TOPlist

Gadget týdne: Ferret Plus je ultimátní nástroj (nejen) pro řemeslníky

Inspekční kamera Ferret Plus
  • Chytrá inspekční kamera Ferret Plus umí přenášet obraz přes Wi-Fi hotspot
  • Prodává se ve třech variantách: nejlevnější pro hobíky, nejdražší pro profíky
  • Vývoj a výroba produktu probíhá na Novém Zélandu

V rámci našeho seriálu Gadget týdne dnes přinášíme tip pro všechny kutily a domácí řemeslníky, kteří opravují či budují své obydlí a chtějí pro tyto účely ty nejlepší technologie. Navíc je dnešní vychytávka jednoduše dostupná na českém trhu, třeba právě u vašeho oblíbeného prodejce elektroniky.

Ferret Plus: chytrá fretka

Určitě se vám někdy stalo, že jste se potřebovali podívat do útrob něčeho na vašem domě či autě a neměli jste jak. Přesně k tomuto účelu slouží inspekční kamery. Vyrábí je celá řada celosvětově úspěšných výrobců. My jsme však vybrali produkt novozélandské společnosti, inspekční kameru Ferret Plus (v překladu fretka).

Inspekční kamerka Ferret Plus v akci
Inspekční kamerka Ferret Plus je neskutečně praktické zařízení

Její zásadní výhodou je, že jako první na světě využívá k přenosu obrazu vestavěný Wi-Fi hotspot (2,4 GHz). O těchto chytrých funkcích ale až za chvíli. Nejvyšší model označovaný jako Ferret Plus vypadá trochu jako příruční minisvítilna, nicméně jde o inspekční kamerku velkou jako švýcarák. Díky rozměrům 3,2 × 8 centimetrů se vměstná všude a díky hmotnosti 33 gramů je manipulace s ní pohodlná. Pocitově je novinka opravdu kompaktní a lehká.

Design kamerky odkazuje k různému využití. Můžete ji používat tak, jak je, tedy pomocí ruky, případně ji díky modulárnímu designu připevnit na krátký či delší kabel, anebo rovnou na tyč a podívat se zblízka na hůře přístupná místa. Samozřejmostí je odolnost IP67 proti vniknutí vody a prachu.

V rámci prodejního balení rovnou dostanete celou sadu nástrojů. Jde například o hák s magnetem, náhradní gumová těsnění, inspekční tyčku i kratičký „husí krk“, což je vlastně prodlužovací tyčka s ohebnou konstrukcí.

K čemu slouží kamera Ferret?

Jak uvádí výrobce na svých webových stránkách, „Ferret dosáhne a vidí tam, kam vy nemůžete“. Novozélanďané se navíc snažili, aby zařízení potěšilo jak domácí hobíky, tak profesionální řemeslníky. Využití mohou být různá:

  • Vizuální inspekce – zkrátka se potřebujete podívat někam, kam očima nedohlédnete: podhled, potrubí, vnitřnosti auta, půda, šachta a podobně.
  • Instalace kabelů – díky rozšířenému pohledu můžete snadno protahovat či zachycovat kabely přes malé průrvy.
  • Údržba a servis – inspekční kameru lze využít i při běžné údržbě vzduchotechniky, klimatizace nebo třeba radiátorů a topení.

Již jsme to naťukli v úvodu – Ferret jako první inspekční kamerka na trhu disponuje přenosem obrazu přes Wi-Fi. To znamená, že si jednoduše do telefonu stáhnete aplikaci Ferret (Android i iOS) a přes ni můžete v reálném čase sledovat to, co kamera snímá. Nepotřebujete k tomu žádné další zařízení, žádný externí displej, ale ani počítač. Stačí mobil, který tak jako tak máte v kapse. Jak jsme měli možnost otestovat, přenos obrazu v HD rozlišení (720p) je naprosto plynulý a za celou dobu jsme nenarazili na jediný lag.

Velmi praktickou funkcí je také bezkontaktní detektor napětí. Kamerka má pro tyto účely speciální čidla, a jakmile se s ní přiblížíte ke zdroji elektrického napětí, dostanete důrazné zvukové i vizuální upozornění na displeji telefonu.

Výrobce se chlubí tím, že přenos je při dobré viditelnosti možný až na 40 metrů. Pomocí zmíněné aplikace pak můžete dále nastavovat samotné natáčení: zvyšovat či snižovat úroveň přisvícení, zoomovat anebo natočený materiál rovnou uložit do paměti kamery, která činí 8 GB. Kamerka je vybavena autofocusem, který funguje spolehlivě, ale čas od času může nastat situace, že v zabírané „scéně“ budete potřebovat doostřit manuálně. I na to výrobce myslel a možnost ručně doostřit přidal přímo mezi ovládací ikonky na displeji smartphonu.

Samotné video je pak přenášeno v rozlišení HD (1280 × 720 pixelů) a bez zvuku. Maximální délka záznamu může být 40 minut, výrobce však tvrdí, že v chodu zvládne fretka být 60–90 minut, v závislosti na intenzitě přisvícení. Nabíjení pak probíhá pomocí USB-C portu na těle kamerky.

Cena a dostupnost

Inspekční kamery Ferret můžete pořídit v e-shopu společnosti EST Elektro-System-Technik s.r.o., která zajišťuje oficiální českou distribuci, popřípadě i u vybraných prodejců, jako je třeba Alza.cz. Záměrně však říkám kamery, protože kromě námi doporučované vrcholné verze Ferret Plus jsou k mání ještě dvě levnější: Ferret Pro a Ferret Lite. Jaké jsou ceny jednotlivých variant?

Podrobné srovnání kamer Ferret Tools
Porovnání specifikací modelů Ferret Lite, Pro a Plus

Důležité je říct, že i obě dvě levnější varianty kamerky disponují živým přenosem obrazu přes Wi-Fi hotspot. Rozdíly jsou spíše dílčí: základní model Lite nabízí pomalejší nabíjení a nižší rozlišení videa, model Pro pak vyjde překvapivě podobně jako Plus, nenabízí ale integrovaný detektor napětí a nemá vlastní úložiště (pouze 15 MB), takže budete odkázáni na SD kartu.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku