Domů » Recenze » Recenze Google Pixel 2 XL: pan Android

Recenze Google Pixel 2 XL: pan Android

Smartphony Google Pixel 2 a 2 XL byly představeny před dvěma měsíci. Menší model jsme již v redakci otestovali, nyní se nám do rukou dostala větší varianta s přídomkem XL. Telefon sice nese název a logo Google, skutečným výrobcem je však jihokorejské LG.

Pixel 2 XL se pyšní špičkovou hardwarovou výbavou, výborným fotoaparátem a v neposlední řadě také aktuálním systémem Android Oreo. Za tyto přednosti si nechává výrobce náležitě zaplatit a na našem trhu tak novinku pořídíte za částku kolem 27 tisíc korun. V dnešní recenzi se podíváme, zda tato novinka stojí za koupi.

Video recenze Google Pixel 2 XL

Google Pixel 2 XL: recenze

Konstrukce a vzhled: bytelnost s laciným zevnějškem

Design je jedním z hlavních poznávacích znamení nových Pixelů. Záda telefonu jsou rozdělena do dvou částí – horní část obsahující fotoaparát je skleněná, zatímco zbytek je kovový. Kovový je také boční rámeček a celková tuhost a robustnost konstrukce je vynikající. Google však kovové části konstrukce opatřil speciální povrchovou úpravou Premium Hybrid Coating.

Tato úprava spočívá v nanesení tenké vrstvy plastového materiálu na kov, díky čemuž telefon neklouže v ruce a je na dotek velmi příjemný. Tímto však výhody Premium Hybrid Coating končí. Povrch je měkký, a proto se poměrně snadno může poškrábat. Vůbec nejhorší je však jeho vzhled. Pixel 2 XL totiž na prví pohled působí laciným dojmem. U telefonu s cenovkou atakující hranici 30 tisíc korun přeci jen očekáváte, že každého zaujme na první pohled. „Wow“ efekt však novinka nenabídne.

Na zádech se kromě čočky hlavního fotoaparátu a přisvětlujcí diody nachází i čtečka otisků prstů. K její rychlosti a přesnosti nemáme žádné výtky, jen by mohla být umístěny nepatrně níže, aby byla lépe dosažitelná.

Displej s úhlopříčkou 6 palců zabírá přibližně 76 procent čelní strany. Okolní rámečky nejsou nijak masivní, ale některé konkurenční smartphony se chlubí tenčími rámečky. Na druhou stranu zůstalo nad a pod displejem místo pro stereoreproduktory. Jejich přednes i hlasitost jsou opravdu velmi dobré, a dokonce je slyšet i náznak hlubších tónů.

Nad displejem sídlí čelní 8megapixelová kamera se světelností f/2,4. Společnosti jí dělá vícebarevná notifikační dioda, která je ovšem ve výchozím stavu deaktivovaná. Celá čelní strana je kryta odolným sklem Gorilla Glass páté generace.

Spodní hrana obsahuje datový konektor USB-C (standard USB 3.1). Tento port bohužel slouží i jako výstup na sluchátka, protože 3,5mm jack budete na těle hledat marně. K telefonu je naštěstí přibalena redukce. Tlačítko pro spuštění a kolébka pro ovládání hlasitosti mají své místo tradičně na pravém boku. Co však již tradiční není, je jejich pořadí. Tlačítko pro spuštění je totiž umístěné až nad kolébkou. Oba dva tyto prvky jsou navíc umístěné poměrně vysoko a jsou hůře dosažitelné v případě, že máte menší ruce.

Slot na jedinou kartu nanoSIM se ukrývá na levém boku. Pixel 2 a 2 XL jsou prvními smartphony na světě, které podporují elektronickou SIM (eSIM). Slot na paměťové karty bohužel chybí a vystačit si tak budete muset s interním úložištěm.

Google Pixel 2 XL je stejně jako předchozí model odolný vůči vodě a prachu. Novinka však nabízí vyšší stupeň krytí IP67, zatímco minulá generace se spokojila s IP53. Testovaný kousek se tak v tomto ohledu vyrovná například novým iPhonům, konkurenční Samsung Galaxy S8 nabízí ještě o stupeň lepší krytí (IP68).

Displej: nevýrazný P-OLED s funkcí Always-on

Displej má úhlopříčku 6 palců a nabízí rozlišení 1440 × 2880 pixelů. Po představení tohoto modelu se objevila celá řada problémů, z nichž se většina týkala především displeje. Uživatelé měli problém například s tím, že okraje displeje nereagovaly na dotyk, nebo docházelo k vypalování displeje.

Námi testovaný kus těmito problémy netrpěl, přesto jsme však z displeje nadšeni nebyli. Problémem bylo poněkud mdlé barevné podání. Výrobce vsadil na panel typu P-OLED, který se však nemůže rovnat kvalitě AMOLED panelů například u konkurenčních Samsungů. V poslední aktualizaci systému přidal Google do nastavení možnost úpravy barevného podání, ale stále to není ono. S pozorovacími úhly nebo čitelnosti naštěstí žádný problém nebyl.

Tip: Podrobné parametry Google Pixel 2 XL (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Displej nabízí ambientní režim, kdy je zobrazen aktuální čas a případné upozornění na notifikace i během pohotovostního režimu. Díky panelu P-OLED jsou aktivní pouze potřebné pixely a funkce Always-on se tak na celkové výdrž příliš neprojeví.

Hardwarová výbava a výkon: sázka na jistotu

Čipset Qualcomm Snapdragon 835 je u letošních vlajkových modelů již „standardní“ volba výrobců. Ani Pixel 2 XL není výjimkou a čipset má navíc k dispozici 4 GB operační paměti. Vnitřní úložiště je v našem případě 64GB (pro uživatele je k dispozici 51 GB místa). Rozšíření prostřednictvím paměťových karet bohužel není možné a spolehnout se tak budete muset jen na cloudová úložiště. Na trhu se také prodává ještě 128GB verze, která je však přibližně o 3 tisíce korun dražší.

 

Google Pixel 2 XL se pyšní prvotřídními možnostmi konektivity. Kromě plné podpory českých LTE pásem mají uživatelé k dispozici dvoupásmovou Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0 či NFC. Prvotřídní je také rychlost určení polohy. Pro tyto účely využívá telefon kromě GPS i GLONASS, BDS a GALILEO.

Operační systém: bleskurychlé Oreo

Referenční smartphony od Googlu se vždy pyšní aktuální verzí systému Android. Pixel 2 XL nám dorazil se systémem ve verzi 8.0 Oreo. Během testování také dorazila aktualizace na novější verzi 8.1, která přináší několik změn.

Pixel Launcher prošel před nedávnem změnou, kdy se vyhledávací lišta přesunula těsně nad systémová tlačítka. Spoustě uživatelů se tato pozice nelíbí, během doby testování jsem si však na její umístění zvyknul a ani jednou se mi nestalo, že bych si ji například spletl se systémovými tlačítky.

Systém Android Oreo podporuje službu Google Assistant. Ta však není dostupná v české lokalizaci systému a pro její zpřístupnění budete muset přepnout telefon například do angličtiny. Google Pixel 2 XL má na bocích umístění tlakové snímače, jako je tomu například u HTC U11 (recenze). V současnosti lze tyto senzory využít pouze pro dva účely – právě pro aktivaci služby Google Assistant a pro ztlumení příchozího hovoru. Doufáme, že se do budoucna dočkáme širšího využití těchto senzorů.

Součástí systému jsou pochopitelně pouze nezbytné nástroje a několik aplikací z produkce Googlu. Co mě vyloženě nadchnulo, jsou reakce systému a jeho stabilita. Pixel 2 XL totiž během testování reagoval na všechny pokyny opravdu bleskurychle a už dlouho jsem nedržel v ruce takto rychlý telefon. V tomto ohledu si zaslouží výrobce pochvalu a obdiv.

Baterie a výdrž: celý den s jistotou

Akumulátor s kapacitou 3520 mAh se řadí v dnešní době k průměru. Vzhledem k displeji s vysokým rozlišením a výkonnému hardwaru jsme neočekávali žádnou převratnou výdrž. Telefon však bez problémů vydrží celý den, a to i při náročnějším používání. Při střídmějším využití nebyl problém přečkat i dva dny bez vyhledávání elektrické zásuvky.

Telefon i dodávaný napájecí adaptér podporují rychlé nabíjení Quick Charge 3.0. Nabití z prázdného stavu do plna trvá přibližně hodinu a dvacet minut. Nabít akumulátor na 50 procent trvá přibližně půl hodiny. Kvůli kovovým zádům bohužel postrádá tato novinka bezdrátové nabíjení.

Fotoaparát a záznam videa: jednička na trhu

Pokud bychom měli vyzdvihnout jednu vlastnost nových Pixelů, potom je to rozhodně kvalita fotografií. Hlavní fotoaparát se pyšní 1/2,6″ čipem s rozlišením 12,2 megapixelů. Jednotlivé pixely jsou velké 1,4 µm, což je mezi smartphony nadprůměrná hodnota. V kombinaci s objektivem se světelností f/1,8 se tak můžete těšit na velmi dobré výsledky ve dne i v noci.

Pixel 2 XL se chlubí dvojitou stabilizací obrazu, která kombinuje jak optickou, tak i digitální stabilizaci. Za zmínku stojí i velmi rychlé zaostřování prostřednictví laserového autofokusu. Novinka se pyšní speciálním koprocesorem pro strojové učení, který se využívá pro dosažení lepší kvality snímků. Tato funkce byla odemčena až v systému Android 8.1 Oreo.

Kvalita pořízených snímků je jedním slovem perfektní. Líbilo se nám věrné barevné podání, výborná ostrost a vykreslení detailů, či slušný dynamický rozsah. Slušnou kvalitou se chlubí také fotografie pořízené za špatných světelných podmínek. Není tak náhodou, že se Pixel 2 (XL) nachází aktuálně na prvním místě žebříčku smartphonů na webu DxOMark.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

V případě záznamu videa je maximem rozlišení 4k se snímkovací frekvencí 30 fps. V tomto ohledu zatím všichni výrobci zaostávají za letošními iPhony, které nabízejí při stejném rozlišení dvojnásobnou snímkovací frekvenci. V případě volby nižšího rozlišení FullHD zvládne Pixel 2 XL zaznamenat 120 snímků za sekundu a pro zpomalené záběry poslouží režim s rozlišením HD a 240 fps.

Google Pixel 2 XL: camera demo (4k)

U pořízených videí oceňujeme nejen obrazovou kvalitu, ale především výbornou stabilizaci a také slušnou kvalitu zaznamenaného zvuku. S fotoaparátem souvisí ještě jeden příjemný bonus, kdy majitelům nových Pixelů nabízí Google neomezené úložiště pro fotografie a videa ve službě Google Photos.

Závěrečné hodnocení recenze Google Pixel 2 XL

Google Pixel 2 XL je poněkud rozporuplný telefon. Výbornou rychlost a stabilitu systému, špičkový fotoaparát nebo slušnou dobu výdrže sráží nepříliš povedený displej, laciný vzhled a také velmi sebevědomá cena. S nižší cenovkou bychom telefonu některé chybičky odpustili, ale za 27 tisíc korun zkrátka očekáváme prvotřídní vlastnosti ve všech ohledech.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Jednou z největších předností testované novinky je prvotřídní softwarová podpora. Podle nedávných informací by se měl Pixel 2 XL dočkat tříleté podpory aktualizací. A to je ve světě Androidu věc příliš často nevídaná. Je však otázkou, zda jste ochotni za tuto podporu zaplatit nemalou částku.

Google Pixel 2 XL

8.9

design a zpracování

8.5/10

výkon a optimalizace

9.7/10

hardwarová výbava

9.1/10

kvalita fotografií a videa

9.2/10

výdrž baterie

8.1/10

Klady (+)

 • špičkový fotoaparát
 • výborná optimalizace systému
 • stereoreproduktory
 • prvotřídní hardwarová výbava
 • odolnost vůči vodě a prachu (IP67)
 • slušná výdrž

Zápory (–)

 • nepříliš povedený displej
 • laciný vzhled
 • vysoká cena
 • absence bezdrátového nabíjení
 • v ČR se oficiálně neprodává

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

32 komentářů

 1. 27k za mobil je prostě moc, to samé Apple s Xkem.
  Jenže Apple to prodá, Google pohoří stejně jako u jedničky, ani ty Nexus nebyly tak drahé

 2. Prečo to Google nepredáva za nižšiu cenu? Mal by istotu že to kúpi viac ľudí…Tak že si nastavil cenu 27000 czk si veľmi nepomôže…To vážne sú oni takí sprostí alebo nemajú niejakú predpoveď predaja?

  • Google chce být jako Apple ale to se.mu bohužel nepodaří, místo pro druhého není a nikdy nebude.
   Myslím že by buď měli dát telefony za rozumné ceny nebo se na týhle nexusy a pixely vykašlat úplně a věnovat se jen projektům android one a podobně.
   Jen v tom utapi prachy a návratnost je mizerná.

  • Tedy: „Google chce být jako Apple ale to se.mu bohužel nepodaří, místo pro druhého není a nikdy nebude.“ Google nechce být jako Apple, proč také, když Apple je právě ten druhý, pro kterého podle tebe místo není a nikdy nebude. ;) Když už, tak jako Samsung, protože ten je jednička na trhu. Ale Googlu jde spíš jen o to, ukázat výrobcům, jak si představuje smartphony s jeho OS. Peníze ze smartphonů jsou pro Google zanedbatelná částka i kdyby se Pixely prodávaly v milionech. Jinak cena je adekvátní výbavě, tak proč by měl prodávat pod cenou?

  • „Když už, tak jako Samsung, protože ten je jednička na trhu“
   Co se high-endu tyce, tak Apple je dost pred Samsungem..

  • lukass71: High-end není měřítko. Měřítko je počet prodaných kusů smartphonů a v tom zkrátka vede Samsung. ;)

  • shepii (neregistrovaný): S modelem J7 v čele nebo co to bylo. Apple stažen na kolena :D

  • A i ten nejlevnější Samsung stojí více než si ty muzes dovolit. Nepochopím so.cky kteří jsou odkázáni jenom na bazary, se posmívat výrobcům kteří se snaží nabídnout telefon i lidem, kteří jsou buď zoufalí jako ty nebo jednoduše mají jiné priority na to aby za telefon utratili 30 tisíc.
   Nepřijde ti ještě trapné se celý den bit za výrobek, na který se chodíš dívat jenom do elektra? Že začátku to by docela legrace sledovat, jaké orgasmy může mít lenovař z iPhonu, ale poslední dobou se již diskuse vůbec nedá číst kvůli tvému b1bmu trolleni

  • uni: Netuším, nepodstatné.

  • shepii (neregistrovaný): Jen pro detail, že je tam skryté takové malé a levné „ale“;) Nic víc. Ostatně, Apple opakovaně řekl, že podíl není jeho cíl. Kdyby byl, dělal by věci jinak, to je jasné.
   Nicméně Samsung má problém jinde, Huawei…

  • uni: „takové malé a levné…“
   Tak to bude neco presne pro tebe…Ale nejdrive o dva roky kdy se bude prodavat v bazaru za tobe prijatelnou cenu:)

  • uni: Ale tady není vůbec podstatné, jestli je Samsung první, protože támhleto, nebo tohle. Zkrátka je první a to je celé..

  • shepii (neregistrovaný): Z pohledu Apple naprosto nepodstatné.

  • uni: To věřím, ostatně proč by to pro Apple také mělo být podstatné, že?

  • shepii (neregistrovaný): Takže celé vlákno vo ničem. No já ho nezakládal:)

  • uni: Tak ne kazdy se na vsechno diva jenom z pohledu Applu, ze jo. Jako kdybys byl prinejmensim radovym akcionarem Applu, a ne jenom prilezistostnym divakem v elektru. Netrpis jeste schizofrenii?

  • uni: No pro tebe určitě, vzhledem k tomu, že můj komentář byla reakce na Tedyho. To jen ty se musíš všude vecpat, napsat pár kravin a pak s nepochopením zase odejít. ;) Ale to už se opakuji, pořád dokola. :)

  • Na druhou stranu Google si nemuze nastvat vyrobce stejne jako MS se Surfacem. Jsou to exkluzivitky a ty neco stoji. Kvalitni support take neni zadarmo a s Pixelem mas 3 roky neustale nejnovejsiho systemu. Kdo chce, muze si bastlit s LineageOS na cinanovi z bazaru, kdo nechce, tak zaplati cenu na urovni spickoveho Samsungu nebo iPhone.

  • LineageOS (pokračovatel cyanogenMOD) se opravdu nerovná Čína natož bazarový telefon, něco si o tom zjistí než příště vypustíš takový nesmysl.

  • Nikde jsem netvrdil, ze bezi jen na cinanech, ale bezi take na cinanech.

 3. Pánové, jediný důvod proč stojí pixel 27 000kc je jen ten, že český prodejci jsou tak chamtivý že to snad víc už nejde! Padající dolar a euro nám rozhodně elektroniku nezvýhodňuje, ale naopak jim ještě víc vydělá, protože naschvál nechají ceny stejne. V USA je černý P2xl 64gb za 774$ přímo z google store, což je při dnešním kurzů dolarů 16 900kc. 128gb varianta je +100$ a to je 19 100kc. Což nám dělá krásných 8 000kc do kapes Alze a spol.
  V DE na google store je to podobné. 2xl 64gb je za 789€ a 128gb za +110€, což je na dnešní kurz 20300kc, respektive 23100kc. Tak buď jsou v Česku tak vysoký platy že si můžou Češi dovolit oproti Američanům a Němcům za všechno připlácet 30%, nebo nás tu hezky okrádají.

  • No u té USA ti dost pravděpodobně chybí DPH, příp. jsi minimálně „zapomněl“ přičíst rozdíl v něm. Ale pak by to nebylo tak úderné že….

  • Na US google store je cena s DPH i s poštovným, vim to protože kamarad si ho odtud přivezl. Stejně tak jako na německém, kupoval jsem z něj Pixel XL první generace přes firmu co přeposílá do ČR za 17 000kc + 1 600kc poplatek firmě za objednání, vyzvednutí a přeposlání do Prahy. Což je 18 600 s daní i dvouletou euro zárukou. Úplně stejně jsem koupil i Nexus 5 za 11 000kc když ho tady nabízel Alza za 15 000kc. (Komplikace by byla reklamace, kterou bych musel řešit opět přes tuto firmu) V Čechach byl v prodeji o 3 měsíce později za 24 500kc. Stejne to bylo i s iPhonem dokud Apple neotevřel české stránky, rázem ceny spadli o 4 tisíce dolů.

  • Stick (neregistrovaný): Pak by bylo třeba uvést, k jakému státu se ta cena vztahuje, protože tam lítá 7% (ze základu).

   Ta cena zprostředkovatele se odvíjí od ceny nebo je to paušál?

  • USA nemají DPH, ale sales tax, ktera u každého státu USA jina. Proto cena v US eshopu nemůže být uvedena s daní.

  • 1600Kc za prepravu mi prijde moc, podle ceniku znemecka.eu je balik do 2kg za 49Kc + 99Kc za PPL po CR.

  • zipiik (neregistrovaný): „1 600kc poplatek firmě za objednání, vyzvednutí a přeposlání do Prahy.“

  • uni: Za doruceni z Nemecka bez „objednani“ (tj. objednam a zaplatim si sam a necham poslat na nemeckou adresu dopravni firmy) je 150Kc. Specialne to zminuju pro tebe, abys hned v dalsim tvem vysoce odbornem a konstruktivnim prispevku nepricital k cenam Pixelu automaticky 2000 za dopravu.

  • V USA jsou ceny bez dane, ale to vi snad kazdy, kromě tebe. Jinak prodejce si muzes urcit cenu jakou chce. Ty, jako zakaznik, ji nemusis akceptovat. Takže o čem je vlastě tvé nadávání? :D

  • Pravděpodobně je v tom skryta kritika Google za jeho neschopnost vybudovat distribuční síť. Ale je to pro hodně pozorné:)

  • Ono když zařízení nakoupíte v zahraničí za jejich cenu v maloobchodě, zaplatíte dopravu a něco si přirazíte, tak cena nabobtná. Těžko říct, kdy se objevily slevy 150e na německém Google Store, ale pokud se udrží, jsou přeprodejci se svýma cenama dost v háji, objednávka z Německa není problém.

 4. Mám tento telefon a o proti s8 je to velké zklamání. Než to udělá fotku je to tejden. Když jsem testoval telefon v noci stejně neměl na s8. Jinak je telefon dost rychlej a dost velkej. Sehnat na něj futrál je problém. Za mě radši s8+ než pixel2 xl.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).