Když Apple loni na podzim představil nové počítače, jednalo se především o demonstraci výkonu vlastního procesoru Apple M1. Tento křemík v kalifornských počítačích vystřídal původní procesory od Intelu a v poměru výkon/spotřeba je zadupal do země; i základní MacBook Air najednou získal tolik síly co mnohonásobně dražší MacBooky Pro s procesory Intel.
Apple tento čip loni nasadil jak do MacBooku Air, tak do MacBooku Pro, čímž z části vygumoval důvody, proč utrácet za dražší model. Před malou chvílí však byla představena nová generace MacBooku Pro, která opět mění pravidla hry – nejenže dostala výrazně výkonnější vnitřnosti, ale navíc u ní došlo k velké proměně zevnějšku.
https://www.youtube.com/watch?v=9tobL8U7dQo
MacBook Pro: dvě velikosti a výřez v displeji
Zatímco loňský MacBook Pro byl pouze o výměně procesoru ve starší Intel verzi, letošní model byl postaven zcela od podlahy. Dočkali jsme se hned dvou velikostí; menší model má 14,2“ displej, větší pak 16,2“ obrazovku. Nutno však podotknout, že především díky redukci rámečků okolo displeje mají oba počítače fyzické rozměry menších strojů.
Rámečky okolo displejů jsou dokonce natolik tenké, že se do nich nevešla webkamera; z tohoto důvodu Apple sáhnul k řešení, které známe z iPhonů – jednoduše udělal do displejů výřez.
Tak trochu zklamáním je, že Apple do nových MacBooků Pro nenasadil TrueDepth kameru s pokročilým rozpoznáváním uživatele podle obličeje, ale vcelku standardní Full HD kamerku, která má však díky většímu obrazovému senzoru zachytit dvakrát více světla.
Pastva pro oči
Nové displeje ale nejsou pouze o tenčích rámečcích, ale především o vysoké kvalitě zobrazení. Apple v obou případech nasadil Liquid Retina XDR zobrazovače, které jsou z výroby kalibrované na referenční profesionální režimy. Vůbec poprvé na jablečné notebooky přichází technologie ProMotion, což znamená podporu obnovovací frekvence až 120 Hz, přičemž frekvence se adaptivně přizpůsobuje potřebám uživatele.
Menší MacBook Pro disponuje 14,2“ miniLED obrazovkou s rozlišením 3024 × 1964 pixelů, zatímco větší MacBook Pro dostal do vínku 16,2“ miniLED zobrazovač s rozlišením 3456 × 2234 pixelů. V obou případech tak dostanete jemnost 254 ppi.
Výkonné audio
Apple se rovněž soustředil na práci se zvukem. Do svých počítačů například nasadil rovnou šest reproduktorů – čtyři woofery a dva tweetery, které dokáží zprostředkovat reprodukci jak hlubokých tónů, tak vysokých vokálů.
Záznam zvuku obstarávají tři studiové mikrofony, které údajně dokáží zachytit i ty nejslabší zvuky. Díky směrovému formování paprsků vás navíc najdou, kdekoliv se nacházíte.
Dva nové procesory s brutálním výkonem
Nové MacBooky Pro pohání nové čipsety Apple M1 Pro a Apple M1 Max, které mají být vůbec prvními procesory Applu navrženými do profesionálních počítačů. Jejich velkým benefitem je sdílená paměť mezi procesorovou a grafickou jednotkou, která odstraňuje nutnost kopírovat data a tím výrazně navyšuje propustnost paměti.
Čipset Apple M1 Pro může mít v nejvyšší výbavě až 10 procesorových jader (8 výkonných a 2 efektivní), 16 grafických jader a 32 GB jednotné paměti o propustnosti až 200 GB/s. Grafický výkon činí 5,2 teraflops, grafika dokáže zpracovat až sedm 8K streamů v aplikaci Final Cut Pro najednou. Čipset nativně podporuje kódování a dekódování videa ve formátu ProRes a v jeho silách je utáhnout dva externí displeje.
Výkonnější Apple M1 Max posouvá hranice ještě dále. Jeho grafická jednotka může mít až 32 jader, sdílená paměť může mít kapacitu až 64 GB a propustnost 400 GB/s. Výkon 32jádrového grafického čipu je 10,4 teraflops, což je 4x více než u loňského Apple M1. I díky tomu si můžete k počítačům s tímto čipsetem připojit až čtyři externí monitory.
Apple se pochopitelně nevyhnul srovnání s dříve používanými procesory od Intelu. Apple M1 Pro a Max mají 3,7× větší procesorový výkon než Intel Core i7 a 2,1× větší výkon než Intel Core i9 v poslední generaci MacBooků Pro.
Rozdíl v grafickém výkonu je ještě markantnější, 32jádrová grafika v čipu Apple M1 Max je 13,4× rychlejší než Intel Iris Plus a 2,9× rychlejší než AMD Radeon Pro 5600M.
Procesory jsou chlazeny aktivně dvojicí ventilátorů, avšak kvůli vysoké efektivitě se větráčky ozvou až v případě velkého vytížení.
Výkon celé sestavy nesnižuje ani vnitřní úložiště, dovnitř nových MacBooků můžete osadit až 8TB SSD disk s neskutečnou rychlostí načítání dat 7,4 GB/s.
Touch Bar odchází, legendy se vrací
Apple si u návrhu letošních MacBooků Pro vzal k srdci většinu připomínek, kterými jej profesionálové používající tyto počítače zahrnuli. Odstraněn byl například displejový proužek Touch Bar, který byl sice zajímavým prvkem, ale uživatele navyklé na klávesové zkratky akorát obtěžoval. Apple tak nové MacBooky Pro osadil tradičními funkčními klávesami, přičemž úplně napravo najdeme zapínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů.
Zatímco Touch Bar zažil u MacBooků Pro svoji rozlučku, Apple vrátil do hry některé z legendárních prvků, jejichž vypuštění profesionálové oplakali. Hovoříme především o plnohodnotném HDMI portu, čtečce paměťových karet a v neposlední řadě o magnetickém nabíjení MagSafe. Konektor vypadá stejně jako před lety, než jej nahradily USB-C porty. Ty jsou na těle MacBooků Pro hned tři a pracují ve specifikaci Thunderbolt 4. Nechybí ani sluchátkový jack podporující sluchátka s vysokou impendancí.
Větší model má tloušťku 16,8 mm a hmotnost 2,13 kg, menší MacBook Pro má v pase 15,5 mm a váží 1,58 kg.
Neskutečná výdrž
I přes neskutečný výkon si nové MacBooky Pro uchovaly neskutečnou výdrž. Menší model zvládne 17 hodin přehrávat video a 11 hodin prohlížet web. Větší model tyto hodnoty navyšuje na 21 a 14 hodin. Počítače lze nabíjet jak skrze MagSafe konektor, tak přes Thunderbolt 4. Podporováno je rychlé nabíjení výkonem až 140 Wattů, ke slabším konfiguracím nicméně Apple přibaluje pomalejší 67W a 96W adaptéry.
Cena a dostupnost
Nové MacBooky Pro si můžete předobjednat již dnes, dostupnost se liší podle konfigurace; některé z nich můžete získat ještě do konce tohoto měsíce. Oba počítače budou k dispozici ve vesmírně šedé a stříbrné barvě.
Pokud po novém MacBooku Pro toužíte, připravte si minimálně 58 990 korun. Tolik totiž stojí 14“ model s 8jádrovým procesorem, 14jádrovou grafikou, 16 GB jednotné paměti a 512GB úložištěm. Za lepší variantu s 10jádrovým procesorem, 16jádrovou grafikou a 1TB SSD dáte 72 990 korun.
Na stejné částce začíná 16“ varianta, konkrétně s 10jádrovým CPU, 16jádrovým GPU, 16 GB paměti a 512GB úložištěm. Vrcholová varianta s čipsetem Apple M1 Max s 10jádrovým CPU, 32jádrovým GPU, 32GB pamětí a 1TB úložištěm přijde na 102 990 korun.
Konfigurátor vám však dovolí jít ještě mnohem dále, navýšením pamětí na 64 GB/8 TB se můžete dostat až na 180 990 korun.