TOPlist

Pixel 7 a 7 Pro: výkladní skříně Androidu 13 přichází

Zařízení rodiny Google Pixel
  • Google představil nové Pixely 7 a 7 Pro
  • Oproti minulé generaci jsme se dočkali pouze drobných vylepšení
  • Ceny v Evropě startují v přepočtu na 15 900 korunách

Google poprvé ukázal smartphony Pixel 7 a 7 Pro na květnové vývojářské konferenci I/O, avšak na jejich kompletní odhalení jsme si museli počkat až do dnešního dne. Oba staví na svých předchůdcích, mezigenerační vylepšení jsou navenek i pod kapotou pouze kosmetická.

Pixel 7 Pro: to nejlepší, co Google umí

Pro loňské Pixely vymyslel Google nezaměnitelný design modulu s fotoaparáty, který se táhne přes celou šířku zad, a letos v tomto trendu pokračuje. I přes podobný vzhled ale došlo k poměrně významné konstrukční změně – loni byl modul z plastu a skla „nalepený“ na záda, letos je kovový (u Pixelu 7 Pro ocelový, u Pixelu 7 hliníkový) a vychází přímo z boků. Google tak jde přesně opačným směrem než Samsung, který u loňské řady Galaxy S21 vyvedl fotomodul z kovových boků telefonu, zatímco u letošní řady Galaxy S22 už jej jen posadil na záda.



Google Pixel 6 recenze 1



Nepřehlédněte

Recenze Google Pixel 6: návrat mezi elitu

Jelikož má vystupující modul u Pixelů stejnou barvu jako kovové boky, jsou v něm jasně viditelné černé čočky fotoaparátu. Větší Pixel 7 Pro dostal stejně jako loni tři zadní fotoaparáty:

  • 50Mpx hlavní s optickou stabilizací a clonovým číslem f/1.85
  • 12Mpx širokoúhlý s úhlem záběru 125,8° a světelností f/2.2
  • 48Mpx s 5× optickým přiblížením (30× hybridním), optickou stabilizací a světelností f/3.5

Google Pixel 7 Pro 1664886201 0

Selfie kamerka v kruhovém výřezu displeje si ponechala rozlišení 10,8 Mpx a světelnost f/2.2. Po hardwarové stránce je fotosestava podobná jako u loňského Pixelu 6 Pro, avšak Google si připravil několik softwarových vylepšení – doostřování rozmazaných fotografií (dokonce i těch pořízených jinými smartphony), odstraňování nežádoucích objektů, rozmazávání pozadí nebo překlady snímaného textu v reálném čase. Video lze zaznamenávat v rozlišení až 4K a při 10bitovém HDR, novinkou je režim Cinematic Mode přidávající do nahrávaných klipů mírný bokeh efekt.

Google Pixel 7 Pro 1664886060 0 0

Pixel 7 Pro disponuje 6,7″ pOLED displejem s rozlišením 1 440 × 3 120 pixelů, podporou variabilní obnovovací frekvence 10–120 Hz a maximální světelností 1 500 nitů. Zobrazovač kryje ochranné sklo Gorilla Glass Victus, které je po stranách mírně zaoblené, byť samotný zobrazovač je zcela plochý. Oproti minulé generaci se mírně změnila tloušťka rámečků, telefon je tak o 1 mm nižší, ale o 0,6 mm širší. Tloušťka zůstala 8,9 mm, nepřišli jsme ani o voděodolnost IP68.

Jednou z největších novinek letošních Pixelů je čipset Google Tensor G2, jehož procesorová jednotka se skládá ze dvou jader Cortex-X1, dvou Cortex-A76 a čtyř Cortex-A55. Jedná se o stejnou sestavu, jakou Google použil loni, pouze lehce navýšil takty výkonných jader a nechal čipset vyrobit modernějším 4nm procesem. Na vyšším výkonu se podepisuje i grafický čip Mali-G710 a také vlastní neurální jednotka přinášející o 60 procent více výkonu a o 20 procent lepší efektivitu než u minulé generace.

Čipset je v případě Pixelu 7 Pro spárován s 12 GB RAM, zatímco úložiště může dosahovat kapacit 128 nebo 256 GB bez možnosti dodatečného rozšíření paměťovou kartou. Zapomenout musíte také na 3,5mm jack – jediným přítomným portem je USB-C. Tím lze například dobíjet 5000mAh akumulátor, přičemž druhou možností je použití bezdrátové nabíječky. Telefon vydrží na jedno nabití standardně jeden den, ovšem díky funkci Extreme Battery Saver se lze dostat až na 72 hodin – v tomto případě se ale musíte smířit s omezením některých funkcí.

Bezdrátovou komunikaci zajišťuje Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 a NFC, pochopitelně nechybí ani podpora sítí 5G. Telefon podporuje funkci Dual SIM, pouze jedna SIM karta ale může být fyzická. Biometrické ověřování uživatele zajišťuje čtečka otisků prstů zabudovaná v displeji, popř. selfie kamera s funkci rozpoznávání obličeje. Roli operačního systému pochopitelně zastává nejnovější Android 13, přičemž Google slibuje 3 roky velkých systémových updatů a 5 let bezpečnostních aktualizací.

Pixel 7: výkonný kompakt s vylepšenou selfie kamerkou

Základní Pixel 7 se svému vyspělejšímu sourozenci v lecčems podobá, je však rozměrově menší a v jeho fotomodulu najdeme pouze dva fotoaparáty: 50Mpx hlavní a 12Mpx širokoúhlý. První papírově odpovídá hlavnímu fotoaparátu z Pixelu 7 Pro, širokoúhlá kamerka se liší v zorném poli – namísto 125,8° zabírá pouze prostor v úhlu 114°.

Google Pixel 7 1664884478 0 0

Selfie kamerka je stejná jako u Pixelu 7 Pro. I v tomto případě ji lze použít k biometrickému ověřování uživatele, ale preferovanější možností pravděpodobně zůstane čtečka otisků prstů v displeji.

Zobrazovač se od minulé generace prakticky nezměnil: Google nasadil o malinko menší 6,32″ gOLED panel s Full HD+ rozlišením, maximálním jasem 1 400 nitů a maximální obnovovací frekvencí 90 Hz. Celkové rozměry telefonu se scvrkly ve všech směrech na 155,64 × 73,16 × 8,7 mm. Odolnost IP68 zůstala zachována.

I základní Pixel 7 pohání čipset Google Tensor G2, avšak kapacita RAM v tomto případě dosahuje pouze 8 GB. Velikost úložiště je stejně jako u Pixelu 7 Pro 128 nebo 256 GB, totožná je i konektivita. Akumulátor má kapacitu 4 355 mAh a lze jej dobíjet jak USB-C nabíječkou výkonem až 30 wattů, tak bezdrátově. Operačním systémem je Android 13.

Cena a dostupnost

Oba nové Pixely jdou ode dneška předobjednat, na pulty obchodů vybraných trhů budou dostupné od příštího čtvrtka 13. října. Češi se budou muset spolehnout na dovoz.

  • Pixel 7 Pro půjde do prodeje v černé, bílé a šedé barvě, cena v USA startuje na 899 dolarech (asi 27 200 korun s DPH).
  • Pixel 7 bude dostupný v černé, bílé a zelené, jeho startovací cena je stanovena na 599 dolarů (asi 18 000 korun s DPH).

Ve vybraných zemích Google ke svým telefonům nabízí v předobjednávkách zajímavé dárky – k Pixelu 7 Pro dostanete hodinky Pixel Watch, k Pixelu 7 sluchátka Pixel Buds Pro.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku