TOPlist

Recenze Samsung Galaxy S23 Ultra: masivních 200 Mpx a nekompromisní výbava

Samsung Galaxy S23 Ultra v bílé barvě
  • Galaxy S23 Ultra je nejvýkonnější a nejvybavenější telefon s Androidem, byť navenek se nic nezměnilo
  • Největší lákadlo představuje 200Mpx fotoaparát a čipset Snapdragon 8 Gen 2
  • Cena startuje na 34 999 Kč, dostupné jsou tři paměťové a čtyři barevné varianty

Samsung Galaxy S23 Ultra představuje chloubu jihokorejského výrobce a je ukázkou toho, co všechno jde do vlajkového telefonu vměstnat. Hlavní inovace se ukrývají pod kapotou – vzhled se oproti loňské generaci takřka nezměnil. Samsung dal sbohem vlastním procesorům Exynos a po celém světě bude novinku prodávat s čipsetem Snapdragon 8 Gen 2 od Qualcommu.

Nový je také 200Mpx fotočip ISOCELL HP2, který podporuje záznam videa v 8K při 30 fps i noční portrétní režim. Technologie Tetra2pixel zajišťuje spojování pixelů a dokáže sloučit 4 pixely do jednoho o velikosti 1,2 μm při rozlišení 50 Mpx, nebo dokonce až 16 pixelů do jednoho s velikostí 2,4 μm při rozlišení 12,5 Mpx.

Samsung Galaxy S23 Ultra 05

V Česku se Samsung Galaxy S23 Ultra s 8GB operační pamětí a 256GB úložištěm prodává za doporučenou cenu 34 999 Kč. Za konfiguraci s 12GB RAM a 512GB úložným prostorem zájemci zaplatí 39 499 Kč, přičemž stejný model s 1 TB vyjde na 44 999 Kč včetně DPH. Ceny tak od minulého roku povyrostly minimálně o 3 tisíce korun.

Jedná se o to nejlepší na trhu? Má vůbec zařízení nějaké nedostatky? Dokáže zaujmout i jinými vlastnostmi než jen bohatou soustavou fotoaparátů nebo perem S Pen? A jaké další vlastnosti a funkce nabízí? Vše vám prozradí naše mimořádně podrobná recenze.

V prodejním balení opět pouze kabel

Obsah balení opět není příliš bohatý a nenajdete v něm ani napájecí adaptér. Uvnitř se ukrývá pouze metr dlouhý USB-C kabel, spona pro vyjmutí slotu na karty a sada příruček.

Samsung Galaxy S23 Ultra 001
Obsah balení Galaxy S23 Ultra

Ani displej není od výroby opatřen ochrannou fólií – tu si popřípadě budete muset také dokoupit.

Design se nezměnil

Rozdíl mezi letošním a loňským modelem není na první pohled nijak patrný. Vzhled totiž zůstal prakticky identický a opět se jedná o velký smartphone s ostrými liniemi. Každého i tak ihned upoutají obří čočky fotoaparátů, které v námi testované bílé barvě ještě více vyniknou.

Samsung Galaxy S23 Ultra 006

Na zadní straně se v levém horním rohu nachází pětice samostatně posazených čoček pro čtyři fotoaparáty a jeden laserový senzor. Musím říct, že to nevypadá vůbec špatně. Všechny objektivy ovšem vystupují z těla a jejich kovová ohraničení jsou velkým magnetem na prach. Pokaždé, když jsem telefon vytáhl z kapsy, byly kolem čoček usazené těžko odstranitelné nečistoty.

Samsung Galaxy S23 Ultra 21

Fotoaparáty vystupují nad povrch asi 1,5 mm. Při položení na stůl se telefon nepříjemně kymácí, a to při dotýkání se pravé spodní strany displeje. Například psaní poznámek perem S Pen je v takovém případě velice otravné. Pro vyřešení této nepříjemnosti budete muset smartphone vložit do nějakého krytu, ovšem tím nabydou už tak velké proporce a zvýší se i hmotnost.

Ostré linie a ploché boky

Ostré rohy se mohou někomu nelíbit a při držení bodat do rukou. Ještě více je podtrhuje takřka plochá spodní a horní strana. Rám telefonu z „pancéřovaného“ hliníku Armor Aluminum zařízení přidává na pevnosti i prémiovém vzhledu. Nově jsou plošší i boky, což při držení nijak nevadí.

Samsung Galaxy S23 Ultra 22
Samsung Galaxy S23 Ultra ve všech lokálně dostupných barvách: bílé, zelené, černé a fialové

Zadní strana není díky matné úpravě magnetem na otisky prstů, nicméně v sušších rukách nebo rukavicích může telefon navzdory zdání klouzat. Na výběr mají zákazníci celkem čtyři barvy: černou, bílou, zelenou a fialovou. Decentně růžová vypadá velice atraktivně. Zamrzí absence loňské modré a vínové.



S23 colours



Nepřehlédněte

Takto vypadají exkluzivní barevné varianty Galaxy S23. Kde je seženete?

Prvotřídní zpracování a zvýšená odolnost

Vyzdvihnout bych chtěl prvotřídní zpracování a prémiové materiály. S23 Ultra je zkrátka luxusní. Záda kryje odolné sklo Gorilla Glass Victus 2, které vydrží nějaké ty pády a ťuknutí. Samozřejmě se nezapomnělo ani na kompletní odolnost vůči vodě a prachu doloženou certifikací IP68 (hloubka 1,5 metru po dobu 30 minut platí i pro S Pen).

Samsung Galaxy S23 Ultra 007
Záda jsou spíše krémová než čistě bílá, takže zaznamenáte nádech do žluté, občas růžové. Stejně tak stříbrné boky se na sluníčku lesknou dozlatova.

Vespod napravo se tradičně nachází slot pro karty, uprostřed USB-C port a napravo hlavní reproduktor se šachtou pro S Pen, u které ještě zůstanu. Už od Note 20 Ultra kritizuji její umístění, protože drtivá většina uživatelů drží telefon při ručním psaní poznámek v levé ruce, takže vytáhnutí pera pravou rukou není dvakrát snadné. Mnohem lépe by se mi k peru přistupovalo, kdyby bylo na opačné straně. Vzhledem k jeho délce by nicméně v útrobách telefonu pravděpodobně docházelo ke kolizi s fotoaparáty.

Samsung Galaxy S23 Ultra 011

Mikrofony se vespodu nově schovávají hned dva. Ten pravý je poměrně nešikovně umístěn hned vedle dírky pro vystrčení slotu pro karty. Snadno se může stát, že špendlík strčíte jinam než potřebujete. Hardwarová ovládací tlačítka najdete na pravé straně, levý bok zůstává zcela holý. 3,5mm audio jack byste opět hledali marně.

Opravdový macek

Rozměry činí 163,4 × 78,1 × 8,9 mm a udávaná hmotnost 234 gramů. Oproti předchůdci je telefon vyšší o jednu a širší o dvě desetiny milimetru. Váží o 6 gramů více. Nový model působí oproti tomu loňskému tlustěji, byť měří v pase úplně stejně. Mohou za to ploché boky a méně zaoblený displej i záda. Počítejte tedy s tím, že jde o rozměrné zařízení s vysokou hmotností, a nejen při přenášení v kapse o něm budete vědět, pokud se vám tedy do ní vůbec vleze.

Samsung Galaxy S23 Ultra 008

Ergonomie je navzdory výše uvedenému překvapivě dobrá. Při velké snaze můžete velkou rukou a dlouhými prsty obsáhnout celý displej. Svůj díl práce v tomto směru odvede i One UI. Hmotnost je poměrně dobře rozložena, i když oproti loňsku jsem si povšiml, že v horní části je smartphone o něco těžší. I tak nemá příliš tendenci přepadávat.

Perfektní displej se svítivostí až 1 750 nitů

Samsung Galaxy S23 Ultra opět zaujme špičkovým 6,8palcovým displejem, kolem kterého se rozprostírají velmi tenké rámečky. Opravdu obří obrazovka zabírá úctyhodných 89,9 % čelní plochy. Po stranách je opravdu decentně zakřivená a nadále zůstává tou poslední ve smartphonovém portfoliu jihokorejského výrobce, která není zcela plochá.

Samsung Galaxy S23 Ultra 002

Dynamic AMOLED 2X panel stejně jako záda kryje odolné sklo Gorilla Glass Victus 2. Nabízí velmi jemné rozlišení Quad HD+ (1 440 × 3 088 pixelů, 500 ppi), má decentně zakulacené rohy a jeho poměr stran je atypických 19,3:9.

Displej disponuje sytými barvami, bezproblémovou čitelností na přímém světle a skvělými pozorovacími úhly. Maximální svítivost činí 1 200, respektive krátkodobě při HDR až 1 750 nitů. Opět nechybí funkce „Vision Booster“, díky které uvidíte obsah ještě lépe, a „Extra ztlumený“, po jejíž aktivaci dojde k dodatečnému snížení jasu, a to i ve chvíli, kdy máte jas nastavený na „minimum“.

Displej umí až 120 Hz

Nechybí podpora adaptivní 120Hz obnovovací frekvence, a to i při Quad HD+ rozlišení. Adaptivní znamená, že se mění v závislosti na používání. Z vlastního testování mohu říct, že při víceméně statickém obraze (např. čtení článků) se obraz překresluje rychlostí 24 Hz.

Při sledování videa jde převážně o 60, občas 30 Hz, při hraní her o 60 až 120 Hz. Always-On displej běží na 24 Hz. V zásadě jsem se nikdy nedostal pod 24 Hz a při běžném používání jsem nejčastěji zaregistroval tři hodnoty: 24, 60 a 120 Hz. Popravdě jsem očekával, že displej bude častěji za účelem úspory energie volit nižší frekvenci. Adaptivní frekvence mi při používání nijak nevadila – obraz byl při scrollování vždy perfektně plynulý.

