TOPlist

Gadget týdne: sklo Epico SapphireShield je jako safírový štít pro váš telefon

Epico SapphireShield 3D pro iPhone 16
  • Většina uživatelů potřebuje mít svůj mobilní telefon chráněný
  • Epico nabízí své nejlepší safírové sklíčko s tvrdostí 9 a odolností proti tlaku až do 30 kilogramů
  • Za kvalitní ochranu si ale připlatíte, vyjde na 1 999 korun včetně DPH

Podle několika průzkumů používá až 72 % uživatelů mobilních telefonů nějakou ochranu displeje – ve většině případů jde o ochranné sklo, někteří pak sází na slabší ochranu, kterou jim poskytuje plastová fólie. V našem novém vydání seriálu Gadget týdne se podíváme na nejlepší sklo české společnosti Epico, které bylo v produktové řadě Unum odhaleno pro novou řadu iPhone 16.

Sklíčko Epico Unum SapphireShield 3D

Pokud jste o značce Epico nikdy neslyšeli, nejspíš jste žili pod kamenem. Jde o jednoho z českých výrobců příslušenství pro produkty společnosti Apple. Epico, se sídlem na pražském Smíchově, navrhuje vlastní produkty, které si pak nechává zkompletovat v Číně.

Nejlepší sklo Epico pro iPhone 16 Pro Max

Není tomu tak dávno, co značka představila svou řadu Unum – vlastně jde o sérii, která kombinuje design, eleganci a funkčnost. Kromě kožených pouzder nebo řemínků pro hodinky zde najdeme i sklo s příznačným názvem SapphireShield 3D. Toto sklíčko Epico nabízí ke všem modelům série iPhone 16.

Safírový štít pro váš iPhone

Je to sklo, řeknete si, tak co zajímavého na něm zkrátka může být? Koupíte, během 12 měsíců se nejspíš rozbije, a jestli ne, stejně je vyměníte za novější, z preventivních důvodů. Výrobce si ale připravil několik zajímavostí stran specifikace i výroby, které stojí za zmínku.

Sklo je údajně z 99,99 % vyrobeno z čistého safíru. V případě ochranných sklíček u spotřební elektroniky však nejde o přírodní safír, nýbrž o jeho syntetickou náhražku. Typicky jde o oxid hlinitý, což je stejná chemická sloučenina, ze které se skládá přírodní safír.

V tomto konkrétním případě ale přírodní neznamená lepší. Naturální i umělý safír disponují tvrdostí 9 na Mohsově stupnici (kdy 10 je diamant). Jenže díky tomu, že sklíčka pro telefony jsou většinou vyrobeny bez nečistot a příměsí (jak je zmíněno, 99,99 % safíru), mají tím pádem menší tendenci praskat, pukat či degradovat časem. A ideální ochrana vašeho displeje je na světě.

Odolné, ale s tlustými rámečky

Epico se chlubí tím, že jeho safírové sklo pro iPhone 16 je tlusté 0,33 milimetru a poškrábat je dokáže pouze diamant. Ten jsme při testování po ruce neměli, ale můžete se spolehnout, že sklo odolá jak mincím v kapse či klíčům, tak i kuchyňskému nebo žiletkovému nožíku. Co je důležité – rozhodně jde o lepší ochranu než výchozí sklo na iPhonu, které se poškrábe až překvapivě rychle.

Všimněte si, jak tlustší rámečky skla zakrývají část lišty pro Camera Control
Všimněte si, jak tlustší rámečky skla zakrývají část lišty pro Camera Control

Kromě toho je sklo i tlakuvzdorné. Odolá tlaku při hmotnosti až 30 kilogramů. Kdyby vám tedy na mobil spadla kovová koule o této hmotnosti, sklo by to mělo vydržet. Rozhodně to ale doma nezkoušejte – ačkoliv sklíčko by v klidu vydrželo, obrazovka pod ním by nápor zvládnout nemusela a váš zbrusu nový iPhone by byl zralý na ekologickou recyklaci.

Zkušenost z reálného provozu je se sklem SapphireShield 3D opravdu dobrá, skutečně jde o štít pro váš mobil. Dovolím si ale i kritizovat. Sklíčko nemá oblé strany, takže při používání bez pouzdra trochu drhne do prstů. Navíc má rámečky tlustší než samotný iPhone 16 Pro (Max), takže při některých úhlech zakrývá část obsahu. A to je velmi nekomfortní.

Cena a dostupnost

Sklíčko se u většiny tuzemských prodejců nabízí za cenu 1 999 korun včetně DPH. K dispozici jsou případně i slabší skla z řady ImpactBuffer nebo Privacy, která vyjdou na necelých 900 korun. V porovnání s konkurencí je Epico nejdražší. Například dánská značka PanzerGlass nabízí své safírové sklo s příměsí keramiky za 1 400 korun. Rozhodně se ale nedokáže chlubit takovou tvrdostí a odolností proti nárazům.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku