Domů » Bleskovky » Čip Apple M1 slaví první narozeniny. Intelu zasadil tvrdou ránu

Čip Apple M1 slaví první narozeniny. Intelu zasadil tvrdou ránu

Ačkoliv se to možná nezdá, včera uběhl rok od představení prvních čipů Apple Silicon. Na virtuální prezentaci Apple tehdy odhalil trojici Maců (MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini) s čipem M1 uvnitř.

MacBook Pro Unsplash Martin Sanchez
MacBook Pro (Zdroj: Unsplash)

Od té doby to vypadá, že Apple doopravdy přinesl čipy, které na trhu nemají obdoby. Výkon v poměru ke spotřebované energii je výborný a taktéž integrované grafické čipy jsou rychlejší než ty od Intelu.

Benchmarky krátce po uvedení procesorů na trh odhalily, že i MacBook Air s M1 hravě překoná MacBooky Pro s papírově velmi výkonnými čipy Intel i9. První reakce tedy byly velmi pozitivní.

m1 imac front
Nový iMac s čipem M1 

V dubnu jsme se dočkali rozšíření čipů M1 i do iMacu. Před měsícem pak byla odhalena nová řada MacBooků Pro s ještě výkonnějšími čipy M1 Max a M1 Pro. Ty představují další masivní nárůst výpočetní kapacity v oblasti CPU i grafického výkonu. Apple Silicon tedy pokračuje kupředu a zdá se, že není cesty zpět k Intelu.

Posledními stroji s čipy Intel v nabídce Applu jsou 27“ iMac, vyšší konfigurace Macu mini a Mac Pro. I u těchto počítačů se ale očekává přechod na Apple Silicon v rámci příštího roku. Ačkoliv Intel stále doufá v návrat do počítačů s nakousnutým jablkem ve znaku, nic tomu zatím nenapovídá.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

15 komentářů

 1. M1 je perfektní a nové M1Pro a M1Max posouvají výkon na úplně novou úroveň ale má to háček. Už M1 je tak výkonný čip, že běžný uživatel jeho výkon nedokáže využít naplno.
  U M1Pro a M1Max je problém ten, že jejich výkon nedokáže využít dnes ani většina profesionálů, takže v reálu v podstatě nepozorujete žádný dramatický rozdíl od obyčejné M1. Člověk s tím musí dělat psí kusy aby těm novým čipům naložil.

  Intel je zastaralá mrtvá platforma.

  • Neboj, vývojáři se tomu hodně rychle přizpůsobí a ten výkon bude co nevidět plně využit na neoptimalizovaný kód 😀

  • Rick Mečoheň

   Co to znamená, že je uživatel nedokáže využít na plno? Když pustí render (video, 3d, to je jedno), nebo edituje nějaký video, dělá výpočty v simulacích a tak dál, tak procesor jede jen na polovinu výkonu? Ono ne každému profesionálovi stačí mail a facebook a točit videa o tom, co má na stole a jakej smysl pro něj má červenej pásek na apple watch.

  • A on snad BĚŽNÝ uživatel toto dělá? Já souhlasím s Petrem, na to kolik ta M1 stojí (ve výprodejích klidně za 25, což je cena běžné kancelářské šunky s i5 u konkurence) tam toho výkonu je přehnaně moc. Samozřejmě, stěžovat si němůžeme, ale takový 90% kancelářských krys ten výkon nikdy nevyužije

  • Rick Mečoheň

   Běžný ne, reagoval jsem spíš na tu většinu profesionálů. Běžný uživatel si koupí Air a ne Pro, stejně tak si nekoupí počítač s Xeonem nebo Threadripperem, ale s i5. Nebavíme se samozřejmě o hrách. Rozhodně teda netvrdím, že je výkonu málo, jen že ho není zbytečně moc. Je moc dobře, že tam je a že to není moc na úkor spotřeby.

 2. Prej tvedou ránu. :D Intelu je nějaký M1 úplně u zádele, když ho nikdo z výrobců nemůže použít. Pro Intel je strašák spíš AMD, protože s ním se pere o zastoupení na trhu.

  • Může ho použít Apple a ten co se týče prodejů profesionálům rozhodně není zanedbatelný hráč na trhu. Už v roce 2020 bylo 0.7% všech prodaných notebooku s čipem M1. Letos se čeká 7%. Přijít o 7% trhu je celkem mazec. Nehledě na to že Intel a AMD dejme tomu to měli 50 na 50. A Apple jim z těch 50ti % vezme 7 procentních bodů.

   On se 14% drop v prodeji bude hodně blbě dohánět.

  • No dobře. Ale i kdyby to bylo fakt těch 7%, tak to snad neni žádná tvrdá rána… Jak píšu, to už to AMD ukrajuje podstatně Intelu, ne Apple.

  • Ale je to tvrda rana a to velmi. Navic spousta lidi odejde od Windowsu kvuli M1. Ve svem okoli mam dost lidi, co zanevreli na Delly a HP apod kvuli M1 Macbookum. Windowsu se v podstate drzi jen hraci her.
   A profik opravdu pozna, kdyz mu Intel renderuje video 2hodiny a vetraky jedou na plno – a bez pripojeni do site to na notasu ani nejde, nez kdyz si Macbook s M1 jen tak lehce odflukne a ma to za pul hodky treba jen na baterku nekde na ceste. Opravdu to je poznat!

  • 7% je sakra hodně a vem si, že Applu dodávali ty výkonnejší a dražší CPU. Na PC jdou na dračku Ryzeny, které sice podávají podobné výkony, ale pri 2 až 3 krát nižší spotřebě.

  • Anonym: Windowsů se hlavně drží drtivá většina firem světa. To je ten objem, o kterej Intel nepřijde ani omylem. Pár velkejma firmama jsem prošel a strašák pro ně byl i přechod na novější versi Windows, natož přecházet na jiný OS, všechno odznova atd… Pár lidí, co pracujou s videem to fakt nevytrhne.

  • Izzi, ale ja neřeším Win vs MacOS. Jen říkám, že Intel je teď v podobném stavu, jako před XY lety, kdy se trápil s architekturou NetBurst.

  • Anonym: A já řeším, že Apple není ten, kdo mu bere zákazníky.

  • Ale je :D

  • Izzi, v korporátní sféře Apple Intelu zákazníky nebere, ale mezi běžné uživatele se Apple dostává čím dál, tím více.
   Jediné, co mi je líto, že Intel nedostává přes držku i na poli notebooků. Tam se výrobci z nějakého důvodu stále drží Intelu. Že by dlouhodobé smlouvy? Nedostatek AMD CPU? Nevím.
   Sečteno, podtrženo, není dnes horší volby jako koupit cokoliv s Intelem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).