Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Články » Budou nové Pixely nejlepšími fotomobily? Tohle vše zvládnou jednou čočkou (přehled funkcí)

Budou nové Pixely nejlepšími fotomobily? Tohle vše zvládnou jednou čočkou (přehled funkcí)

Google včera představil své nové vlajkové smartphony Pixel 3 a 3 XL. Jedná se o povedené stroje, které mezi podobně vybavenou konkurencí rozhodně nezapadnou. Mezi superlativy Google řadí zejména fotoaparát, což bude rozhodně ostře sledovaná komponenta – zatímco konkurence se předhání v počtu čoček hlavního fotoaparátu, Google stále zůstává u konzervativní jednočočkové kamerky. V minulosti však Google dokázal, že méně je někdy více, a Pixely se vždy řadily k těm lepším fotomobilům. Bude tomu tak i letos?

Google Pixel 3: na papíře se nic nezměnilo

Papírově je hlavní fotoaparát stejný jako u loňského modelu. Tvoří jej 12,2Mpx čip o velikosti 1/2.55″, což znamená velikost jednoho pixelu 1,4 mikronu. Čip je opticky a elektronicky stabilizován a nachází se nad ním čočka s clonovým číslem f/1.8. Odstraněno bylo laserové ostření, které nově probíhá fázově.

Hardwarové parametry Google Pixel 3
Systém: Android 9.0
Rozměry: 145,6 x 68,2 x 7,9 mm, Hmotnost: 148 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4x 2,5 GHz + 4x 1,6 GHz
RAM: 4 GB, Interní paměť: 64/128 GB, Pam. karta:
Displej: OLED, 5,5", Full HD+, 1080 × 2160 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 8 + 8 Mpx, klasická (75°) a širokoúhlá (97°) f/1.8 + f/2.2, Full HD video
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
Konektor: USB-C
Baterie: 2915 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Čelní kamerka je paradoxně duální a tvoří ji dva 8megapixelové snímače, nad hlavním je klasická optika se světelností f/1.8, nad sekundárním je širokoúhlá čočka (97°) se světelností f/2.2, která obsáhne až o 184 procent větší zorné pole.

Zbrusu nová aplikace

Google u nových Pixelů přepracoval rozhraní fotoaplikace, ve kterém jsou výrazně lépe dostupnější veškeré podporované režimy; namísto jejich hledání v rozbalovacím menu je možné přepínat se mezi nimi tahem vlevo či vpravo.

Přímo do fotoaparátu byla integrována funkce Google Lens, takže nemusí být aktivována samostatně; díky rozšířené realitě je možné snímat QR kódy, emailové a webové adresy, telefonní čísla apod. pro další použití. Kromě toho tato funkce umí rozpoznávat objekty, například druhy květin, apod. Stačí jen namířit fotoaparát.

Další novinkou v aplikaci je funkce Object Tracking, u které se ostření nastaví na vybraný objekt a zůstane zamknuté i ve chvílích, kdy se objekt pohybuje. Vylepšen byl také portrétní mód, ve fotoaplikaci lze upravovat sílu rozostření pozadí, měnit zaostřené objekty či zvýraznit objekt v popředí tím, že se pozadí přemaluje do černobílé. Nechybí pochopitelně ani mód HDR+, kdy dojde k pořízení několika snímků s různou expozicí a jejich následnému spojení v jeden. Díky vlastnímu obrazovému procesoru Pixel Visual Core mohou tuto funkci využívat i aplikace třetích stran.

A nyní se pojďme podívat na nové funkce, kterými má fotoaparát nových Pixelů zaujmout:

Funkce Top Shot

Konec fotografiím s rozmazanými obličeji či osobami se zavřenýma očima. Funkce Top Shot jednoduše začne potajmu pořizovat snímky ve chvíli kdy spustíte aplikaci fotoparátu, tedy ještě před samotným stisknutím samotné spouště. Pokud váš snímek nebude vypadat podle vašich představ, navrhne vám Google některý ze snímků v mezipaměti, popřípadě si jej budete moci vybrat sami.

Veškeré snímky jsou zachyceny v HDR+, takže kvalita u těch v mezipaměti by neměla být nijak ovlivněna.

Super Res Zoom

Nové Pixely nemají sekundární čočku pro přiblížení bezztrátové přiblížení scény, takže si musí vypomáhat softwarově. Pro tyto účely slouží funkce Super Res Zoom, která funguje jako klasický digitální výřez. Díky algoritmům běžícím na pozadí jsou ale navíc brány v potaz informace z více obrazů (i z nepatrně mírných úhlů způsobených pohybem ruky), s jejíchž pomocí dojde k doplnění případných chybějících detailů.

Night Sight

Fotoaparáty nových Pixelů mají také excelovat při pořizování snímků ve zhoršených světelných podmínkách, a to i bez použití blesku. Perfektního výsledku je opět dosaženo spojováním informací z více snímků a vybíráním těch nejlepších částí, do toho navíc Google přidává strojové učení ke zlepšení výsledných barev. Tato funkce se navíc dostane i na starší Pixely.

Pixel 3 a focení selfies

Google také zapracoval na vylepšení snímků z čelní kamerky, kterou nově tvoří dva členy. Díky širokoúhlé sekundární kamerce lze pořizovat snímky s výrazně širším záběrem, avšak uživatel musí překousnout zkreslení obrazu po okrajích a také menší citlivost na okolní světlo.

Selfies je také možné pořizovat automaticky díky funkci Photobooth. Ta pozná, že se usmíváte, nebo uděláte vtipný obličej, a pořídí snímek sama bez nutnosti mačkat spoušť.

Playground

S fotoaparáty je možné užít si i další porci zábavy navíc, a to díky funkci Playground (hřiště), která vznikla přejmenováním starší funkce AR Stickers.

Díky rozšířené realitě lze do fotografované nebo natáčené scény přidat další objekty, například postavičky superhrdinů od Marvela.

Inu, softwarových vychytávek Google vymyslel spoustu, otázkou však zůstává, zda výsledné snímky budou kvalitativně dostačovat na nejlepší konkurenci. Vzhledem k použití takřka stejného hardwaru jako loni leží vše na bedrech softwaru a umělé inteligence. Na úplně nejvyšší příčky to zřejmě stačit nebude, ať už kvůli absenci bezztrátového zoomu nebo omezeném množství režimů při natáčení videa (chybí např. 4K při více než 30 fps, nebo podpora super slow-mo videí), ale i tak nepochybujeme o skvělém výsledku.

Těšíme se, až se nám nové Pixely dostanou do rukou, a budeme moci provést vlastní test, popř. porovnání s jinými vlajkovými smartphony.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments