Domů » Články » Starší iPhony nedostanou noční režim: technické omezení, nebo chladný kalkul?

Starší iPhony nedostanou noční režim: technické omezení, nebo chladný kalkul?

Apple iPhone 11 Pro Max

Fotografické schopnosti jsou při výběru smartphonu pro mnohé lidi jedním z nejdůležitějších parametrů, pokud ne přímo tím určujícím. Na poli vlajkových lodí je pak často fotoaparát jednou z mála věcí, která od sebe konkurující si modely zásadnějším způsobem odlišuje.

Zatímco fotografování za dobrých světelných podmínek zvládají obstojně většinou už i levné telefony, noční fotografie je pořád doménou high-endů. Výrobci zlepšování této oblasti focení věnují hodně úsilí a zpravidla nabízí speciální noční režim kamery. Nejinak tomu je u nových iPhonů 11, které tuto funkci získaly taky.

Na první pohled se zdá, že jde o funkci, která by si v podobě softwarové aktualizace mohla najít cestu i do starších modelů jablečných smartphonů. Toho se však jejich majitelé nedočkají, Apple noční režim nabízí exkluzivně u nejnovějších modelů. Jaký pro to je důvod? V úvahu přicházejí tři teorie.

1) Vše závisí na A13 Bionic a konkrétním snímači

První teorie je oficiální stanovisko Applu. Podle něj totiž noční režim závisí na nové širokoúhlé kameře a chipsetu A13 Bionic. Apple konkrétně k nočnímu režimu uvádí toto: „U iPhonů 11 a 11 Pro nový širokoúhlý snímač spolupracuje s inteligentním softwarem a A13 Bionic tak, aby vám umožnil to, co nikdy na iPhonu nebylo možné: vyfotit krásné detailní snímky za drasticky snížených světelných podmínek“. Dodejme, že širokoúhlou kamerou se myslí ta hlavní, nikoliv doplňková ultra širokoúhlá.

nocni rezim iphone 11
Noční režim na iPhonech 11

Apple se s námi podělil i o to, jak noční režim funguje po technické stránce: „Když zmáčknete spoušť, fotoaparát pořídí několik snímků s optickou stabilizací. Software kamery poté tyto snímky zarovná tak, aby eliminoval pohyb. Následně jsou odstraněny příliš rozmazané sekce a nahrazeny těmi ostřejšími. Poté je upraven kontrast tak, aby byl snímek jednotný. Následuje jemné upravení barev do přirozených odstínů. Poté software inteligentně zbaví snímek šumu a vylepší detaily, čímž vznikne finální fotografie“.

Tento popis příliš nenahrává tomu, že by noční režim nemohl fungovat na jiném hardwaru. Ostatně nejde o žádnou přelomovou technologii, podobně pracuje noční režim na většině telefonů. Dávno před iPhony takto řešil snímky za špatného světla Google u svého HDR+ a následně i ve speciálním nočním režimu.

Takto Google prezentoval svůj „Night Sight“ při představení Pixelu 3

A právě Google je důkazem toho, že nejde o funkci, která by nemohla být zpětně nabídnuta i ve starších modelech. „Night Sight“ Google poprvé prezentoval při představení Pixelu 3, funkce ale dorazila i na starší Pixel 2 a původní Pixel. V neoficiálních portech je navíc dostupná i pro široké spektrum smartphonů jiných značek.

2) Na starších iPhonech by výsledky nebyly tak dobré

Oficiální vysvětlení nepovažujeme za příliš pravděpodobné, ostatně sám Apple svým popisem fungování přiznává, že nejde o nic, co by v principu nemohlo fungovat i na starších iPhonech. Je však možné, že na starších iPhonech by noční režim fungoval jednoduše hůře.

Výpočetní výkon by měl být pro softwarové zpracování dostatečný i u dvou předcházejících modelů. Teoreticky však je možné, že snímač použitý u starších iPhonů nezachytí tolik světla a produkuje příliš šumu. To by mělo za následek, že snímky pořízené nočním režimem na starších iPhonech budou vypadat viditelně hůře než na těch nejnovějších. Apple by si tak zpětným doplněním této funkce částečně poškodil reputaci svého nočního režimu.

Tato teorie rozhodně není vyloučená, marketingové strategie mohou ovlivnit ledacos. Máme však pocit, že majitelé starších iPhonů by pořád radši vzali za vděk nedokonalým nočním režimem než žádným nočním režimem.

3) Noční režim jako důvod pro upgrade

Třetí teorie je poněkud cynická. Apple by podle ní mohl bez větších problémů zpětně doplnit noční režim i na starší iPhony, ale chladnokrevně se rozhodl to neudělat, aby zákazníkům předložil důvod k upgradu na nejnovější produkt.

Pro tuto teorii neexistují žádné důkazy, bylo by ale krátkozraké ji kvůli tomu považovat za nemožnou. Faktem totiž je, že rozdíl mezi iPhony Xs a 11 není pro většinu uživatelů nikterak závratný. Rozdíl v kvalitě noční fotografie s nočním režimem a bez něho naopak ale závratný je. A jak jsme řekli v úvodu, fotografické schopnosti jsou pro mnohé klíčové. Nebylo by proto zas tak překvapivé, že by se někdo rozhodl upgradovat právě díky lepšímu fotoaparátu.

iphone 11 pro recenze 01 1

Pokud by tomu skutečně tak bylo, znamenalo by to, že Apple ve svém popisu nočního režimu zbytečně zveličuje význam nové širokoúhlé kamery a chipsetu A13 Bionic. To by nicméně také nešlo označit za nic tak nevídaného, Apple rád popisuje své novinky jako revoluční, i když je mnohdy v podobné formě nabízí i konkurence.

Ve výsledku je to ale jedno, pokud máte starší iPhone, na noční režim bohužel musíte zapomenout.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vlastimil
Anonym
Vlastimil
Offline

Přesně jak jste psali.. pokud by dostaly noční režim i starší modely, pak nevidím jedinný důvod koupovat iP11, radši pořídím X / XS o 10k levněji se stejnými funkcemi.
– pár bodů v antutu mi je jedno a ultrawide kamera, která neumí noční snímky také oželím.

uni
Uživatel
uni
Offline

Zajímavé, že zrovna „šíro“ je dle recenzí „gamechanger“ :) Ještě je tam U1 čip, pro změnu „gamechanger“ pro lokalizaci okolních zařízení. Vyšší jas a v balení je USB-C nabíječka, kterou jsi jinak prý dle odborníků zde „musel“ koupit za 1500,-, takže to vlastně můžeš také přičíst k 11 Pro😊

heyhall
Anonym
heyhall
Offline

No, jestli tu cast s nocnim modem on na snimku od applu v clanku nekdo povazuje za hezkou, tak jsem cinskej buh srandy… ale rozhodne to nema nic spolecneho s realitou. Jak jsem tak stacil ozkouset ruzne nocni mody, tak je skutecnost nekde mezi tim off a on…

uni
Uživatel
uni
Offline

A která je tak mimo, ta od Apple nebo ta od Google?

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1
Offline

Uni: zas problem s chapanim kontextu? Ked komentuje apple tak tazko bude hodnotit snimku od google?! Tak spomaleny si zjavne len ty…

uni
Uživatel
uni
Offline

Oki, už více chápu formulaci😊 Nicméně stále není úplně jasné, proč by ta od Google měla být správně a ta od Apple špatně.

Errordigger
Anonym
Errordigger
Offline

V článku nie je žiadna od Googla s on/off, takže mohol myslieť jedine Apple.

„skutecnost nekde mezi tim off a on“

niky79
Uživatel
niky79
Offline

„V článku nie je žiadna od Googla s on/off, takže mohol myslieť jedine Apple.“

Neni? A ta z Google Pixel 3 je jako co?

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1
Offline

niky79: myslis tu otazku vazne?

Errordigger
Anonym
Errordigger
Offline

niky79 – tá z Pixel 3 je len „on“, vedľa nej je foto z iného prístroja, pod fotkou je napísané z akého.

uni
Uživatel
uni
Offline

Fjn, tak si někdo uvědomil, že tam JE fotka od jiného zařízení než od iPhone.

Stále je ale otázka, proč je noční ksd Apple špatně, z Google ne.

Errordigger
Anonym
Errordigger
Offline

On tam nič také nepísal (že Google je dobre), len že by rád niečo medzi „on“ a „off“ u fotiek z Apple.

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1
Offline

Tu otazku si si polozil len ty sam. Nikto nehovori tu ze ta od Google je dobra. Zakladatel feedu pise ze ta od apple je mimo a podla neho by malo byt nieco medzi nieco on a off. Nikde ale nepise ze ta od google je topka, imho clanok ani nie je o google (jedina zmienka je ze google nedal polovicny Knedlik starsim zariadeniam) ale o apple vsak. Takze len tvoj dalsi offtopic?

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1
Offline

sorry, samozrejme ze to je pre unikata, uklikol som sa…

uni
Uživatel
uni
Offline

Jsou tam dva noční snímky ze dvou zařízení, explicitně je zmíněn ten od Apple. Čímž logicky zaujímáš pozici vůči druhému. Takže stále tu leží otázka, proč ta Applí je tak špatná, resp. proč ta Googlí není?

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1
Offline

No ano, podla tvojej logiky…Tomu sa ani necudujem. Lenze podla normalnej logiky, ked hodnoty fotku On/Off tak nezaujima ziadnu poziciu voci druhemu. Ale hodnoty tu danu fotku, takto totiz normalna logika funguje vies?!

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1
Offline

*hodnoti (v oboch pripadoch)

Menty
Uživatel
Menty
Offline

uni: Vítej v klubu. Na tuhle otázku, akorát přesně opačně, se tu ptám už roky, a nikdo mi na ní ještě nebyl schopen odpovědět. A sice na to, proč jedna, naprosto identická technologie či služba je v podání Apple vždycky dobře, a ta stejná technologie či služba je v podání Google, MS, Samsungu (a vlastně ostatních) vždycky špatně. A nikdo z místních „odborníků“ mi to taky nebyl schopen za ty roky vysvětlit :) Takže si asi na odpověď budeš muset počkat, stejně jako já čekám roky.

xzeit
Uživatel
xzeit
Offline

Menty: zajímavá otázka 😁 odpoví?