Čip Apple M1 slaví první narozeniny. Intelu zasadil tvrdou ránu

MacBook Pro Unsplash Martin Sanchez

Ačkoliv se to možná nezdá, včera uběhl rok od představení prvních čipů Apple Silicon. Na virtuální prezentaci Apple tehdy odhalil trojici Maců (MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini) s čipem M1 uvnitř.

Od té doby to vypadá, že Apple doopravdy přinesl čipy, které na trhu nemají obdoby. Výkon v poměru ke spotřebované energii je výborný a taktéž integrované grafické čipy jsou rychlejší než ty od Intelu.

Benchmarky krátce po uvedení procesorů na trh odhalily, že i MacBook Air s M1 hravě překoná MacBooky Pro s papírově velmi výkonnými čipy Intel i9. První reakce tedy byly velmi pozitivní.

m1 imac front
Nový iMac s čipem M1 

V dubnu jsme se dočkali rozšíření čipů M1 i do iMacu. Před měsícem pak byla odhalena nová řada MacBooků Pro s ještě výkonnějšími čipy M1 Max a M1 Pro. Ty představují další masivní nárůst výpočetní kapacity v oblasti CPU i grafického výkonu. Apple Silicon tedy pokračuje kupředu a zdá se, že není cesty zpět k Intelu.

Posledními stroji s čipy Intel v nabídce Applu jsou 27“ iMac, vyšší konfigurace Macu mini a Mac Pro. I u těchto počítačů se ale očekává přechod na Apple Silicon v rámci příštího roku. Ačkoliv Intel stále doufá v návrat do počítačů s nakousnutým jablkem ve znaku, nic tomu zatím nenapovídá.

Autor článku blank
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku