Apple Watch Series 5: v hlavní roli displej a větší paměť [recenze]

Apple Watch Series 5 00

Apple na zářijové keynote v San Franciscu nepředstavil jen nový iPhone 11 a iPhone 11 Pro (Max), ale také v pořadí již pátou generaci svých chytrých hodinek Apple Watch. Apple Watch Series 5 přinášejí například AlwaysOn displej, který vám umožní mít základní data neustále na obrazovce. Apple využil technologii LPTO, proto i s aktivní funkcí AlwaysOn bude zachována 18hodinová výdrž baterie.

Další novinkou je integrovaný kompas a ukazatel nadmořské výšky. Hodinky samozřejmě změří vaši srdeční frekvenci nebo si v aplikaci EKG zkontrolujete srdeční rytmus. Aplikace Hluk vás upozorní, když se decibely dostanou na úroveň, která by vám mohla poškodit sluch. Pro dámy je určen nový nástroj Sledování cyklu, který usnadňuje zaznamenávání informací o menstruačním cyklu.

Apple Watch Series 5 jsou na českém trhu dostupné od 20. září v několika provedení pouzder a řemínků. Menší 40mm verze startuje na 11 690 Kč a větší 44mm varianta se bude prodávat od 12 490 Kč. Jak v praxi funguje AlwaysOn displej a jak ovlivňuje výdrž baterie? A jaké další funkce hodinky nabízí, vám prozradí naše recenze Apple Watch Series 5 (44mm).

Videorecenze

Obsah balení

Ačkoliv v prodejním balení uživatel najde jen nezbytné příslušenství, už při samotném rozbalování dostáváte pocit, že rozbalujete něco prémiového. Po otevření papírové skořápky se vám do rukou dostanou dvě podlouhlé krabičky. V té tlustší se nachází samotné hodinky, které jsou bezpečně zabaleny do umělé kůže z laminované netkané textilie.

Apple Watch Series 5 a obsah balení
Apple Watch Series 5 a obsah balení

Ve větší krabičce pak dále najdete uživatelské příručky, malý 5W napájecí adaptér a metr dlouhý kabel s dokovacím pukem pro nabíjení. V tenčí krabičce se ukrývají dva řemínky ve velikosti S/M a M/L. V našem případě je pásek sportovní – antialergický fluoroelastomerový (FKM) řemínek.

Konstrukce a design: stále ta samá písnička

Konstrukce a vzhled Apple Watch Series 5 se oproti předchozí generaci prakticky nezměnil. Hodinky stále působí velmi kompaktně, a i námi testovaná větší 44mm verze se pohodlně nosí. Fyzické rozměry větší varianty jsou 44 x 38 x 10,7 mm, takže jsou příjemně tenké.

Apple Watch Series 5
Apple Watch Series 5

O něco méně příznivá je hmotnost 47,8 gramů. Nám do redakce sice dorazily hodinky pouze ve větší variantě, ale pro úplnost uvedu i proporce menšího modelu; 40 x 34 x 10,7 mm a 39,8 gramů. Přední stranu z velké části zaujímá obdélníkový displej, který zabírá přesně 60% vůči tělu a jeho plocha činí 10 cm2 (u 40mm verze zabírá 7,8 cm2, tj. 57% přední plochy).

Krycí sklo je v oblasti displeje rovné, svažovat se začíná až v jeho okrajích a plynule tak navazuje v hliníkový rám. Jde opět o stejnou slitinu hliníku, jakou Apple používá posledních několik let. K dispozici je i pouzdro z nerezové oceli nebo keramiky jako dříve, ale nově do nabídky přibyl recyklovaný hliník a titan.

Digitální korunka plná funkcí

Na pravé straně opět najdeme pro Apple typickou otočnou digitální korunku. Ta je našlapaná technologiemi a funkcemi. Při jejím otáčení cítíte zpětnou vazbu, která je vyvolána haptickými motorky. Je neskutečné, jak přesnou zpětnou vazbu dostáváte a díky decentnímu cvakání, které vychází z reproduktoru, máte pocit, že otáčíte mechanickou korunkou.

Apple Watch Series 5
Digitální korunka je nedílnou součástí Apple Watch

Po stisku korunky se v systému dostanete o krok zpět nebo do menu aplikací. Dvojím stisknutím se spustí poslední otevřená aplikace. Do korunky se také nastěhoval senzor, který pomáhá s měřením EKG. Na pravém boku se dále nachází mikrofon a sekundární tlačítko. Jeho zmáčknutím vyvoláte Dok spuštěných aplikací, dvojím stiskem se dostanete do nabídky platebních karet a přidržením spustíte menu pro vypnutí a tísňové volání SOS.

Výborné dílenské zpracování a pohodlné nošení

Na levém boku ještě našel své místo reproduktor. Na spodní straně, která je částečně z keramiky a skla, tradičně najdeme vystouplý a poměrně velký senzor srdečního tepu. Hodinky mají také pro Apple typické uchycení řemínků. Sice se nejedná o klasické hodinkové uchycení, ale Apple má v nabídce mnoho pásku, takže si každý určitě vybere a snadno vymění.

I když jsou hodinky o něco těžší, než byste čekali, díky tenkému profilu a kompaktní konstrukci se výborně nosí. Všechny ovládací prvky jsou skvěle dostupné a pochválit musím hebkost přední strany, díky které je ovládání displeje velmi pohodlné. Doplním, že hodinky jsou vodotěsné do 50m, tj. 5ATM a jsou tak vhodné k plavání, nikoliv však k potápění do větší hloubky.

Skvělý displej a funkce AlwaysOn

Apple Watch Series 5 nabízejí nádherný dotykový LTPO OLED panel s úhlopříčkou 1,78 palce, respektive 1,57“ u 40mm verze. U většího displeje je rozlišení 448 x 368 pixelů a u mešního 394 x 324 px, tedy v obou případech se jedná o Retina displej s klasickou jemností 326 ppi. Maximální svítivost panelu činí až 1 000 nitů, takže je perfektně čitelný i na přímém slunci. Displej se také chlubí integrovanou technologií Force Touch, která rozezná míru přítlaku.

Apple Watch Series 5

Displej má zaoblené hrany a příjemně tenké rámečky. Pochválit musím absolutní černou, takovou jsem na hodinkách ještě neviděl, takže mi chvíli trvalo, než jsem objevil přechod mezi černým okrajem a displejem. Ochranu zobrazovače má na starosti tvrzené Ion-X sklíčko. To sice nenabízí takovou odolnost jako safír u varianty s ocelovým pouzdrem, ale z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že pár menších ťukanců také přežije.

Čekání na AlwysOn displej se vyplatilo

Nové Apple Watch konečně nabízejí funkci, na kterou mnoho uživatelů jistě čekalo. Řeč je o AlwaysOn displeji, který vám umožní mít základní data neustále na obrazovce. Aby při této funkci nedocházelo k přílišnému vybíjení baterie, Apple využil novou technologii LPTO. Ta umožňuje dynamicky měnit obnovovací frekvenci displeje od 60 Hz po pouhý 1 Hz.

To znamená, že při funkci AlwaysOn je stále zapnutý displej, který s obnovovací frekvencí jeden Hertz zobrazuje ciferník (popřípadě údaje při zapnuté fyzické aktivitě). Díky tomu samozřejmě neuvidíte otáčet vteřinovou ručičku nebo setiny při sportování. To ale vůbec nevadí, displej je perfektně čitelný i na slunci a přitom spotřebovává minimum energie.

Technologiemi našlapané hodinky

Asi není potřeba se zaobírat technickými specifikacemi, proto uvedu jen ty nezbytné. Hodinky nabízejí velmi slušnou porci prostoru pro aplikace a hudbu – interní paměť se oproti minulé generaci zdvojnásobila na 32 GB, což je na poli chytrých hodinek něco nevídaného. K celkové rychlosti systému dopomáhá velmi výkonný hardware, proto se nic neseká a vše funguje naprosto plynule.

Apple Watch Series 5

Ve výbavě dále najdeme Wi-Fi 4, nové Bluetooth 5.0, NFC, eSIM a systémy určování polohy (A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS). Mezi senzory se nachází akcelerometr, gyroskop, barometr a senzor srdečního tepu tzv. druhé generace. Nově se v útrobách objevuje i kompas, díky kterému na mapě uvidíte směř a světové strany (v podporovaných aplikacích).

Výdrž baterie: zázraky nečekejte

V hodinkách se nachází nevyjímatelná Li-Ion baterie o neznámé kapacitě. Dodávaným 5W adaptérem se hodinky přes dokovací puk bezdrátově dobijí z nuly na 100 procent za zhruba 2 hodiny. Bohužel hodinky nelze dobíjet z jiné bezdrátové nabíječky s nabíjejícím standardem Qi, což je škoda.

Apple Watch Series 5

Co se týče výdrže, tak zde žádné zázraky nečekejte. Apple v oficiálních materiálech píše o osmnácti hodinách na jedno nabití. V praxi je situace o něco málo lepší. Můj běžný den začíná po sedmé hodině ranní a končí kolem půlnoci. Během čtrnáctidenního testování se mi ani jednou nestalo, že bych Apple Watch večer ukládal na nabíječku zcela vybité, vždy jim zbývalo minimálně 25 procent energie.

Když se omezíte na aplikace a činnosti nevyužívající GPS, dalo by se na jedno nabití přežít i víkend. Když ale vyrazíte na půldenní cyklovýlet se zapnutým měřením aktivity, tak počítejte s tím, že se večer, a možná i dřív, přihlásí o připojení k nabíječce. Ve většině případů nebudete mít s výdrží žádný problém, ale osobně si dokážu představit o něco lepší výsledky, holt je budete muset nabíjet každý večer. Konkurence je v tomto směru zkrátka dál.

Systém watchOS a aplikace

Musím se přiznat, že Apple Watch Series 5 jsou mé první hodinky od Apple, které mám na dlouhodobější testování. Velkou překážkou pro mě byl vždy iPhone, potažmo to, že hodinky nepřipojíte k žádnému jinému zařízení než k tomu s iOS. Od výrobce je to ale logický krok, že hodinky nabízí jen majitelům iPhonů. Díky tomu máte lepší propojitelnost, provázanost s Apple službami a vše běží jak má.

Apple Watch Series 5
Apple Watch připojíte pouze k iPhonu

Ke správě hodinek slouží aplikace Watch ve vašem iPhonu. Skrze ni lze hodinky aktualizovat, nastavovat, stahovat aplikace a měnit ciferníky. Samotné hodinky mají velmi uživatelsky přívětivé prostředí. Výchozí pozicí je ciferník, který lze upravovat přes silnější stisk (pomocí Force Touch). Potáhnutím prstu nahoru se zobrazí nabídka s rychlým nastavením. Naopak potažením shora vám sjede roletka s notifikacemi.

Plno aplikací a funkcí

V samotných hodinkách naleznete plno předinstalovaných aplikací a rovnou ze zápěstí si bez problému můžete doinstalovat další. Ve výčtu předinstalovaných nástrojů zmíním kalendář, počasí, kalkulačku, navigaci, budík, hledáček objektivu telefonu, vysílačku, stopky a mnoho dalších. Mezi nové aplikace patří Hlukoměr, který kontinuálně měří úroveň hluku a dokáže vás upozornit na dlouhodobě škodlivou míru hluku.

Další novinkou je nástroj Kompas, protože nové Apple Watch nabízejí kompas přímo integrovaný v tělu hodinek. Samotná aplikace vám zobrazí sklon, převýšení a zeměpisné údaje. Pro dámy je určena nová aplikace Sledování cyklu. Ta usnadňuje zaznamenávání informací o menstruačním cyklu.

Celkově systém watchOS hodnotím velmi kladně, nabízí všechny potřebné funkce a aplikace, takže mi v průběhu testování vůbec nic nechybělo. Možná jen někoho překvapí, že hodinky nedisponují softwarovou klávesnicí, takže krátce odpovídat na zprávy lze pouze pomocí hlasu, odesláním smajlíku nebo přes přednastavené odpovědi. Diktování textu ale funguje i v češtině, a to velice dobře, jen to pro někoho může být trochu neosobní.

Apple Watch Series 5 a sportovní funkce

Apple Watch jsou také hodně zaměřeny na sportovně založené uživatele. Mají trénink pro takřka každý sport, který vás napadne, a podrobné statistiky pro profíky i začátečníky. Během cvičení se dozvídáte jen nezbytné údaje, tedy čas, tep, spálené kalorie, popřípadě zdolanou vzdálenost.

Apple Watch Series 5
Perfektní záznam sportovních aktivit

Během cvičení si můžete pohodlně přehrát i hudbu. Po dokončení aktivity se vám zobrazí všechny naměřené údaje. A v aplikaci Aktivita na iPhonu si můžete projít další podrobnosti o vašich aktivitách. Samozřejmě se nemusíte omezovat jen vestavěnými sportovními funkcemi a můžete si nainstalovat jiné (profesionálnější) nástroje.

Nechybí automatická detekce aktivity

Opomenout nelze ani funkci pro automatické rozpoznávání cvičení. Odpadají tak situace, kdy začnete s tréninkem, ale zapomenete spustit aplikaci. Jakmile hodinky rozpoznají zvýšenou aktivitu a srdeční tep, decentně vám zaklepají na ruku s dotazem, zda nechcete spustit některou z aktivit.

Kroužky Aktivity sledují vaše pokroky a pomáhají vám každý den méně sedět, víc se hýbat a nezapomínat na cvičení. Ve výzvách pak můžete poměřit síly s přáteli. Hodinky vás také po určité době nečinnosti vybídnou, abyste vstali a protáhli se, nebo se nadechly, což vám pomůže udržet si koncentraci.

Apple Watch disponují pokročilým měřením srdečního tepu (tzv. druhé generace). Musím říct, že osm fotodiod a velmi vysoká svítivost senzoru (mnohem víc než u ostatních výrobců) zaručuje kvalitní záznam srdeční frekvence. S tím souvisí i měření EKG, pro které je nutné se jedním prstem dotýkat korunky.

Závěrečné hodnocení

Chytré hodinky Apple Watch Series 5 jsem si za dobu testování velmi oblíbil. Design je hodně subjektivní, ale upřímně jsem spíš fanda kulatých hodinek s kruhovým displejem. Vzhled se oproti předchozí generaci vůbec nezměnil, akorát přibylo několik variant materiálů, takže si vybere opravdu každý. Hodinky se velmi pohodlně nosí i při sportu. Trochu zamrzí absence klasického uchycení řemínků, ale kdo je na systém Apple zvyklí, nebude to brát jako mínus, ale naopak jako výhodu.

Apple Watch Series 5
Apple Watch Series 5

Potěší přítomnost reproduktoru, který se hodí nejen pro volání, ale i zvukové oznámení nebo asistentku Siri, popřípadě pro hlasovou navigaci. Nedílnou součástí Apple Watch je digitální korunka, díky které je ovládání velmi pohodlné. Musím vyzdvihnout kvality displeje, který má nádherné barvy, vysoký jas, absolutní černou a velkým plusem je nový AlwaysOn displej, který mi každý uživatel předchozích Apple Watch a jiných chytrých hodinek záviděl.

Za zapůjčení telefonu děkujeme iWant.cz, kde si Apple Watch Series 5 můžete zakoupit

Dokonalé chytré hodinky?

Mírným zklamáním je výdrž baterie, která je mezi chytrými hodinkami spíše podprůměrná a určitě by mohla být lepší, alespoň dva dny. Nabíjení pomocí puku je sice pohodlné, ale zamrzí, že hodinky nelze nabít z jiné bezdrátové nabíječky. Operační systém watchOS je velmi povedený a na jeho používání jsem si rychle navykl. V prostředí mi nechyběl jediná funkce ani aplikace, holt tento systém patří k tomu nejlepšímu na poli chytrých hodinek.

Apple Watch Series 5

Apple Watch velmi dobře zaznamenají veškeré sportovní aktivity, srdeční tep, EKG a mohou se pochlubit i vodotěsností do 50m, takže jsou vhodné i pro plavce. S tím souvisí i velká spousta nástrojů pro měření sportovních aktivit. Cena začínající na částce 11 690 Kč za mešní variantu, respektive 12 490 Kč za 44mm verzi, je poněkud vyšší než u jiných výrobců, ale za tuto cenu dostanete jedny z nejlepších chytrých hodinek na trhu.

Mezi největší konkurenty patří především starší sesterské hodinky Apple Watch Series 4, které mají identický vzhled, nicméně postrádají AlwaysOn a dalších několik málo funkcí. Velkým soupeřem na trhu s chytrými hodinkami je Samsung, který nabízí nové Galaxy Watch Active 2 nebo starší Galaxy Watch.

Za zmínku stojí i Huawei Watch GT, respektive Honor Watch Magic. Oba tyto modely nabízejí lepší výdrž a mnoho sportovních funkcí, nicméně mají o poznání horší operační systém. Mohu zmínit i Xiaomi Amazfit Verge, či Amazfit GTR, které zaujmou o poznání příznivější cenou.

Apple Watch Series 5

Apple watch series 5 2
8.7

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

8.7/10

FUNKCE A VÝBAVA

9.3/10

POHODLNOST NOŠENÍ

9.1/10

VÝDRŽ BATERIE

7.5/10

Klady

 • výborné zpracování a pohodlné nošení
 • fantastický displej a AlwaysOn
 • prostředí, 32GB paměť
 • sportovní funkce, měření tepu/EKG a vodotěsnost
 • mnoho funkcí a aplikací (i třetích stran)
 • placení přes Apple Pay
 • vlastní reproduktor a mikrofon
 • diktování textu i v češtině

Zápory

 • výdrž baterie by mohla být lepší
 • kompatibilita pouze s iOS
 • vyšší cena
 • nenabízí klasické uchycení řemínků
Autor článku blank
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku