TOPlist

Xiaomi Amazfit Verge recenze: chytré sportovní hodinky se skvělou výbavou a nízkou cenou

V polovině září přidal čínský gigant Xiaomi do svého portfolia nové chytré sportovní hodinky s názvem Amazfit Verge. Ty, stejně jako ostatní nositelnou elektroniku, vyrábí společnost Huami, která je pro Xiaomi jediným výrobcem nositelných zařízení, včetně populárních náramků Mi Band. Novinka je určena především pro sportovně založené uživatele, k čemuž převážně vybízí plastové tělo.

Mimo to se hodinky mohou pyšnit voděodolností s certifikací IP68, vestavěnou GPS, senzorem srdečního tepu, reproduktorem, kvalitním displejem a výdrží baterie až 5 dní. Novinka se na českém trhu prodává od poloviny prosince za doporučenou koncovou cenu 3 999 Kč včetně DPH. Jaké vlastnosti nabízí oproti konkurenci a v čem naopak ztrácí? To a mnohem více vám prozradí naše recenze Xiaomi Amazfit Verge.

Video recenze Xiaomi Amazfit Verge

Xiaomi Amazfit Verge: obsah balení

Obsah balení asi nikoho nepřekvapí. Výrobce nové hodinky zabalil do hranaté krabičky, ve které uživatel nalezne jen nezbytné příslušenství. Nacházejí se zde samotné hodinky, které jsou bezpečně uloženy ve středu balení.

Ve zbytku se ukrývá stručná uživatelská příručka a dokovací kolébka pro nabíjení s poměrně krátkým kabelem a klasickou koncovkou USB. Škoda, že výrobce nepřibalil i náhradní kratší řemínek, protože ten dodávaný nemusí každému vyhovovat.

Sportovní design a plastové zpracování

Xiaomi není na poli nositelné elektroniky žádným nováčkem, což dokazují i čísla za poslední období, z nichž jasně vyplývá, že tato čínská společnost prodala nejvíce kusů nositelných zařízení. Nové hodinky na první pohled vypadají velmi sportovně. Celé tělo je vyrobeno z polykarbonátu vyztuženým skleněnými vlákny. Řemínek je silikonový, ale díky klasickému 14mm uchycení půjde snadno vyměnit za jiný.

Na přední straně zaujímá své dominantní postavení kruhový displej, který je lehce zapuštěn do kompaktního těla. Celistvost hodinek mě opravdu mile překvapila. Jsou tenké 12,6 mm a váží pouhých 46 gramů. Na ruce se velmi pohodlně nosí a při sportovních aktivitách nijak zvlášť nevadí. Na výběr je, kromě námi testované modré varianty, atraktivní bílá nebo konzervativní černá verze.

Na pravém boku si nelze nevšimnout oranžově výrazného tlačítka Home, které je na můj vkus až moc malé a nevhodně umístěné, takže ne vždy se vám ho podaří zmáčknout na první pokus. Slouží pro aktivování dotykového displeje nebo pro návrat na domovskou obrazovku – ciferník.

Pravý bok ještě ukrývá mikrofon a na levém je přítomen hlasitý reproduktor. Obě periferie využijete zejména pro telefonní hovory, zvuková upozornění a hlasového trenéra. Bohužel v našich končinách nemůžete využít hlasového asistenta Xiao.

Na spodní části, která je také vyrobena z tvrdého matného plastu, se nachází velký senzor srdečního tepu, který mírně vystupuje z těla zařízení, aby mohl lépe fungovat. Jsou zde přítomné i čtyři kovové piny pro nabíjení. Xiaomi Amazfit Verge jsou velmi precizně zpracovány a působí pevným a robustním dojmem.

Kvalitní displej a bohatá hardwarová výbava

Ovládání hodinek probíhá přes dotykový OLED panel s úhlopříčkou 1,3 palce a rozlišením 360 x 360 pixelů. Displej je kryt odolným tvrzeným sklem Gorilla Glass 3 a oleofobní vrstvou. Panel nabízí absolutní černou, vysoký kontrast a syté barvy. Na displej je dobrá podívaná i za přímého světla, jelikož disponuje vysokým jasem.

Jas můžete regulovat ručně v nastavení hodinek, v liště s rychlými přepínači nebo můžete zvolit automatickou regulaci, která funguje naprosto bezchybně. Bohužel se displeje nedá ovládat v rukavicích, což je škoda.

Nechybí ale funkce Screen lock mode, díky které zůstává na displeji hodinek stále viditelný čas. Škoda, že při této funkci je úroveň jasu panelu velice nízká, takže ne vždy je čas zcela viditelný. Otočením zápěstí se ciferník rozsvítí, ale k aktivaci displeje je nutné buď zmáčknout tlačítko, nebo na něj dvakrát poklepat.

O svižný chod systému se stará blíže nespecifikovaný dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz. Operační paměť nabízí 512 MB a interní úložiště má kapacitu 4 GB. Po odečtení systému zbude uživateli 1,9 GB pro data aplikací a hudbu.

Konektivita zahrnuje služby polohy (GPS a Glonass), Bluetooth ve starší verzi 4.2 LE a Wi-Fi 4 (o novém značení jsme psali zde). Nechybí ani NFC pro mobilní platby, podporovány jsou však pouze platby AliPay, kterých si v našich končinách příliš neužijeme.

Bohužel zamrzí i nepodpora ANT+ a měření VO2MAX. Mezi senzory zde najdeme gyroskop, snímač srdečního tepu, geomagnetický senzor, barometr, akcelerometr, a světelný senzor, který reguluje úroveň jasu displeje.

Amazfit Verge používají novou generaci vysoce přesného optického snímače srdeční frekvence. Díky novým algoritmům má být zaručená vyšší přesnost měření a v kombinaci s nízkou spotřebou i vyšší efektivita.

Dobrá výdrž baterie s nepraktickým nabíjením

V útrobách hodinek zabírá své místo baterie o slušné kapacitě 390 mAh, což samo o sobě prorokuje dobrou výdrž. Díky nabíjení přes čtyřpinový konektor se nabijí z nuly na 100 % zhruba za hodinu. Bohužel se tak děje přes robustní kolébku, do které není dvakrát pohodlné hodinky usadit a ještě těžší je z ní vyjmout.

Výrobce udává výdrž hodinek při běžném užívání 5 dní (při kontinuálním měření srdeční frekvence a občasném využití GPS). A jaké je to v praxi? Za dva týdny náročného testování jsem nabíjel hodinky pouze třikrát. A to jsem se rozhodně nijak neomezoval.

Na zápěstí jsem je nosil nepřetržitě, cvičil se zapnutou GPS i bez, neustále měl aktivní měření srdečního tepu, přijímal notifikace (včetně hovorů) a sledoval svůj spánek. Jas displeje jsem měl nastaven na automatický režim, který je komfortní ve dne i v noci.

Sportovní aktivitu jsem spočítal na 90 minut s aktivní GPS za týden a stejný časový údaj jsem strávil i při sálovém cvičení. Při aktivované GPS, zapnutém měření srdeční frekvence a nepřetržitém sledování cvičení hodinky vydrží v provozu zhruba den. A pokud se spokojíte pouze s příjmem notifikací bez měření srdečního tepu a jiné interakce s hodinkami, vyšplhá se životnost baterie až na dva týdny.

Při sundání a odložení hodinek nedochází k přerušení příjmu notifikací, ale hodinky mají zhasnutý displej, je omezena většina funkcí a hodinky vás nijak neruší (po položení hodinek na stůl mě akorát rušil občasně blikající senzor srdečního tepu, který se aktivuje i při mírném pohybu hodinek). Bohužel schází jakýkoli úsporný režim, ale i tak lze výdrž baterie považovat za velmi slušnou v oblasti chytrých hodinek.

Sportovci si s Xiaomi Amazfit Verge přijdou na své

Amazfit Verge nabízejí 12 výchozích módů sportovních aktivit. Na výběr máte mezi venkovním běháním, během na páse, chůzí, vysokohorskou turistikou, terénním během (v horách), eliptickým trenažerem, tenisem, lyžováním, fotbalem, venkovní cyklistikou, rotopedem a skákáním přes švihadlo. U každé sportovní aktivity nesmí chybět určení cíle, kterého chcete dosáhnout (čas, vzdálenost, spálené kalorie nebo žádný).

U cvičení si můžete zapnout i upozornění na kolo (okruh), vysoký srdeční tep (sami si určíte jeho hranici), frekvenční zóny (zahřívání, spalování tuků, cardio, anaerobní, maximální nebo vlastní) nebo upozornění po časových úsecích. Nastavit si můžete i automatickou pauzu, vzdálenost jednoho kola a statistiku v reálném čase u srdečního tepu, rychlosti apod.

Do hodinek lze importovat i trasy ve formátu GPX a samozřejmě nechybí možnost si přes Bluetooth připojit příslušenství (např. hrudní pás, sluchátka). Ke spuštění sportovních aktivit se dostanete z nabídky všech aplikací. Sportovní aplikace je rozdělena to čtyřech karet. Úplně vlevo můžete měnit jas displeje, hlasitost hudby a zastavit, uložit nebo smazat vaši aktivitu.

Na hlavní kartě máte přehled o aktuálním čase, stavu baterie, době trvání aktivity, vzdálenosti a srdečním tepu. Na dalších kartách se zobrazují další údaje, které jsou spojeny s danou sportovní aktivitou, srdeční tep v čase a trasa z GPS (bohužel se nejedná o klasickou mapu, protože hodinky nedisponují mapovými podklady).

Po skončení aktivity vám hodinky zobrazí celý záznam cvičení (opravdu velmi obsáhlý seznam všech naměřených údajů), který nabízí všechny potřebné údaje včetně pěkných grafů a statistik, popřípadě trasu. Všechny záznamy o cvičení se nacházejí přímo v hodinách, takže se na ně můžete zpětně podívat rovnou z vašeho zápěstí.

Hodinky vás také upozorní, pokud dlouho sedíte, abyste se alespoň zvedli a protáhli. Hodinky vás také motivují pro splnění denního sportovního limitu (aktivní čas, kroky apod.) a pokud nějakou dobu sportujete, opět vás hodinky pochválí za váš výkon.

Hodinky jsou kryté vůči vodě a prachu s certifikací IP68, z čehož vyplývá, že hodinkám nevadí déšť, omytí vodou, ale určitě nejsou vhodné k plavání. Nechybí ale automatická detekce cvičení (běhu a chůze).

Chcete mít dokonalý přehled o svém zdraví, pak vás jistě potěší pokročilé monitorování spánku. Spánková aktivita je klasifikována do třech fází (spánek hluboký, lehký nebo probuzení). Bohužel si dlouhodobé záznamy nezobrazíte v hodinkách, ale pouze v telefonu, což je škoda.

Operační systém a propojení s telefonem

Xiaomi se drží vlastního uživatelského prostředí, které je ale velmi podobné Wear OS od Google či Tizenu od Samsungu. Hned v úvodu je třeba zmínit, že hodinky lze spojit se všemi telefony s operačním systémem Android 4.4 a vyšším nebo s iPhony s iOS 9.0 a novějším. Spojení probíhá přes Bluetooth LE.

Párování a správa hodinek je možná přes aplikaci Xiaomi Amazfit Watch, která je určena výhradně pro chytré hodinky od Xiaomy. Skrze ni je možné Amazfit Verge aktualizovat, spravovat aplikace, upravovat vzhled ciferníku, měnit pořadí widgetů (interaktivních ploch), nastavit budík, zapnout oznámené pro jednotlivé aplikace nebo sledovat vaše sportovní záznamy.

Výchozí pozicí prostředí hodinek je ciferník, který si po jeho přidržení můžete libovolně měnit. Na výběr máte pouze z 11 ciferníků, které si nemůžete nijak přizpůsobovat. Pokud na ciferníku potáhnete prstem dolů, sjede vám lišta s rychlými přepínači, ve které se pěkně graficky zobrazuje aktuální počasí, stav baterie a jestli jste připojeni k telefonu.

‎Zepp
‎Zepp
Autor: Huami Inc.
Cena: zdarma+

Můžete si zde zapnout režim nerušit, letadlo, měnit hlasitost, regulovat jas displeje (nebo zapnout automatickou regulaci), restartovat nebo vypnout hodinky a přejít do nastavení. V tom lze nastavit připojení k Wi-Fi, Bluetooth, vybrat jazyk (angličtinu, čínštinu, ruštinu nebo španělštinu), upravit intenzitu vibrací a mnoho dalších funkcí.

Pokud na ciferníku potáhnete prstem nahoru, vyjede vám notifikační lišta. Všemi upozorněními můžete snadno procházet, číst je a mazat je. Pokud kdekoli v systému potáhnete prstem z levého okraje doprava, dostanete se tak o krok zpět.

Vpravo od ciferníku se mohou nacházet až dva vámi preferované widgety (interaktivní plochy). Na výběr máte ze všech nainstalovaných aplikací. Všechny nástroje se nachází na poslední ploše, kterou se prochází vertikálně. Mezi aplikacemi najdete měřič srdečního tepu, sporty, spánek, záznam o aktivitách, číselník i s kontakty a historií hovorů, hudební přehrávač, budík, časovač, stopky a kompas.

Mezi aplikacemi mi hodně chyběl kalendář včetně plánovače a poznámek, kalkulačka nebo jednoduchá aplikace navigace. Jinak je systém velmi uživatelsky přívětivý, rychlý a nabízí vše potřebné.

Recenze Xiaomi Amazfit Verge: závěrečné hodnocení

Xiaomi Amazfit Verge jsou ideálními chytrými sportovním hodinkami. Sportovci ocení odolné plastové provedení s nízkou hmotností a tenkým profilem, což zaručuje pohodlné nošení. Uvítáte i klasické 14mm uchycení řemínků. Užívat si budete pohledu na kvalitní OLED displej se sytými barvami a dostatečným maximálním jasem. Akorát zamrzí neschopnost ovládat jej v rukavicích.

Hodinky umožňují bezchybný příjem notifikací, které můžete číst a mazat je, nabízejí volání a disponují aplikacemi jako je počasí, hudební přehrávač a dalšími nástroji. Uživatelské prostředí je svižné, pěkně zpracované, snadno ovladatelné a nabízí vše potřebné.

Co musím na hodinkách vyzdvihnout, jsou sportovní funkce, měření tepu a spánkové činnosti. Sportovci ocení zabudovanou GPS, díky níž je možné zaznamenávat trasu bez nutnosti mít spárovaný smartphone. U záznamu sportovních aktivit se mi líbilo to množství naměřených dat, včetně přehledných grafů.

Xiaomi Amazfit Verge bych doporučil především sportovně založeným uživatelům, kteří si potrpí na kvalitním záznamu jejich cvičení, tepové frekvence či spánku a nechtějí utrácet za dražší modely konkurence. Za cenu 3 999 Kč se tak jedná o atraktivní koupi.

Mezi největší konkurenty hodinek Xiaomi Amazfit Verge patří především Xiaomi Amazfit Pace, které jsou o tisíc korun levnější a nabízí velmi podobnou výbavu. Pokud sháníte vzhledově povedené hodinky, se kterými se můžete i potápět, pak by vás mohly zaujmout Xiaomi Amazfit 2 Stratos, které jsou o tisíc korun dražší. Za podobné peníze se prodávají i chytré hodinky Samsung Gear Sport (recenzi si můžete přečíst zde) a o něco dráž vyjdou Huawei Watch GT (recenze).

Xiaomi Amazfit Verge

Xiaomi Amazfit Verge
7.8

Design a zpracování

7.2/10

Funkce a výbava

7.7/10

Pohodlnost nošení

8.5/10

Výdrž baterie

7.6/10

Klady

  • kvalitní displej, včetně ambientního zobrazení
  • skvělá výdrž baterie
  • reproduktor a mikrofon
  • klasické uchycení řemínků
  • kompaktní design a pohodlnost nošení
  • výborný záznam sportovních funkcí, srdečního tepu i spánkové činnosti
  • vestavěná GPS
  • povedené uživatelské prostředí

Zápory

  • (pro někoho) plastové zpracování
  • nejsou určené k plavání
  • systém pouze v angličtině a jiných světových jazycích
  • nepraktické nabíjení
  • malé a hůře dostupné systémové tlačíttko
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku