TOPlist

BBK Electronics: gigant, který stojí za OnePlus, Oppo, Vivo i Realme

BBK vivo oppo realme oneplus

Pokud se podíváme na loňský rok, byl největším světovým výrobcem smartphonů Samsung, o druhou příčku se přetahoval Huawei a Apple a za nimi se na třetím místě vyhřívá čínský konglomerát BBK Electronics. Že jste tuto značku na smartphonech nikdy neviděli?

Společnost BBK Electronics byla založena v roce 1995 jako výrobce vzdělávací elektroniky, audiovizuálního vybavení a komunikačních zařízení. Její zakladatel a nynější předseda Duan Yongping začal v roce 1999 tyto tři divize přetvářet na samostatné obchodní subjekty, což dalo vzniknout novým značkám. Ze světa smartphonů známe Oppo, Vivo, OnePlus, Realme a nově také iQOO.

Oppo: jak se výrobce DVD přehrávačů stal mobilním inovátorem

Firma Oppo měla v konglomerátu BBK Electronics od počátku jasný směr a tím byla výroba audiovizuálních zařízení. Společnost byla založena v roce 2004 a mezi její první výrobky patřily MP3 a DVD přehrávače, později se přidaly Blu-Ray přehrávače, zesilovače nebo třeba sluchátka. Z této doby si firma odnesla několik ocenění za nejlepší produkty ve svých kategoriích, a pověst inovátora jí zůstala i nadále.

První telefon Oppo spatřil světlo světa v roce 2008. Jmenoval se Smile Phone a byl zajímavý tím, že měl na svých zádech vygravírovaného smajlíka.

oppo smile
Oppo Smyle Phone

Mezi výrobce chytrých telefonů se Oppo zapsalo v roce 2012 s modelem Ulike 2, který zaujal zkrášlovací 5Mpx selfie kamerou. Na konci stejného roku pak přišel model Oppo Find 5, který se mezi prvními na světě pyšnil Full HD displejem.

I v dalších letech Oppo překypovalo inovacemi. Sice se povětšinou jednalo o slepé uličky, avšak díky za ně, rozhodně se jednalo o příjemné ozvláštnění trhu. Hovoříme například o rotačních fotoaparátech u modelů N1 a N3, nebo za možnost vyměnit u některých telefonů vlastní systém ColorOS za komunitní CyanogenMod.

-
Oppo N3

V roce 2014 Oppo představilo smartphone Find 7, který jako vůbec první na světě nabídl displej s Quad HD rozlišením, čímž čínský gigant o dva měsíce předběhl i LG a jeho model G3. Tento telefon navíc už v roce 2014 disponoval 20W VOOC nabíjením a 50MPx fotografiemi (byť ze 13Mpx snímače).

Oppo Find 7

Z nedávné historie nelze nevzpomenout na smartphony Find X s vysouvacím motorizovaným mechanismem schovávajícím přední i zadní fotoaparát, či smartphone Reno nabízející fotoaparát s 10× periskopickým přiblížením.

Oppo Find X (zdroj obrázku: TheVerge)

V roce 2018 se Oppo rozhodlo, že přestane vyrábět audiovizuální příslušenství a stal se z něj výhradně výrobce smartphonů s globálními ambicemi. Aktuálně firmě Oppo patří páté místo v žebříčku největších výrobců, ovšem neustálé inovace a rozmach působnosti na dalších trzích jej možná v příštích letech posune o něco výš.

Vivo: nejtenčí, nejrychlejší a spousta dalších nej

Start podnikání společnosti Vivo se datuje do roku 2009, kdy firma začala vyrábět komunikační zařízení. Stejně jako v případě Oppo však v průběhu let došlo k vychýlení z původní trasy a už v roce 2012 firma představila svůj první smarthone s dedikovaným Hi-Fi audiočipem.

vivo

Největší mediální pozornost na sebe strhnete, pokud přijdete s nějakým (klidně nesmyslným) nej. V letech 2014 a 2015 se například tento výrobce účastnil závodu o nejtenčí smartphone na světě – model Vivo V5 Max měl kupříkladu v pase pouhých 5,1 mm. Prvenství patřilo Vivo i v disciplíně „první smartphone s 6 GB RAM“; to si v roce 2016 odnesl model Xplay 5. Firma Vivo také představila první čtečku otisků prstů v displeji nebo první „bezrámečkový“ telefon s vysouvací selfie kamerou.

Vivo NEX

Stejně jako Oppo, ani Vivo se nebojí technologických výzev; v rukávu má například koncepty technologií ultrarychlého nabíjení (120 W kabelem, 60 W bezdrátově), hrátky se zakřivenými displeji či konceptuální telefon zcela bez mechanických tlačítek.

Loňský Vivo Apex

Bohužel její úsilí zatím můžeme sledovat pouze z povzdálí, neboť Vivo operuje především na asijských trzích. Občas na ni ale můžeme narazit i globálně, zejména v marketingu. Firma byla hlavním sponzorem mistrovství světa ve fotbale 2018, kromě toho její konceptuální telefon například použival Tony Stark ve filmu Captain America: Občanská válka.

OnePlus: zabiják vlajkových lodí

Nejznámější mobilní značkou z koncernu BBK Electronics je v našich končinách OnePlus. Tuto firmu založili v roce 2013 Pete Lau a Carl Pei, a na rozdíl od výše uvedených společností, má OnePlus globální ambice už od začátku. OnePlus je poměrně úzce svázané s firmou Oppo, koneckonců její spoluzakladatel Pete Lau dokonce dříve pracoval jako viceprezident Oppo.

pete lau

OnePlus také využívá Oppo pro návrh a výrobu svých telefonů, které mnohdy staví na základech již existujících smartphonů – OnePlus One byl např. upravený Oppo Find 7a, OnePlus 5 zase Oppo R11.

Zatímco značky Oppo a Vivo se snažily být v oboru maximálně inovativní, OnePlus razilo od počátku jasnou strategii – nabídnout maximální výkon za co nejnižší cenu. Z tohoto důvodu si hned první model značky OnePlus One vysloužil přezdívku zabiják vlajkových lodí, neboť dokázal nabídnout tehdy vlajkový čipset Qualcomm Snapdragon 801 za nejnižší cenu na trhu. V ostatních parametrech ale lehce ztrácel, zejména pak v absenci podpory sítí LTE.

-
OnePlus One

S každým dalším rokem OnePlus své telefony vylepšovalo a dohánělo vlajkovou konkurenci i v ostatních parametrech. Jejich majitelé se mohli těšit nejen ze zajímavého poměru cena/výkon, ale také z OxygenOS, který je považován za jeden z nejlepších systémů založených na Androidu.

oxygen

K definitivnímu srovnání kroku s konkurencí došlo v tomto týdnu s modelem OnePlus 8 Pro, který konečně přináší deklarovanou voděodolnost, bezdrátové nabíjení a podporu sítí 5G. Bohužel postupné dorovnávání výbavy je vykoupeno neustále se zvyšující cenou, která se s OnePlus 8 Pro dotkla psychologické hranice tisíce dolarů (asi 25 tisíc korun bez DPH).

oneplus 8

OnePlus tak už nelze vnímat jako výrobce „levných“ vlajkových modelů, ale respektovanou značku high-endových telefonů, která se nebojí experimentovat; vzpomeňme například na exkluzivní telefony s logem automobilky McLaren nebo konceptuální smartphone Concept One s koženými zády a mizejícími čočkami fotoaparátu.

oneplus concept one 2
Zdroj obrázku: Engadget

Realme: když má hlavní slovo cena

Značka Realme byla založena teprve před dvěma lety, a to jako odpověď na značku Redmi od Xiaomi. Základy Realme hledejme opět v Oppo, přičemž hlavní motivací v tomto případě není přinášet inovace, ale naopak nabídnout (zejména indickému trhu) dobře vybavené telefony za nízké ceny. To se poměrně daří, za pouhé dva roky své existence představilo Realme 27 telefonů a v Indii získalo tržní podíl 16,2 %.

Realme X2 Pro 3

Pochopitelně s jídlem roste chuť, a tak i Realme pomalu nakukuje do vyšších pater a hlavně expanduje na mimoasijské trhy. Na konci loňského roku Realme oficiálně přišlo na český trh, a aktuálně zde prodává čtyři zajímavé smartphony, jimiž pokrývá střední a vyšší střední třídu. Podle našich osobních zkušeností se jedná o skutečně zajímavá zařízení, která mají ve své cenové kategorii co nabídnout.

Realme X2 Pro 3
Realme X2 Pro

iQOO: zatím pouze v Asii

Zatím nejmladší a nejméně známá značka z koncernu BBK Eletronics je iQOO. Ta spadá pod Vivo a zaměřuje se na době vybavené a designově zajímavé telefony. Zatím však působí pouze na asijských trzích, a tak o nich není v našich končinách slyšet.

Iqoo 3 5g

Aktuálním vlajkovým modelem značky je iQOO 3 5G, který se pyšní čipsetem Qualcomm Snapdragon 865, 12 GB RAM, 6,44“ FullHD displejem s podporou HDR10+ a sestavou čtyř fotoaparátů v konfiguraci 48 + 13 + 13 + 2 Mpx.

BBK Electronics: jedna firma, pět mobilních značek

Je evidentní, že pokud máte silné zázemí, můžete si podmanit ve světě smartphonů téměř jakýkoliv segment. BBK Electronics aktuálně provozuje 5 mobilních značek a až na začínající iQOO stojí všechny na pevných základech s rostoucí uživatelskou základnou a rozhodně s nimi můžeme v budoucnu počítat. Kdoví, třeba součet prodaných telefonů tohoto giganta jednou překoná i prodeje Samsungu.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku