TOPlist

iMac má po 12 letech nový design. V hlavní roli pestré barvy a drtivý výkon čipu Apple M1

člověk používající žlutý počítač Apple iMac

Tak jsme se konečně dočkali. Apple dnes po téměř dvanácti letech představil iMac s novým designem. Přiznám se, že právě tohle jablečné zařízení jsem netrpělivě vyhlížel. Můj pracovní 27″ 5K iMac z roku 2014 už nutně potřeboval upgrade, ale nechtělo se mi jít do starého designu. Nakonec si ale ještě nějaký čas budu muset počkat, jelikož Apple dnes ukázal pouze variantu s 24″ displejem, větší verze (pravděpodobně 32″) bude pravděpodobně představena v průběhu letošního roku.

imac 2021 2
24″ iMac se vyrábí v celkem sedmi barevných variantách

Tenké tělo, skvělý displej a super zvuk

Design nového iMacu působí dospěle, ale zároveň hravě. Zajímavé je, že Apple upustil od loga s nakousnutým jablkem na přední straně. O to větší ale najdeme na té zadní. Tělo iMacu je k hliníkovému stojanu uchyceno pomocí polohovacího mechanismu, díky kterému lze obrazovku natáčet. Hmotnost celého počítače je navíc pouze 4,46 kg.

https://www.youtube.com/watch?v=4X_IW3kqr3k

24palcový displej disponuje rozlišením 4,5K (4480 x 2250 px). Fantastická je tloušťka celého počítače, která činí pouhých 11,5 mm. Nový iMac má také výrazně citlivější studiové mikrofony a disponuje Full HD kamerou pro videohovory.

imac 2021
24″ iMac má extrémně tenké tělo. Na boku nechybí standardní 3,5mm výstup pro připojení sluchátek. Dozadu Apple audio konektor umístit nemohl – jednoduše by se tam kvůli své délce 14 mm nevešel.

Apple vylepšil i reproduktory – v útrobách jsou na každé straně umístěny dva woofery (basová složka) a jeden tweeter (středy/výšky) s podporou Dolby Atmos a společně mají zajistit špičkovou reprodukci zvuku. Na zadní straně se nacházejí dva USB-C konektory (USB 3.0) a dva Thunderbolt porty s podporou až 6K videa.

imac 2021 4
Stříbrný, zelený, žlutý, oranžový, červený, fialový a modrý – jakou barvu byste si vybrali vy?

Klávesnice s Touch ID a adaptér s ethernetem

V balení s novým iMacem (platí pro dražší variantu) najdete i vylepšený napájecí adaptér, jehož součástí je ethernetový konektor (ten přímo na těle iMacu nenajdete). Apple po tomto řešení sáhl z toho důvodu, abyste na stole měli co nejméně kabelů. Nová je i myš Magic Mouse a bezdrátová klávesnice, jejíž součástí je dokonce i čtečka otisků prstů Touch ID. Jak myš, tak klávesnice je navíc zabarvena do stejného odstínu jako iMac.

scr 3
Nová klávesnice s Touch ID (klávesa se zámkem v pravém horním rohu)

Nebyl by to ale Apple, kdyby klávesnici s Touch ID a napájecí adaptér s ethernetem nepřidával pouze k dražší verzi iMacu. U té základní najdete klávesnici bez Touch ID a standardní napájecí adaptér.

imac power
Nový napájecí adaptér s ethernetovým konektorem

Hnacím motorem se stal výkonný osmijádrový čip Apple M1, díky kterému je v operačním systému macOS Big Sur možné spouštět aplikace pro iPhone či iPad. Oproti poslední generaci 21″ iMacu má letošní novinka o 85 % více výpočetního výkonu a 2x výkonnější grafický akcelerátor. Chod počítače navíc bude o poznání tišší. Kapacita SSD disku je 256 GB a pro potřeby operačního systému a aplikací je připraveno 8 GB RAM. Připlatit si však lze za 16 GB RAM a 512GB či 1/2TB úložiště.

imac 24

Ceny a dostupnost

Nový 24″ iMac bude možné objednat od 30. dubna s dostupností v polovině května. Nejlevnější verze (256 GB SSD) vyjde na 37 990 Kč, varianta s osmijádrovou grafikou, klávesnicí s Touch ID a adaptérem s ethernetem stojí 43 990 Kč. Nejvybavenější varianta, která má navíc 512GB SSD úložiště, se bude prodávat za 49 990 Kč včetně DPH. Podrobné srovnání najdete na obrázku níže.

imac ceny
České ceny nových iMaců

Kromě iMacu dnes Apple konečně představil i lokalizační štítky AirTags, fialovou variantu iPhone 12, nový iPad Pro s čipem M1 a novou Apple TV.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku