Domů » Recenze » Apple Watch Series 5: v hlavní roli displej a větší paměť [recenze]

Apple Watch Series 5: v hlavní roli displej a větší paměť [recenze]

Apple na zářijové keynote v San Franciscu nepředstavil jen nový iPhone 11 a iPhone 11 Pro (Max), ale také v pořadí již pátou generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Apple Watch Series 5 přinášejí například AlwaysOn displej, který vám umožní mít základní data neustále na obrazovce. Apple využil technologii LPTO, proto i s aktivní funkcí AlwaysOn bude zachována 18hodinová výdrž baterie.

Další novinkou je integrovaný kompas a ukazatel nadmořské výšky. Hodinky samozřejmě změří vaši srdeční frekvenci nebo si v aplikaci EKG zkontrolujete srdeční rytmus. Aplikace Hluk vás upozorní, když se decibely dostanou na úroveň, která by vám mohla poškodit sluch. Pro dámy je určen nový nástroj Sledování cyklu, který usnadňuje zaznamenávání informací o menstruačním cyklu.

Apple Watch Series 5 jsou na českém trhu dostupné od 20. září v několika provedení pouzder a řemínků. Menší 40mm verze startuje na 11 690 Kč a větší 44mm varianta se bude prodávat od 12 490 Kč. Jak v praxi funguje AlwaysOn displej a jak ovlivňuje výdrž baterie? A jaké další funkce hodinky nabízí, vám prozradí naše recenze Apple Watch Series 5 (44mm).

Videorecenze

Apple Watch Series 5: AlwaysOn a skvělá výbava (recenze CZ)

Obsah balení

Ačkoliv v prodejním balení uživatel najde jen nezbytné příslušenství, už při samotném rozbalování dostáváte pocit, že rozbalujete něco prémiového. Po otevření papírové skořápky se vám do rukou dostanou dvě podlouhlé krabičky. V té tlustší se nachází samotné hodinky, které jsou bezpečně zabaleny do umělé kůže z laminované netkané textilie.

Apple Watch Series 5 a obsah balení
Apple Watch Series 5 a obsah balení

Ve větší krabičce pak dále najdete uživatelské příručky, malý 5W napájecí adaptér a metr dlouhý kabel s dokovacím pukem pro nabíjení. V tenčí krabičce se ukrývají dva řemínky ve velikosti S/M a M/L. V našem případě je pásek sportovní – antialergický fluoroelastomerový (FKM) řemínek.

Konstrukce a design: stále ta samá písnička

Konstrukce a vzhled Apple Watch Series 5 se oproti předchozí generaci prakticky nezměnil. Hodinky stále působí velmi kompaktně, a i námi testovaná větší 44mm verze se pohodlně nosí. Fyzické rozměry větší varianty jsou 44 x 38 x 10,7 mm, takže jsou příjemně tenké.

Apple Watch Series 5
Apple Watch Series 5

O něco méně příznivá je hmotnost 47,8 gramů. Nám do redakce sice dorazily hodinky pouze ve větší variantě, ale pro úplnost uvedu i proporce menšího modelu; 40 x 34 x 10,7 mm a 39,8 gramů. Přední stranu z velké části zaujímá obdélníkový displej, který zabírá přesně 60% vůči tělu a jeho plocha činí 10 cm2 (u 40mm verze zabírá 7,8 cm2, tj. 57% přední plochy).

Krycí sklo je v oblasti displeje rovné, svažovat se začíná až v jeho okrajích a plynule tak navazuje v hliníkový rám. Jde opět o stejnou slitinu hliníku, jakou Apple používá posledních několik let. K dispozici je i pouzdro z nerezové oceli nebo keramiky jako dříve, ale nově do nabídky přibyl recyklovaný hliník a titan.

Digitální korunka plná funkcí

Na pravé straně opět najdeme pro Apple typickou otočnou digitální korunku. Ta je našlapaná technologiemi a funkcemi. Při jejím otáčení cítíte zpětnou vazbu, která je vyvolána haptickými motorky. Je neskutečné, jak přesnou zpětnou vazbu dostáváte a díky decentnímu cvakání, které vychází z reproduktoru, máte pocit, že otáčíte mechanickou korunkou.

Apple Watch Series 5
Digitální korunka je nedílnou součástí Apple Watch

Po stisku korunky se v systému dostanete o krok zpět nebo do menu aplikací. Dvojím stisknutím se spustí poslední otevřená aplikace. Do korunky se také nastěhoval senzor, který pomáhá s měřením EKG. Na pravém boku se dále nachází mikrofon a sekundární tlačítko. Jeho zmáčknutím vyvoláte Dok spuštěných aplikací, dvojím stiskem se dostanete do nabídky platebních karet a přidržením spustíte menu pro vypnutí a tísňové volání SOS.

Výborné dílenské zpracování a pohodlné nošení

Na levém boku ještě našel své místo reproduktor. Na spodní straně, která je částečně z keramiky a skla, tradičně najdeme vystouplý a poměrně velký senzor srdečního tepu. Hodinky mají také pro Apple typické uchycení řemínků. Sice se nejedná o klasické hodinkové uchycení, ale Apple má v nabídce mnoho pásku, takže si každý určitě vybere a snadno vymění.

I když jsou hodinky o něco těžší, než byste čekali, díky tenkému profilu a kompaktní konstrukci se výborně nosí. Všechny ovládací prvky jsou skvěle dostupné a pochválit musím hebkost přední strany, díky které je ovládání displeje velmi pohodlné. Doplním, že hodinky jsou vodotěsné do 50m, tj. 5ATM a jsou tak vhodné k plavání, nikoliv však k potápění do větší hloubky.

Skvělý displej a funkce AlwaysOn

Apple Watch Series 5 nabízejí nádherný dotykový LTPO OLED panel s úhlopříčkou 1,78 palce, respektive 1,57“ u 40mm verze. U většího displeje je rozlišení 448 x 368 pixelů a u mešního 394 x 324 px, tedy v obou případech se jedná o Retina displej s klasickou jemností 326 ppi. Maximální svítivost panelu činí až 1 000 nitů, takže je perfektně čitelný i na přímém slunci. Displej se také chlubí integrovanou technologií Force Touch, která rozezná míru přítlaku.

Apple Watch Series 5

Displej má zaoblené hrany a příjemně tenké rámečky. Pochválit musím absolutní černou, takovou jsem na hodinkách ještě neviděl, takže mi chvíli trvalo, než jsem objevil přechod mezi černým okrajem a displejem. Ochranu zobrazovače má na starosti tvrzené Ion-X sklíčko. To sice nenabízí takovou odolnost jako safír u varianty s ocelovým pouzdrem, ale z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že pár menších ťukanců také přežije.

Čekání na AlwysOn displej se vyplatilo

Nové Apple Watch konečně nabízejí funkci, na kterou mnoho uživatelů jistě čekalo. Řeč je o AlwaysOn displeji, který vám umožní mít základní data neustále na obrazovce. Aby při této funkci nedocházelo k přílišnému vybíjení baterie, Apple využil novou technologii LPTO. Ta umožňuje dynamicky měnit obnovovací frekvenci displeje od 60 Hz po pouhý 1 Hz.

To znamená, že při funkci AlwaysOn je stále zapnutý displej, který s obnovovací frekvencí jeden Hertz zobrazuje ciferník (popřípadě údaje při zapnuté fyzické aktivitě). Díky tomu samozřejmě neuvidíte otáčet vteřinovou ručičku nebo setiny při sportování. To ale vůbec nevadí, displej je perfektně čitelný i na slunci a přitom spotřebovává minimum energie.

Technologiemi našlapané hodinky

Asi není potřeba se zaobírat technickými specifikacemi, proto uvedu jen ty nezbytné. Hodinky nabízejí velmi slušnou porci prostoru pro aplikace a hudbu – interní paměť se oproti minulé generaci zdvojnásobila na 32 GB, což je na poli chytrých hodinek něco nevídaného. K celkové rychlosti systému dopomáhá velmi výkonný hardware, proto se nic neseká a vše funguje naprosto plynule.

Apple Watch Series 5

Ve výbavě dále najdeme Wi-Fi 4, nové Bluetooth 5.0, NFC, eSIM a systémy určování polohy (A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS). Mezi senzory se nachází akcelerometr, gyroskop, barometr a senzor srdečního tepu tzv. druhé generace. Nově se v útrobách objevuje i kompas, díky kterému na mapě uvidíte směř a světové strany (v podporovaných aplikacích).

Výdrž baterie: zázraky nečekejte

V hodinkách se nachází nevyjímatelná Li-Ion baterie o neznámé kapacitě. Dodávaným 5W adaptérem se hodinky přes dokovací puk bezdrátově dobijí z nuly na 100 procent za zhruba 2 hodiny. Bohužel hodinky nelze dobíjet z jiné bezdrátové nabíječky s nabíjejícím standardem Qi, což je škoda.

Apple Watch Series 5

Co se týče výdrže, tak zde žádné zázraky nečekejte. Apple v oficiálních materiálech píše o osmnácti hodinách na jedno nabití. V praxi je situace o něco málo lepší. Můj běžný den začíná po sedmé hodině ranní a končí kolem půlnoci. Během čtrnáctidenního testování se mi ani jednou nestalo, že bych Apple Watch večer ukládal na nabíječku zcela vybité, vždy jim zbývalo minimálně 25 procent energie.

Když se omezíte na aplikace a činnosti nevyužívající GPS, dalo by se na jedno nabití přežít i víkend. Když ale vyrazíte na půldenní cyklovýlet se zapnutým měřením aktivity, tak počítejte s tím, že se večer, a možná i dřív, přihlásí o připojení k nabíječce. Ve většině případů nebudete mít s výdrží žádný problém, ale osobně si dokážu představit o něco lepší výsledky, holt je budete muset nabíjet každý večer. Konkurence je v tomto směru zkrátka dál.

Systém watchOS a aplikace

Musím se přiznat, že Apple Watch Series 5 jsou mé první hodinky od Apple, které mám na dlouhodobější testování. Velkou překážkou pro mě byl vždy iPhone, potažmo to, že hodinky nepřipojíte k žádnému jinému zařízení než k tomu s iOS. Od výrobce je to ale logický krok, že hodinky nabízí jen majitelům iPhonů. Díky tomu máte lepší propojitelnost, provázanost s Apple službami a vše běží jak má.

Apple Watch Series 5
Apple Watch připojíte pouze k iPhonu

Ke správě hodinek slouží aplikace Watch ve vašem iPhonu. Skrze ni lze hodinky aktualizovat, nastavovat, stahovat aplikace a měnit ciferníky. Samotné hodinky mají velmi uživatelsky přívětivé prostředí. Výchozí pozicí je ciferník, který lze upravovat přes silnější stisk (pomocí Force Touch). Potáhnutím prstu nahoru se zobrazí nabídka s rychlým nastavením. Naopak potažením shora vám sjede roletka s notifikacemi.

Plno aplikací a funkcí

V samotných hodinkách naleznete plno předinstalovaných aplikací a rovnou ze zápěstí si bez problému můžete doinstalovat další. Ve výčtu předinstalovaných nástrojů zmíním kalendář, počasí, kalkulačku, navigaci, budík, hledáček objektivu telefonu, vysílačku, stopky a mnoho dalších. Mezi nové aplikace patří Hlukoměr, který kontinuálně měří úroveň hluku a dokáže vás upozornit na dlouhodobě škodlivou míru hluku.

Další novinkou je nástroj Kompas, protože nové Apple Watch nabízejí kompas přímo integrovaný v tělu hodinek. Samotná aplikace vám zobrazí sklon, převýšení a zeměpisné údaje. Pro dámy je určena nová aplikace Sledování cyklu. Ta usnadňuje zaznamenávání informací o menstruačním cyklu.

Celkově systém watchOS hodnotím velmi kladně, nabízí všechny potřebné funkce a aplikace, takže mi v průběhu testování vůbec nic nechybělo. Možná jen někoho překvapí, že hodinky nedisponují softwarovou klávesnicí, takže krátce odpovídat na zprávy lze pouze pomocí hlasu, odesláním smajlíku nebo přes přednastavené odpovědi. Diktování textu ale funguje i v češtině, a to velice dobře, jen to pro někoho může být trochu neosobní.

Apple Watch Series 5 a sportovní funkce

Apple Watch jsou také hodně zaměřeny na sportovně založené uživatele. Mají trénink pro takřka každý sport, který vás napadne, a podrobné statistiky pro profíky i začátečníky. Během cvičení se dozvídáte jen nezbytné údaje, tedy čas, tep, spálené kalorie, popřípadě zdolanou vzdálenost.

Apple Watch Series 5
Perfektní záznam sportovních aktivit

Během cvičení si můžete pohodlně přehrát i hudbu. Po dokončení aktivity se vám zobrazí všechny naměřené údaje. A v aplikaci Aktivita na iPhonu si můžete projít další podrobnosti o vašich aktivitách. Samozřejmě se nemusíte omezovat jen vestavěnými sportovními funkcemi a můžete si nainstalovat jiné (profesionálnější) nástroje.

Nechybí automatická detekce aktivity

Opomenout nelze ani funkci pro automatické rozpoznávání cvičení. Odpadají tak situace, kdy začnete s tréninkem, ale zapomenete spustit aplikaci. Jakmile hodinky rozpoznají zvýšenou aktivitu a srdeční tep, decentně vám zaklepají na ruku s dotazem, zda nechcete spustit některou z aktivit.

Kroužky Aktivity sledují vaše pokroky a pomáhají vám každý den méně sedět, víc se hýbat a nezapomínat na cvičení. Ve výzvách pak můžete poměřit síly s přáteli. Hodinky vás také po určité době nečinnosti vybídnou, abyste vstali a protáhli se, nebo se nadechly, což vám pomůže udržet si koncentraci.

Apple Watch disponují pokročilým měřením srdečního tepu (tzv. druhé generace). Musím říct, že osm fotodiod a velmi vysoká svítivost senzoru (mnohem víc než u ostatních výrobců) zaručuje kvalitní záznam srdeční frekvence. S tím souvisí i měření EKG, pro které je nutné se jedním prstem dotýkat korunky.

Závěrečné hodnocení

Chytré hodinky Apple Watch Series 5 jsem si za dobu testování velmi oblíbil. Design je hodně subjektivní, ale upřímně jsem spíš fanda kulatých hodinek s kruhovým displejem. Vzhled se oproti předchozí generaci vůbec nezměnil, akorát přibylo několik variant materiálů, takže si vybere opravdu každý. Hodinky se velmi pohodlně nosí i při sportu. Trochu zamrzí absence klasického uchycení řemínků, ale kdo je na systém Apple zvyklí, nebude to brát jako mínus, ale naopak jako výhodu.

Apple Watch Series 5
Apple Watch Series 5

Potěší přítomnost reproduktoru, který se hodí nejen pro volání, ale i zvukové oznámení nebo asistentku Siri, popřípadě pro hlasovou navigaci. Nedílnou součástí Apple Watch je digitální korunka, díky které je ovládání velmi pohodlné. Musím vyzdvihnout kvality displeje, který má nádherné barvy, vysoký jas, absolutní černou a velkým plusem je nový AlwaysOn displej, který mi každý uživatel předchozích Apple Watch a jiných chytrých hodinek záviděl.

Za zapůjčení telefonu děkujeme iWant.cz, kde si Apple Watch Series 5 můžete zakoupit

Dokonalé chytré hodinky?

Mírným zklamáním je výdrž baterie, která je mezi chytrými hodinkami spíše podprůměrná a určitě by mohla být lepší, alespoň dva dny. Nabíjení pomocí puku je sice pohodlné, ale zamrzí, že hodinky nelze nabít z jiné bezdrátové nabíječky. Operační systém watchOS je velmi povedený a na jeho používání jsem si rychle navykl. V prostředí mi nechyběl jediná funkce ani aplikace, holt tento systém patří k tomu nejlepšímu na poli chytrých hodinek.

Apple Watch Series 5

Apple Watch velmi dobře zaznamenají veškeré sportovní aktivity, srdeční tep, EKG a mohou se pochlubit i vodotěsností do 50m, takže jsou vhodné i pro plavce. S tím souvisí i velká spousta nástrojů pro měření sportovních aktivit. Cena začínající na částce 11 690 Kč za mešní variantu, respektive 12 490 Kč za 44mm verzi, je poněkud vyšší než u jiných výrobců, ale za tuto cenu dostanete jedny z nejlepších chytrých hodinek na trhu.

Mezi největší konkurenty patří především starší sesterské hodinky Apple Watch Series 4, které mají identický vzhled, nicméně postrádají AlwaysOn a dalších několik málo funkcí. Velkým soupeřem na trhu s chytrými hodinkami je Samsung, který nabízí nové Galaxy Watch Active 2 nebo starší Galaxy Watch.

Za zmínku stojí i Huawei Watch GT, respektive Honor Watch Magic. Oba tyto modely nabízejí lepší výdrž a mnoho sportovních funkcí, nicméně mají o poznání horší operační systém. Mohu zmínit i Xiaomi Amazfit Verge, či Amazfit GTR, které zaujmou o poznání příznivější cenou.

Apple Watch Series 5

8.7

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

8.7/10

FUNKCE A VÝBAVA

9.3/10

POHODLNOST NOŠENÍ

9.1/10

VÝDRŽ BATERIE

7.5/10

Klady (+)

 • výborné zpracování a pohodlné nošení
 • fantastický displej a AlwaysOn
 • prostředí, 32GB paměť
 • sportovní funkce, měření tepu/EKG a vodotěsnost
 • mnoho funkcí a aplikací (i třetích stran)
 • placení přes Apple Pay
 • vlastní reproduktor a mikrofon
 • diktování textu i v češtině

Zápory (–)

 • výdrž baterie by mohla být lepší
 • kompatibilita pouze s iOS
 • vyšší cena
 • nenabízí klasické uchycení řemínků

Petr Uhlíř

Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal.

110 komentářů

 1. Jsou super, nejlepší chytré hodinky na trhu.Dřív jsem měl hodinky od samsungu ale Apple to je úplně jiná liga.

  • Zalezi co od chytrych hodinek chces. Ja bych zas ani za nic nevymenil svoje Garminy.

 2. Jednodenní výdrž či pouhých 6 hodin se zapnutou GPS je opravdu výsměch. To opravdu někomu stačí? Vždyť ty hodinky nevydrží ani jednodenní trek.
  Jenom porovnání s novými Fenixy 6s které mají obdobný rozměr. Mám je od minulého týdne, takže si s mini zatím pořád ještě „hraji“ a tím více vybíjím. Nabíjeno ve středu večer. Zapnuté BLE, HR senzor, kontinuálně zapnut pulsní oximetr, 5h se zapnutou GPS při běhání a ještě mi ukazují výdrž tři dny (či 8h s GPS).

  • Jenže hodinky od jabka jsou primárně smart hodinky a ne fitness tracker, já nevím proč to pořád někdo srovnává, přijde mi že občas mají lidi v hlavě klobásu místo mozku, navíc mají Apple Watch nesrovnatelně lepší displej a dva dny taky vydrží ale stejně je každý večer lupnu na nabíječku.

  • No displej mají lepší o tom asi žádná diskuze. Ale k čemu to, když do verze 5 musel být displej pořád vypnutý, aby hodinky vůbec něco vydrželi? Proč je nesrovnávat když dokáží plnit stejné funkce?

  • zkill (neregistrovaný): Tak to nedokážou🤣

  • uni: tak to si rád poslechnu. Pokud se nebudeme bavit o LTE verzi které v ČR stejně nefunguje tam mě celkem nic jiného nenapadá. Na AW je více aplikací od třetích stran, ale to se samotnými hodinkami nesouvisí.

  • Iphone7 (neregistrovaný): Jedno-svodové EKG je funkce celkem k ničemu. Dobrá tak do reklamních letáčků a občasných článků, jak to někomu „zachránilo“ život. To už je daleko užitečnější pulzní oxiyetr.

  • zkill: Jako reklama je to fantasticka, ale nic to nemeni na tom, ze to lidem ten zivot opravdu uz nekolikrat zachranilo.

  • lukass71: To snad neni mozny, ty jsi stejne tupelo jako uni. Zivoty by stejne zachranil generator nahodnych grafu, ktery by urcite procento lidi poslal k lekari. Protoze pri tom nepresnem mereni o nic jine nejde, jenom ze ti statisticky samozrejme kvazi ‚zachrami‘ zivot, a pouzije se to jako reklama, nic vic, nic min. Sorry, ale nezer tolik marketing, a zacni pouzivat mozek.
   Kde je nejaka relevantni studie, u kolika nemocnych lidi Apple Watch skutecne odhali potize, u kolika procent ne, u kolika procent je falesny poplach, kolik nemocnych lidi az prilis spolehalo na AW, a k lekari neslo, ackoli melo problemy se srdcem? Nezajimaji ma nejake clanky v bulvarnim tisku. Stejne kolik clanku jiz bylo, jak iphone zachranil cloveka pred letici kulkou, a presto nebudeme rikat, jake ma iphone skvele obranne vlastnosti a funkce. Rozumis?

  • Úplně nerozumím tomu, proč se nebavit o Cellular verzi kvůli zaostalosti CZ operátorů, nicméně tu mám kluka od záchranky, ano, vysměje se EKG v hodinkách, nicméně okamžitě následuje „ale…“, páč to není blb. Což tady….

  • Q: Generator nahodnych grafu :DD Jojo, a me rikas tupelo lol

  • Ano tobe a zaslouzene.

  • zkill: Jak jsem byl poučen, Watch jsou pro „městské lidi“, tj. přes den jsou zalezlí v kanceláři, pak si jdou na hoďku zaběhat do parku nebo zacvičit do fitka. Představa, že by vyrazili na několik dní mimo civilizaci, jde úplně mimo ně.

  • zipiik (neregistrovaný): jenže nejsou ani pro městské lidi, co občas vyrazí na výlet. Jak se dívám kolem sebe na horách v ČR a Evropě, takových lidí je opravdu hodně. 6 hodin se zapnutou GPS je málo na jednodenní tůru či výlet na kole. Mimimum je zde tak 10 hodin.

  • uni: No já jsem se s nikým od ZZS o AW nebavil, ale mám částečně medicínské vzdělání. Je pravdou, že některé poruchy rytmu jde odhalit pomocí „EKG“ typu jaké je v AW. Ve většině těchto případů by naprosto stejně posloužil i obyčejný optický snímač TF.

  • Nerozumím proč se trápit záznamem polohy z hodinek, když to můžu udělat z mobilu s 10x větší aku😥

  • Uni: abys mohl jít třeba běhat bez mobilu. Atd.

  • „Představa, že by vyrazili na několik dní“, ano, pro běžný výběh několik dní jen s hodinkami f opravdu není. To Apple nepokryl. Facelalm.

  • uni: takže hloupý argument se vždycky najde. Není nad to, se pořád hrabat v batohu aby ses podíval klik jsi ušel, jaké je převýšení a vlastně kolik je hodin. Takže podle uniho vlastně AW jsou k ničemu, když můžeš používat mobil. Jinak si třeba najdi co znamená B7 či LH24.

  • uni: podle Apple vydrží AW se zapnutou GPS pouze 6 hodin, takže opravdu to nejsou žádné dny, ale jednotky hodin.

  • Ano, hloupými pseudoargumenty se to tu jen hemží. Podle jednoho jsou na nic, nevydrží dny mimo civilizaci, pohodle druhého jsou na nic, nevydrží výběh do pátku po práci, další, že na ně nemá,…. Facepalm.

  • …do parku…, jo další si postěžuje, že to nenahradí lékařský stroj za stovku tisíc…

   Lidi, čtěte to prosím po sobě, vždyť je to neskutečně směšné, co tu vytváříte.

  • uni: kvalitní (dvanáctisvodové) EKG do ordinace praktika nestojí 100k ale do 30k. Jde vidět že jsi člověk který nikdy asi necestoval. Možná můžeš vyjít občas z domu a podívat se, co ti nabízí okolní svět. Pak poznáš jak je příjemné při cestování řešit dobíjení telefonu a k tomu ještě hodinek.

  • uni: Netvrdím, že jsou AW k ničemu, jen že nepokryjí celodenní nebo vícedenní sportovní aktivitu s GPS. Prostě nejsou na takové použití určené.

  • Dovoluju si upozornit, že to EKG je dvousvodové, Jednosvodové EKG je z podstaty nesmysl. Ten druhý svod, vedle zápěstí, je zprostředkován prstem přiloženým na korunce.

   Otec je praktický lékař, má 12ti svodové EKG a testovali jsme rozdíl. EKG na AW je extrémně citlivé na pohyb a vyžaduje naprostý klid. Když se toto dodrží je rozdíl zcela zanedbatelný.

  • JP23: nikoliv nesmysl. Svod != vstup. Jako chceš mi tvrdit, že ostatní vektory jsou u EKG k ničemu? Tomu snad ani sám nevěříš.

  • Jen tak pro vas 6hodinove behaly v horach, i takove garminy na GPS vydrzi 6h sotva. [odkaz]
   Ale kopejte dal do AW lol
   Proste vymyslet nejmin pravdepodobny scenar, aby ty hodinky byly k nicemu. Fakt neskutecna nemoc tady.

  • Jeste tady k Polar na GPS

   Polar by comparison has the GPS recording fixed at the 1-second rate. The one upshot here is you know you are going to get a reliable 40 hours of quality GPS data for that. However, there may be some in the ultrarunner camp who wish that you could sacrifice a little accuracy for greater battery life.

   [odkaz]

   Je sice supr ze vydrz 40h, ale s naprostou nepresnosti to je trochu k nicemu? Nebo je tady najednou zase nepresnost jedno, protoze to by bylo v prospech AW? :D

  • Venu nejsou jediné Garminy, tuším tu padly Fenix 6s. Ze specifikace Venu, na kterou se článek odvolává, je 6h výdrž při GPS + Music – [odkaz] . Při GPS bez hudby je výdrž daleko větší.

   Nikdo nevymýšlí nejméně pravděpodobné scénáře, můžeš si vzít třeba celodenní pěší tůru, lyžování nebo víkend na kole. AW na tohle nejsou dobré, ale zas mají lepší „smart“ funkce.

  • zipiik: Zajimavy, ze ve specifikacich maji schvalne uvedeno jen s hudbou a ne bez..

   Jinak Venu jsem vybral prave proto, ze cenou odpovidaji hore testovane AW. Fenix 6s jsou mimo. Taky proto, ze Fenix jsou obrovske a ocividne dedikovane prave na tury, Venu podobne jako AW maji formfactor nositelny normalne.

   Dale fakt nechapu, proc mam ‚zakazano‘ brat mobil na celodenni pesi turu/lyzovani nebo cely vikend na kole. Ktery by samozrejme baterce usetril.

   Ja proste jen fakt nechapu, proc se tu AW srovavaji s extremem drahych dedikovanych hodinek na sporty (pricemz i jen velikosti jsou 2x tak velke), ktere jsou ovsem nenositelne v kazdodennim zivote.

  • lukass71: Protože je to na ruku, ukazuje to čas a stojí to podobně. Taková logika, budeme házet hate na rodinný osobní vůz za milion proti jinému vozu za milion, je jedno, že ten jiný vůz je sporťák, dodávka nebo cokoli jiného:D

  • lukass71: Zajímavé to možná je, ale je to fakt.

   Venu jsou na provnání s AW dobré, ale ani Fenix 6S nejsou rozměrově mimo, průměr 42mm, jen výška je o 2mm větší než AW.

   Zakázáno brát mobil na túru nemáš, ale brát ho nemusíš.

   Proč se strovnávají? Protože se funkčně překrývají a oboje jsou smartwatch. S rozměry jsi tak na úrovni doby Fenixů 3. Garmin nabízí několik řad a velká část z nich je rozměrově srovnatelná s AW.

  • zipiik: Tak pokud se bavime o 42mm, tak jsme zas na 6ti hodinach stejne jako Venu.
   A rozmerove jsou porad o dost jinde, zhruba o 3mm tlustsi, je narust o 30%. Navic i rohy kolem jsou mnohem tlustsi. Zkratka jina kategorie.

  • U 42mm Fenixů se bavíme o 6 hodinách GPS + BT hudba, nebo 25h GPS. Vzhledem k tomu, že Venu má stejný GPS chipset od Sony jako mají Fenixy 6, dá se očekávát, že jsme v případě Venu na podobné hodnotě GPS, pokud budeme pesimisté, tak minimálně 20h.

   Ad rozměry, je rozdíl mezi „pricemz i jen velikosti jsou 2x tak velke“ a nárůstem tloušťky o 30%. Venu jsou o silnější jen o 1,7mm.

  • zipiik (neregistrovaný): Nemá až tak smysl řešit čipset jako četnost tedy. přesnost záznamu, tzn. v jaké časové periodě to zjišťuje polohu a s jakou přesností se to uspokojí.

  • Chipset Sony v nových Garminech má při stejné četnosti nižší spotřebu oproti Mediateku v řadě Fenix 5 nebo Vivoactive 3. Proto jsem ho zmínil.

  • lukass71: Mám Fenix 6s. Včera odpoledne jsem pro jistotu už nabíjel. Dnes 2h běhu a ukazují mi výdrž 8 dní nebo 22 hodin se zapnutou GPS.

  • 6 hodin běhat bez mobilu? Tady je to samej maratonec koukam :D Ty maratony běhaj teda bez bagáže a jakýchkoliv úložných prostor :D Pijou čistou pránu :D Apple Watch mě osobně přijdou taky k ničemu, i když rozdíl mezi nimi a fitness náramkem chápu. Ovšem ty argumenty některých tady, to je fakt už těžká lobotomie… 6 hodin jsem GPS bez nabíjení neměl nikdy zaplý ani na mobilu.

  • Víc než 6 hodin s GPS není jen o maratonu, těch aktivit je podstatně víc. S čím souhlasím je, že na sportování jsou ty hodinky k ničemu. Místo těch nesmyslných senzorů měli dát větší baterku. Jenže to by se zase špatně obhajovala cena. Pro mne mají i takový pěkný design, že bych se v nich bál předklonit. Abych náhodou nezpíval 14 dní fistulí:-D

  • Ewers (neregistrovaný): Odeberou funkce a přidají aku, takže bude jiná skupina brečet, že je to další z milionu sport testerů. Ne, Apple to prostě nemůže udělat správně že:D

  • uni: „Ne, Apple to prostě nemůže udělat správně že:D“- No očividně to nemůžou udělat správně, když tě ještě nepřiměli si Apple Watch koupit.

  • Tomáš SX1: A ještě to křupne, ako jarný šalát :-D

   UNI: Ať hodinky dělají dál, ale ať se s nimi necpou do sportu a už vůbec ne do medicíny . Ty senzory na EKG, tep, barometr atd. stejně neukazují přesně a je to nesmysl je cpát do takových miniaturních hodinek. A abych věděl, že se mi při běhu nebo stresu zvedá tepová frekvence nepotřebuji hodinky. Pokud chce někdo sportovat a mít trochu přehled o svém výkonu, koupi si Polar, Suunto a nebo Garmin. Proto ta poznámka o zbytečných senzorech na obhájení ceny.

  • Ewers (neregistrovaný): Pomineme, že prostě nechápeš zaměření produktu jako takového a zastavme se u premisi, že senzory jsou apriori u Apple špatné, u Suunto, Polar nebo Garmin jsou dobré. Takže….uf, jako vážně? Asi over co?

  • Tak na kole,😊😁

  • Musim se priznat, ze teda fakt na sportovani 6h denne cas nemam no, ale na ty senzory fakt nedam dopustit.

  • Ewers: Výborně řečeno :-D

  • Já zaměření produktu chápu, ovšem nikoliv ty zbytečnosti, které do toho Apple nacpal, místo aby věnoval jejich slabině – výdrži. Design beru jako můj subjektivní názor. Nejsem odpůrce Applu, ale snažím se mít alespoň trochu kritické myšlení a neobhajovat chorobně vše jen proto, že to dělá Apple.

  • Ewers: Ocividne ne, protoze ty senzory jsou uzitecne i na kazdodenni sportovani a ne jen na extremni maratony nebo 3-denni tury bez telefonu.

  • lukass71: Připomínáš uniho. Tušíš, že plácáš kraviny, ale nevzdáváš to :)

  • lukass71: AW vydrží se zapnutou GPS pouze 6 hodin. Takže žádná 3denní tůra.

 3. Nejdůležitější je výdrž baterie a ta je opět mizerná takže škoda ale smůla.

  • Smůla pro tebe

  • Nejen pro něj, i pro mne musí být hodinky v prvním ohledu spolehlivé.

  • JoeBlack: Tak nespolehlivosti Apple Watch nic nevím, ale tak si radši vsaď a klasiku: [odkaz]

  • Cuni:“Tak nespolehlivosti Apple Watch nic nevím“
   Chtěl si říct, že o Apple Watch nic nevíš, To ale není překvapení, s tvým TCL poněkud strávení smysl.

  • Q: Ja AW pouzivam uz rok (AW2 a ted AW4) a taky teda o nespolehlivosti moc nevim. Ono je hezky se posmivat unimu za to, ze o produktech, ktere nevlastni, nic nevi, ale jen tady v tyhle koment sekci jsou 4 borci, ktery dany produkt vyzkouseli maximalne v datartu a taky tu chytraceji.

  • No pokud AW menis jako ponozky, tak nemluv o spolehlivosti, clovece.

  • Q: AW2 jsem si koupil z ebaye asi za 2tis, ptze jsem sam byl dost velky kritik smartwatchek a prislo mi to jako zbytecnost. Jen jsem to chtel zkusit na aktivity atd. Skoro rok jsem je nosil kazdy den, tak jsem se rozhodl zainvestovat do novych S4 v srpnu.

  • lukass71: NIc to nemeni na tom ze mas 2 AW za 1 rok
   BTW koupe spotrebni elektroniky je pro vetsinu lidi spotreba, jako investice jsou mnohem vynosnejsi moznosti :D

  • „Q (neregistrovaný)Nahlásit | 7. 10. 2019 v 23:49
   lukass71: NIc to nemeni na tom ze mas 2 AW za 1 rok“

   Naopak to na tom meni uplne vsechno. Tu S2 jsem jeste schopet v klidu za stejnou cenu otocit znova. A zainvestoval=koupil, sorry hnidopichu.

  • Minule sis stezoval na tezky iPhone kvuli velke baterce a ted zase nespokojen s baterkou:/ Hele stejne to neni produkt pro tebe, protoze k tomu vicemene musis mit iPhone, tak fakt nema cenu tu cokoliv blit.

  • Tak tak objednej něco z Alíku a pak se přijď pochlubit :D

  • Lukáš zase perlí a zas jen zvrací :D bože kéž by ten vůl pochopil že výdrž je důležitá u všeho, ale on to neví on má iPhone 8 s výdrží sotva den tak nezná rozdíl když výdrží klidně i 2 dny a hodinky aspoň týden.

   Ale je to Lukáš tak mu to neberme je to jednoduchý uživatel a mu to bohatě stačí.

  • Vydrz iPhone 8 fakt moc dobra neni (oproti plusku fakt nic moc) a vydrz iPhonu kritizuju obecne, proto mam radost, ze tenhle rok je konecne excelentni (i na mensi verzi). AW by samozrejme vetsi baterku mit mohly, ale rozhodne bych to nebral jako vec nejdulezitejsi. Aktualne mi S4 vydrzi 2 dny v pohode, ale stejne to proste dam na nabijecku vedle telefonu a oboje se mi nabiji bezdratove, takze to fakt je stejne jako kdybych hodinky jen dal vedle na nocni stolek. Samozrejme tyhle zkusenosti ty nemas, hodinky od Apple by sis nekoupil ani kdyby vydrzely mesic, a proto tvoje blitky zase irelevantni.

  • Na mém LG G6 vydrží baterka 4 dny.

  • End: Dobrej vtipek:) [odkaz]
   Kdybych ten telefon nepouzival, tak mi taky vydrzi 4 dny:)

  • Ach jo já G6 nemám zas Uni se nudí :D nebo pablb co si myslí že mám LG.

   Let me in.

  • Nechápu ty obhájce těch hodinek. Poměr cena/výkon naprosto tragická, stejná jako u všech Apple produktů. Souhlasím, že hodinky jsou vhodné pro ty, kdo jsou celý den v kanclu a pak jdou hodinu sportovat. Pak rychle domů, protože už mají vybite hodinky. Ano mají skvělou výbavu, ale za jakou cenu? Když to srovnám s novyma Samsungama, tak jsou na tom hůř a nové Huawei jsou hlavně díky výdrži úplně jinde.

  • Marek (neregistrovaný): Ano, jsou úplně jiné. Nemají keramickou verzi, titanovou, Cellular, v podstatě jimi nikde nezaplatíš,… Ano, prakticky se nedají ani srovnat, ale ano, umí ukázat čas.
   A ano, stojí to prachy. Co jsi nám vlastně chtěl říci? Že nemá smysl dělat dražší a lepší věci? Proč?

  • To jo, ale primární atribut pro vývojáře by měla být výdrž. U mobilů jsme si zvykli na 1 den, ale u hodinek očekávám přece jen trochu víc. A jako hodinky za 12 litrů, který vydrží 1 den s bídou, je smutný. Co ozeli uživatel? Zbytečný funkce, který nevyužije, to si myslím já. Protože k čemu tolik funkci, které si moc neuzijete, protože se vám hodinky vybijou. Ano u Huawei zamrzí, že neni titanová verze nebo například EKG a Lte, ale pro většinu uživatelů super nákup díky výdrži. Já sám vybírám hodinky a o AW jsem taky uvažoval.

  • Ať se koukám na stránky CZ Apple, jak se koukám, ani tam nevidím cellular verzi, nevidím tam ani ocelovou verzi, ani titanovou, ani keramickou.

  • Menty: Ano, vracíme se k téma připravenosti operátorů, viz myslím že zrovna tvůj plk tady někde okolo:D Ah, zde „MentyNahlásit | 8. 10. 2019 v 0:28“.

  • „Když to srovnám s novyma Samsungama, tak jsou na tom hůř a nové Huawei jsou hlavně díky výdrži úplně jinde.“

   A presto ti kdokoliv, kdo to testoval jinde nez srovnaval cisla na papire, rekne, ze to tak neni a AW jsou proste na mile daleko pred konkurenci. Stejne jako iPad i tento trh proste Apple zvladnul ovladnout na jednicku.

  • Lukass71: jé to slyším pořád, že jsou na míle před konkurencí, akorát mi ještě jaksi nikdo nedokázal vysvětlit proč. Jediný co to rezonuje je jejich tragická výdrž, tak nevím, kde jsou ty míle a rád bych se to dozvěděl.

  • uni: Zajímavé, když se podívám na stránky třeba Apple Rakousko (at), tam s cellular verzí problém nemají, ale opět chybí titan a keramika. Ne, to opravdu není o připravenosti operátorů, daleko víc je to opět jen bordel v porfoliu Apple. Úterý v plném proudu, tohle zjistit trvá 30 sekund.

  • Ondra: Propojeni s telefonem a macbookem (tady to propojeni je klicove), notifikace, automaticky se zapinajici sport mody, dostupne aplikace, Apple Pay, EKG, kompas etc etc..

  • Ondra (neregistrovaný): Nelži, pár příkladů máš hned nad tím „uni 8. 10. 2019 v 7:56“

  • uni, jak píšu 8. 10. 2019 v 13:00 – u nás toho půlku nemáme, v sousedních zemích je to tak hala bala. Vzhledem k tomu, že žijeme v ČR, tak bych se bavil zejména o ČR teda. Jak fungují Apple Watch třeba např. ve Francii mě (a je nás Čechů spousta) opravdu nezajímá.

 4. „nenabízí klasické uchycení řemínků“

  Pokud vim, tak se na tohle daji jednoduse dokoupit nastavce na klasicke reminky. Naopak tady bych reseni reminku dal jako jednoznacnou vyhodu, meneni je naprosto jednoduche a rychle a reminku primo na Apple Watch je jak u Apple tak u 3rd party neskutecne mnozstvi.

  • Jop, je na to přechodka. Pak se spojí výhoda obou řemínkových světů, defakto další plus pro AW.

  • Presne tak. Fakt jsem hodne rad, ze to ma svoje mnohem jednodussi reseni. :)

  • Hmm, Garminy maji to same uz roky. Jeste neco?

  • lerion (neregistrovaný): Nerozumím. Teď to tedy je výhoda AW a Garminu nebo není?

   Btw. jen pro jistotu, co že přesně Garmin má už roku? Snadné přehazování řemínků? Co jsem hodil oko na 2-3 modely, tak tam nevidím žádný proprietární princip. Díky.

  • uni: najdi si „Garmin Quick Release“ nebo „QuickFit“. Řešení lepší než u AW, které se mimochodem prodávalo dříve než vůbec Apple uvedl první AW.

  • zkill (neregistrovaný): Ď. Pokud se dobře dívám, tak to není úplně stejná disciplina. Pokud budu chtít nahodit řemínek s osičkou, tak na to potřebuji pokud chápu nějaké nářadí. To není moc quick, ani fit😊 A zpět opět, jen v opačném gardu.

  • uni: pokud nahazuješ QuickFit řemínek tak nářadí nepotřebuješ.

  • zkill (neregistrovaný): Tak jasně, to by už celé téma vůbec pozbylo smyslu:)

 5. Funkce super. Bohužel třeba pro mě to právě špatná výdrž degraduje na hračku pro pár jedinců. Já používám klasické hodinky, koukám na ně denně třeba 1000x, je to moje jistota, že i kdyby se mi náhodou smartphone vybil, tak budu v obraze a budu vědět, kolik je hodin. Funkce bych tu určitě využil, ale ne za cenu toho, že se po necelém dni vybijou. Na pár dní dobrý, ale dlouhodobě bych je používat opravdu nemohl. Jak už píše někdo výše, pokud někdo žije stylem „ráno vstát, do práce, sedět v kanclu celý den, odpoledne domu a pak být doma“, pak asi výdrž dostačí. Já často měním i plán, často se třeba někde na delší dobu zdržím, kolikrát musím někam jet i přes noc. A tato výdrž mi přijde skoro až směšná. Další problém vidím v tom, že se u nás neprodává ocelová verze – hliníkovou opravdu nechci, vypadá lacině, hliník moc odolný není (ne, na běžné použití opravdu není), a prostě ocelové hodinky jsou pěkné a elegantní. (absence ocelové verze je však už chyba Apple, ne jak u absence cellular chyba operátorů, jak se nám tu výše někdo snaží namluvit). A já bych zrovna za 11k už jako základ právě ocel očekával. Ani jinou velikost řemínků nepovažuju za mínus, osobně používám jeden a to mi stačí, takže je to jednorázová investice.

  No na té výdrži je nutno fakt zamakat. Jinak alwayson to mělo mít od začátku, to je prostě must have feature.

  • Výdrž je v cajku. V pátek ráno nabíjím a do neděle večer jedou v pohodě.

  • Když klesne kapacita baterie pod 10% AW nabídnout přepnutí do power reserve režimu, ve kterém se zobrazuje jenom čas a datum. V tomto režimu fungují dalších ~72 hodin.

   S materiály souhlasím, nechápu proč je ocelová a nově titánová edice spjata s LTE verzí – veliká škoda.

  • „Další problém vidím v tom, že se u nás neprodává ocelová verze – hliníkovou opravdu nechci, vypadá lacině, hliník moc odolný není (ne, na běžné použití opravdu není), a prostě ocelové hodinky jsou pěkné a elegantní. “

   Osobne tohle vidim jinak a uz jen kvuli hmotnosti rozhodne volim hlinik. Ocelova je sice elegantnejsi, ale na to kazdodenni noseni jsem si zvykl predevsim kvuli velmi nizke hmotnosti – zvlast na sporty pak idealnejsi.

  • Pokud chceš kvalitní a lehký kov, tak titan. Hliník není moc odolný materiál.

 6. Redakce: AW4 nemohou být pro hodinky konkurencí, neprodávají se. Z vlastní stáje jsou AW3, ale tu už konkurencí opravdu nejsou, vývoj jde hodně dopředu (u Apple).
  A u ostatních.. mám pocit, že tam nevidím žádné s možností Pay, což je denní aktivita spojená s hodinkami, tedy opět těžko hovořit o konkurenci (v našich podmínkách).

 7. Díky, ale radší si nechám Galaxy Watch, který vydrží 4 dny a umí to samý co Apple Watch.

  • Vtip je v tom, že AW vydrží reálně 2-3 dny. Applem udávaných ~18hod je myšleno jako ~18hod průměrné zátěže. Galaxy Watch vydrží 4dny při jaké zátěži?

  • Až 10 hodin přehrávání z úložiště Apple Watch Series 5 (www apple)
   Výdrž při přehrávání hudby z interní paměti až 9 hodin Galaxy Watch 42mm (www samsung)

  • A jestli pak jeste chce argumentovat „GPS“, tak jen pro srovnani:

   Keep in mind, though, that using GPS for tracking your exercises will cause the battery to drain much faster. Thirty-minute runs using both GPS and the heart rate monitor dropped the battery charge by between 6 to 7 percent. We look forward to putting Samsung’s LTE claims to the test.
   [odkaz]

   Dle tohohle to vychazi na nejakych 7h potom. Takze fakt taky zadna „vyhra“.

  • JP23: Netuším, co to má znamenat „průměrná zátěž“. Je to nějak definovatelný? Asi ne. Taky je potřeba říct který Galaxy Watch, varianta 46mm kterou mám já vydrží o dost víc než 42 mm a vůbec mě nepřekvapuje, že pro srovnání si někdo vybere tu menší variantu. Jinak teda 4 dny to jsou pokud nemám zaplej AOD. Nepoužívám je jako sportovní doplněk, ale jako notifikační centrum, informace o počasí, reminder, občas i jako handsfree, prostě běžný užívání. A samozřejmě jako fashion doplněk. Ta nerezová ocel v kombinaci se stříbrným páskem vypadá prostě skvěle.

  • Ondra: „Taky je potřeba říct který Galaxy Watch, varianta 46mm kterou mám já vydrží o dost víc než 42 mm a vůbec mě nepřekvapuje, že pro srovnání si někdo vybere tu menší variantu.“

   Protoze je srovnatelnejsi s rozmery 44mm AW?

  • Lukass71: jasně, takže 42-44 je rozdíl 2mm a 44-46 je rozdíl…ehm…2mm. Docela by mě zajímalo z jaký logiky vycházíš. Já teda myslim, že by bylo víc férový je srovnat s těma většíma, jelikož jsou hranatý a mají tedy cca stejnou plochu ne?

  • „Docela by mě zajímalo z jaký logiky vycházíš“

   No to mas tak, unikatny apple logika. Vyberiem si to co sa mi prave hodi do kariet.

  • Ondra (neregistrovaný): Ale plocha je jen jeden rozměr, co hloubka?:) Jinými slovy, je třeba znát kapacitu aku, jinak je to jen hádání. u Apple Watch není velikost nijak upřesňovaná, resp. dle všeho se jedná o údaj pro obě velikosti, takže nějaké handrkování kolem mm daného modelu je vcelku stejně pasé.

   A fakt zkrátka je, že jsou na tom prostě všichni výrobci „nepřekvapivě“ prakticky shodně, žádné zázraky se nedějí.

  • TomasSX1: Asi tak. Vyzobeme si to co potřebujeme, jenom abychom náhodou nemuseli uznat, že něco od Applu stojí za vyližvíšco.

  • Ondra (neregistrovaný): A opět nesmysly. Přehrávání hudby je jedno z mála exaktně měřitelných veličin. K čemu je ti „výdrž při cvičení“, když každé zařízení má jinou sadu senzorů, přesnost měření, atd.
   Audio stream do BT je proti tomu prostě jasně definovaná zátěž.


  • Ondra (neregistrovaný)Nahlásit | 8. 10. 2019 v 14:47
   Lukass71: jasně, takže 42-44 je rozdíl 2mm a 44-46 je rozdíl…ehm…2mm. Docela by mě zajímalo z jaký logiky vycházíš. Já teda myslim, že by bylo víc férový je srovnat s těma většíma, jelikož jsou hranatý a mají tedy cca stejnou plochu ne?“

   o k r a j e
   Navic 44mm AW vychazi z predchozi 42mm verze.

  • Ondra: Test výdrže má Apple poměrně podrobně definovaný [odkaz]

  • lukass71: Fenix 6s s tlačítky nemá více než 43mm což je 1452mm^2. Apple Watch 5 40mm mají pak rozměr 40×34 což je 1360mm^2. Apple Watch 5 44mm 44×38 což je 1672mm^2. Jak vidíš tak 6s je někde uprostřed, takže srovnání s oběma velikostmi není od věci.

 8. Redakce: Ale ale, video na Televizi Seznam ? Grats k expanzi:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).