Domů » Články » Jak aktivovat eSIM? Otestovali jsme Samsung Galaxy Watch LTE

Jak aktivovat eSIM? Otestovali jsme Samsung Galaxy Watch LTE

Samsung Galaxy Watch LTE eSIM

Operátor T-Mobile je první v České republice, který nabídl podporu pro eSIM. Stalo se tak k 1. listopadu letošního roku. My jsme eSIM otestovali s chytrými hodinkami Samsung Galaxy Watch LTE a v tomto článku vám ukážeme, jak aktivovat eSIM a k čemu všemu se dá využít. V případě T-Mobilu můžete eSIM samozřejmě používat i s dalšími kompatibilními telefony jako je iPhone Xs, Xs Max (recenze), iPhone Xr (recenze) nebo Google Pixel 3 (recenze). Díky eSIM odpadá nutnost vlastnit fyzickou SIM kartu.

Jak aktivovat eSIM?

Balení eSIM karty není ničím výjimečné. Nachází se v něm plastová kartička s QR kódem, který je nutné setřít, a pak také kódy PIN a PUK. Více ani nepotřebujete a nehledejte zde ani žádnou fyzickou SIM kartu; eSIM se nahrává na čip v telefonu, tabletu nebo hodinkách, na který se následně přes datovou síť nahraje váš eSIM profil s číslem.

Samsung Galaxy Watch LTE: aktivace a volání s eSIM

My jsme aktivaci provedli skrze aplikaci Galaxy Watch na systému Android, kterou je nutné nainstalovat v případě, že chcete hodinky plnohodnotně používat. Fotoaparátem v telefonu jen stačilo naskenovat QR kód na plastové kartičce a vyčkat pár vteřin, než se eSIM profil nahraje do hodinek a dojde k aktivaci.

T-Mobile eSIM a chytré hodinky Galaxy Watch LTE
T-Mobile eSIM a chytré hodinky Galaxy Watch LTE

Jakmile se celý proces dokončí, jsou hodinky, co se konektivity týče, na telefonu zcela nezávislé. V praxi to znamená, že na nich máte nové telefonní číslo a využívat samozřejmě můžete i datových přenosů. Je také dobré vědět, že při aktivaci je nutné mít v telefonu klasickou SIM kartu T-Mobilu či virtuálních operátorů, které využívají jeho sítě. Toto ale platí pouze pro chytré hodinky, u telefonu, do kterého chcete přidat eSIM, toto není vyžadováno.

Pixel 3 a letošní iPhony Xs/Xs Max a Xr rovněž podporují nahrání eSIM

Je také dobré vědět, že po načtení se QR kód zneplatní a do jiného zařízení už skrze něj eSIM nenahrajete. Pokud byste v budoucnu měnili hodinky nebo telefon, kde máte eSIM nahranou, je nutné ji nejprve z daného zařízení odstranit a pak operátora požádat o vystavení nového QR kódu k vašemu telefonnímu číslu. Ten opět obdržíte na plastové kartě, elektronicky jej (zatím) zaslat nelze.

eSIM: na klonování čísla si nechte zajít chuť

Nejčastěji skloňovanou otázkou v případě eSIM je to, zda s ní lze využívat současné číslo, které máte například v telefonu. Zejména ve spojení s chytrými hodinkami by to dávalo smysl, nicméně realita je zcela odlišná.

Samsung Galaxy Watch LTE s podporou eSIM
Samsung Galaxy Watch LTE s podporou eSIM

Operátor nás informoval, že řešení v podobě klonování SIM karty v současné době není k dispozici, protože v rámci GSM standardů není bez dalších opatření možné provozovat více (aktivních) mobilních zařízení současně pod stejným telefonním číslem.

Recenze Samsung Galaxy Watch: vydařená evoluce chytrých hodinek

Pokud si tedy hodinky Samsung Galaxy Watch s eSIM koupíte, budete na nich mít nahrané nové telefonní číslo. Jak nás operátor informoval, uživatel si na svém telefonu může nastavit nepodmíněné přesměrování příchozích hovorů, nicméně to se nám nejeví jako příliš šťastné řešení. Jinak to ale zatím nejde.

V budoucnu by mohla pomoci Twin SIM karta

V nabídce operátora T-Mobile rovněž naleznete službu Twin SIM karta, v rámci které můžete mít k jednomu číslu dvě SIM karty pro různá zařízení, nicméně aktivní a v síti přihlášené může být vždy jen jedno, což opět není ideální stav. Tuhle možnost ale zatím není možné využívat ve spojení s eSIM.

Samsung Galaxy Watch LTE (46 mm) a klasická edice (42 mm)
Samsung Galaxy Watch LTE (46 mm) a klasická edice (42 mm)

Přesto by operátor v budoucnu řešení na bázi Twin SIM nabídl. „Připravujeme alternativní řešení, které umožní za určitých podmínek přijímat hovory na hodinkách pod stejným číslem jako u hlavního telefonu uživatele. O spuštění vás budeme včas informovat,“ zaznělo v odpovědi od tiskového oddělení T-Mobile.

K ideálu tomu zatím něco chybí

A to nejen kvůli nemožnosti využívat své telefonní číslo. V případě Galaxy Watch totiž nesmíme zapomínat, že jsou stále přes Bluetooth spárované s vaším telefonem a aplikací Galaxy Watch. Pokud v takovém případě budete volat z hodinek, hovor se uskuteční přes číslo v telefonu, který má jednoduše vyšší prioritu.

Řešení, jak realizovat hovor přímo z čísla (eSIM) v hodinkách jsou dvě, ale ani jedno není ideální. Tím vůbec nejjednodušším je „odstřihnout“ hodinky od telefonu vypnutím Bluetooth. Pak ale nebudete z telefonu dostávat žádné notifikace.

O něco složitější je postup se vzdáleným spojením hodinek a telefonu skrze Samsung účet. V tomto případě je také nutné vypnout Bluetooth a zároveň v nastavení hodinek u položky Mobilní sítě vybrat Vždy zapnuto. Díky tomu nepřijdete o notifikace.

Textové zprávy na hodinkách normálně přijímat můžete, s odesláním už ale narazíte, jelikož tady to bez připojeného telefonu nepůjde. Chaotické, celkem ano, ale alespoň zde je šance, že se s další softwarovou aktualizací dočkáme nápravy.

Jak je to s podporou eSIM u starších zařízení?

Pokud vlastníte nějaké starší zařízení s podporu eSIM – pro příklad použijeme Samsung Gear S2 classic 3G z roku 2016 (u nás se oficiálně prodávala jen klasická verze, nicméně například v USA bylo možné koupit i verzi s podporou eSIM), nemusí být kompatibilita zajištěna. Problémem může být podpora evropských rádiových pásem ve vztahu k eSIM.

Podpora evropských rádiových pásem je omezena na 2G a 3G, které je u nás pouze ve městech. Žádné z podporovaných LTE pásem není používáno v Evropě. A opačně – hodinky nepodporují LTE pásma používaná v Evropě (zejména základní 800 MHz pásmo). A stejný problém může nastat i u jiných (starších) zařízení s podporou eSIM.

Samsung Gear S2 classic 3G je model z roku 2016, kdy ještě nebyla GSMA zcela standardizována Consumer eSIM (Remote SIM provisioning), takže není zaručena ani kompatibilita s eSIM u nás (jinými slovy, bylo by třeba to vyzkoušet, ale operátor to garantovat nemůže). U aktuálních zařízení, jako jsou hodinky Samsung Galaxy Watch (LTE), nebo nová řada iPhonů, už T-Mobile samozřejmě garantuje, že si s nimi bude eSIM rozumět.

A co Apple Watch s podporou eSIM?

Vzhledem k tomu, že eSIM bez problémů funguje s chytrými hodinkami Samsung Galaxy Watch LTE, dalo by se očekávat, že v případě Apple Watch (recenze) bude situace obdobná, ale chyba lávky. Apple má totiž na operátory další technické požadavky, kvůli kterým vám eSIM v Apple Watch fungovat nebude.

Je možné, že se to v budoucnu změní, například až se tu tato verze Apple Watch začne prodávat. U nových iPhonů Xs/Xs Max a Xr ale žádné takové omezení není, tam můžete eSIM používat dle libosti.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

4 komentářů

 1. Jen pro info: Na Pixel 3 se mi e-sim nepodarilo aktivovat. Na prodejne si nevi rady, nejspis neni zatim telefon u tmobilu podporovan.

  • Dobrý den, to je divné. Podle informací, které mám k dispozici, by Pixel 3 měl bez problémů fungovat. V lednu by se k nám do redakce Pixel 3 měl zase dostat, tak pokud to vyjde, pokusím se v něm eSIM otestovat a pak případně aktualizovat článek.

 2. Včera na TMobilu infolince rekli ze vse bezim v poradku, nacez mi na prodejne rekli ze s Twist kartou mam smulu ze ta jeste nejde…

  • Neříkají Ti pravdu. S Twist e-sim to normálně funguje.
   Já taky dostal nejdříve info, ze budu mít v hodinkách stejné číslo jako v mobilu pak ze to s Twistem nefunguje atd atd.
   Funguju na twistu bez problémů.
   jen jsem musel po načtení QR kódu na T-mobile volat a nechat si aktivovat číslo.

   Je to strašný, zavoláš na infolinku a něco ti řeknou, pak tam zavoláš znovu a řeknou ti něco jiného a to samé platí pro prodejnu, konkrétně mám naprosto strašnou zkušenost s prodejnou v OC Metropole Zličín (neinformovanost a arogance).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).