Kvůli nižší energetické náročnosti se adaptivní obnovovací frekvence využívá ve výchozím stavu, stejně jako Full HD+ rozlišení. Osobně jsem QHD+ párkrát během testování zapnul, ale po většinu času jsem měl nastavené Full HD+, což podle mě zcela dostačuje.

Čtečka otisků v displeji a odemykání obličejem

Pro autentizaci lze opět využít ultrazvukovou čtečku otisků prstů v displeji. Ta je vhodně umístěna v jeho dolní třetině a stejně tak plocha je dostatečně velká, takže se na ní bez problémů trefíte. Odemykání probíhá opravdu bleskurychle. Stačí se vyhrazené oblasti jen decentně a na chviličku dotknout a telefon je ihned připraven k používání.

Samsung Galaxy S23 Ultra 003
Skvělá čtečka otisků prstů

Dalším klasickým způsobem, jak odemknout telefon, je rozpoznáním tváře. To funguje z hlediska pohodlnosti naprosto bezchybně, dokonce při jakémkoli natočení telefonu a i za horších světelných. Stačí dvakrát poklepat na zhasnutý displej nebo zvednout telefon ze stolu a je odemknuto. Nejedná se ovšem o bezpečnější 3D skener, což nutno brát v potaz.

Hardwarová výbava i konektivita na nejvyšší úrovni

O pohon se stará nejnovější čipset Snapdragon 8 Gen 2 z dílny Qualcommu, avšak se speciální úpravou od Samsungu, díky které CPU i GPU pracuje na vyšší frekvenci. Konkrétně u procesoru je to 3,36 GHz namísto 3,2 GHz a u grafického akcelerátoru 719 MHz oproti původním 680 MHz. Pro úplnost doplním, že čip disponuje celkem osmi procesorovými jádry (1× 3,36GHz Cortex-X3, 2× 2,8GHz Cortex-A715, 2× 2,8GHz Cortex-A710 a 3× 2,0GHz Cortex-A510) a grafikou Adreno 740.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy S23 Ultra

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 14, čipset: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, octa-core, 1× 3,36 GHz Cortex-X3 + 2× 2,8 GHz Cortex-A715 + 2× 2,8 GHz Cortex-A710 + 3× 2,0 GHz Cortex-A510, GPU: Adreno 740, RAM: 8/12 GB, interní paměť: 256/512/1024 GB, pam. karta:
Rozměry: 163,4 × 78,1 × 8,9 mm, hmotnost: 234 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,8", Dynamic AMOLED, rozlišení: Quad HD, 1440 × 3088 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 200 Mpx, f/1.7, 24mm, 1/1.3", 0.6µm, PDAF, laserový AF, OIS, druhý: 10 Mpx, teleobjektiv, f/4.9, 230mm, 1/3.52", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS, 10× optický zoom, třetí: 10 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 70mm, 1/3.52", 1.12µm, dual pixel PDAF, OIS, 3× optický zoom, čtvrtý: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 13mm, 120˚, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, selfie kamera: 12 Mpx, f/2.2, 26mm, PDAF, 4K video, auto-HDR

Už základní Snapdragon 8 Gen 2 je o 35 % (CPU), respektive o 25 % rychlejší (GPU) než předchozí generace. Novinka vypadá na papíře velmi dobře a snad všechny zákazníky potěší, že se letos vlajkové smartphony od Samsungu prodávají se Snapdragonem i v Evropě. Špičkový výkon tady dokazuje i výsledek v benchmarku AnTuTu (verze 9.5.6), kde námi testovaný model s 12 GB RAM nasbíral 1 milion 225 tisíc bodů. To ho řadí k tomu nejlepšímu na trhu.

Samsung Galaxy S23 Ultra 18
Skvěle se hodí i pro mobilní hráče. Na vlastní kůži jsme se mohli přesvědčit, že výkonu má na rozdávání.

Pro ukládání dat je maximem 1 TB interního úložiště a procesoru může být k ruce až 12 GB RAM (LPDDR5X). Právě tento typ paměti je vůbec nejrychlejší, jaký můžete u smartphonů aktuálně nalézt. Rozšíření paměťovou kartou možné není – dvojice slotů pojme pouze dvě nanoSIM, přičemž podporován je i standard eSIM.

Nijak zvlášť se nepřehřívá a hraní je opravdový zážitek

Oproti loňsku Samsung rovněž použil efektivnější systém chlazení. Při hraní náročnějších her jako Asphalt 9 se záda trochu zahřívají, ale není to nic výrazného. Teplota zařízení se při maximálním zatížení pohybovala do 34 °C a procesor ukazoval maximálně 49 °C, a to pouze krátkodobě při benchmarku. Celkově hodnotím zážitek z hraní, rychlost telefonu a výkon velmi pozitivně.

