destinace skrze průjezdní místa, kterou oceníte právě na výletech. Cíle můžete samozřejmě v případě potřeby mazat nebo přesouvat. Malou nevýhodou je, že pokud se chystáte objet malý okruh, který končí tam, kde začínáte, aplikace vám ukáže veškeré trasy, nikoliv pouze tu, po které máte jet nejdříve, než dojedete do průjezdního místa. Zpočátku tedy může být množství čar matoucí a nepřehledné.

Zajímavou funkcí je však HUD, neboli Head-Up Display. Díky němu můžete při cestování v noci položit telefon na palubní desku k přednímu sklu a sledovat veškeré údaje v odrazu na skle. To je nejen pohodlná funkce, ale i praktická, jelikož téměř nemusíte uhýbat pohledem ze silnice. Je však nutné mít pod telefonem protiskluzovou podložku, aby v zatáčkách nejezdil ze strany na stranu a navíc zaplatit 500 korun za doživotní licenci.

Sygic

Navigace Sygic používá pro navigování mapové podklady od společnosti TomTom, jež můžete znát i z navigací určených přímo pro automobily.

Po spuštění se aplikace zeptá, zda se má nainstalovat do úložiště telefonu, nebo na paměťovou kartu, a poté vám nabídne stažení map České republiky pro offline použití, které zabírají 75 MB. V navigaci také chválíme možnost nastavení průjezdných bodů, kterou najdete schovanou při plánování trasy pod malým „plus“ vedle vaší aktuální polohy.

I u této navigace najdeme možnost HUD, tedy promítání údajů na přední sklo a cena je mnohem příznivější – 3 eura.

Sygic v základní verzi nenabízí hlášení aktuálních informací z provozu, nebo například hlášení radarů, dokonce ani hlasovou navigaci. Pokud byste chtěli tyto dodatečné služby do aplikace přidat, první rok vás v rámci velikonoční slevy bude stát do 11.4.2016 šest eur, poté vyjdou dodatečné služby na 20 eur.

Jakou navigaci používáte při svých cestách vy? Podělte se s námi a s ostatními čtenář v diskusi.

Autor článku David Preiss
David Preiss

Kapitoly článku