Domů » Bleskovky » Nový iMac s procesorem M1 je rychlý jako blesk. Výsledek benchmarku je dechberoucí

Nový iMac s procesorem M1 je rychlý jako blesk. Výsledek benchmarku je dechberoucí

O tom, že jsou nové procesory M1 z dílny Applu velmi rychlé, jsme se mohli přesvědčit už v MacBooku Air, který jej vyzkoušel jako první. První benchmarky výkonu iMacu s M1 procesorem ukázaly, že situace se opakuje – procesor od Applu je v mnoha případech rychlejší než starší modely s Intelem. Základní 21,1″ iMac s osmijádrovým procesorem, sedmijádrovou grafikou a dvěma Thunderbolt porty zaznamenal výsledek 1729 bodů na jednom jádru a 7459 na více jádrech.

imac 2021
Atraktivní barvy a vysoký výkon, to je nový iMac v kostce

Předchozí modely iMacu měly ve svém srdci procesory od Intelu, konkrétně Core i7-8700. V benchmarku zvládl získat 1109 bodů na jednom jádru a na více jádrech 6014 bodů. Ve srovnání s 21,5″ iMacem z roku 2019 je novinka s M1 čipem rychlejší o 56 procent na jednom jádru a o 24 procent na více jádrech.

imac 2021 clanek
Nový iMac má výkonu na rozdávání

Když dojde na prémiové stroje, výkon procesoru M1 už tak oslnivý není. Oproti 27″ iMacu s 10. generací čipu od Intelu s označením Comet Lake jej sice překonává ve výkonu na jedno jádro (M1 – 1729 bodů, Intel – 1247 bodů), nicméně při testu výkonu více jader už Intel přebírá otěže (M1 – 7459 bodů, Intel – 9002 bodů). Není tedy pravděpodobné, že by nový iMac s M1 procesorem nahradil dražší řešení s Intelem, nicméně Apple usilovně pracuje na výkonnějším čipu, kterému by se to podařit mohlo.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

23 komentářů

 1. Budete dělat i recenzi? Jestli ano, zkuste se během testování zaměřit na testy a srovnání s konkurencí, jako rychlost komprese, renderování multimédií, práce s CAD, hraní her, spotřeba el. energie během , výkon emulace,…
  Apple dělá skvělá SoC a doufám, že se ARM architektura dostane v blízké době i na Windows mašiny.

  • Podívej se na recenze s těmito testy u kteréhokoliv macu s M1, ty procesory jsou všude stejný, tudíž jsou všechny počítače +- stejně výkonný.

  • Spíš jsem myslel srovnání s předchozí Intel generací, případně s Win PC.

 2. Jaký má smysl porovnávat aktuální procesor s intel procesorem z roku 2017? To můžete rovnou říct, že je to rychlejší jak 386. Vypovídající hodnota nula.

  • Hmm, že by to bylo tím, že posledním Intel CPU, který byl v této řade iMac použitý, bylo právě Core i7-8700?

 3. „…doufám, že se ARM architektura dostane v blízké době i na Windows mašiny.“

  What? 🤔 ARM je na Win uz dobrych par rokov.

  • Asi myslel v takové míře, aby to vypadalo alespoň tak, jako u Applu, tedy focus na jednu věc a neustále tlačení té věci kupředu. To neustálé přešlapování na místě v podobě windows stylem dva kroky vpřed a zároveň tři vzad, aby se neublížilo kamarádům z Intelu je do nebe volající.
   Tady je jediný krok správný. Zaříznout vývoj W10, dávat pouze podporu pro firmy a představit úplně nový OS. Jenže na to nemají koule.

  • qam: Ono zaříznout desítky je jediný správný krok, ať už budou dělat cokoliv. I kdyby se rozhodli jet dál klasiku, tak desítky nemají budoucnost, jsou jen opravování nespravitelného, uklízení neukliditelného bordelu, 6 let od vydání a pořád tu skáčou tabulky z 95. Takhle prostě moderní systém nevypadá, pokud není MS schopen tohoto, pak je pro něj přechod na ARM nemožný úkol.

  • No to sice je, ale je to k ničemu a MS ARMu věnuje pozornost jen okrajově. Ač jsem uživatelem Windows, musím říct, že jej MS dovedl na okraj propasti. Za každou cenu se snaží udržet kompatibilitu s XY let starým SW a výsledek je kočkopes s jménem Windows 10.

  • Jo, tak to je právě o tom modelu společnosti. Spousta lidí (a většina z nich jsou Apple neuživatelé) Apple nadává, že zařízne počítač po 7 letech, na druhou stranu si pak Apple může dovolit tyhle věci, zatímco MS podporuje počítače 20 let, ale stojí na místě. Je třeba se koukat dopředu, MS se kouká dozadu, a to je prostě chyba. Nekterý věci jsou v přímym rozporu, tak si firmy musí vybrat, kudy půjdou. Kdyby Apple podporoval 20 let starý kalkulačky, určitě by neměl čas se soustředit na M1 a jeho podporu a optimalizaci (no protože by to ani nebylo možný), MS chce vyhovět všem, tak se holt musí uživatelé spokojit s tím, že budou používat dinosaura (tím WIN10 bezpochyby jsou) a zastaralý HW (Intel je momentálně fakt odpad).

  • Menty: Je to přesně tak, jak píšeš. A přitom MS představil několik zajímavých řešení, které mohly Windows posunout na jinou úroveň. Například UWP, skvělý nápad, ale extrémně špatné provedení a tak vývojáři zůstali raději u x86 aplikací. Dokonce ani jejich vlastní appky nebyli schopni vyvinout pro UWP.
   Intel je taky kapitola sama o sobě. ARM architektura za pár let prešla doslova revolucí, růst výkonu je proti x86 dechberoucí, zejména pak při pohledu na výkon na 1 W.
   Apple M1 je jen ochutnávka a už způsobil víc rozruchu (zaslouženě) než jakýkoliv Intel a AMD dohromady. Upřímně se těším až dorazí příští generace, která odstraní stávající limitace (např. co se RAM nebo GPU týče) a další vývojáři konvertují SW pro ARM architekturu.

  • V cem je Intel odpad? Mam jiz delsi dobu i7 9700k a doted jsem nenarazil na limit.

  • Anonym: Na výkonnostní limit možná nenarazíš ještě delší dobu, ale 95W TDP je fakt šílenost vzhledem na ten výkon. Ty jejich CPU jsou tak neefektivní, že se dostaly na stejnou úroveň, kde byl NetBurst svého času. A podívej se do segmentu CPU pro přenosná zařízení. Oproti novým Ryzenům a Apple M1 jsou Intel CPU pro smích. Intel neměl dlouhou dobu konkurenci,čeho patřičně i využíval, ale tento rok jim AMD a Apple dokázalo, že i „boží král může krvácet“.

 4. Dech beroucí výsledek je pokud nepotřebujete technický výpočet a potřebujete adresovat víc než 16GB „bez swapovani“. Dělený ideálně na xx vláken…. … výdrž u desktopu na baterky vás v tu chvíli fakt netankuje.

  Na to ….domácí žvýkání… super. Jenže není jen entry model čekáme tedy na M1X a M2.

  • Ono preto tie zariadenia s M1 nemajú príponu pro… Sú to viacmenej basic modely na domáce a ľahké kancelárske využitie.

  • QNX17. 5. 2021 v 7:29: opravdu a co ten Macbook Pro 13 ?

  • To síce áno ale tiež to je model pre ľahšiu prácu pri dlhšom zaťažení (defakto rozdiel oproti air je len v aktívnom chladení)
   Myslím si, že modely pre naozaj náročné výpočtové operácie ešte len prídu ale to ešte potrvá. Terba sa na to pozrieť tak, že toto je prvé zariadenie na tejto architektúre a vývoj len začal v tomto smere. A na to je to celkom slušný stroj.

 5. To síce áno ale tiež to je model pre ľahšiu prácu pri dlhšom zaťažení (defakto rozdiel oproti air je len v aktívnom chladení)
  Myslím si, že modely pre naozaj náročné výpočtové operácie ešte len prídu ale to ešte potrvá. Terba sa na to pozrieť tak, že toto je prvé zariadenie na tejto architektúre a vývoj len začal v tomto smere. A na to je to celkom slušný stroj.

 6. Proboha,proč by MS přecházel na ARM? Desítky totálně dominují desktopu,pár směšných procent Applu opravdu nic neznamená…Přejít na ARM znamená zahodit miliony programů pro X86/64…To může udělat Nahnilé Jablko kdy Ovečky bečí nadšením při každém kopanci Applu,ale ne MS…
  Mimochodem,současné W10 jsou zcela jiný OS než první sestavení,mimo jiné jádro je řádně překopané…
  Budoucnost je RyZen,ne hračka M1…

  • Skús sa pozrieť na vec nezaujatým pohľadom a pochopíš prečo…
   ARM za pár rokov ponúkne rovnaký výkon ako dnešné procesory dokonca ich preskočí a to hneď v dvoch rovinách výkonovo a aj spotrebou. Čiže pri nasadení do prenosných PC bude na tom výdrž násobne lepšia ako pri súčasných procesoroch…
   Nie som fanúšik Apple ale čo sa týka tohto ťahu a toho ako pripravili prechod na ARM im treba pogratulovať takto sa to má robiť. Zaujímalo by ma či by niečo také zvládol MS. Ale pri skúsenostiach čo s ním mám tak nie že o tom pochybujem už aj poznám odpoveď.

  • Dívat se můžeš jak chceš,ale v dohledné době ARM rozhodně nedoběhne X64.To že je M1 je srovnatelný v pár umělých testech neznamená že je srovnatelný v reálu.
   Přejít na ARM by znamenalo sebevraždu.Stačí se podívat jak blbě běží či vlastně neběží starší programy na M1:)))

  • A čo by si čakal po pol roku? No ja vidím do budúcna takú situáciu kde Apple už bude mať všetko postavené na ARM pekne optimalizované atď… a vtedy ak sa MS rozhodne prejsť na ARM tak to len bude šou…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).