Po stránce bezdrátové konektivity zde není co vytknout: nechybí modul podporující standard Wi-Fi 6E. který nově využívá tři pásma, nové Bluetooth 5.3, 5G, NFC, GPS ani UWB. Ještě bych mohl zmínit hlasitý reproduktor naladěný od AKG, který doplňuje sluchátkový repráček nad displejem. Oba zvládají i technologii Dolby Atmos. Zvuk je čistý, ale zároveň výrazný a dostatečně hlasitý. U S23 Ultra tak opět najdeme jedny z nejlepších reproduktorů napříč všemi telefony.

Dobrá výdrž a rychlé nabíjení

Uživatelsky nevyjímatelný akumulátor disponuje vysokou kapacitou 5 000 mAh (stejně jako u S21 Ultra a S22 Ultra). Smartphone podporuje USB Power Delivery 3.0 a lze ho dobíjet výkonem až 45 wattů, kdy jste jej schopni za 30 minut nabít na 65 %. Já jsem při testování primárně používal 25W adaptér; naměřené časy najdete v tabulce níže. Při použití 45W zdroje (a 5A kabelu) jsem baterii nabil za 58 minut. Bezdrátově výkonem 15 wattů proběhne plné nabití za 1 hodinu 45 minut.

Naměřená rychlost nabíjení 25W adaptérem
Úroveň 30 % 50 % 80 % 100 %
Čas 16 minut 27 minut 45 minut 67 minut

Nechybí ani reverzní dobíjení Wireless PowerShare s výkonem 4,5 W pro bezdrátové nabíjení jiných zařízení. Popravdě by ale modelu Ultra daleko více slušelo výkonnější nabíjení, které již nabízejí i mnohem levnější smartphony. Samsung nadále zůstává poměrně konzervativní, což zamrzí.

Dva dny na jedno nabití

Výdrž baterie se oproti předchozí generaci příliš nezměnila. Ano, pokud budete mít zapnutou adaptivní frekvenci, Quad HD+ rozlišení, Always-On displej, hojně využívat 5G a ve svých aktivitách se nebudete nijak omezovat, baterie vám vystačí na jeden pracovní den, někdy možná ani to ne.

Při mém běžném používání jsem měl u displeje aktivní automatický jas, režim Always-On, adaptivní frekvenci a Full HD+ rozlišení. Neustále jsem měl zapnutou Wi-Fi, Bluetooth připojené k hodinkám či sluchátkům a aktivní LTE. Kromě brouzdání po internetu (zhruba 45 minut denně) jsem často také fotil a natáčel, občas si zahrál nějakou tu hru (cca na 30 minut), strávil několik desítek minut na sociálních sítích (v průměru hodinu a půl denně) a necelou hodinu věnoval sledování videí na YouTube. Během týdenního testování, které je zcela dostatečné na určení výdrže baterie, mi pokaždé před spaním (po celém dni provozu) smartphone ukazoval ještě zhruba 35 procent zbývající energie.

Při běžném používání se podle mne dá v pohodě dostat na 1,5denní výdrž, což rozhodně hodnotím jako dobré. A pokud si aktivujete standardní 60Hz frekvenci, výdrž tím ještě zhruba o 15 % prodloužíte. Musím také pochválit velmi dobře zvládnutou správu napájení, kde nechybí režim spánku pro málo využívané aplikace, funkce pro nabíjení baterie maximálně do 85 %, volba rychlosti nabíjení a adaptivní, střední nebo maximálně úsporný režim.

Android 13 a skvělá nadstavba One UI 5.1

Operační systém Android 13 tradičně doplňuje uživatelské prostředí One UI, tentokrát ve verzi 5.1. Ta se od majoritní „pětkové“ verze nijak výrazně neliší a přidává pouze několik kosmetických změn. Řada Galaxy S23 zaručuje čtyři budoucí verze operačního systému Android a pět let bezpečnostních aktualizací, čímž se řadí na naprostou špičku.

Prostředí nemá cenu nijak zvlášť popisovat. Je přehledné a dle mého názoru se jedná o nejlepší nadstavbu pro Android. Systém pracuje bleskurychle, optimalizace se velice zdařila. Samozřejmost představují počítačový režim DeX (drátový i bezdrátový), snadné propojení s počítačem skrze Propojení s Windows, Game Launcher s technologií Game Booster, Zóna AR, boční panel, práce s více okny, které si navíc můžete ukládat a k těmto rozložením se poté vracet, Samsung Kids nebo asistent Bixby.

Novinkou je Soukromé sdílení souboru, které využívá technologii blockchain. U sdílených souborů můžete nastavit jejich platnost nebo sdílení zrušit, aby příjemci nemohli soubory dále otevírat a nemohli je ani sdílet s dalšími. Při připojování k nezabezpečeným veřejným sítím Wi-Fi jistě oceníte funkci Zabezpečení a soukromí, která znepřístupní vaše soukromé věci a ochrání je před zneužitím. Další příjemnou vychytávkou jsou Režimy, díky kterým si můžete nastavit různé scénáře chování.

Kouzla s perem S Pen

Jak již bylo zmíněno, neodmyslitelnou součást S23 Ultra tvoří pero S Pen. Nově má nižší latenci, a to díky novému Bluetooth a vylepšené umělé inteligenci, která v reálném čase predikuje tahy. Při běžném používání si tak nemáte šanci všimnout nějakého zpoždění.

Samsung Galaxy S23 Ultra 13

Hrot elegantně klouže po displeji a nevydává žádný zvuk. Celkově se s tužtičkou píše velice příjemně. Lze s ní například zapisovat poznámky na zamykací obrazovku bezprostředně po vytažení pera z šachty. Podporována jsou i známá bezdotyková gesta či možnost ovládat vybrané funkce na dálku, například spoušť fotoaparátu.

Pero má dosah 10 metrů od telefonu. Na baterii vydrží až 10 hodin a po zasunutí do smartphonu se bezdrátově plně nabije už za 7 minut. Převod ručně psaného textu do elektronické podoby funguje skvěle i v češtině a nemusíte se ani moc snažit psát čitelně.

Špičková kvalita fotografií

Nové smartphony od Samsungu každoročně patří na úplný vrchol fotomobilů. Jinak tomu není ani v tomto případě, byť oproti loňsku se změnily „pouze“ snímače u hlavního zadního fotoaparátu a toho předního. S23 Ultra vsází na nejnovější 200Mpx fotočip ISOCELL HP2. Ten používá zcela novou technologií pro širší zpracovávání dynamického rozsahu nebo kvalitnější podání barev.

Samsung Galaxy S23 Ultra 012

Přední selfie kamerka překvapí paradoxně nižším rozlišením 12 Mpx (oproti 40 Mpx u S22 Ultra), světelností f/2.2, 80° zorným polem a prediktivním automatickým ostřením s technologií Dual Pixel. Zadní fotovýbavu tvoří:

  • 200Mpx hlavní fotoaparát s ohniskovou vzdáleností 24 mm, optickou stabilizací, světelností f/1.7, velikostí čipu 1/1,3” (tj. velikostí pixelů 0,6 µm), laserovým automatickým ostřením a vícesměrovým PDAF
  • 12Mpx širokoúhlý s úhlem záběru 120°, ohniskovou vzdáleností 13 mm, clonovým číslem f/2.2, velikostí čipu 1/2,55” a fázovým „dual pixel“ ostřením
  • 10Mpx s 3× optickým přiblížením, ohniskovou vzdáleností 70 mm, optickou stabilizací, světelností f/2.4, velikostí čipu 1/3,52” a fázovým „dual pixel“ ostřením
  • 10Mpx periskopický s 10× optickým přiblížením, ohniskovou vzdáleností 230 mm, optickou stabilizací, světelností objektivu f/4.9, velikostí čipu 1/3,52″ a fázovým „dual pixel“ ostřením

Novinkou je technologie Tetra2pixel zajišťující spojování pixelů. Ta například v horších světelných podmínkách dokáže sloučit 4 pixely do jednoho o velikosti 1,2 μm při rozlišení 50 Mpx, nebo dokonce až 16 pixelů do jednoho s velikostí 2,4 μm při rozlišení 12,5 Mpx. Tento proces zajišťuje jasnější i detailnější snímky (nejen) v horších světelných podmínkách.

Samsung Galaxy S23 Ultra 013

Technologie Dual Vertical Transfer Gate má pro změnu za úkol zabránit přepalům tím, že pomáhá jednotlivým pixelům zachytit až o třetinu více světla. Super QPD poté rozeznává horizontální a vertikální vzorce, díky čemuž se zrychluje automatické ostření i ve špatně osvětlených scénách. ISOCELL HP2 také jako první fotosenzor využívá funkci Dual Slope Gain při focení v rozlišení 50 Mpx. Ta aplikuje dvě různé konverzní hodnoty na přijatý analogový signál na úrovni pixelů, čímž zabraňuje ztrátě detailů při použití HDR režimu.

Samsung Galaxy S23 Ultra 02
Focení na plných 200 megapixelů

Do postprodukce zasahuje ještě ve větší míře umělá inteligence. Díky obrovskému výkonu jsou fotografie upravovány daleko přesněji a velký posun je znát u nočního režimu, který nově najdeme i u selfie fotoaparátu. U portrétních snímků umí například vylepšit barvu pleti tak, aby co nejvíce odpovídala realitě, případně omezit odlesky na brýlích. Pokud rádi fotíte noční oblohu, pro tyto potřeby zde najdete zcela nový režim Astro Hyperlapse, nicméně bez stativu se neobejdete.

Aktualizováno 17. května: Samsung minulý měsíc vydal novou aktualizaci (firmware verze U1AWC8), která významně vylepšuje aplikaci Fotoaparát, opravuje problémy při přepínání mezi objektivy, zlepšuje zpracování HDR, přesnost automatického ostření, ostrost v horších světelných podmínkách a optimalizuje celkové zpracování fotografií. Optimalizací se dočkala i optická stabilizace či celkové odezva aplikace. Velikost instalačního balíčku je 936 MB.

V hlavní roli 200Mpx fotoaparát

Hlavní fotoaparát podává naprosto brilantní výsledky. Snímky mají přirozené podání barev a velice chválím dynamický rozsah. Ten považuji za naprosto prvotřídní (stejně jako u selfie kamery). Inovovaný fotočip v kombinaci s optimalizovanými algoritmy a umělou inteligencí umí při nestandardních světelných podmínkách vykouzlit velmi povedené výsledky.

Fotky jsou ostré, mají vysokou úroveň detailů a vykazují nízkou míru šumu. K automatickému otření se využívá technologie Super Quad Pixel. Ta zužitkovává každý bod z 200Mpx snímače a při výpočtu výsledné fotografie se porovnávají 4 vedle sebe ležící pixely. Počítají se rozdíly mezi nimi ve směru zleva doprava a shora dolů. Výsledkem jsou prvotřídně zaostřené objekty. Musím říct, že při focení portrétů měla osoba vždy ostrý obličej a oči. Ostření tedy musím hodně pochválit.

Při focení na plných 200 Mpx (16 320 × 12 240 px) mají soubory běžně velikost 30 MB, což je mnohdy 6× více než běžné 12,5Mpx snímky. Maximální rozlišení tak má nespornou výhodu i při přibližování nebo ořezávání, kdy vám fotografie poskytne více detailů. Přesto doporučuji výchozí rozlišení 12,5 Mpx, kdy jsou snímky také velmi detailní a excelují v nízké míře šumu. Jako skvělá střední cesta se nabízí i focení na 50 Mpx, kde pozoruji lepší výsledky než u hlavního 50Mpx fotoaparátu S22.

Snímky blízkých předmětů jsou opět povedené, a to díky velkém čipu. Nechybí jim ostré detaily ani přirozeně rozostřené pozadí, ale musíte fotit minimálně ze vzdálenosti 10 centimetrů, což není nijak málo.

Selfie fotoaparát má sice nižší rozlišení, ale fotí meziročně mnohem lépe. Snímky jsou mnohem ostřejší, obličej lépe prosvětlený a celková kvalita je na hodně vysoké úrovni. V širokoúhlém režimu jsem nicméně mnohdy zaznamenal odlišné pojetí barev a nádech více do zelené.

Zachována byla funkce pro zlepšení zaostření, kdy se použije širokoúhlý fotoaparát pro zachycení ostrosti v celé scéně. Obdobně funguje i při přibližování – pokud jste telefonem příliš blízko nějakého objektu, chcete použít 3× přiblížení a teleobjektiv by na daný předmět nezaostřil, použije se hlavní fotoaparát a hybridní zoom. Funkci samozřejmě můžete vypnout.

Naprosto fantastické výsledky podává i portrétní režim, a to nejen při focení zadními fotoaparáty, ale i při využívání selfie kamery. Velice pěkně je to vidět na fotografii Honzy Malého aka Geekboye. Jeho postava zůstává perfektně ostrá, a to včetně okrajů, stejně jako zábradlí, jelikož jsou oba objekty v téměř shodné vzdálenosti od objektivu. Zábradlí je navíc perfektně ostré až k samému okraji snímku. Za zmínku stojí i betonový koš v pozadí, který už mírně ztratil ostrost, a vozidla, která jsou rozostřena podstatně více. Portrétní režim zkrátka s hloubkovými daty umí pracovat naprosto perfektně – výsledky jsou lepší než u iPhonu 14 Pro Max.

„Širokáč“ s autofokusem a schopnosti přiblížení

U širokoúhlého snímače jsem nezaznamenal výraznější posun oproti loňskému modelu. Opět nechybí autofokus, což se pozitivně projevuje na kvalitě fotografií. Díky němu můžete pořizovat makro snímky už ze vzdálenosti 1,5 centimetru.

Teleobjektivy zůstaly oproti loňsku také beze změny. Ovšem i zde je vidět menší posun v kvalitě, za což může především vyšší výkon a tím pokročilejší postprodukce. Opět lze kombinací periskopické kamerky a hlavního fotoaparátu dosáhnout až 100× přiblížení (funkce Space Zoom).

Stabilizace při focení na dlouhou vzdálenost je opravdu neuvěřitelná – i když se vám třese ruka, obraz zůstává stále stabilní. Na snímky se ostatně můžete podívat sami. Pokud míříte na objekt, který AI dokáže identifikovat, dostanete překvapivě dobrý výsledek – zejména u budov či nápisů se zřejmými hranami.

S23 Ultra v porovnání s S22 Ultra není ve schopnostech přiblížení o tolik lepší, někdy dokonce umělá inteligence doupraví snímky hůře. Při focení lidí si však AI vede mnohem lépe a je až neuvěřitelné, že na 20 metrů dokážete pořídit obstojný portrét a identifikovat obličej dané osoby.

Schopnosti přiblížení jsou u tohoto smartphonu fascinující. Oba optické zoomy jsou špičkové a i digitální 30× přiblížení je použitelné. Naopak to 100× zřejmě příliš často využívat nebudete, byť mne překvapilo, že u druhé série se žlutým taxíkem bylo i na tak velkou vzdálenost možné rozpoznat text i SPZ na autě. Kvůli horší světelnosti objektivu a menšímu čipu samozřejmě nejsou snímky za horších světelných podmínek tak kvalitní, ale pochválit musím optickou stabilizaci obrazu.

Focení v noci a noční režim

Při focení v šeru, za zhoršených světelných podmínek v budově a ve tmě je kvalita snímků více než slušná. Díky 200Mpx fotoaparátu a pokročilé postprodukci si fotografie pořízené modelem Galaxy S23 Ultra zachovávají velice nízkou úroveň šumu a výbornou světlost. Zde tkví největší výhoda tak extrémně vysokého rozlišení, protože spojováním pixelů se docílí větších pixelů, které poté pojmou více světla.

Ke zlepšení výsledků lze využít nočního režimu, který fotografovanou scénu zachytí s delší expozicí a následně snímky softwarově vylepší. Díky výkonnému čipu a technologii Super Night Solution vypadají noční snímky opravdu skvěle. Jejich zpracování navíc netrvá vůbec dlouho – stisknete spoušť a přejdete do galerie, kde už je hotovo.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Noční fotografie jsou i bez nočního režimu velmi dobré. Tento režim scénu více prosvětlí a stabilizuje světelné zdroje. Chválím jej zejména při focení skrze „širokáč“ a teleobjektiv s 3× optickým přiblížením – jeho použitím dosáhnete mnohem lepších výsledků. Naopak focení s 10× optickým přiblížením není za horších světelných podmínek vůbec vhodné, což jde vzhledem ke světelnosti a ohniskové vzdálenosti objektivu pochopit.

Perfektní záznam videa

Samsung Galaxy S23 Ultra umí zaznamenávat video až v 8K, a to opět pouze hlavním fotoaparátem. Nově však při 30 snímcích za sekundu (24 fps je dostupných v režimu Pro video). To dělá reálně 7 680 × 4 320 pixelů, tzn. že si jedna minuta záznamu ukousne z úložiště přibližně 600 MB. 8K video je nově mnohem použitelnější – stabilnější, plynulejší a nově ne tak přiblížené, takže se do scény vejde totéž jako při natáčení ve 4K.

Senzor HP2 při natáčení 8K videa zvládne spojovat 4 pixely do jednoho o velikosti 1,2 μm. Také umí zachytit až 15 snímků za sekundu v nativním 200Mpx rozlišení. Z jednotlivých framů 8K záznamu rovněž lze vytvářet fotografie v 33Mpx rozlišení. Ty samozřejmě nedosahují takových kvalit, jako kdybyste danou scénu fotografovali, a to třeba i jen v 12Mpx rozlišení.

Záznam ve 4K při 60 fps je naprosto skvělý. Velice chválím opravdu hodně účinnou stabilizaci obrazu – při statickém natáčení se obraz ani nezachvěje a při chůzi máte pocit, jako by telefon byl na gimbalu. Stabilizace se meziročně hodně posunula, a to díky nové adaptivní technologii VDIS. Pomocí ní se analyzují hýbající se objekty a aktuální světelné podmínky. Při pohybu nedochází k tak velkému rozostření a vše zůstává krásně ostré. Zdvojnásobil se i úhel stabilizace, a to na 3 stupně. Samozřejmě nechybí ani super stabilizátor obrazu.

Záznam 4K@60fps je dostupný i pro „širokáč“. Akorát se při tomto nastavení nedá mezi fotoaparáty za běhu přepínat. Tato možnost při nahrávání je dostupná u úrovní kvality 4K@30, 1080p@60 a 1080p@30.

Záznam 4K při 60 fps pro všechny fotoaparáty, a to i v HDR

Také přední kamerka zvládne nahrávat 4K video při 60 fps. Mezi funkcemi nechybí automatické snímkování, které za horších světelných podmínek volí nižší počet snímků pro dosažení jasnějších videí s menším množstvím šumu. V praxi to znamená, že i když máte nastavený záznam 4K při 60 fps, tato funkce sníží framerate klidně i na 28 fps.

Pokud však stříháte videa v 60 fps, záznamy s rozdílným/nižším snímkováním mohou dělat neplechu, protože musí docházet k dopočítávání. Nechybí ani možnost pořizovat super slow-motion videa nebo nahrávat ve formátu HEVC. Nově lze pořizovat HDR10+ záběry i ve 4K při 60 fps, a to u všech fotoaparátů.

Během záznamu je přítomna funkce přiblížení zvuku při zoomování. Pakliže dochází k přiblížení a zesílení zvuku, jste o tom během natáčení informování ikonkou na displeji. Pomocí připojených Bluetooth sluchátek lze nahrávat 360° zvuk.

Celkově je kvalita záznamu výborná. I v horších světelných podmínkách mě překvapila nízká úroveň šumu a efektivní stabilizace světelných zdrojů. Musím říct, že Samsung meziročně videa posunul na ještě vyšší úroveň. Byť v této disciplíně stále o malinko vede iPhone 14 Pro, který natáčí v Dolby Vision, nabízí pokročilejší Cinematic Mode (u Samsungu je obdoba Portrétní video), umí formát ProRes, ale i standardní video nabízí více detailů, nepatrně lepší ostrost a vyšší plynulost.

Závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy S23 Ultra je velmi vydařeným vlajkovým smartphonem. Bezesporu jde o jeden z nejlépe vybavených telefonů na trhu a nedostatky se hledají těžko. Na první pohled se může zdát, že novinek oproti předchozí generaci není mnoho, přesto jich S23 ukrývá hned několik. První výrazné lákadlo představuje výkonný čipset Snapdragon 8 Gen 2, díky kterému smartphone lépe fotí, všechny úkony zvládá s přehledem, a ještě k tomu se může pyšnit nepatrně lepší výdrží. Přehřívání přitom není žádné téma. Systém Android 13 s One UI 5.1 je skvěle optimalizovaný a díky nejrychlejším pamětím vše běží velice svižně.

Samsung Galaxy S23 Ultra 17

Design, který se prakticky nezměnil, se však nemusí líbit úplně každému. Ačkoliv jde o velké zařízení, díky minimálním rámečkům má výbornou ergonomii. Ani hmotnost není nejhorší. Dále musím pochválit kvalitní zpracování, odolné materiály a voděodolnost IP68. Zaujme také naprosto perfektní displej s obnovovací frekvencí 120 Hz a vysokým jasem, kterému nejde nic vytknout. Nesmím opomenout velmi rychlou čtečku otisků prstů v displeji nebo pohodlné odemykání obličejem.



Samsung Galaxy S23 Plus



Nepřehlédněte

Recenze Samsung Galaxy S23: kompaktní smartphony nevymřely

Stereo reproduktory s podporou Dolby Atmos a hutnými basy hrají ještě lépe než minule. Škoda jen chudšího balení a že Samsung nezapracoval na rychlejším nabíjení. Neodmyslitelnou součástí uživatelského zážitku je i pero S Pen, se kterým opět můžete psát poznámky, kreslit nebo ovládat smartphone vzdušnými gesty. Vystupující fotoaparáty se dají snadno skousnout, a to především vzhledem k jejich schopnostem. Patří k absolutní špičce mezi smartphony a chyby se hledají těžko. Použití 200Mpx snímače vnímám jako krok správným směrem – díky spojování pixelů jsou snímky za horších světelných podmínek bez šumu a jsou skvěle prosvětlené, detailní a ostré. Stejně tak chválím za skvělé video a přední selfie fotoaparát.



iPhone 14 Pro recenze



Nepřehlédněte

Recenze iPhone 14 Pro: design už trochu nudí, výbava je opět špičková

Ocenění redakce SMARTmania.cz: FotomobilCena se oproti loňskému modelu poměrně značně zvýšila. Alespoň se však zvýšily dostupné paměti. Samsung Galaxy S23 Ultra se na českém trhu prodává ve čtyřech barevných provedeních za doporučenou cenu 34 999 Kč s 8GB operační pamětí a 256GB úložištěm. Za verzi s 12 GB RAM a 512GB úložným prostorem zájemci zaplatí 39 499 Kč, přičemž stejný model s 1 TB na uživatelská data vyjde na 44 999 Kč včetně DPH. Upgrade z předchozí generace nedává příliš smysl, pokud vás tedy neláká vyšší paměťová verze, vyšší výkon, lepší selfie a noční fotografie nebo kvalitnější video. Největší konkurenci ztělesňuje iPhone 14 Pro Max, ale i Xiaomi 13 Pro, OnePlus 11 nebo Pixel 7 Pro.

Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung galaxy S23 ultra pro katalog
9.5

Design a zpracování

9.4/10

Výkon a optimalizace

9.8/10

Hardwarová výbava

9.6/10

Kvalita fotografií a videa

9.8/10

Výdrž baterie

8.9/10

Klady

  • skvělá kvalita fotografií a videa
  • nejlepší displej na trhu: 1 750 nitů a 120Hz frekvence i při QHD+
  • kvalitní zpracování, tenké rámečky kolem displeje
  • špičková výbava, výkon, 5G a eSIM
  • skvěle optimalizovaný Android a One UI
  • blesková čtečka otisků prstů
  • stereo reproduktory s dobrým zvukem
  • plná podpora pera S Pen

Zápory

  • vysoká cena
  • stejný design, pro někoho ostré rohy
  • chudý obsah balení
  • při 4K@60 fps nelze přepínat mezi fotoaparáty
  • větší rozměry a hmotnost
  • vystupující fotoaparáty
  • trochu kluzká záda
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku