Domů » Články » Redakce doporučuje: 6x nejlepší navigace do vašeho telefonu

Redakce doporučuje: 6x nejlepší navigace do vašeho telefonu

V dnešní vysoce mobilní době je cestování na denním pořádku, od cest do práce, přes obchodní zástupce cestující po celé zemi, až po cestovatele, kteří se vydávají do sousedních zemí a mnohdy i dále. Ať už se pohybujete mezi státy nebo ve městě, které vám je cizí, určitě oceníte navigaci, která oproti papírovým mapám nezabírá žádné místo (pokud nepočítáme to na paměťové kartě, nebo v paměti telefonu), netrhá se a v podstatě ji nemůžete ztratit, pokud neztratíte i vaše zařízení. To však zpravidla hlídáme mnohem intenzivněji, než kousek papíru s popisem ulic.

Jelikož se pomalu blíží jaro a nabije mnoho lidí novou energií po ospalé zimě, je možné, že se vydáte právě na cesty do krajin, které jste prozatím neměli možnost poznat. Proto jsme pro vás v dnešním díle seriálu vybrali navigace, které vám přijdou na cestách vhod. Při krátkodobých cestách do zahraničí, případně dlouhodobých cestách po České republice a Slovensku oceníte ty, které vám díky připojení k internetu navrhnou zajímavá místa v okolí.

nejlepší navigace

Naopak při cestách do zahraničí, kde nechcete platit spoustu peněz za internetový roaming, případně pořizovat místní SIM kartu pro několik dní pobytu, oceníte navigace, které jsou schopné pracovat i bez internetového připojení.

Všechny navigace doporučujeme vyzkoušet alespoň den před odjezdem. Předejdete tak nepříjemným situacím, kdy po instalaci aplikace několik minut před odjezdem sednete do auta, zadáte destinaci a zjistíte, že je potřeba stáhnout další soubory, které mohou být náročné na přenos dat. Nezřídka je totiž nutné postahovat další doplňky, ať už mapy pro použití offline, nebo například hlas, který vás bude navigovat.

Nezapomeňte se také podívat na naše předchozí díly seriálu Redakce doporučuje:

Waze

Pokud denně dojíždíte do práce a jste unaveni z neustálých kolon, ve kterých musíte čekat desítky minut, mohla by vám přijít k chuti aplikace Waze.

W1 (Custom)

Ta by se dala přirovnat k navigaci spojené se sociální sítí. Během cesty totiž můžete aktivně upozorňovat ostatní řidiče na nehody, uzavírky, nebo třeba policejní hlídky. Jelikož je mapa neustále aktualizovaná, snaží se vás navést co nejefektivnější trasou, pokud se tedy před vámi objeví zácpa, nebo nehoda, aplikace přepočítá trasu a navede vás jinudy.

V aplikaci se také můžete spojit se svými přáteli z Facebooku a pokud směřujete do jednoho cíle, uvidíte, kdy by měl kdo dorazit. Kromě toho získáváte za každý příspěvek k dobru společnosti body, za které můžete stoupat po navigačním žebříčku.

Waze
Waze
Autor: ‪waze‬
Cena: Kostenlos

Here

Mapy HERE, které dříve patřily pod křídla slavné finské Nokie, jsou jedny z nejoblíbenějších mapových aplikací mezi uživateli. Jejich kvalita je velmi dobrá a spolu s možností offline navigace se jedná o skvělého pomocníka na cestách.

Pokud se rozhodnete používat aplikaci online, dostanete přístup k mnoha informacím navíc, jako jsou informace o jízdních řádech na nejbližších zastávkách, informace o provozu ve městě a případných uzavírkách či objížďkách. Na výběr je také ze spousty hlasových podkladů, můžete si tedy v omezené míře procvičovat jazyky i přízvuky – anglicky se můžete nechat navigovat jak ženou, tak mužem, a navíc buď s anglickým, nebo americkým přízvukem.

Mapové podklady celého světa si můžete stáhnout zdarma, celá Evropa zabere zhruba 11 GB místa, samotná Česká republika pak 383 MB. Funkce, která mi u HERE map chybí, je možnost nastavit si průjezdní místa v případě, že si chcete udělat poznávací výlet a nechcete jet pouze z místa A do místa B. Pokud máte seznam destinací, které chcete projet například při cestě z Prahy do Brna, bude nutné vždy dojet do jednoho místa, a tam poté zadat další cíl na trase.

HERE Maps
HERE Maps
Autor: ‪HERE Apps LLC‬
Cena: unknown

Mapy.cz od Seznamu

Mapy obou společností, jak Seznamu, tak Googlu, jsou použitelné pro navigaci, každá ale vyniká v jiných situacích.

Pokud se chystáte cestovat po ČR, a to nejen pracovně, ale třeba i na výlety na kole nebo pěšky, lépe vám poslouží domácí mapy od Seznamu. Samotná navigace do auta není úplně optimální, pro plánování procházek jsou mapy použitelnější lépe. K dispozici jsou mapové podklady jak pro turisty, tak pro řidiče. Pro stažení je k dispozici celá Evropa, přičemž Česká republika zabírá 470 MB, součástí je však i vyhledávání offline, abyste mohli používat mapy i bez připojení k internetu.

Mapy.cz
Mapy.cz
Cena: zdarma

‎Mapy.cz
‎Mapy.cz
Cena: zdarma

Mapy.cz
Mapy.cz
Autor: ‪Seznam.cz a.s.‬
Cena: Kostenlos

Google Mapy

Druhou, a vzhledem k navigaci povedenější, možností jsou mapy od Googlu.

Pro cesty do zahraničí můžete použít naopak tyto mapy americké společnosti. Ty však nabízejí pouze omezenou možnost stáhnout si podklady pro použití offline. Nelze stáhnout celou zemi, ale pouze výseč. Je tedy třeba myslet na to, že pro aktuální informace bude třeba internetové připojení, které se v roamingu může prodražit.

Mapy Google
Mapy Google
Autor: Google LLC
Cena: zdarma
Aplikaci se bohužel nepodařilo dohledat :-(

Offline Maps

Další aplikací pro navigování jsou Offline Maps. Jak již název napovídá, jejich hlavní doménou je fungování bez připojení k internetu. Hned při prvním spuštění si můžete vybrat jazyk aplikace a jazyk mluvčího, kteří mají nezvykle jméno. Česky vás tedy může navigovat Zuzana, nebo Petr.

Stáhnutí podkladů pro Českou republiku vám zabere 193 MB místa v úložišti, což je o poznání méně, než například u map HERE. Jako u většiny navigačních aplikací si můžete nastavit rychlou volbu pro navigování do práce, nebo domů. Poté je však ještě nutné stisknout Navigovat, což je za jízdy někdy trošku obtěžující, na druhou stranu je tato možnost lepší, než kdybyste se během navigování omylem uklikli a destinace by se vám přehodila na domov, nebo práci.

Skvělá je také možnost Plánovač, která vás bude navigovat do určité destinace skrze průjezdní místa, kterou oceníte právě na výletech. Cíle můžete samozřejmě v případě potřeby mazat nebo přesouvat. Malou nevýhodou je, že pokud se chystáte objet malý okruh, který končí tam, kde začínáte, aplikace vám ukáže veškeré trasy, nikoliv pouze tu, po které máte jet nejdříve, než dojedete do průjezdního místa. Zpočátku tedy může být množství čar matoucí a nepřehledné.

Zajímavou funkcí je však HUD, neboli Head-Up Display. Díky němu můžete při cestování v noci položit telefon na palubní desku k přednímu sklu a sledovat veškeré údaje v odrazu na skle. To je nejen pohodlná funkce, ale i praktická, jelikož téměř nemusíte uhýbat pohledem ze silnice. Je však nutné mít pod telefonem protiskluzovou podložku, aby v zatáčkách nejezdil ze strany na stranu a navíc zaplatit 500 korun za doživotní licenci.

Offline navigace a mapy
Offline navigace a mapy
Autor: Navigation.
Cena: zdarma+

Sygic

Navigace Sygic používá pro navigování mapové podklady od společnosti TomTom, jež můžete znát i z navigací určených přímo pro automobily.

Po spuštění se aplikace zeptá, zda se má nainstalovat do úložiště telefonu, nebo na paměťovou kartu, a poté vám nabídne stažení map České republiky pro offline použití, které zabírají 75 MB. V navigaci také chválíme možnost nastavení průjezdných bodů, kterou najdete schovanou při plánování trasy pod malým „plus“ vedle vaší aktuální polohy.

I u této navigace najdeme možnost HUD, tedy promítání údajů na přední sklo a cena je mnohem příznivější – 3 eura.

Sygic v základní verzi nenabízí hlášení aktuálních informací z provozu, nebo například hlášení radarů, dokonce ani hlasovou navigaci. Pokud byste chtěli tyto dodatečné služby do aplikace přidat, první rok vás v rámci velikonoční slevy bude stát do 11.4.2016 šest eur, poté vyjdou dodatečné služby na 20 eur.

‎Car Navigation: Maps & GPS
‎Car Navigation: Maps & GPS
Sygic: GPS Navigation, Maps & POI, Route Directions
Sygic: GPS Navigation, Maps & POI, Route Directions
Autor: ‪Sygic a. s.‬
Cena: Kostenlos+

Jakou navigaci používáte při svých cestách vy? Podělte se s námi a s ostatními čtenář v diskusi.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

34 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  A jééééje, tady někdo nemá koupenou licenci na fotku :DDD

  • Trash (neregistrovaný)

   ehhh nespetl sis clanek? nebo k cemu je ten comment?

   • Johny (neregistrovaný)

    k fotce v článku a její licenci, řekl bych. K čemu ty myslíš?

  • Dobrý večer, jak jste na to přišel? Nejedná se o obrázek z žádné fotobanky, ale o volně dostupnou grafiku :)

   • Johny (neregistrovaný)

    Můžu teda dostat tip, kde se tahle volná grafika pro komerční účely bere? :D Přišel jsem na to tak, že se jedná o nejprovařenější fotku starý mapy s kompasem na internetu a není pod volně dostupnou komerční licencí :D Samozřejmě budu rád, když mi vyvedete z omylu, rád si ji taky stáhnu a někde případně použiju :D

   • Grul (neregistrovaný)

    Johny neumis pouzivat google? nebo co tady zase trolis? a jak vis, ze to redakce nema koupeny? uz ses trapnej.

   • Johny (neregistrovaný)

    1. protože to vim, 2. protože to redakce sama přiznala? :D

 2. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Nevim jakou verzi Sygicu autor zkousel, ale ta, co mam v telefonu prujezdne body samozrejme umi a vzdy umela.

 3. Tomáš (neregistrovaný)

  Nevím jak vy v redakci, ale měu Sygicu jak na WP tak i Androidu jde zadat průjezdný bod.:-) Mě spíše štve, že navigace Here, což byla vždy vábnička ke koupi telefonů od Nokie a poté Microsoftu a tudíž systému WP v dnešní době nemá stejné funkce jako na Androidu . Minimálně neumí ukázat více možností tras a teď z osobní zkušenosti jsem naštvaný, kvůli funkčnosti. Příklad: jsem teď pracovně v Moldavsku, Here offline jak na WP tak Androidu, Android v pohodě, mno WP mi říká, že trasa vede přes oblast či území, pro kterou není navigace. Přitom mapa tam je, trasu to vypočte a vidím ji, ale bohužel už nejde spustit a navigovat. Takže sú zklamaný, že to nefungujeí všude stejně. Snad na tom zapracují mno.

 4. Ijon (neregistrovaný)

  S W10M se nabídka poněkud zužuje, jsou zde navíc (Windows) Mapy, které základní navigaci docela zvládají a sdílejí mapové podklady s Here. Jsou zde i nějaké nesmělé náznaky POI, ale žádné zázraky nečekejte. Nicméně se tato navigace vcelku zlepšuje, pěkně jsou zobrazeny alternativní trasy, nejsou zde ale samozřejmě průjezdní body.
  Here navigaci lze nainstalovat jen trikem, neznalý uživatel si nejspíš neporadí a nechá se odradit hláškou o nekompatibilitě se zařízením. Je škoda, že zmizela databáze POI, kterou měly Nokie mapy a která byla výborná (co takhle navigace na nejbližší parkoviště u cílového místa…).
  Waze mi nefungovaly (hlasová navigace), takže nic. Možná zase někdy vyzkouším.
  Sygic fungoval trochu prapodivně, ale možná bych si na něj zvykl. Asi jediný umí všechno, co bych od navigace vyžadoval (POI, průjezdní body atd).

  • kropovez (neregistrovaný)

   Ijon: chybu s HERE maps už Microsoft opravil tuším 3 měsíce zpátky, od té doby jej lze normálně stáhnout. Jinak v autě používám klasické (Windows) Mapy, které by taky stály za to je zmínit v článku. Jezdí se podle nich dobře a zatím nezklamaly, ovšem POI je ve srovnání s googlem chudší, takže si sem tam musím nějakou adresu dohledat ručně, ale to není takový problém. No a na turistiku používám Mapy.cz, které jsou asi nejlepší, na které jsem v tomhle směru narazil.

 5. Psenda (neregistrovaný)

  Sygic mi prijde, bohuzel, uz za zenitem. Ani nepamatuju, kdy byla posledni aktualizace map. Kazdopadne napr. ve Veltrusich byla v lete 2014 ukoncena rekonstrukce namesti. Docela zasadni zmena (jednosmerky, navic v jednom smeru pomerne neprehledne) a po 1,5 roce mapa neni zmenena…
  Na druhou stranu, abych Sygic jen nehanel, je dobre, ze umoznuje zakazat placene useky pro jednotlive staty.

  • Psenda (neregistrovaný)

   Tak je to trochu jinak… mam starsi verzi Sygic Voucher s dozivotni Evropou a v ty prestali aktualizovat mapy. Ve verzi co je v clanku je mnou popisovane misto OK

 6. tak sekci o Here si asi muzete rovnou odmazat…

  • Dobrý den, pokud se nemýlím, tak by se změny měly dotknout pouze aplikace pro Windows Phone. Pro Android a iOS by měla aplikace fungovat i nadále :)

 7. spatny (neregistrovaný)

  Nejlepší app je Navmii… bezkonkurence, vyzkousel sem vsechny po Evrope. a na navmii nema ani jedna :) funguje offline s presnosti..

 8. Dano (neregistrovaný)

  Jednoznacne za mna iGO. Je na nej vidno, ze vznikala este casoch jednoucelovych navigacii a praca s touto navigaciou je genialna. Mozno zaostava po grafickej stranke, ale je maximalne konfigurovatelna, prehladna, hlasove povely skvele a ergonomia pouzivania je na mile pred vsetkym, co som skusal a o com tu pisete.

  • Martin (neregistrovaný)

   IGO nelze oficiálně koupit na android. A pirátské kopie bez podpory fakt nechci.

  • Pavel Plachky

   Taky používám iGO a jsem s ní maximálně spokojený, Ale už asi dva roky se mi neaktualizovaly mapy, nevím, jestli něco dělám špatně nebo prostě aktualizace už nejsou vydávány.

   • iGO, kdysi špička, dnes mrtvice k ničemu.

   • IGO Primo je stále na špici, tedy co se týká kvality softu, o několik koňských délek oproti ostatním navigacím. Bohužel, alespoň podle ohlasu od uživatelů z diskuze na GooglePlay kde si IGO Primo oficiálně stáhli, nelze provozovat samotnou aplikaci a Mapy z SD karty – pouze z interní paměti mobilu nebo tabletu. Proto používám stále CRACKlou verzi se špičkovým skinem „Dimka“ a barevně speciálně upravenou škálou 3D terénu. Navíc již asi půl roku funguje on-line dopravní situace v České Republice přes internet – stačí zaktivovat sekvenci v souboru sys.txt začínající [tmc-http].
    Navíc tento soft, IGO Primo, instalují do svých vozů přední automobiloví výrobci v zákaznicky upravených modifikacích. Např: Ferrari, Porsche, McLaren, Fiat, Chrysler, Mercedes-Benz, Hyunday, Kia, Nissan, Subaru, Toyota, Ford, Renault, Volkswagen, Volvo, Iveco… Motorky: Harley-Daviidson, Honda, Yamaha. Je to prostě stále světová špička.
    Z toho plyne, že tuto navigaci rádi používají hlavně lidé vysokoškolsky vzdělaní a kritizována je pouze od nevzdělanců a lidí nízkého původu.

    PS: Poslední větu jsem samozřejmě nemyslel vážně, a předem se OMLOUVÁM těm, kterých by se mohla případně dotknout.

 9. Mám Here drive v nokii a dost mě rozčiluje že nemůžu změnit hlas navigátorky, která je fakt přísná a když přejedu odbočku, tak čekám kdy mi za omyl vrazí lepáka. Mnohem víc mi vadí nepřesnost navigace- Minule jsem měla projet křižovatku rovně a silnice za ní se mírně svažovala doleva a paní mě vedla „na křižovatce zahněte mírně doleva“. To fakt nepomůže v centru města. Jindy mám zahnout doprava ale navigace hlásí „držte se vpravo“… no je to o nervy. Jsem tu abych si stáhla něco lepšího…

 10. Sygic jsem používala dlouho a byla jsem spokojená. Bohužel po poslední aktualizaci mi Anti Spyware hlásí hrozbu,vniknutí a šmírování do mobilu. Nevím zda je to možné,ale i po odinstalování a zpětném nainstalování,opět kontrola a po té upozornění na hrozbu. Tuhle navigaci jsem velice ráda používala,ale nyní si nejsem jistá zda je opravdu bezpečná.

 11. I toto se lze jednoduše použít
  Jak si stáhnout Offline NAVIGACI do mobilu ZDARMA
  [odkaz]

 12. MapFactor Navigator je nyní dostupný nejen pro Android, ale i pro iPhone. Je to zcela bezplatná offline navigační aplikace, kterou na Store najdete pod názvem MapFactor GPS Navigation Maps. Na Google Play je hodnocena jako nejlepší bezplatná offline navigace. Aplikace i podpora také v češtině. Vyzkoušejte ;-)

 13. Rzohledně soushlasim s waze viz. [odkaz]
  zkoušel jsem různé, ale tohle je nejlepsí.

 14. Mno, a teď potěším milovníky aplikace WAZE: pokud máte takováto autorádia: [odkaz] pak si tam můžete WAZE stahnout – bude fungovat perfektně :D

 15. Doporučíte mi někdo kvalitní navigaci? jako celou navigaci, né do telefonu.

 16. Já jsem koupil navigaci pod dva tisíce od [odkaz] má dobrý držák a dojedu s ní vždy kam potřebuji.

 17. A jak ji aktualizujete? jak dlouho trvalo ,než vám to přišlo domů?

 18. Nomrálně ji aktualizuji přes internet, žádný problém a než to přišlo, tak to trvalo cca dva dny.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).