TOPlist

Recenze Samsung Galaxy Watch: vydařená evoluce chytrých hodinek

Samsung Galaxy Watch

Jihokorejská společnost Samsung letos představila své nové chytré hodinky o něco dříve, než tomu bylo v uplynulých letech. Stalo se tak 9. srpna na samostatné akci v New Yorku, kde doplnily velmi očekávaný Samsung Galaxy Note 9 (recenze). Chytré hodinky přináší nový název, který by mohl evokovat, že nabízí operační systém Android (Wear OS), který je pro celou řadu Galaxy typický, ale není tomu tak. Hodinky běží na léty ověřeném systému Tizen, který nově přináší mírnou změnu ve vzhledu a hlavně nové funkce.

Kromě toho sázejí na voděodolné tělo (5 ATM), integrovanou GPS, vylepšený senzor tepové frekvence a měření stresu. Hodinky jsou dostupné ve dvou velikostech. Námi testovaná menší varianta 42mm s Bluetooth se na českém trhu začal prodávat začátkem září za doporučenou cenu 7 990 Kč. Má cenu přecházet na novou generaci? Jaké vlastnosti nabízí oproti konkurenci a v čem naopak ztrácí? To a mnohem více vám prozradí naše Samsung Galaxy Watch recenze.

Video recenze Samsung Galaxy Watch

Menší 42mm verze Galaxy Watch se na českém trhu prodává v černé a růžovo-zlaté barvě; tu ocení především zástupkyně něžného pohlaví. Větší, 46mm varianta Galaxy Watch je u nás dostupná ve stříbrné barvě a pyšní se o něco lepší výdrží, jelikož disponuje akumulátorem s vyšší kapacitou. Zatímco k 42mm verzi pasují jakékoliv 20mm pásky, u 46mm varianty je potřeba použít 22mm řemínky.

Obsah balení

Obsah balení asi nikoho nepřekvapí. Samsung novou generaci hodinek zabalil do malé hranaté krabičky, ve které uživatel nalezne jen nezbytné příslušenství.

Samsung Galaxy Watch recenze

Nacházejí se zde samotné hodinky, které jsou bezpečně uloženy uprostřed balení a ve zbytku se ukrývá stručná uživatelská příručka, dokovací stanice pro bezdrátové nabíjení, cestovní adaptér do zásuvky s mikro-USB koncovkou a náhradní černý gumový řemínek ve velikosti L.

S hnědým řemínkem hodinky vypadají mnohem atraktivněji. Výhodou je, že s ním můžete bez problémů i sportovat. Horní část řemínku je kožená, spodní, která je v kontaktu s rukou naopak gumová.

Ten na můj vkus nepůsobí příliš reprezentativním dojmem, ale zase se hodí na sport. Mnohem více mi k hodinkám sedí třeba hnědý kožený pásek. Ten si můžete za zhruba 600 až 800 Kč dokoupit přímo od Samsungu, případně lze použít jakýkoliv jiný 20mm řemínek.

Design a dílenské zpracování: v hlavní roli otočná luneta

Vzhled hodinek je velmi povedený a navazuje na předchozí generace hodinek Samsung Gear. Nové Watch zaujmou kruhovým displejem, otočnou lunetou a kompaktním tělem. Potěší i příznivá hmotnost 49 g (bez řemínku).

Otočná luneta je stále jedním z největších lákadel Samsung hodinek. Pro lepší ovládání je vroubkovaná a otáčení doprovází jemně cvakající zvuk. Díky lunetě lze pohodlněji ovládat operační systém, což je vysoce návykové a během sportovních aktivit i mnohem pohodlnější.

Samsung Galaxy Watch recenze
V balení Galaxy Watch naleznete obyčejný silikonový řemínek

Luneta i zbytek hodinek jsou vyrobeny z kovu, kromě spodní části, kterou tvoří kvalitní tvrdý plast. Ve spodu se nachází senzor srdečního tepu, který mírně vystupuje z těla zařízení, aby mohl lépe fungovat. Na pravém boku jsou umístěna ovládací tlačítka, která jsou vyvýšená, zdrsněná a pogumovaná, aby se lépe mačkala.

Určitě mi dáte za pravdu, že mnohem lépe Galaxy Watch vypadají s koženým řemínkem.
Určitě mi dáte za pravdu, že mnohem lépe Galaxy Watch vypadají s koženým řemínkem.

Horním tlačítkem se vrátíte o krok zpět a spodní tlačítko má funkci pro vyvolání menu aplikací, nabídky pro vypnutí a dvojím stisknutím se spustí vámi přednastavená funkce (ve výchozím stavu je jím hlasový asistent Bixby). Na pravém boku se nachází reproduktor a samozřejmostí je i mikrofon pro hovory a hlasové ovládání.

Nesmím opomenout další příjemnou vlastnost hodinek, kterou je klasické 20mm uchycení řemínků, proto nebude žádný problém si pořídit jakýkoli jiný řemínek s touto roztečí. V balení naleznete obyčejné gumové pásky ve velikosti L a S, které jsou vhodné především na sport. Hodinky jsou dostupné v námi testované variantě Midnight Black a v dámském provedení Rose Gold.

Výborný displej a slušná hardwarová výbava

Chytré hodinky Galaxy Watch 42mm nabízejí kruhový dotykový displej, který má shodnou velikost 1,2 palce jako loňský model Gear Sport (recenze) a tedy o jednu desetinku menší než verze 46mm. Je samozřejmě vyroben technologií Super AMOLED, která se stará o absolutní černou. Rozlišení zobrazovače je 360 x 360 pixelů (jako u předchozích generací).

Displej je lehce zapuštěn do těla hodinek a je kryt nejenom kovovou lunetou, ale také novým krycím sklem Corning Gorilla DX+, které zaručuje vysokou odolnost. Na přímém slunci je zobrazení velmi dobré, nabízí krásné živé barvy a skvělé pozorovací úhly. Potěší i možnost ovládání displeje v rukavicích.

Samsung Galaxy Watch recenze

Hardwarová výbava hodinek je na vysoké úrovni. Hnacím motorem se stal dvoujádrový procesor Exynos 9110 s taktem 1,15 GHz, kterému sekunduje 768 MB operační paměti a 4 GB interního uložiště, kdy je uživateli dostupné pouze 1,5 GB místa pro hudbu a aplikace. Na českém trhu je od listopadu dostupná také LTE verze hodinek s podporou eSIM, nicméně jde o větší 46mm variantu, kterou prodává operátor T-Mobile.



Samsung Galaxy Watch LTE eSIM



Nepřehlédněte

Jak aktivovat eSIM? Otestovali jsme Samsung Galaxy Watch LTE

Do konektivity patří Wi-Fi 802.11 b/g/n, NFC, GPS/Glonass a Bluetooth ve starší verzi 4.2. Zamrzí nepodpora ANT+, která u Gear S3 nechyběla. Mezi senzory zde najdeme akcelerometr, barometr, gyroskop, snímač srdečního tepu a světelný senzor, který reguluje úroveň jasu displeje. Za zmínku stojí i fakt, že hodinky splňují vojenský standard MIL-STD-810G.

Výdrž baterie je dobrá, pozor ale na zapnutou GPS

V útrobách hodinek má své místo baterie o kapacitě 270 mAh, což je oproti Gear Sport pokles o 30 mAh. Díky pomalému bezdrátovému nabíjení se nabijí z nuly na 50% za hodinu a do úplného nabití to trvá dalších 90 minut. Výrobce udává výdrž hodinek při běžném užívání 45 hodin (120 hodin při málo intenzivním vyžití).

To je v praxi možné při polovičním jasu displeje, vypnuté funkci Always On, automatické detekci cvičení, automatické GPS, automatickém monitorování srdečního tepu, občasném spouštění aplikací (navigace, hudební přehrávač), stále zapnutém Bluetooth, přijímání a vyřizování notifikací.

Já jsem hodinky používal právě s podobným nastavením, jako uvádím výše, jen jas displeje jsem měl na hodnotě 7 a detekci cvičení jsem ponechal zapnutou. V průměru se mi baterie denně vybila o cca 20 až 25 procent – podle využívání). V praxi se tedy dá dostat na 3 až 4 dny na jedno nabití. Tedy v případě, že s nimi nebudete sportovat. Měření aktivity samozřejmě bere další energii a výdrž se pak zkrátí. Já jsem v průměru hodinky dobíjel zhruba každého dva a půl dne.

Always On a aktivní GPS jsou spolehlivými žrouty energie

Při plné zátěži se zapnutou funkcí Always On, vyšším jasem displeje, neustálou kontrolou srdečního tepu, zvýšenou sportovní aktivitou a neustálým využívání aplikací (včetně her), dokážou hodinky vydržet jen jeden den. Velkou zásluhu na dobré výdrži má i funkce „klidového režimu“ při sundání a odložení hodinek, kdy dochází k přerušení příjmu notifikací, hodinky mají zhasnutý displej a většina funkcí je také vypnuta.

Tuto funkcionalitu například postrádají oblíbené Apple Watch (recenze), takže zde si Samsung zaslouží pochvalu. Úsporný režim omezí výkon, některé funkce, přepne zobrazení do barev v odstínech šedi, umožní používat pouze aplikace zprávy a volání, a notifikace se zobrazí pouze při vašem rozsvícení displeje. Lze zapnout i režim „pouze hodinky“, kdy baterie vydrží zhruba měsíc bez nabíjení.

Velký pozor si musíte dát na zapnutou GPS. Pro představu uvedu příklad a srovnání s nejnovější verzí hodinek Garmin fenix5X Plus, které jsou sice větší a téměř 3x dražší, ale jsou brány za nejlepší sportovní hodinky na trhu. Na začátku tříhodinového cyklovýletu ukazovaly hodinky Galaxy Watch 59 % baterie a Garminy měly 61 %.

Oboje hodinky měly zapnutou pouze GPS, aplikaci pro záznam cvičení a Bluetooth pro příjem notifikací. Galaxy Watch navíc permanentně měřily srdeční frekvenci, zatímco k hodinkám Garmin byl spárován hrudní pás. Na konci výletu byly úrovně baterií následující; Galaxy Watch 26 % a fenix5X Plus 53 %.

Sportovci si s Galaxy Watch přijdou na své

Samsung s novými hodinkami cílí především na sportovně založené uživatele. Galaxy Watch se po vzoru Gear Sport mohou potápět až do hloubky 50 metrů, nebo do tlaku 5 atmosfér… nicméně pozor, nenechte se nachytat, realita je totiž krapet odlišná.

Vzhledem k tomu, že hodinky podporují standard 50M, skutečně v hloubce 50 metrů vydrží, ale maximálně v laboratorních podmínkách, bez pohybu,ve zcela klidné vodě, a ještě po velmi krátkou vzdálenost. Při pohybu s hodinkami v takové hloubce (a i mnohem menší) totiž dochází k několikanásobně vyššímu tlaku na těsnění a gumové membrány, a hodinky by to tedy logicky nemusely vůbec vydržet.

Jinými slovy, hodinky jsou vhodné pro povrchové plavání, pro potápění v žádném případě ne, a už vůbec ne do hloubky 50 metrů.

Tuto funkci můžete zapnout v horní liště rychlých nastavení nebo se automaticky zapne při spuštění aktivity plavání. A jelikož mají hodinky i reproduktor, tak přijde vhod funkce „vylít vodu“, kdy se přehraje zvuk/melodie vysoké frekvence, čímž se reproduktor zbaví vody.

Aktivita plavání umožní základní záznam cvičení, kdy vám počítá délku, tempa, čas (tempo) a srdeční tep. Hodinky disponují i pokročilejší aplikací pro plavecký trénink – Speedo On. Ta vám umožní snadno sledovat hodnoty, jako je počet uplavaných bazénů, čas na jeden bazén, plavecký styl, tep, kalorie a mnohé další. Watch dokáží nově rozpoznat až 39 sportovních aktivit, které se při cvičení mohou automaticky identifikovat.

Novinkou v systému je naopak funkce sledování stresu, která má uživateli pomoci zachovat si koncentraci speciálními dýchacími cvičeními. Vylepšeno bylo i sledování spánku včetně monitoringu REM fází. Pokud nebudete aktivní víc jak hodinu, tak vás hodinky vyzvou, abyste se alespoň protáhli. Pokud budete chtít využívat sportovní funkce a monitoring spánku, tak je potřeba si do telefonu nainstalovat aplikaci Samsung Health.

Wear OS se nekoná, Tizen jej ale skvěle zastoupí

Samsung u svých chytrých hodinek od začátku vsází na vlastní operační systém Tizen, ale letos se očekával přestup na Wear OS od Google. Spekulaci nahrávala změna názvu z Gear na Galaxy Watch. Ale výrobce se rozhodl pokračovat ve vývoji vlastního systému, a proto letos přišel v lehce inovované verzi 4.0.

 

Hned v úvodu je třeba zmínit, že hodinky lze spojit s telefony Samsung s operačním systémem Android 4.3 a vyšším, s ostatními telefony s Androidem 4.4 a vyšším nebo i s iPhony s iOS 9.0 a novějším. Spojení probíhá přes Bluetooth a vzdáleně i přes Wi-Fi. Nástroj Galaxy Wearable obstarává kompletní správu hodinek, tj. nastavení, instalaci aplikací nebo úpravu ciferníků.

Výchozí pozicí prostředí je ciferník, který si můžete libovolně měnit, upravovat jeho funkce a barvu. Příjemnou novinkou a vychytávkou je, že ciferníky tikají jako klasické ručičkové hodinky. Můžete vybírat z již předinstalovaných ciferníků nebo z velkého množství (převážně placených) ciferníků v obchodě Galaxy Apps.

Bezproblémová navigace napříč celým systémem

Pokud kdekoli v sytému potáhnete prstem dolů, uvidíte nabídku s rychlým nastavením, které můžete upravovat podle svých představ. Vlevo od ciferníku se pak klasicky nacházejí oznámení, na které lze odpovídat, mazat je a další. Na pravé straně mají své místo widgety, tedy interaktivní plochy, kde si můžete umístit kalendář, počasí, krokoměr, zástupce cvičení a mnoho dalších.

Aplikace je možné instalovat přímo z hodinek skrze nástroj Galaxy Apps. Všechny aplikace se nacházejí v samostatné nabídce, která je řazena do spirály a otočnou lunetou se tak dá nabídkou pohodlně procházet. Jako první položkou v seznamu je nabídka spuštěných aplikací, které zde můžete ukončovat nebo se mezi nimi přepínat.

V hodinkách jsou v základu nainstalované všechny potřebné nástroje. Mezi ty, které byste si měli určitě stáhnout, patří mapy HERE WeGo, Najít moje auto nebo Výškoměr. Líbil se mi také nástroj „prezentér“, díky které můžete přes Bluetooth ovládat PowerPoint nebo myš vašeho počítače. Doinstalovat si můžete třeba i webový prohlížeč (ukázky najdete nad tímto odstavcem), ve kterém logicky budete potřebovat softwarovou klávesnici. Ta systémová disponuje českým slovníkem, který ale nelze vypnout. Pokud chcete psát vlastní slova, je nutné psát přes delší přidržení prstu na bloku se znaky, což je dost pomalé. Ale jako nouzové řešení to postačí. Případně lze využít hlasového diktování, avšak pouze v angličtině nebo němčině (přes Bixby, kde podpora češtiny zatím chybí).

Denní přehled vám prozradí vše důležité

Další novinkou, která se mi osobně hodně líbí je Denní přehled. Hodinky vám každý den ráno zobrazí, co vás ten den čeká, tzn. jaké bude počasí, vaše dnešní události, plánovaná sportovní cvičení nebo kolik zbývá hodinkám energie, tj. za jak dlouho se vybijí. Stejný přehled dostáváte i večer, který vám podá zprávu, jak úspěšný byl váš dnešní den a co vás čeká zítra. Hodinky disponují funkcí Always-on displej, kdy stále (se sníženým jasem) svítí ciferník, což navozuje dojem digitálních nebo klasických hodinek.

Takto může vypadat denní přehled na Galaxy Watch
Takto může vypadat denní přehled na Galaxy Watch (obrázek s anglickými popisky je ilustrační, hodinky jsou samozřejmě v češtině)

Systém hodinek běží neuvěřitelně rychle a plynule. Načítání aplikací je svižné a nikdy se mi nestalo, že bych musel na něco čekat, nebo že by něco nešlo. Líbí se mi i vzhled prostředí a funkce, které Tizen nabízí, ale bohužel nenabízejí tolik aplikací, aby mohly konkurovat jiným v čele s Apple Watch. Stejně tak v Česku musíme zapomenout na bezkontaktní platby, protože Samsung Pay u nás stále nemá podporu a asi se jí ani hned tak nedočkáme. Jinými slovy, na placení skrze Galaxy Watch si nechte zajít chuť.

Závěrečné hodnocení recenze Galaxy Watch

Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch mě opravdu nadchly. I když jako majitel hodinek Gear S3 jsem zklamaný hned z několika věcí. Tak například se nejedná o žádnou výraznější změnu designu a operační systém taky nenabízí o mnoho funkcí navíc.

Výdrž baterie je dobrá, ale pouze v případě, že nevyužíváte GPS, Always On či měření aktivity, v takovém případě se připravte na každodenní dobíjení. Pokud GPS a Always On vypnete, dostanete se bez problémů na 2 až 3 dny provozu. Co musím ale na hodinkách vyzdvihnout, jsou sportovní funkce, měření tepu a stresu, a hlavně voděodolnost do 50 metrů. Další příjemnou změnou oproti Gear Sport je návrat reproduktoru.

Příjemně mě překvapily i kompaktní rozměry a nízká hmotnost. Velice jsem si užíval pohledu na povedený displej, který má výbornou čitelnost na přímém slunci, skvělý kontrast a navíc jej lze ovládat i v rukavicích. Operační systém Tizen je velice dobře odladěný, rychlý a plynulý, ale bohužel nenabízí příliš mnoho aplikací. V dnešní době, kdy jsem si velice zvykl platiti mobilem, jsem zklamán, že Samsung Pay není v Česku dostupný a na placení s těmito hodinkami, tak musíte zapomenout.

Svoji úlohu sportovních chytrých hodinek zvládají Galaxy Watch velmi dobře, monitorovat s nimi můžete obrovské množství aktivit, a některé hodinky umějí rozpoznat automaticky. Co mi ale nejde do hlavy a co považuji za obrovský zápor, je nemožnost zobrazovat během sportování vzdálenost, kterou jste uběhli nebo ujeli na kole. Pro mě osobně to bylo během sportování hodně limitující, tak snad to v budoucnu změní nějaká softwarová aktualizace.

Galaxy Watch ale nejsou vhodné jen na sport – pokud zmíním snadnou výměnu řemínků, nemusíte se například s elegantním koženým páskem bát jí ani do divadla nebo společenskou akci.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Mezi přednosti hodinek dále patří kvalitní kovové tělo, výborná otočná luneta se špičkovým kruhovým  displejem a také cena, která je oproti předchozím generacím hodinek Gear a jablečné konkurenci nastavena na mnohem nižší částku.

Samsung Galaxy Watch

Samsung Galaxy Watch
8.4

Design a zpracování

8.5/10

Funkce a výbava

8.6/10

pohodlnost nošení

8.9/10

výdrž baterie

7.6/10

Klady

  • skvělý displej a otočná luneta
  • sportovní funkce a měření tepu/stresu
  • design a dílenské zpracování
  • vodotěsnost a plavecké funkce
  • klasické 20mm uchycení řemínku
  • možnost ovládání v rukavicích
  • kompatibilita s Android a iOS
  • vlastní reproduktor

Zápory

  • výdrž baterie s aktivní GPS a Always On
  • pomalejší nabíjení
  • množství aplikací a jejich kvalita
  • gumový řemínek nepůsobí příliš reprezentativně
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku