Domů » Bleskovky » Dramatické zlepšení: porovnejte si fotky z iPhone 11 Pro se staršími modely

Dramatické zlepšení: porovnejte si fotky z iPhone 11 Pro se staršími modely

O tom, že se fotoaparát zlepšuje s každou generací smartphonů libovolného výrobce asi není pochyb. Většinou však srovnáváme nejnovější generaci s tou předchozí, a trochu tak zapomínáme na to, jak velký kus technologie urazily třeba za posledních pět let.

Skvěle je to vidět na srovnání fotografií stejné scény pořízených na šestici iPhonů: iPhone 6, iPhone 6s, iPhone 7, iPhone 8, iPhone Xs a iPhone 11 Pro. Rozdíl je nejvíce patrný asi na HDR scénách, ale jak uvidíte na snímcích níže, zlepšení je patrné v podstatě všude.

Scéna 1: objekt v protisvětle

U scény s protisvětlem hraje velkou roli dobře odladěné HDR. Jak je patrné na snímcích z iPhonu 6 a 6s, ještě před pěti (resp. čtyřmi) roky ostré světlo v podstatě znamenalo, že popředí bude jen tmavý obrys. Od iPhonu 7 je možné pozorovat výrazné zlepšení. Zajímavé je pak srovnání dvou posledních generací, vyvážení jasu se subjektivně jeví jako povedenější u staršího iPhonu Xs.


Scéna 2: noční fotografie částečně osvětleného objektu

Druhá scéna patří do kategorie noční fotografie, ovšem jde o poměrně silně osvětlenou budovu. Hlavním úkolem telefonu tak ani není tolik „najít světlo“, jako správně vyvážit kontrast osvětlených a potemnělých částí scény. Zde poměrně slušně obstál už iPhone 6, byť pochopitelně výsledky novějších generací jsou o něco lepší.

Na první pohled si však lze všimnout zásadně jiného fungování vyvažování barev. Na starších generacích je zřejmě výsledkem snahy o „vytažení jasu“ to, že logo baru působí jaksi mdle narůžovělým dojmem. U novějších iPhonů už pak software kamery zvládá správně zachovat sytě rudý odstín.

Scéna 3: dobře osvětlený objekt

Fotografie dobře osvětlené budovy za jasného dne vypadají velmi obstojně na všech generacích. U novějších modelů je patrnější o něco lepší prosvětlení stínů, vyloženě špatné ale není ani u nejstaršího iPhonu 6. Při zvětšení jednotlivých snímků si však lze povšimnout mezigeneračního nárůstu zachycených detailů.

Scéna 4: klasická noční fotografie

Čtvrtá scéna je zástupcem klasické noční fotografie. Prostranství je celkově osvětlené minimálně, světlo je přítomné jen lokálně okolo bodového osvětlení. Jde o disciplínu, v níž tradičně měly starší smartphony problém, proto v podstatě všechny fotografie s výjimkou poslední nedosahují valné kvality. Při použití nočního režimu u iPhonu 11 však náhle získáme kompletně prosvětlenou scénu, na níž je patrné i velké množství detailů. V tomto smyslu je noční režim opravdu „game changer“.

Lze ovšem argumentovat také tím, že fotka pořízená v nočním režimu neodráží přesně realitu. Například nebe je v tomto případě jistě jasnější, než jak byste ho vnímali okem. Vytknout lze také poměrně výrazný šum způsobený snahou softwarově doostřit detaily.

Scéna 5: minimální osvětlení

Poslední scéna ukazuje dvojici žen ve velmi spoře osvětleném baru. Hlavním zdrojem světla zde je svíčka na stole a jakési bodové osvětlení mimo záběr fotoaparátu. V tomto případě jsou fotografie z iPhonu 6 a 6s zcela nepoužitelné, přičemž paradoxně novější 6s podal horší výkon než jeho předchůdce.

Novější generace pak sice už použitelný snímek vyprodukovaly, kvalita je však nevalná – patrná je především nízká úroveň detailů způsobená agresivním odšumováním. Noční režim u iPhonu 11 zde však zafungoval naprosto perfektně a snímek je nejen dobře osvětlený, ale obsahuje řádově více detailů než všechny ostatní. Zjevné je to především na kresbě zdi, která u starších modelů zcela zaniká. Lze si však povšimnout nepříliš povedeného vyvážení bílé, snímek je až příliš oranžový.

Dramatický nárůst kvality

Porovnání ukazuje, že ačkoliv se fotoaparáty zlepšují plošně ve všech disciplínách, až letošní generace iPhonů přinesla schopnost pořídit opravdu kvalitní noční snímky.

Pokud vás zajímá další porovnání, podívejte se na desítku dalších scén, které stejně jako pět zde uvedených pořídila redakce webu PhoneArena.


Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin123
Uživatel
Martin123

Nejnovější mají divný barvy a hlavně ta poslední scéna 5 se ženami je nejhorší :D Apple opět to nezvládá.

uni
Uživatel
uni

Tedy hodnotit barvy, když nemáš referenční snímky a ještě kdo ví na jakém zobrazovadle…. Facepalm. Máme tu nový týden.

Martin123
Uživatel
Martin123

Uni a jeho zvracení už začíná a to je sotva 8:25.

uni
Uživatel
uni

Zkus se udržet na uzdě, ať ti zase nemusí mazat příspěvky či celá vlákna.

Menty
Uživatel
Menty

uni: No na uzdě se drž především ty, jestli bys tu měl předvést to, cos tu předváděl minulý týden, tak nevím, jestli bychom to všichni přežili.

Dealler
Uživatel
Dealler

Menty: dokud mu budeš plnými doušky dopřávat tu pozornost, kterou mu dopřáváš, tak se ho nikdy nezbavíme. Zkus o tom přemýšlet.

uni
Uživatel
uni

Menty: Njn, ale to není můj problém (a ani redakce), některým se jen holt nelíbí holá fakta. Já ale narážím na zcela jinou formu „komunikace“. A mohu ti slíbit, že na faktech budu dál stavět, takže změnu moc nečekej:)

Menty
Uživatel
Menty

uni: Tak určitě, ještě tu ze sebe dělej hrdinu a skoro mučedníka :D
Děkujeme za sdělení, že to neuvěřitelne zmatene tempo z minulého týdne hodláš zachovat. Tvoje nesnesitelnost je opravdu zarážející.

Menty
Uživatel
Menty

Ondra, ale máš asi pravdu, jak bych to řekl slovy „mentora“, nekrmit. :) tak mužem to zkusit, obávám se, že ten ulhanek a bonzacek tu bude vždycky :)

Martin123
Uživatel
Martin123

Zkus se udržet na uzdě ty chlapečku nebo tady všem povím co jsi zač ;) pac a pusu.

orgasmic
Uživatel
orgasmic

Jestli tu někdo zvrací, tak jedině ty.

JP23
Uživatel
JP23

Myslím, že jediný kdo to tady trvale nezvládá je jistý End.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack

Teda pánové, vy už to fakt nedáváte … 😂
Ne ty! Ne ty! Copak … ředitelské volno ve školce?

JP23
Uživatel
JP23

To, co ten borec tady předvádí v podstatě od chvíle, co se odněkud před pár týdny vyloupnul (předpokládám, že jde jenom o nový nick), je krásný příklad patologického chování s hraniční poruchou osobnosti.

Martin123
Uživatel
Martin123

Další zvracení :D lidí teda jste se rozjeli :D jen tak dál, pondělí a už zase opět ovce bekají.

Ph
Anonym
Ph

Posledna scena je hrozna. Iphone 7, 8 ovela lepsie

Jaroslav Hronek
Uživatel
Jaroslav Hronek

Některé noční snímky vypadají barevně hůře, než z mého Huawei mate 10 pro, Jinak, že by bylo vidět zlepšení oproti předchozí řadě, nic dramatického.

orgasmic
Uživatel
orgasmic

Ty jsi fotil ty samé scény?

Jaroslav Hronek
Uživatel
Jaroslav Hronek

Implementace Otázka jako že zvláštní školy. To je jasný, že ne! Ale to neznamená, že nemůžu z toho co jsem kdy vyfotil, trochu usuzovat, podle toho, co vidím zde

Gvb
Anonym
Gvb

No to asi nefotil, zajímavější je spíš to, že P10 je vlajková loď z roku 2017. Zaostalost Apple je v tomto do nebe volající.

Snad se jim okolní svět podařilo dotáhnout nyní.
Uvidíme jak dopadnou testy.

Do teď to bylo sice zoufalé, ale zato pořádně mastné.

mattes
Anonym
mattes

chlapci kdo z vas vlastni, vlastnil tie fony, ci uz XS max alebo terajsi model 11pro max, ked to posudzuje, hodnoti len podla foto co sem niekdo pridal.. mal som, mam oba fony a mozem povedat ze ten posun tam je urcite a vcelku vyrazny oproti XS max..nocne foto, nehovorim ze 11pro max je najlepsii foto mobil, ze ma najlepsie nocne snimky, ale na tie momenky ktore potrebujes zachytit uplne dostacujuci..

orgasmic
Uživatel
orgasmic

Mám 11 Pro Max a nejsem z fotek moc nadšený, hlavně těch s horším světlem.
Chtěl jsem prodat Note 10+ a nechat si iPhone, ale zkoušel jsem včera dvě stejné fotky se slabým umělým osvětlením a Note 10+ udělal daleko lepší fotku.

jen pro porovnání…

xzeit
Uživatel
xzeit

Dej sem ty fotky.

Fluenco
Uživatel
Fluenco

Včera jsme s kamarádem porovnávali noční fotky z S10 a iphone 11, bez světla, pouze z dálky světlo města. Samsung totální propadák.
Jak fotí note + nedokážu říct.

hansolosk
Uživatel
hansolosk

Mimochodom mal novy update v S10? Na mojej S10+ som nebol predtym az tak nadseny z fotiek, ako teraz, ked je tam update s note 10 ohladne fotaku.

Dan
Anonym
Dan

to Han Solo SK: to netuším… Zkoušeli jsme i fotky ve městech, v ulicích, které jsou osvetlená a rozdíl mezi iphone a samsung nepoznáš.. dělá to podobný fotky. Tedy alespoň mě to tak přišlo.
Ve tmě už je to markatní rozdíl.

uni
Uživatel
uni

Han Solo SK (neregistrovaný): Při spuštění foťáku si to update prakticky vynutí, dá se pravděpodobně očekávat, že to bylo up to date.

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

uni: tak urcite…

xzeit
Uživatel
xzeit

Mistr nám to vysvětlil 😂
Ale jak mám nasimulovat kill app, to furt nic.

Gvb
Anonym
Gvb

Apple technologicky zaostává několik let, nechápu, že to lidi nechtějí vidět

lukass71
Uživatel
lukass71

Gvb: Tyjo dalsi, vzdycky se tady najde clovek ktery tu zacne tlachat, jak Apple technologicky zaostava, ale kdyz se pak clovek zepta v cem, tak smysluplnou odpoved nikdy nedostane :(

uni
Uživatel
uni

lukas71: Přesně 🤣 Tmavý režim, konkurence to stihla o 14 dní dříve. Noční režim, konkurence to stihla o půl roku (v podstatě ve stejné generaci) dříve. Qi, zaostávání za konkurencí, všeho všudy jedním výrobcem z 600, atd. atd.

Je to prča tady být 😊

xzeit
Uživatel
xzeit

AOD, konkurence náskok tak 10 let. Moderní USB C konkurence několik let.

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

Tmave prostredie tu bolo skoro pred 10 rocim (WP), Nocny rezim (Lumia920) ako aj Qi (Palm) tak isto…Je vidiet kto bol priekopnik, len v nespravnu dobu. Ludia neboli na to pripraveny. Podobne ako v dobe Siemens S10 ludia neboli pripraveny na farebne displaye a hla, kde sme dnes. Zial skutocny inovatori, ktory skusaju nove veci neuspeju lebo sa odvazili. Az po par rokoch ked to ludia vstrebaju a pochopia pridu kopirovaci a s velkou pompou dane veci predstavia ako neskutocne novinky

uni
Uživatel
uni

TomasSX1: Tedy brát RIP WP jako konkurenci Androidu a iOS v roce 2019 je vskutku nevšední pohled na téma:)
Jedna věc je ona „připravenost“ uživatelů, druhá „připravenost“ trhu jako takového, někomu to jde lépe, někomu hoře. Např. Apple je mistr v strefování stavu trhu.

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

Uni: vidim ze si to zas nepobral a vysvetlil si to uplne inak ako to bolo myslene, ake typicke na teba 👍

A samozrejme nesmie chybat ako chvalospev na apple 😂

No nic, skusil si, nevislo. Nevadi, ty to urcite skusis aj nabuduce…

imperator
Uživatel
imperator

TomasSX1 : „Zial skutocny inovatori, ktory skusaju nove veci neuspeju lebo sa odvazili“

A čo z toho inovovania keď si babrák nevieš to dotiahnuť do konca a predať to ? A čo podpora ? odladenosť ? WP mal ovládanie v rukaviciach, tap to wake, live photos, bezdrôtové nabíjanie, OIS, dark mode… ešte u lumie 920… a výsledok ? ani pes neštekne…

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

Ved hovorim, nepripravenost trhu. Teraz sa dobre ze sa nejdu po tom potrhat…

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

ja nechapem preco jablcnaci maju problem s chapanim napisaneho. Vidia WP a hned maju zahmlete pred ocami. Len pre info, v tom texte je aj palm.

uni
Uživatel
uni

imperator: To nemělo WP, ale Nokia;) Také měla zabitý update už při příchodu na trh, všichni tomu vyčítali konstrukci misky na mýdlo, nulovou podporu od Google, malou aplikační výbavu s Store, velmi omezené API pro vývojáře, atd. atd.:)

uni
Uživatel
uni

TomasSX1: To je přeci úplně jedno, kolik mrtvých platforem vyjmenuješ, prostě tak jako tak nejsou pro Android a iOS konkurencí, pá nepůsobí na trhu. A odpoutej se aspoň trochu od toho Apple, to je hrozné, jak vše jen Apple, k Apple, proti Apple, s Apple….

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

to hovori ten pravy 😂😂😂 Mame joke tyzdna 😂😂😂

A nie, nie je to jedno. Ale ze vobec to nie je jedno

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR

TomasSX1: no podle me to nebyla nepripravenost trhu, ale zoufala nepripravenost a neprofesionalita ze strany Microsoftu

imperator
Uživatel
imperator

Nepripravenost trhu 😀 všetko zvaľme na to… sú to bežné a užitočné funkcie, a nie teleport. Trh na to bol pripravený až až. Je pekné mať tap to wake a ovládanie v rukaviciach ale hneď o rok nedostať aktualizáciu je facka pre užívateľa a na tieto bonusy ti vykašle… je to len príklad. Ľudia volali po aplikáciach a tie v podstate do konca nedostali. Takže to MS nebol pripravený. To totiž nie sú prevratné technológie ale doplnkové. Keby som dal na výber 6 čočiek foťákov, 20x optický zoom a ovládanie mysľou ale zobral by som ti 20 najobľúbenejších app tak… Číst vice »

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

Imperator, PetrCBR: Co tak pocuvnut unikatovu radu a odputat sa od WP/Microsoftu? Podstata mojho textu, vobec nebola to, ze WP je top, lumia je top atd. Ale ze niektore technologie, funkcie, pridane hodnoty tu uz boli x rokov pred apple, androidom ale nikoho to nezaujalo. A dnes? Dnes sa kazdy ide pokaakt z ciernej temy a nocenho rezimu, poniektori (uni) dobre ze nie modlydby pise k jednej firme (apple) kvoli tomu…

lukass71
Uživatel
lukass71

„Ved hovorim, nepripravenost trhu“

Neuspech produktu svest na ‚nepripravenost‘ trhu, to uz je silnej matros. Neco jako ted Britanie bude svadet no-deal na EU vid.

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

lukass71: ty citas co pisem? Kto tu hovori o produkte? Ja tu hovorim o funkciach, technologiach atd. Faceplam. Tota zaslepenost oviec je az do neba volajuca. Imho, nikto iny sa k mojmu textu ani nevyjadruje, len ovce…

lukass71
Uživatel
lukass71

tomassx1: Funkce, technologie atd. co vyvojar nabizi a dale potom do trhu prodava je porad produkt.

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

whatever…

lukass71
Uživatel
lukass71

„facepalm“?

imperator
Uživatel
imperator

Tomas : Áno to je presne to čo som hovoril – keď pridáš k super produktu niečo naviac tak je to super. 😀

lukass71
Uživatel
lukass71

„Dnes sa kazdy ide pokaakt z ciernej temy a nocenho rezimu“

Tohle uz se taky resilo, zasadni rozdil je, ze u letosnich telefonu tohle proste funguje s chytrym SW, tj muzu telefon drzet v rukou a presto mit nemazlou fotky v noci. Reseni lumie s delsi expozici fakt nebylo revolucni ani v te dobe, tohle fotoaparaty umej odnepameti.

Menty
Uživatel
Menty

lukass71: „Řešilo se“ – no, řešil jsem to já s tebou, když jsem poznal, že o tom nic moc nevíš, tak jsem to vzdal :D A je to tak, jak jsem to psal tenkrát – je to jen kombinace expozice, ISO, času atd. To, že to řídí software, který je chytřejší, než před 10 lety, to mi přijde celkem logické (a ani mi to nepřijde věc, která stojí za zmínku) – a je to jen důsledek toho, že žijeme o deset let později. Software je rok od roku chytřejší, ale přesto děláme z nočních režimů opětovné objevení Ameriky. Auto mod… Číst vice »

lukass71
Uživatel
lukass71

Menty: Nerozumim, co mi tim chces rict.
Moje pointa je, ze to ted telefony umi bez stativu a software jim z toho posklada ostrou fotku. To driv na Lumiich proste nebylo, ani v tom jejich tristnim night modu. Takze proste Lumie v tomhle zadnym prukopnikem nebyly. Jestli nekdo, tak tady bych to rozhodne dal Pixelu, tam ten nightmode pred rokem byl opravdu jinde od zbytku konkurence.

Menty
Uživatel
Menty

lukass71: Jenže Lumie (a celkově i starší Nokie s pureview) byly průkopníkem v tom, že si člověk mohl tyto věci vůbec poprvé nějak smysluplně manuálně nastavit a pořídit s tím fotky, o kterých se v té době mobilní konkurenci ani nesnilo. V tom byly Lumie jednoznačně průkopníkem. Dnešní nigtmody jsou jen chytřejší software – proto píšu, že to podle mě ani nestojí za zmínku, jelikož já třeba předpokládám, že software bude postupem času (v dnešní době i s přispěním AI) chytřejší.

lukass71
Uživatel
lukass71

Menty: Ale jak na Androidu tak na iOS uz davno v te dobe byly aplikace s manualem.
Ja nepopiram, ze ve sve dobe byly Lumie ve fotografii spickou, ale jejich ‚night mode‘ je nesrovnatelny s tim co tu mame od minuleho Pixelu.

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

lukass71: je vidno ze si s Lumiou nikdy nefotil

Jh
Anonym
Jh

Posledna scena so zenami je otras !!
Zbytocne svetle s vyraznym cervenym nadychom. Iphone 7, 8 ovela lepsie a prirodzenejsie

uni
Uživatel
uni

Tys tam byl?

imperator
Uživatel
imperator

Pokial vidíš len fotku, tak to vyzerá ako otras. Ale pustil som si to video – a pán hovoril že ta „najoranžovejšia“ fotka je najlepšia – a nie len kvôli tomu že je svetlejšia napr. Čo to znamená ? Stačí že tam bolo oranžovejšie LED osvetlenie a pod. a ta scéna je teda najvernejšia. iphone 7,8 odstránil farbu a preto vyzerá prirodzenejšie…
Uznám viaceré scény tam boli zvolené nešťastne.

Obdobná je ta scéna s LED nápisom baru – kde „najčervenšie“ svetlo je to najvernejšie…

PetrSP7
Uživatel
PetrSP7

Je mi líto, iPhone sice nemám, ale taky nemám nic proti značce. Co zde ovšem jako fotograf vidím, to je dramatický nárůst nepřirozenosti, hlavně ve scénách 5 a 6 s nočním režimem, kde se „noční“ atmosféra zcela ztrácí …

uni
Uživatel
uni

A znovu, tys tam byl?

imperator
Uživatel
imperator

S tou modrou trávou si si nabehol

[odkaz]

Áno modrá je prirodzenejšia – reflektuje odraz toho svetla 😀