TOPlist

Recenze Google Pixel 2 XL: pan Android

Smartphony Google Pixel 2 a 2 XL byly představeny před dvěma měsíci. Menší model jsme již v redakci otestovali, nyní se nám do rukou dostala větší varianta s přídomkem XL. Telefon sice nese název a logo Google, skutečným výrobcem je však jihokorejské LG.

Pixel 2 XL se pyšní špičkovou hardwarovou výbavou, výborným fotoaparátem a v neposlední řadě také aktuálním systémem Android Oreo. Za tyto přednosti si nechává výrobce náležitě zaplatit a na našem trhu tak novinku pořídíte za částku kolem 27 tisíc korun. V dnešní recenzi se podíváme, zda tato novinka stojí za koupi.

Video recenze Google Pixel 2 XL

Konstrukce a vzhled: bytelnost s laciným zevnějškem

Design je jedním z hlavních poznávacích znamení nových Pixelů. Záda telefonu jsou rozdělena do dvou částí – horní část obsahující fotoaparát je skleněná, zatímco zbytek je kovový. Kovový je také boční rámeček a celková tuhost a robustnost konstrukce je vynikající. Google však kovové části konstrukce opatřil speciální povrchovou úpravou Premium Hybrid Coating.

Tato úprava spočívá v nanesení tenké vrstvy plastového materiálu na kov, díky čemuž telefon neklouže v ruce a je na dotek velmi příjemný. Tímto však výhody Premium Hybrid Coating končí. Povrch je měkký, a proto se poměrně snadno může poškrábat. Vůbec nejhorší je však jeho vzhled. Pixel 2 XL totiž na prví pohled působí laciným dojmem. U telefonu s cenovkou atakující hranici 30 tisíc korun přeci jen očekáváte, že každého zaujme na první pohled. „Wow“ efekt však novinka nenabídne.

Na zádech se kromě čočky hlavního fotoaparátu a přisvětlujcí diody nachází i čtečka otisků prstů. K její rychlosti a přesnosti nemáme žádné výtky, jen by mohla být umístěny nepatrně níže, aby byla lépe dosažitelná.

Displej s úhlopříčkou 6 palců zabírá přibližně 76 procent čelní strany. Okolní rámečky nejsou nijak masivní, ale některé konkurenční smartphony se chlubí tenčími rámečky. Na druhou stranu zůstalo nad a pod displejem místo pro stereoreproduktory. Jejich přednes i hlasitost jsou opravdu velmi dobré, a dokonce je slyšet i náznak hlubších tónů.

Nad displejem sídlí čelní 8megapixelová kamera se světelností f/2,4. Společnosti jí dělá vícebarevná notifikační dioda, která je ovšem ve výchozím stavu deaktivovaná. Celá čelní strana je kryta odolným sklem Gorilla Glass páté generace.

Spodní hrana obsahuje datový konektor USB-C (standard USB 3.1). Tento port bohužel slouží i jako výstup na sluchátka, protože 3,5mm jack budete na těle hledat marně. K telefonu je naštěstí přibalena redukce. Tlačítko pro spuštění a kolébka pro ovládání hlasitosti mají své místo tradičně na pravém boku. Co však již tradiční není, je jejich pořadí. Tlačítko pro spuštění je totiž umístěné až nad kolébkou. Oba dva tyto prvky jsou navíc umístěné poměrně vysoko a jsou hůře dosažitelné v případě, že máte menší ruce.

Slot na jedinou kartu nanoSIM se ukrývá na levém boku. Pixel 2 a 2 XL jsou prvními smartphony na světě, které podporují elektronickou SIM (eSIM). Slot na paměťové karty bohužel chybí a vystačit si tak budete muset s interním úložištěm.

Google Pixel 2 XL je stejně jako předchozí model odolný vůči vodě a prachu. Novinka však nabízí vyšší stupeň krytí IP67, zatímco minulá generace se spokojila s IP53. Testovaný kousek se tak v tomto ohledu vyrovná například novým iPhonům, konkurenční Samsung Galaxy S8 nabízí ještě o stupeň lepší krytí (IP68).

Displej: nevýrazný P-OLED s funkcí Always-on

Displej má úhlopříčku 6 palců a nabízí rozlišení 1440 × 2880 pixelů. Po představení tohoto modelu se objevila celá řada problémů, z nichž se většina týkala především displeje. Uživatelé měli problém například s tím, že okraje displeje nereagovaly na dotyk, nebo docházelo k vypalování displeje.

Námi testovaný kus těmito problémy netrpěl, přesto jsme však z displeje nadšeni nebyli. Problémem bylo poněkud mdlé barevné podání. Výrobce vsadil na panel typu P-OLED, který se však nemůže rovnat kvalitě AMOLED panelů například u konkurenčních Samsungů. V poslední aktualizaci systému přidal Google do nastavení možnost úpravy barevného podání, ale stále to není ono. S pozorovacími úhly nebo čitelnosti naštěstí žádný problém nebyl.

Tip: Podrobné parametry Google Pixel 2 XL (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Displej nabízí ambientní režim, kdy je zobrazen aktuální čas a případné upozornění na notifikace i během pohotovostního režimu. Díky panelu P-OLED jsou aktivní pouze potřebné pixely a funkce Always-on se tak na celkové výdrž příliš neprojeví.

Hardwarová výbava a výkon: sázka na jistotu

Čipset Qualcomm Snapdragon 835 je u letošních vlajkových modelů již „standardní“ volba výrobců. Ani Pixel 2 XL není výjimkou a čipset má navíc k dispozici 4 GB operační paměti. Vnitřní úložiště je v našem případě 64GB (pro uživatele je k dispozici 51 GB místa). Rozšíření prostřednictvím paměťových karet bohužel není možné a spolehnout se tak budete muset jen na cloudová úložiště. Na trhu se také prodává ještě 128GB verze, která je však přibližně o 3 tisíce korun dražší.

 

Google Pixel 2 XL se pyšní prvotřídními možnostmi konektivity. Kromě plné podpory českých LTE pásem mají uživatelé k dispozici dvoupásmovou Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0 či NFC. Prvotřídní je také rychlost určení polohy. Pro tyto účely využívá telefon kromě GPS i GLONASS, BDS a GALILEO.

Operační systém: bleskurychlé Oreo

Referenční smartphony od Googlu se vždy pyšní aktuální verzí systému Android. Pixel 2 XL nám dorazil se systémem ve verzi 8.0 Oreo. Během testování také dorazila aktualizace na novější verzi 8.1, která přináší několik změn.

Pixel Launcher prošel před nedávnem změnou, kdy se vyhledávací lišta přesunula těsně nad systémová tlačítka. Spoustě uživatelů se tato pozice nelíbí, během doby testování jsem si však na její umístění zvyknul a ani jednou se mi nestalo, že bych si ji například spletl se systémovými tlačítky.

Systém Android Oreo podporuje službu Google Assistant. Ta však není dostupná v české lokalizaci systému a pro její zpřístupnění budete muset přepnout telefon například do angličtiny. Google Pixel 2 XL má na bocích umístění tlakové snímače, jako je tomu například u HTC U11 (recenze). V současnosti lze tyto senzory využít pouze pro dva účely – právě pro aktivaci služby Google Assistant a pro ztlumení příchozího hovoru. Doufáme, že se do budoucna dočkáme širšího využití těchto senzorů.

Součástí systému jsou pochopitelně pouze nezbytné nástroje a několik aplikací z produkce Googlu. Co mě vyloženě nadchnulo, jsou reakce systému a jeho stabilita. Pixel 2 XL totiž během testování reagoval na všechny pokyny opravdu bleskurychle a už dlouho jsem nedržel v ruce takto rychlý telefon. V tomto ohledu si zaslouží výrobce pochvalu a obdiv.

Baterie a výdrž: celý den s jistotou

Akumulátor s kapacitou 3520 mAh se řadí v dnešní době k průměru. Vzhledem k displeji s vysokým rozlišením a výkonnému hardwaru jsme neočekávali žádnou převratnou výdrž. Telefon však bez problémů vydrží celý den, a to i při náročnějším používání. Při střídmějším využití nebyl problém přečkat i dva dny bez vyhledávání elektrické zásuvky.

Telefon i dodávaný napájecí adaptér podporují rychlé nabíjení Quick Charge 3.0. Nabití z prázdného stavu do plna trvá přibližně hodinu a dvacet minut. Nabít akumulátor na 50 procent trvá přibližně půl hodiny. Kvůli kovovým zádům bohužel postrádá tato novinka bezdrátové nabíjení.

Fotoaparát a záznam videa: jednička na trhu

Pokud bychom měli vyzdvihnout jednu vlastnost nových Pixelů, potom je to rozhodně kvalita fotografií. Hlavní fotoaparát se pyšní 1/2,6″ čipem s rozlišením 12,2 megapixelů. Jednotlivé pixely jsou velké 1,4 µm, což je mezi smartphony nadprůměrná hodnota. V kombinaci s objektivem se světelností f/1,8 se tak můžete těšit na velmi dobré výsledky ve dne i v noci.

Pixel 2 XL se chlubí dvojitou stabilizací obrazu, která kombinuje jak optickou, tak i digitální stabilizaci. Za zmínku stojí i velmi rychlé zaostřování prostřednictví laserového autofokusu. Novinka se pyšní speciálním koprocesorem pro strojové učení, který se využívá pro dosažení lepší kvality snímků. Tato funkce byla odemčena až v systému Android 8.1 Oreo.

Kvalita pořízených snímků je jedním slovem perfektní. Líbilo se nám věrné barevné podání, výborná ostrost a vykreslení detailů, či slušný dynamický rozsah. Slušnou kvalitou se chlubí také fotografie pořízené za špatných světelných podmínek. Není tak náhodou, že se Pixel 2 (XL) nachází aktuálně na prvním místě žebříčku smartphonů na webu DxOMark.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

V případě záznamu videa je maximem rozlišení 4k se snímkovací frekvencí 30 fps. V tomto ohledu zatím všichni výrobci zaostávají za letošními iPhony, které nabízejí při stejném rozlišení dvojnásobnou snímkovací frekvenci. V případě volby nižšího rozlišení FullHD zvládne Pixel 2 XL zaznamenat 120 snímků za sekundu a pro zpomalené záběry poslouží režim s rozlišením HD a 240 fps.

U pořízených videí oceňujeme nejen obrazovou kvalitu, ale především výbornou stabilizaci a také slušnou kvalitu zaznamenaného zvuku. S fotoaparátem souvisí ještě jeden příjemný bonus, kdy majitelům nových Pixelů nabízí Google neomezené úložiště pro fotografie a videa ve službě Google Photos.

Závěrečné hodnocení recenze Google Pixel 2 XL

Google Pixel 2 XL je poněkud rozporuplný telefon. Výbornou rychlost a stabilitu systému, špičkový fotoaparát nebo slušnou dobu výdrže sráží nepříliš povedený displej, laciný vzhled a také velmi sebevědomá cena. S nižší cenovkou bychom telefonu některé chybičky odpustili, ale za 27 tisíc korun zkrátka očekáváme prvotřídní vlastnosti ve všech ohledech.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Jednou z největších předností testované novinky je prvotřídní softwarová podpora. Podle nedávných informací by se měl Pixel 2 XL dočkat tříleté podpory aktualizací. A to je ve světě Androidu věc příliš často nevídaná. Je však otázkou, zda jste ochotni za tuto podporu zaplatit nemalou částku.

Google Pixel 2 XL

Google Pixel 2 XL
8.9

design a zpracování

8.5/10

výkon a optimalizace

9.7/10

hardwarová výbava

9.1/10

kvalita fotografií a videa

9.2/10

výdrž baterie

8.1/10

Klady

  • špičkový fotoaparát
  • výborná optimalizace systému
  • stereoreproduktory
  • prvotřídní hardwarová výbava
  • odolnost vůči vodě a prachu (IP67)
  • slušná výdrž

Zápory

  • nepříliš povedený displej
  • laciný vzhled
  • vysoká cena
  • absence bezdrátového nabíjení
  • v ČR se oficiálně neprodává
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku