Domů » Bleskovky » Dramatické zlepšení: porovnejte si fotky z iPhone 11 Pro se staršími modely

Dramatické zlepšení: porovnejte si fotky z iPhone 11 Pro se staršími modely

O tom, že se fotoaparát zlepšuje s každou generací smartphonů libovolného výrobce asi není pochyb. Většinou však srovnáváme nejnovější generaci s tou předchozí, a trochu tak zapomínáme na to, jak velký kus technologie urazily třeba za posledních pět let.

Skvěle je to vidět na srovnání fotografií stejné scény pořízených na šestici iPhonů: iPhone 6, iPhone 6s, iPhone 7, iPhone 8, iPhone Xs a iPhone 11 Pro. Rozdíl je nejvíce patrný asi na HDR scénách, ale jak uvidíte na snímcích níže, zlepšení je patrné v podstatě všude.

Scéna 1: objekt v protisvětle

U scény s protisvětlem hraje velkou roli dobře odladěné HDR. Jak je patrné na snímcích z iPhonu 6 a 6s, ještě před pěti (resp. čtyřmi) roky ostré světlo v podstatě znamenalo, že popředí bude jen tmavý obrys. Od iPhonu 7 je možné pozorovat výrazné zlepšení. Zajímavé je pak srovnání dvou posledních generací, vyvážení jasu se subjektivně jeví jako povedenější u staršího iPhonu Xs.

Scéna 2: noční fotografie částečně osvětleného objektu

Druhá scéna patří do kategorie noční fotografie, ovšem jde o poměrně silně osvětlenou budovu. Hlavním úkolem telefonu tak ani není tolik „najít světlo“, jako správně vyvážit kontrast osvětlených a potemnělých částí scény. Zde poměrně slušně obstál už iPhone 6, byť pochopitelně výsledky novějších generací jsou o něco lepší.

Na první pohled si však lze všimnout zásadně jiného fungování vyvažování barev. Na starších generacích je zřejmě výsledkem snahy o „vytažení jasu“ to, že logo baru působí jaksi mdle narůžovělým dojmem. U novějších iPhonů už pak software kamery zvládá správně zachovat sytě rudý odstín.

Scéna 3: dobře osvětlený objekt

Fotografie dobře osvětlené budovy za jasného dne vypadají velmi obstojně na všech generacích. U novějších modelů je patrnější o něco lepší prosvětlení stínů, vyloženě špatné ale není ani u nejstaršího iPhonu 6. Při zvětšení jednotlivých snímků si však lze povšimnout mezigeneračního nárůstu zachycených detailů.

Scéna 4: klasická noční fotografie

Čtvrtá scéna je zástupcem klasické noční fotografie. Prostranství je celkově osvětlené minimálně, světlo je přítomné jen lokálně okolo bodového osvětlení. Jde o disciplínu, v níž tradičně měly starší smartphony problém, proto v podstatě všechny fotografie s výjimkou poslední nedosahují valné kvality. Při použití nočního režimu u iPhonu 11 však náhle získáme kompletně prosvětlenou scénu, na níž je patrné i velké množství detailů. V tomto smyslu je noční režim opravdu „game changer“.

Lze ovšem argumentovat také tím, že fotka pořízená v nočním režimu neodráží přesně realitu. Například nebe je v tomto případě jistě jasnější, než jak byste ho vnímali okem. Vytknout lze také poměrně výrazný šum způsobený snahou softwarově doostřit detaily.

Scéna 5: minimální osvětlení

Poslední scéna ukazuje dvojici žen ve velmi spoře osvětleném baru. Hlavním zdrojem světla zde je svíčka na stole a jakési bodové osvětlení mimo záběr fotoaparátu. V tomto případě jsou fotografie z iPhonu 6 a 6s zcela nepoužitelné, přičemž paradoxně novější 6s podal horší výkon než jeho předchůdce.

Novější generace pak sice už použitelný snímek vyprodukovaly, kvalita je však nevalná – patrná je především nízká úroveň detailů způsobená agresivním odšumováním. Noční režim u iPhonu 11 zde však zafungoval naprosto perfektně a snímek je nejen dobře osvětlený, ale obsahuje řádově více detailů než všechny ostatní. Zjevné je to především na kresbě zdi, která u starších modelů zcela zaniká. Lze si však povšimnout nepříliš povedeného vyvážení bílé, snímek je až příliš oranžový.

Dramatický nárůst kvality

Porovnání ukazuje, že ačkoliv se fotoaparáty zlepšují plošně ve všech disciplínách, až letošní generace iPhonů přinesla schopnost pořídit opravdu kvalitní noční snímky.

iPhone CAMERA Evolution

Pokud vás zajímá další porovnání, podívejte se na desítku dalších scén, které stejně jako pět zde uvedených pořídila redakce webu PhoneArena.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Subscribe
Upozornit na
guest
63 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments