Domů » Bleskovky » Vivo Apex: funkční koncept skutečně bezrámečkového telefonu s vysouvací selfie kamerkou

Vivo Apex: funkční koncept skutečně bezrámečkového telefonu s vysouvací selfie kamerkou

Společnost Vivo se rozhodla odstranit z přední strany telefonu všechny prvky kromě displeje. Začala s tím už na veletrhu CES, kde světu ukázala první telefon se čtečkou otisků prstů zabudovanou přímo do displeje, na MWC pak přivezla telefon, který z čelní strany odstraňuje všechno ostatní. Přivítejte koncept nazvaný Vivo Apex FullView.

Telefon na videu výše není pouze sen výrobce, ale skutečnost; Vivo na MWC demonstruje funkční prototyp, který si již mohlo vyzkoušet několik zahraničních redakcí. Zde je například videopohled TheVerge.

Přední stranu telefonu vyplňuje prakticky celou flexibilní OLED panel, spodní rámeček má šířku 4,3 mm, zbylé pouze 1,8 mm. Kdyby se podařilo smrsknout i šířku spodního na 1,8 mm, zabíral by displej 98 procent přední strany. Kam se tedy schovaly prvky jako selfie kamerka, čtečka otisků prstů, sluchátko a senzory detekující okolní světlo a přiblížení telefonu k uchu?

Sluchátkový reproduktor je řešen podobně jako u první generace Xiaomi Mi Mix; namísto klasického reproduktoru se zvuk line vibracemi čelního panelu, který je využíván jako ozvučnicová deska. Senzory mají být uschovány pod displejem, stejně tak i čtečka otisků prstů. Na rozdíl od modelu Vivo X20 Plus UD však není situována pouze do jednoho bodu, ale funguje na celé spodní polovině displeje.

Největším překvapením je schování čelní kamerky, která se na čelní straně vůbec nenachází; její aktivací ve výchozí fotoaplikaci dojde k jejímu vysunutí z horní strany telefonu. Celý proces zabere necelou vteřinu, po pořízení fotografií fotoaparát zajede zpět do těla telefonu. Vypadá to nesmírně efektně, byť každá mechanická část může ve výsledku znamenat potenciální slabé místo.

Tento koncept vypadá skutečně zajímavě a jsme zvědaví, zda na něm někdy Vivo postaví prodejní kus.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Carda
Anonym
Carda
Offline

Pokud tenhle nebo tomuhle podobný model uvedou na trh tak tím rozsekají všechny výrobce kteří si myslí že mají bezrámečkový modely i když při tom mají rámečky jak kráva a Vivo aspoň má tu čtečku v displeji a přijde mi podle videa že je o něco rychlejší jak předtím. A hlavně že Samsung ještě to není dokonalý musíme na tom ještě zapracovat :-D to určitě když jim lidi platí za tu čtečku na zádech proč by na tom pracovali :-D Po Note 9 se o té čtečce ani nezmíní a prostě dál budou chrlit stejně vypadající modely bez nápadu a… Číst vice »

Martin
Anonym
Martin
Offline

Tohle se Vivo hodně povedlo a vytře zrak těm největším jako je Samsung Apple Huawei… Měly by se učit jak se to dělá ani jeden nemá čtečku v displayi přitom menší výrobce na to má a umí.