Android O: na jaké novinky se můžeme těšit?

Na včerejší úvodní keynote v rámci konference Google I/O došlo samozřejmě i na představení novinek týkajících se operačního systému Android O. Tento systém je v současné době k dispozici pro vybraná zařízení ve formě Developer Preview. Během přednášky byla prezentována celá řada novinek a v tomto článku se zaměříme na ty nejzajímavější z nich.

Začneme nejprve několika statistickými údaji. Podle Googlu je v současné době měsíčně aktivních 2 miliardy zařízení, které pohání operační systém Android. Druhé čísle je ještě impozantnější. Z obchodu Google Play si uživatelé za poslední rok stáhli celkem 82 miliard aplikací.

Obraz v obraze napříč celým systémem?

První novinkou, kterou bude obsahovat systém Android O je funkce obraz v obraze (Picture-in Picture). Díky této funkci bude možné zmenšit okno s aplikací (například Youtube, videohovor apod.) do menší podoby a budete moci dále využívat ostatní funkce systému.

Pokud se například s někým domlouváte prostřednictvím videohovoru na schůzce, můžete si bez přerušení přidat upomínku do kalendáře. Možností využití se nabízí celá řada, bohužel zatím nebylo specifikováno, zda bude tato funkce dostupná napříč všemi aplikacemi, nebo zda se dočkáme pouze podpory vybraných aplikací.

Chytřejší výběr textu a automatické vyplňování

Již v současných verzích Androidu si můžete vybrat požadovaný text například ve zprávě či emailu a poté s ním dále pracovat (kopírovat, vkládat, vyjímat). Android O ovšem nabídne chytřejší výběr textu. Google tuto funkci prezentoval na příkladu, kdy si chcete vybrat jen adresu podniku, která je obsažena ve zprávě. V současnosti by bylo nutné ručně upravit výběr, nově však bude stačit pouze podržet prst na adrese a systém ji sám rozpozná a vybere. V nabídce možností také přibydou nové funkce. Konkrétně třeba při výběru adresy si budete moci nechat zobrazit její lokaci v Google Maps.

S touto novinkou souvisí také další funkce a tou je automatické vyplňování přihlašovacích údajů. V současnosti jistě tuto funkci znáte například z prohlížeče Chrome, kde si jednoduše můžete ukládat svá uživatelská jména, hesla, adresu apod. Nově ovšem budete moci tuto funkci využít napříč celým systémem a ve všech aplikacích.

Vývojáři zapracovali i na vylepšení notifikací aplikací. Kromě klasických textových notifikací v systémové liště vás v budoucnu upozorní také barevné tečky přímo u ikon aplikací. Po podržení prstu na dané ikoně se zobrazí malé okno s daným upozorněním. Podobné řešení jistě znají například majitelé zařízení se systémem iOS, kde je vše navíc provázáno s displejem schopným rozeznat sílu stisku.

Zůstaňte v bezpečí s Google Play Protect

Nových vylepšení se dočká i obchod Google Play. Ten bude vybaven funkcí Protect, která by měla chránit uživatele před aplikacemi, které by mohly jejich zařízení ohrozit, případně zneužít citlivá data. Google využívá pro kontrolu aplikací umělou inteligenci, která zvládá i strojové učení. Pokud služba vyhodnotí potencionálně nebezpečnou aplikaci, ihned dojde k jejímu zablokování.

Kontrola bude probíhat jak přímo v obchodě, tak i v zařízeních zákazníků. Budete si tak moci nechat zkontrolovat, zda ve svém smartphonu nemáte nainstalovanou nějakou závadnou aplikaci, která by mohla nadělat nepříjemnosti. Pokud by byla identifikována nějaká hrozba, Google Play Protect vám pomůže s jejím odstraněním.

Kromě kontroly aplikací bude součástí této služby také funkce Find My Device. Nejedná se o nic jiného než o přejmenovaný současný Android Device Manager. V této části aplikace si tedy budete moci zablokovat, vymazat nebo vystopovat váš ztracený nebo ukradený telefon.

Rychlejší spouštění i delší výdrž

Stejně jako u předchozích verzí Androidu, i tentokrát Google slibuje lepší optimalizaci. Android O má prý nabídnout až dvojnásobnou rychlost nabíhání systému ve srovnání se současnou verzí Nougat. Zrychlení se máme dočkat také v případě načítání aplikací. Spolu s tím prý zároveň dojde ke snížení energetické náročnosti procesů běžících na pozadí, takže by se měla zlepšit výdrž akumulátorů. Uvidíme, jak bude optimalizace znatelná při reálném používání.

Android Go pro low-endové telefon a rozvojové země

Pod označení Android Go prezentoval Google speciální upravený systém pro použití na nejméně vybavených smartphonech. Android Go je jakýmsi speciálním rozšířením Androidu O. K aktivaci dojde automaticky u zařízení, které disponují 1 GB operační paměti a méně.

Kromě systému budou k dispozici také speciální aplikace v Google Store, které budou se systémem Go spolupracovat. Sám Google například vydal upravenou aplikaci YouTube Go, kde je možné stahovat vybraná videa pro offline sledování. Přímo u volby pro stažení budou mít také uživatelé informaci, kolik dat bude nutných pro stažení videa. Odlehčené aplikace nabízí také například Facebook nebo Skype. Pro úsporu dat bude ve výchozím stavu také zapnutý spořič dat.

Android Go cílí především na rozvojové země, kde si obyvatelé nemohou dovolit utrácet peníze za drahé smartphony nebo mobilní data. Díky nízkým hardwarovým nárokům a také zacílení na úsporu dat, by se mohl Android Go velmi rychle v těchto oblastech rozšířit. První zařízení s tímto systémem budou k dispozici bohužel až v příštím roce.

Celkově byla úvodní keynote na Google I/O 2017 z pohledu operačního systému Android spíše zklamáním. Většina prezentovaných novinek byla známá díky předchozímu vývojářskému sestavení. Největší novinkou tak byl především Android Go. Vydání finální verzi systému s označením Android O je naplánováno na konec léta. Pravděpodobné číselné označení bude 8.0. Spekuluje se také o finálním názvu systému, nejčastěji zmiňovanou sladkostí, po které má být systém pojmenován, je Oreo.

Autor článku
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku