Domů » Bleskovky » T-Mobile zaktivoval první vestavěnou eSIM kartu

T-Mobile zaktivoval první vestavěnou eSIM kartu

Operátor T-Mobile se připravuje na zavedení tzv. vestavěné SIM karty (embedded SIM, eSIM) – ve spolupráci s partnery začal testovat kompletní systém založený na GSMA standardu, v jehož rámci se mu podařilo na dálku zaktivovat první eSIM. Během letošního roku T-Mobile očekává uvedení prvních přístrojů s podporou vestavěné SIM karty na trh.

Koncem roku 2016 jsme avizovali, že systém pro podporu zařízení vybavených eSIM začneme testovat v prvním čtvrtletí letošního roku, a to jsme splnili,“ říká Martina Králová, ředitelka rozvoje nového businessu T-Mobile.

img02

Operátor počátkem letošního roku spustil kompletní testovací systém založený na GSMA standardu Remote SIM Provisioning Phase 2, který se vztahuje na všechny typy eSIM zařízení pro běžné spotřebitele. Jedním z hlavních partnerů T-Mobile v tomto projektu je Samsung – testuje se na tabletech této značky s upraveným firmwarem, který umožňuje pracovat s eSIM. Další partner, společnost Oberthur Technologies, poskytl jak čipy pro nahrávání vestavěných SIM, tak eSIM profily, což je jakási digitální verze SIM karet.

esim

Systém stojí na společné platformě skupiny Deutsche Telekom, na niž jsou napojeny lokální systémy T-Mobile a operátorem vyvinutá rozhraní pro vzdálenou manipulaci s vestavěnou kartou a testování chodu celého řetězce.

Nástup eSIM jde ruku v ruce s rozvojem tzv. internetu věcí (IoT), jelikož umožní snadnou aktivaci, správu a hromadné ovládání IoT zařízení, jako jsou fitness trackery, chytré hodinky, měřicí čidla nebo třeba chytré automobily.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

4 komentářů

 1. Vstavala sim je totalna blbost pre užívateľa. Pre predajcu je to možno vyhodne. Ale ked si niekto bude chcieť kúpiť fon od ruku bude mat navyše robotu s operátorom. Teraz stačilo len prehodiť sim. Po novom si neviem predstaviť ako to budu aktivovať. Este to bude možno dobre proti krádežiam ale pravdepodobne hackeri prídu na spôsob ako to obist.

  • Chceš snad říct, že každý zloděj je hacker? :-)
   Tohle už mělo přijít před lety. Tady už ani SIM kartu nevyměníš a takový mobil s uživatelsky nevyměnným aku bude pro zloděje oříšek. Pokud bude mobil zabezpečený proti odemčení a proti vypnutí….nebude místo pro krádeže, těchto zařízení. Stejně tak bude větší šance na nalezení ztraceného zařízení. A změna majitele? To bude předpokládám jednoduchá záležitost a otázka maximálně pár minut….

   • Z jiného webu:
    „Identifikace účastníka a údaje pro přístup do sítě jsou na čipech uchovávány v tzv. profilech. Ty se stahují přes internet a lze je přepisovat. Pokud změníte operátora nebo telefon prodáte, profil smažete. Aktuálně se počítá jen s jedním aktivním profilem, do budoucna se zvažuje i více profilů současně (jako náhrada dualSIM či tripleSIM).“

 2. „zaktivoval“, ano občas to „mezi kámošema“ schválně použiji, ale do oficiální mluvy bych se styděl…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).