Vivo Apex: funkční koncept skutečně bezrámečkového telefonu s vysouvací selfie kamerkou

Společnost Vivo se rozhodla odstranit z přední strany telefonu všechny prvky kromě displeje. Začala s tím už na veletrhu CES, kde světu ukázala první telefon se čtečkou otisků prstů zabudovanou přímo do displeje, na MWC pak přivezla telefon, který z čelní strany odstraňuje všechno ostatní. Přivítejte koncept nazvaný Vivo Apex FullView.

Telefon na videu výše není pouze sen výrobce, ale skutečnost; Vivo na MWC demonstruje funkční prototyp, který si již mohlo vyzkoušet několik zahraničních redakcí. Zde je například videopohled TheVerge.

Přední stranu telefonu vyplňuje prakticky celou flexibilní OLED panel, spodní rámeček má šířku 4,3 mm, zbylé pouze 1,8 mm. Kdyby se podařilo smrsknout i šířku spodního na 1,8 mm, zabíral by displej 98 procent přední strany. Kam se tedy schovaly prvky jako selfie kamerka, čtečka otisků prstů, sluchátko a senzory detekující okolní světlo a přiblížení telefonu k uchu?

Sluchátkový reproduktor je řešen podobně jako u první generace Xiaomi Mi Mix; namísto klasického reproduktoru se zvuk line vibracemi čelního panelu, který je využíván jako ozvučnicová deska. Senzory mají být uschovány pod displejem, stejně tak i čtečka otisků prstů. Na rozdíl od modelu Vivo X20 Plus UD však není situována pouze do jednoho bodu, ale funguje na celé spodní polovině displeje.

Největším překvapením je schování čelní kamerky, která se na čelní straně vůbec nenachází; její aktivací ve výchozí fotoaplikaci dojde k jejímu vysunutí z horní strany telefonu. Celý proces zabere necelou vteřinu, po pořízení fotografií fotoaparát zajede zpět do těla telefonu. Vypadá to nesmírně efektně, byť každá mechanická část může ve výsledku znamenat potenciální slabé místo.

Tento koncept vypadá skutečně zajímavě a jsme zvědaví, zda na něm někdy Vivo postaví prodejní kus.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku