Domů » Bleskovky » Dramatické zlepšení: porovnejte si fotky z iPhone 11 Pro se staršími modely

Dramatické zlepšení: porovnejte si fotky z iPhone 11 Pro se staršími modely

O tom, že se fotoaparát zlepšuje s každou generací smartphonů libovolného výrobce asi není pochyb. Většinou však srovnáváme nejnovější generaci s tou předchozí, a trochu tak zapomínáme na to, jak velký kus technologie urazily třeba za posledních pět let.

Skvěle je to vidět na srovnání fotografií stejné scény pořízených na šestici iPhonů: iPhone 6, iPhone 6s, iPhone 7, iPhone 8, iPhone Xs a iPhone 11 Pro. Rozdíl je nejvíce patrný asi na HDR scénách, ale jak uvidíte na snímcích níže, zlepšení je patrné v podstatě všude.

Scéna 1: objekt v protisvětle

U scény s protisvětlem hraje velkou roli dobře odladěné HDR. Jak je patrné na snímcích z iPhonu 6 a 6s, ještě před pěti (resp. čtyřmi) roky ostré světlo v podstatě znamenalo, že popředí bude jen tmavý obrys. Od iPhonu 7 je možné pozorovat výrazné zlepšení. Zajímavé je pak srovnání dvou posledních generací, vyvážení jasu se subjektivně jeví jako povedenější u staršího iPhonu Xs.

Scéna 2: noční fotografie částečně osvětleného objektu

Druhá scéna patří do kategorie noční fotografie, ovšem jde o poměrně silně osvětlenou budovu. Hlavním úkolem telefonu tak ani není tolik „najít světlo“, jako správně vyvážit kontrast osvětlených a potemnělých částí scény. Zde poměrně slušně obstál už iPhone 6, byť pochopitelně výsledky novějších generací jsou o něco lepší.

Na první pohled si však lze všimnout zásadně jiného fungování vyvažování barev. Na starších generacích je zřejmě výsledkem snahy o „vytažení jasu“ to, že logo baru působí jaksi mdle narůžovělým dojmem. U novějších iPhonů už pak software kamery zvládá správně zachovat sytě rudý odstín.

Scéna 3: dobře osvětlený objekt

Fotografie dobře osvětlené budovy za jasného dne vypadají velmi obstojně na všech generacích. U novějších modelů je patrnější o něco lepší prosvětlení stínů, vyloženě špatné ale není ani u nejstaršího iPhonu 6. Při zvětšení jednotlivých snímků si však lze povšimnout mezigeneračního nárůstu zachycených detailů.

Scéna 4: klasická noční fotografie

Čtvrtá scéna je zástupcem klasické noční fotografie. Prostranství je celkově osvětlené minimálně, světlo je přítomné jen lokálně okolo bodového osvětlení. Jde o disciplínu, v níž tradičně měly starší smartphony problém, proto v podstatě všechny fotografie s výjimkou poslední nedosahují valné kvality. Při použití nočního režimu u iPhonu 11 však náhle získáme kompletně prosvětlenou scénu, na níž je patrné i velké množství detailů. V tomto smyslu je noční režim opravdu „game changer“.

Lze ovšem argumentovat také tím, že fotka pořízená v nočním režimu neodráží přesně realitu. Například nebe je v tomto případě jistě jasnější, než jak byste ho vnímali okem. Vytknout lze také poměrně výrazný šum způsobený snahou softwarově doostřit detaily.

Scéna 5: minimální osvětlení

Poslední scéna ukazuje dvojici žen ve velmi spoře osvětleném baru. Hlavním zdrojem světla zde je svíčka na stole a jakési bodové osvětlení mimo záběr fotoaparátu. V tomto případě jsou fotografie z iPhonu 6 a 6s zcela nepoužitelné, přičemž paradoxně novější 6s podal horší výkon než jeho předchůdce.

Novější generace pak sice už použitelný snímek vyprodukovaly, kvalita je však nevalná – patrná je především nízká úroveň detailů způsobená agresivním odšumováním. Noční režim u iPhonu 11 zde však zafungoval naprosto perfektně a snímek je nejen dobře osvětlený, ale obsahuje řádově více detailů než všechny ostatní. Zjevné je to především na kresbě zdi, která u starších modelů zcela zaniká. Lze si však povšimnout nepříliš povedeného vyvážení bílé, snímek je až příliš oranžový.

Dramatický nárůst kvality

Porovnání ukazuje, že ačkoliv se fotoaparáty zlepšují plošně ve všech disciplínách, až letošní generace iPhonů přinesla schopnost pořídit opravdu kvalitní noční snímky.

Pokud vás zajímá další porovnání, podívejte se na desítku dalších scén, které stejně jako pět zde uvedených pořídila redakce webu PhoneArena.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin123
Uživatel
Martin123
Offline

Nejnovější mají divný barvy a hlavně ta poslední scéna 5 se ženami je nejhorší :D Apple opět to nezvládá.

uni
Uživatel
uni
Offline

Tedy hodnotit barvy, když nemáš referenční snímky a ještě kdo ví na jakém zobrazovadle…. Facepalm. Máme tu nový týden.

Martin123
Uživatel
Martin123
Offline

Uni a jeho zvracení už začíná a to je sotva 8:25.

uni
Uživatel
uni
Offline

Zkus se udržet na uzdě, ať ti zase nemusí mazat příspěvky či celá vlákna.

Menty
Uživatel
Menty
Offline

uni: No na uzdě se drž především ty, jestli bys tu měl předvést to, cos tu předváděl minulý týden, tak nevím, jestli bychom to všichni přežili.

Dealler
Uživatel
Dealler
Offline

Menty: dokud mu budeš plnými doušky dopřávat tu pozornost, kterou mu dopřáváš, tak se ho nikdy nezbavíme. Zkus o tom přemýšlet.

uni
Uživatel
uni
Offline

Menty: Njn, ale to není můj problém (a ani redakce), některým se jen holt nelíbí holá fakta. Já ale narážím na zcela jinou formu „komunikace“. A mohu ti slíbit, že na faktech budu dál stavět, takže změnu moc nečekej:)

Menty
Uživatel
Menty
Offline

uni: Tak určitě, ještě tu ze sebe dělej hrdinu a skoro mučedníka :D
Děkujeme za sdělení, že to neuvěřitelne zmatene tempo z minulého týdne hodláš zachovat. Tvoje nesnesitelnost je opravdu zarážející.

Menty
Uživatel
Menty
Offline

Ondra, ale máš asi pravdu, jak bych to řekl slovy „mentora“, nekrmit. :) tak mužem to zkusit, obávám se, že ten ulhanek a bonzacek tu bude vždycky :)

Martin123
Uživatel
Martin123
Offline

Zkus se udržet na uzdě ty chlapečku nebo tady všem povím co jsi zač ;) pac a pusu.

orgasmic
Uživatel
orgasmic
Offline

Jestli tu někdo zvrací, tak jedině ty.

JP23
Uživatel
JP23
Offline

Myslím, že jediný kdo to tady trvale nezvládá je jistý End.

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Teda pánové, vy už to fakt nedáváte … 😂
Ne ty! Ne ty! Copak … ředitelské volno ve školce?

JP23
Uživatel
JP23
Offline

To, co ten borec tady předvádí v podstatě od chvíle, co se odněkud před pár týdny vyloupnul (předpokládám, že jde jenom o nový nick), je krásný příklad patologického chování s hraniční poruchou osobnosti.

Martin123
Uživatel
Martin123
Offline

Další zvracení :D lidí teda jste se rozjeli :D jen tak dál, pondělí a už zase opět ovce bekají.

Ph
Anonym
Ph
Offline

Posledna scena je hrozna. Iphone 7, 8 ovela lepsie

Jaroslav Hronek
Uživatel
Jaroslav Hronek
Offline

Některé noční snímky vypadají barevně hůře, než z mého Huawei mate 10 pro, Jinak, že by bylo vidět zlepšení oproti předchozí řadě, nic dramatického.

orgasmic
Uživatel
orgasmic
Offline

Ty jsi fotil ty samé scény?

Jaroslav Hronek
Uživatel
Jaroslav Hronek
Offline

Implementace Otázka jako že zvláštní školy. To je jasný, že ne! Ale to neznamená, že nemůžu z toho co jsem kdy vyfotil, trochu usuzovat, podle toho, co vidím zde

Gvb
Anonym
Gvb
Offline

No to asi nefotil, zajímavější je spíš to, že P10 je vlajková loď z roku 2017. Zaostalost Apple je v tomto do nebe volající.

Snad se jim okolní svět podařilo dotáhnout nyní.
Uvidíme jak dopadnou testy.

Do teď to bylo sice zoufalé, ale zato pořádně mastné.