TOPlist

Recenze Apple Watch: Prodloužená ruka vašeho iPhonu

Apple už má také v segmentu nositelné elektroniky svého zástupce. Apple Watch dobře vypadají, dobře fungují, ale zájemce může odradit vyšší cena, slabší výdrž baterie a aktuálně i nedostupnost na českém trhu. Jaké jsou v praxi, prozradí naše mega recenze.

Chytré hodinky, náramky a další zástupci nositelné elektroniky se začínají těšit stále větší popularitě mezi uživateli. Trendem poslední doby je měření denní aktivity, monitorování spánku, výpočet spálených kalorií a další hodnoty (nejen) z oblasti fitness. Většina zařízení po propojení s telefonem nabídne také notifikace na nejrůznější události, což je pro řadu uživatelů jeden z hlavních důvodů ke koupi. 

 

Do této oblasti se postupně pustili velcí a známí hráči, ať už jde o Samsung nebo Sony a jejich chytré hodinky, nebo Garmin a jeho fitness náramky, hodinky pro běžce, golfisty a další sportovce. Objevila se ale i do té doby v podstatě neznámá jména, která si postavila renomé právě v tomto odvětví. Za všechny můžeme jmenovat například Fitbit a jeho celou řadu fitness náramků a příslušenství nebo Jawbone s fitness náramky UP. Připojili se i další, u kterých bychom možná zapojení do této oblasti ani nečekali. Microsoft nebo Huawei. 


Apple Watch seženete ve třech edicích, dvou velikostech (38 a 42 mm) a s celou řadu řadu řemínků

Možností, jak dostat chytré zařízení na ruku, za pásek nebo třeba na podprsenku, je opravdu nepřeberné množství. Záleží čistě na vašich preferencích a operačním systému, který ve svém chytrém telefonu používáte. Ne vše je totiž kompatibilní se vším. 


Apple Watch Sport

Také stojí za úvahu, zdali má smysl dnes recenzovanému produktu a dalším jemu podobným nadále říkat hodinky. Měli bychom toto zařízení vnímat trochu jinak, protože měření času už nepatří mezi ty úplně hlavní funkce. Stejně jako u telefonů telefonování. Na druhou stranu, všechna tato zařízení, která dnes řadíme do kategorie chytrých hodinek, se snaží nahradit ty klasické, ať už mechanické nebo digitální. Tomuto segmentu elektroniky začali věnovat pozornost i další výrobci klasických hodinek, jmenujme například TAG Heuer, Omega, SWATCH a další. Ti by mohli kartami na trhu slušně zamíchat, ačkoli jejich aktivity do technologického světa zatím nijak výrazně nezasahují. 


Apple Watch

Poměrně dlouhou dobu se čekalo, jestli a jak se do nositelné elektroniky zapojí Apple. Ačkoli iPhone 5s a novější modely zvládnou měřit počet kroků nebo prostřednictvím fotoaparátu a přisvětlovací diody změřit srdeční tep a údaje pak zobrazit ve vlastní aplikací Zdraví, nebo v aplikaci Fitbit a dalších, je to jen slabá náhražka opravdového fitness náramku, hodinek nebo jiného doplňku.

Příznivci se po obrovském množství spekulací dočkali na podzim loňského roku, kdy Apple během zářijové keynote představil Apple Watch. Prvotní nadšení u mnoha lidí vystřídalo hrubé rozčarování z poněkud obyčejného designu, několika různých variant (které se liší jen velikostí a použitými materiály), nejasných informací o tom, co Watch vlastně budou umět a obecně nedostatku klíčových podrobností. Spekulovalo se například o výdrži, kterou Apple potvrdil až později a která rozhodně není příjemný překvapením.

Korunu tomu Apple nasadil také informacemi o dostupnosti a cenové politice. Základní nejmenší model za 399 euro není úplně levná záležitost a ceny se šplhají až k osmnácti tisícům euro za zlaté Watch Edition. Nutno ale uznat, že takový povyk, jako Apple Watch, žadné podobné zařízení doposud nezpůsobilo.

38 mm verze 42 mm verze nejdražší varianta
Apple Watch Sport 399 eur (10 950 Kč)

449 eur (12 350 Kč)

Apple Watch 649 eur (17 800 Kč)

699 eur (19 200 Kč)

1 249 eur (34 300 Kč)

Apple Watch Edition

11 000 eur (302 000 Kč)

13 000 eur (360 000 Kč)

18 000 eur (495 000 Kč)

Zájemci o novinku z Cupertina si museli od zářijové keynote počkat až do 10. dubna 2015, kdy Apple na vybraných trzích umožnil předobjednávky svých hodinek. Doručeny měly být po 24. dubnu. Další nepříjemné, ale vcelku očekavatelné překvapení Apple mnohým připravil tím, že dostupné zásoby hodinek byly vyprodány doslova během pár minut a termíny dodání se tak začaly posouvat přes začátek května, k červnu až k červenci. Mnozí, kteří si hodinky 10. dubna objednali, na ně stále čekají a ještě pár týdnů čekat budou.

Přiznejme si, že uvedení Watch na trh a jejich distribuci k zákazníkům Apple rozhodně nezvládl. Nejvíce frustrující je pak fakt, že se na hodinky můžete dojít podívat do Apple Store (v ČR žádný bohužel není, nejbližší najdete v Dráždanech, Berlíně nebo Mnichově), můžete si je i vyzkoušet, ale nemůžete si je koupit a odnést. V obchodech budou Apple Watch na vybraných trzích dostupné pravděpodobně až během června, možná až července. Alespoň podle toho, co tvrdí zákulisní zprávy a informace z amerických obchodů Apple.


Apple Watch spolupracují pouze s iPhonem, s Androidem je nepropojíte

Mnozí tyto potíže připisují na účet Angele Ahrendtsové, která od května minulého roku zastává pozici viceprezidentky kamenného a online Apple Store a mimochodem je nejlépe placenou ženou v USA. Od května do konce roku 2014 si na novém postu přišla na závratných 82,6 milionu dolarů. Podle dostupných informací nápad prodávat Apple Watch pouze online, nedodávat je do Apple Store a vyhnout se „vyhlášeným“ frontám před obchody, vzešel právě z její hlavy. Na kolik je to pravda se asi jen tak nedozvíme, nicméně svůj podíl na dlouhých dodacích lhůtách k zákazníkům budou mít jistě i udajné problémy s výrobou a dodávkami větších Apple Watch. 

V redakci jsme během testování měli k dispozici dvoje Apple Watch Sport ve velikosti 42 mm se zeleným páskem, a jedny klasické Apple Watch s kovovým řemínkem. Cesta k nim ale byla poměrně trnitá, nicméně nakonec se nám je na test povedlo sehnat a nyní pro vás máme dojmy po téměř třech týdnech používání. 

V době psaní této recenze byly termíny dodání u německého Apple stanovené na přelom června a července u základních Sport modelů. Pokud byste chtěli nějaký dražší, například s kovovým řemínkem nebo rovnou Edition, počkáte si ještě déle. V případě objednávky z Apple.de nepočítejte s přímým doručením do České republiky. I když Apple podle svých podmínek do P.O. boxů nedoručuje, nám takto na německou adresu dorazily (první dva pokusy objednávky byly stornovány, na další to už ale vyšlo), a odtud jsme si je následně nechali přeposlat rovnou do redakce. 

I přes všechny tyto peripetie je o Apple Watch obrovský zájem a dle některých odhadů si hodinky během prvního víkendu jen v USA předobjednalo přes milion zájemců. Doba pokročila a lze tedy předpokládat, že objednávky jen přibývají. Sami jsme v redakci zvědaví na kvartální výsledky. Vše zatím nasvědčuje tomu, že Apple Watch se prodá výrazně více než zařízení s Android Wear, kterých se za celý loňský rok prodalo jen něco málo přes 700 000 kusů). A to i přes mnohými předpovídaný neúspěch tohoto zařízení. 

Videorecenze Apple Watch

Zpět ale k našim hodinkám. Již dříve jste mohli vidět videorecenzi, ve které hlavní roli plní zelené Apple Watch Jirky Hrmy, které dorazily z Německa. Pro tuto textovou recenzi máme k dispozici mé zelené Apple Watch zakoupené na americkém trhu, jelikož sám žiji v Pittsburgu. 

Musím se přiznat, že osobně jsem Apple Watch původně nechtěl. Hodinky nosím minimálně a když, tak jen jako módní doplněk k obleku a podobně. Zároveň používám Fitbit Charge na počítání kroků a monitoring spánku. Pro sportování pak Endomondo Premium a Whaoo TICKR hrudní pás pro měření srdečního tepu při běhu. Původně mě Apple Watch neoslovily ani vzhledem a už vůbec ne cenou. Pak jsem ale viděl první obrázky zelené varianty a červíček v hlavně začal hlodat. Jakmile se objevily první kusy v Apple Storech, vyrazil jsem se ujistit, že je to pro mě zcela zbytečné zařízení a vážně je nechci. Hodinky jsem si důkladně prohlédl, všechny dostupné varianty. Také jsem měl možnost si je po kratším čekání vyzkoušet na ruce a tak trochu v provozu. 

První dny byly oba Apple Store v Pittsburghu doslova narvané zvědavci a zájemci o nový gadget. Mezi nimi i já a Apple Store jsem opouštěl s tím, že si Watch prostě musím vyzkoušet používat. Následně jsme se šel ještě několikrát ujistit a na mém vnímání této novinky se nic nezměnilo. Důvodem je fakt, že v reálu a hlavně na ruce vypadají o poznání lépe než na fotkách v recenzích nebo na propagačních fotkách. Je to jeden z produktů, který lze jen těžko hodnotit, dokud nemáte osobní zkušenost. 

Klady (+)

 • design, zpracování, použité materiály
 • hodinky jsou lehké a dobře se nosí
 • jemný a skvěle čitelný displej
 • spolupráce s iPhonem, notifikace
 • možnost telefonovat a odpovídat na zprávy
 • Apple Pay (zatím pouze USA a Passbook
 • fitness funkce  a měření aktivity
 • množství aplikací 

Zápory (-)

 • na ovládání si budete muset zvykat
 • systém je (zatím) v angličtině
 • hlasové diktování v češtině nefunguje na 100 %
 • jednodenní výdrž, pomalé nabíjení
 • vysoká cena
 • špatná dostupnost 

Obsah balení

Takzvaný „unboxing“ byl opravdu zážitek, protože šlo o něco nového. iPhonů a iPadů jsem už rozbaloval více, tohle tu ještě nebylo. Překvapilo mě, že se Watch dodávají v luxusnějším balení než telefony nebo tablety od Applu. Podlouhlá bílá krabička verze Sport obsahuje dvoudílné plastové pouzdro s měkkou vystýlkou, ve které jsou uloženy samotné Apple Watch.


Takhle vypadá balení u Apple Watch Sport

Pod tímto pouzdrem se nachází další papírová krabička obsahující nabíječku s MagSafe konektorem, adaptér do elektrické zásuvky, stručný návod a doplňkový kratší řemínek. Nic víc k hodinkám nedostanete a nic víc ani není potřeba.

  
U klasických Apple Watch a Watch Edition má krabička odlišný tvar

Dílenské zpracování

Apple Watch v reálu vypadají lépe než na fotografiích či produktových snímcích. Dokonce i u 42mm varianty většinu uživatelů při prvním setkání překvapí jejich kompaktní velikost. Několikrát jsme se během testování setkali s otázkou „A to jsou skutečně ty větší?

 
Apple Watch Sport

Na levém boku hodinek jsou tři otvory. Dva pro systémový reproduktor, který by při telefonování rozhodně mohl být hlasitější, a jeden pro mikrofon. Pravý bok nese z těla hodinek výrazně vystupující „digitální korunku“, kterou lze otáčet a stisknout, a pod ní druhé doplňující tlačítko. Do horních hran se zasunují pásky, které jsou výměnné a kromě těch originálních od Apple na internetu seženete další od různých výrobců. Některé jsou nápadité a některé vypadají jako velmi zdařilé kopie těch originálních. Ceny se pohybuji od 25 dolarů nahoru a fantazii se očividně meze nekladou. 

 
Apple Watch

Na zádech, respektive spodní straně Watch jsou dvě drobná tlačítka pro uvolnění pásků a mezi nimi velké černé kolečko se senzory pro měření srdečního tepu. Tyto senzory pomocí infračerveného a zeleného světla prosvítí kůži a z cév měří aktuální tep. Již se ale objevily informace, že tato funkce není zcela „kompatibilní“ s potetovaným nebo nadměrně chlupatým zápěstím

 

Samotné černé kolečko je vybaveno indukčním napájením. Stačí k němu přiložit kolečko mgnetické nabiječky, kterou naleznete v balení a Watch se začnou nabíjet. Škoda jen, že Apple nepoužil některý z vice rozšířených standard bezdrátového nabíjení a šel opět svou vlastní cestou. Na nabíjení Watch na kterékoli jiné bezdrátové nabíječce tak můžete v klidu zapomenout.

 

U napájecího kabelu Apple nepřemýšlel

Zároveň mi přijde nelogická celková koncepce nabíječky. Jde totiž o USB kabel, na jehož konci je ono zmíněné magnetické kolečko. Proč Apple toto kolečko nevybavil zdířkou pro Lightning konektor? Umožnil by tak za prvé snazší transport nabíječky a nakonec cestovat by majitelé Watch mohli pouze s jedou nabíječkou pro iPhone nebo iPad a v případě potřeby by k Lightning koncovce připojili magnetické nabíjecí kolečko pro Watch. Takhle s sebou budou všichni vozit jeden kabel navíc. Okolo zmíněného černého kolečka pak najdeme sériové číslo hodinek a popis – velikost, použitý materiál a typ krycího skla. 

 

Pásek je v případě Watch Sport silikonový, působí matným dojmem, je překvapivě měkký a poddajný a také velmi příjemný na dotek. Na ruce obtočíte oba konce pásku kolem zápěstí, zacvaknete kovový bodec na jedné straně pásku do požadované dírky na druhé straně a pásek s dírkami pak provléknete otvorem na druhém konci pásku. Osobně si nedovedu představit situaci, kdy by mi Watch samovolně spadly z ruky. Pásek je pevný a hodinky na ruce drží velmi dobře. Hliníková varianta Sport je překvapivě lehká a po pár hodinách pomalu nevíte, že hodinky na ruce máte.

Další řemínky, se kterými se Apple Watch dodávají, jsou buď kovové nebo kožené. Většinu si jich můžete dokoupit jako originální příslušenství a střídat je dle libosti. Výměna pásků je velmi jednoduchá a vše je otázkou pár vteřin. 

Apple Watch jsou vodě odolné (IPX7) do té míry, že by měly vydržet, pokud s nimi zmoknete nebo se namočí při mytí rukou. Apple už ale nedoporučuje s hodinkami plavat. Na internetu se objevují zkušenosti uživatelů, kteří si Apple Watch berou běžně do sprchy nebo do bazénu a hodinky jim zatím bez problémů fungují. Dokonce prosákla informace, že sám Tim Cook se s Apple Watch sprchuje. My jsme hodinky při této činnosti také nesundávali a nijak se to na nich neprojevilo. Nicméně budete-li tak činit, činíte tak jen a pouze na vlastní nebezpečí a pokud vám Watch zvlhnou, a to i zevnitř, zapomeňte na výměnu v rámci záruky. 

Podívejte se, jak Apple Watch obstáli ve „vodním testu“, kdy s nimi majitel strávil celý den v aquaparku

Celkově je zpracování hodinek na výborné úrovni a odpovídá tomu, co Apple prostřednictvím iPhonů a iPadů u svých produktů udává jako standard.

Rozdíly mezi jednotlivými verzemi

Verze Watch vám dorazí ve čtvercové krabičce ze stejného materiálu jako u verze Sport. Pokud se rozhodnete pro drahé Edition, připravte se na luxusní černé pouzdro z kvalitních materiálů a navrch nabíjecí stojánek. Škoda, že Apple toto příslušenství nepřidal i k levnějším verzím anebo alespoň nenabízí možnost ho dokoupit. Na internetu se naštěstí objevuje dostatečné množství alternativ, takže není nutné nechávat hodinky nabíjet jen tak na stole, lze je položit na některý z více či méně vkusných stojánků.


Zleva Apple Watch Sport se silikonovým řemínkem, Apple Watch s kovovým řemínkem a zlaté Apple Watch Edition

Hodinky samotné jsou obdélníkové se zakulacenými rohy. V našem případě je tělo z eloxovaného hliníku Čelní straně dominuje Retina displej technologie OLED s rozlišením 340 x 272 pixelů u 38 mm verze a 390 x 312 pixelů u větší 42 mm varianty. Díky použité technologii je displej velmi dobře čitelný i na přímém slunci, a to dokonce i při nejnižší úrovni jasu. Přes displej Apple použil zaoblené krycí sklo. To je buď ION-X u verze Sport, nebo safírové u verzí Watch a Edition.

Oba typy skel by měly být více odolné vůči škrábancům a dalším typům mechanického poškození, ale nic není nezničitelné a tak po sociálních sítích již kolují obrázky zničených Apple Watch. Můžeme se dohadovat o tom, do jaké míry je to reálné a nebo jen další nafouknutá bublina. V našem případě se ani u jednoho z modelů po aktivním používání žádné škrábance na těle ani displeji neobjevily. Ocelové Watch a zlaté Edition vzbuzují dojem, že vydrží více nejen díky safírovému krycímu sklu displeje a materiálu, ze kterého je tělo vyrobeno (nerezová ocel). Dražší Edition jsou pak buď ze žlutého nebo růžového osmnáctikarátového zlata.

Operační systém Watch OS: Bez iPhonu ani ránu

Po vybalení a prozkoumání hodinek zvenku přichází první zapnutí. To probíhá podržením spodního tlačítka na pravém boku, následně se na displeji objeví logo Apple. První start je poněkud vlažný a připravte se, že než si hodinkami pohrajete, bude to několik minut trvat. Hodinky vás vyzvou ke spuštění aplikace Watch ve vašem iPhone. Ta je dostupná od iOS verze 8.2.

 
Apple Watch aplikace pro iOS

Pomocí aplikace dojde ke spárování hodinek s telefonem a následné synchronizaci dat a instalaci aplikací. Průvodce se vás zeptá, zdali chcete aplikace, které máte ve svém iPhonu a mají verzi pro Watch, nainstalovat do svých hodinek, nebo necháte ruční výběr na později. I když necháte instalaci na později. 

  
Takto vypadá nabídka nastavení

Jakmile máte Watch na ruce, jsou primárně zhasnuté. Do doby, než rukou otočíte tak, abyste viděli na displej hodinek. Integrovaný gyroskop tento pohyb pozná a systém rozsvítí displej. Nefunguje to zcela stoprocentně – jsou situace kdy gyroskop a systém prostě nepoznají, že se chcete na hodinky podívat, a nebo naopak displej aktivují v momentě, kdy to nepotřebujete (například se mi to stávalo při řízení auta). Jinak ale takové situace příliš často nenastávaly a mám pocit, že po vydání aktualizace na Watch OS 1.0.1 se vyhodnocování ještě zlepšilo. Samotná aktualizace systému v hodinkách se provádí skrze iPhone. Hodinky je nutné mít nabité na minimálně 50 % a zároveň připojené na nabíječce. 

  
Notifikace s upozorněním na překonání rekordu; karta Připojení a ovládání hudebního přehrávače

Systém sám o sobě je vcelku plynulý, a to i v případě předinstalovaných aplikací (zde opět pozorujeme zlepšení po aktualizaci na verzi 1.0.1). Sice není tak rychlý jako v případě iOS 8.x v iPhone 6, ale berme to tak, že jde o první generaci a první uživatelé uživatelé jsou spíš beta testeři. Problém nastane ve chvíli, kdy začnete používat aplikace doinstalované, které si berou data z iPhonu. Komunikace je v tomto případě o něco pomalejší a jen spuštění některých aplikací se počítá na vteřiny, někdy i déle. Je to vcelku nepříjemné a do určité míry omezující. 

Asi není překvapením, že pro Watch OS není dostupný český jazyk. Vzhledem k tomu, že se Watch u nás zatím oficiálně neprodávají a ani nebylo oznámeno datum, kdy by se tak mělo stát, je to vcelku logické, že podpora češtiny se zatím nekoná. 

Hlavní obrazovka: Parťák mnoha podob

Hlavní obrazovku tvoří takzvané Faces (Tváře), nebo-li ciferník hodinek, společně s Complications, což jsou doplňující údaje z dalších aplikací. Faces je aktuálně na výběr 10 od jednoduchého ciferníku, přes chronometr, zobrazení denní fáze slunce až po populárního Mickey Mouse, který svými pažemi nahrazuje ručičky ciferníku. Občas chudák vypadá, že si na ručičkách udělá uzel. Všechny Faces si můžete upravit a zvolit, jaké údaje vám mají zobrazovat. 

  
Jedna z možných podob hlavní obrazovky; konfigurace vzhledu ciferníku; nabídka s programy

Od data, přes výstup z kalendáře, přes stav nabití baterie až po venkovní teplotu z předpovědi počasí a aktuální stav vašich denních aktivit. Vytvořit si můžete i vlastní vzhled z předdefinovaných objektů a mluví se o tom, že další update by měl zpřístupnit API vývojářům a objevit by se tak měly i Faces z dílen třetích stran, což by mohlo být hodně zajímavé. 

Osobně jsem si pak nejvíce oblíbil Modular Face, kdy kromě času mám zobrazeno aktuální datum, venkovní teplotu, nadcházející událost v kalendáři, kroužky aplikace Activity a stav baterie. To vše zeleně, aby to ladilo s páskem. Synkovi se pak nejvíc líbí myšák Mickey a jeho zamotané ručičky.

Ovládání hodinek: V hlavní roli dotykový displej a tlačítka

Hlavním ovládacím prvkem Apple Watch je dotykový displej, který doplňuje funkce Force Touch, dále pak digitální korunka a tlačítko na boku. Na takto malé zařízení možná až moc ovládacích prvků a první dny používaní mohou být zmatené, ale uživatel si zvykne a ovládání nejspíš přijde na chuť. 

Nejsem sám, kdo zpočátku tápal, jak Apple Watch ovládat, ale s tím vám naštěstí pomůže průvodce. I tak je to na Apple dost nezvyklé, protože jeho zařízení se vyznačují jednoduchostí a intuitivním ovládáním. To se v prvních dnech používání o Apple Watch moc říct nedalo. Hlavně kombinace dotykového displeje a digitální korunky byla občas matoucí. Například nastavení budíku nebo minutky. Do aplikací se proklikáte přes dotykový displej, ale samotný čas se pak musí nastavit otočením korunky.


Ovládací tlačítko a „digitální korunka“ (digital crown) Apple Watch

Pokud vás to samotné nenapadne, nemáte jak tento fakt zjistit. Nikde žádná nápověda nebo alespoň náznak toho, co máte dělat. A na podobné situace ši spíše nelogičnosti narazíte na vice místech. Pár dní ale uteklo jako voda a z ovládání se stala vcelku jednoduchá rutina nevyžadující žádné větší přemýšlení. 

Při zobrazení základní obrazovky máte možnost tahem od horní hrany stáhnout lištu s notifikacemi nebo tahem od dolní hrany zobrazit Glances (karty jednotlivých aplikací). V nich se lze pohybovat do stran a podrobněji si o nich povíme později. Do menu aplikací se dostanete stisknutím digitální korunky a jejím otáčením můžete menu aplikací oddalovat a přibližovat. Výběr a zároveň spuštění konkrétní aplikace se provádí ťuknutím prstu na displej. 

Stejně jako v iOS, i ve Watch OS se můžete tahem od levé hrany displeje vrátit o krok zpět, tam kde je to možné. Aplikaci opustíte opět stisknutím digitální korunky, která vás vrátí zpět do menu aplikací. Pokud digitální korunku stisknete a podržíte, spustí se Siri. Její využitelnost je u nás bohužel stále nulová, protože neumí česky. V případě, že nemáte problém s angličtinou, rázem se z ní stane celkem užitečná pomocnice. 

Rychlé dvojité stisknutí digitální korunky vás vrátí do naposledy otevřené aplikace. A pokud digitální korunku stisknete rychle třikrát, otevře vám buď zoom nebo VoiceOver v rámci nástroje Zpřístupnění. I zde ale chybí čeština, takže předčítání textu z displeje funguje zatím jen v angličtině, němčině a dalších hlavních jazycích, které jsou ve Watch OS podporovány. 

Nejzajímavější na celém kolečku je rolování v seznamech nahoru a dolů. Jakmile totiž najedete na jeden nebo druhý konec, otáčení korunky postupně ztuhne až vám nakonec nedovolí otočit jí vůbec. Tím jasně dostanete najevo, že jste na konci seznamu a musíte rolovat zase na druhou stranu. Funguje to napříč celým systémem. 

Digitální krounka jako prvek je celkově zajímavá. Poslední roky jsme si zvykli na ovládání v podstatě jen prostřednictvím dotykových displejů a výrobci šli cestou minimalizace všech oládacích prvků mimo displej. Nyní se ale vrací zpět a důvodem bude nejen malý displej samotných hodinek. Čeká nás snad jakási renesance a můžeme se na podobně zajímavé ovládací prvky těšit i u jiných zařízení? 

Spodní boční tlačítko se chová trochu podobně jako vypínací tlačítko na iPhone. Dlouhý stisk otevře menu, ve kterém můžete hodinky vypnout, přepnout do úsporného módu nebo je uzamknout. Krátkým stiskem otevře seznam kontaktů, kterým následně můžete poslat zprávu, zavolat a nebo, má-li druhá strana také Watch, poslat zprávu, smajlíka, váš aktuální srdeční tep nebo obrázek namalovaný prstem na displej přímo na Watch. Je to taková blbina, ale na chvilku zabavit dokáže. 

Dvojitý stisk tohoto tlačítka otevře Apple Pay. Tato funkce sice není v České republice zatím dostupná, ale i tak si k ní řekneme více v dalších kapitolách. Už jen proto, že jde o jednu z velkých výhod Apple Watch a protože dle zákulisních informací by Apple Pay mohlo být u nás dostupné ještě letos ve spolupráci s vybranými českými bankami. 

Bočním tlačítkem také můžete vypínat běžící aplikace. Stačí v aplikaci, kterou chcete vypnout déle přidržet tlačítko, dokud se nezobrazí menu pro vypnutí hodinek. Pak boční tlačítko podržíte znovu, dokud aplikace nezmizí do pozadí. A tím je vypnutá. 

Ja na screenshoty?

V případě, že chcete na hodinkách udělat screenshot, stačí zmáčknout boční tlačítko a následně stisknout digitální korunku (podívejte se na animaci níže). Screenshot obrazovky se ihned uloží do paměti iPhonu.

Force Touch

Posledním ovládacím prvkem je Force Touch. Displej Apple Watch rozpozná silnější tlak a na jeho základě vyvolá nějakou funkci. Využitelné je to například v seznamu notifikací. Pokud jich je najednou hodně a nechcete je mazat po jedné, stačí silněji zatlačit na displej. Hodinky zavibrují a nabídnou možnost smazání všech notifikací najednou.

Stejným způsobem se mění Faces na úvodní obrazovce. Stačí silněji zatlačit na displej a otevře se vám seznam vzhledů úvodní obrazovky. Tam kde to jde, nebo to dává smysl, vyvolá Force Touch v aplikacích kontextové menu nebo další volby.

Taptic Engine: Vibrace na steroidech

Taptic Engine je novinka nahrazující vibrace. Pořád jde o vibrace, ale tyto více navozují dojem, jako by vás hodinky doslova „klepnuly“ do ruky. Zpočátku je to velmi nezvyklé, ale po pár dnech si mozek na tento typ vibrací navykl a přijde mi, že na ně reaguji citlivěji, než kdyby Watch vibrovaly klasickým způsobem jako telefony. Každá notifikace tedy jemně klepne do ruky a zároveň je možné pro Taptic Engine zvolit intenzitu onoho klepnutí. Taptic Engine se využívá i pro komunikaci mezi majiteli Watch. Můžete tedy na dálku někoho poklepat po ruce a nebo mu poslat svůj aktuální srdeční tep.

Výhodou Taptic Engine je, že umí „klepat“ na ruku různými způsoby s různou intenzitou. Je tedy možné rozlišit různé typy notifikací právě podle toho, jak se vám projeví na ruce. Nejprve vám to nepřijde, ale po čase začne váš mozek tyto různé typy notifikací jaksi podvědomě rozlišovat, aniž byste si to vy uvědomovali. Takže víte, jestli klepe příchozí hovor nebo zpráva ještě před tím, než otočíte hodinky displejem k sobě.

Notifikace: Hodinky jako prodloužená ruka vašeho iPhonu

Notifikace patří podle mých dosavadních zkušeností k jedné z nesilnějších vlastností Apple Watch. Veškeré notifikace, které se objeví na vašem iPhonu, ve stejném okamžiku „zacinkají“ i na hodinkách. Je jedno, jestli iPhone zrovna vyzvání příchozím hovorem, nebo přišla textová zpráva, či zpráva do některého z kecálků. Kompletně všechny notifikace jsou směrovány na Apple Watch a iPhone je potichu. Což je svým způsobem výhoda, protože když hodinky zacinkají a „klepnou“ vás do ruky, nepotřebujete, aby ještě někde vyzváněl telefon. Největším přínosem Apple Watch tak je fakt, že víte, co se v iPhonu děje, aniž byste ho museli vyndavat z kapsy, tašky nebo odkudkoli, kde ho běžně nosíte. Veškeré dění máte pěkně po ruce, respektive na ruce. 

  

Společnost si ale na tento fakt bude muset nějakou dobu zvykat. Pohled na zápěstí v zavedených zvycích značí, že sledujete čas a většinou i spěcháte. Proto můj pohled na hodinky nezřídka vyvolá otázku druhé strany, zdali už musím jít. Následuje vysvětlování, že ne, že jen koukám na notifikaci, která mi právě na hodinky dorazila. Nejsem sám, kdo se s tímto setkává. Podobnou zkušenost má více uživatelů Apple Watch.     

Notifikace si samozřejmě můžete nastavit, tak abyste z hodinek na ruce neměli jen hrací skříňku. V aplikace Watch v iPhonu lze velmi jednoduše zvolit, které aplikace budou notifikovat i do hodinek a jestli budou notifikovat stejně jako iPhone (tzn. převezme se nastavení z jablečného telefonu), nebo si zvolíte vlastní nastavení. Zvuk můžete vypnout plošně a nebo jen u některých notifikací. Po několika týdnech s Watch mohu říct, že klepnutí Taptic Engine do ruky stačí a není nezbytně nutné mít zapnuté i zvuky, které mnohdy v hlučném prostředí nejsou slyšet a v tichém naopak mohou působit rušivě.

A v čem vidím největší výhodu notifikací? Ke své práci a nejen k ní využívám vícero komunikačních kanálů. Během dne mi přijdou desítky e-mailů a dalších zpráv všech možných druhů. Některé jsou důležité, některé méně, některé vůbec. Všechny do jedné jsou ale rušivým elementem pro právě rozdělanou práci. Díky notifikacím na ruce jsem schopen se více soustředit na práci. Během těch pár týdnů s Apple Watch jsem se odnaučil neustále koukat na telefon nebo v Macu přepínat na Telegram, Mail, Facebook Messenger apod. Když mě hodinky neklepnou do ruky, tak vím, že se nic neděje, duše má svým způsobem klid a hlava se může více soustředit na práci.

Glances: Chytré karty jednotlivých aplikací

Glances jsou po notifikacích další velmi užitečnou funkcí Apple Watch. Jsou to malé widgety ať už původních nebo některých vámi doinstalovaných aplikací. Dostanete se k nim z úvodní obrazovky tahem nahoru od dolní hrany displeje. Mezi Glances se pak pohybujete prstem do stran. V základu máte k dispozici informace o počasí, výpis z kalendáře, přehled z aplikace Aktivita, stav baterie s možností přepnutí do úsporného režimu, měření srdečního tepu a zobrazení posledního předchozího měření, mapy a další. Pak už jen záleží na aplikacích, které máte doinstalované a které lze v Glances zobrazit. V mém případě je to například náhled na sumář z Endomondo, stav aplikace Starbucks, Swarm a další.

  

Mezi základní Glances patří i přepínání do módu letadlo, zvukových oznámení, režimu Nerušit a na dálku prozvonění vašeho iPhonu, pokud nevíte, kde jste ho nechali ležet.

Teď bude záležet hlavně na vývojářích aplikací, jak se s Glances popasují. Již existující, jako například Endomondo, Starbucks, MacID a další naznačují, že lze zobrazit důležité informace ve widgetu, aniž by bylo nutné spouštět samotnou aplikaci. Bylo by tedy zajímavé vidět například poslední oznámení vašeho Twitteru, nebo komentáře z Facebooku či aktuální zůstatek vašeho běžného účtu a další podobné informace.

Aplikace: Slušná porce pro začátek

Do menu aplikací se dostanete stisknutím digitální korunky. Aplikace jsou ve formě kulatých ikon, které jsou uspořádány do řádků, které jsou vůči sobě vždy o půl ikony posunuty. Práce s aplikcemi funguje podobně jako v iOS. Dlouhým stiskem aktivujete režim, ve kterém můžete aplikace libovolně přesouvat a nebo ty doinstalované mazat.

   
Nabídka s aplikacemi, měření srdečního tepu a měsíční náhled kalendáře

Pokud si chcete menu aplikaci uzpůsobit dle vlastní představy, doporučuji tak učinit v aplikaci Watch v iPhone, protože v prostředí Watch OS to není zrovna pohodlná práce. Zároveň dobře přemýšlejte nad tím, jak si ikony rozmístíte, protože jsou opravdu malé a překlepy pak nejsou ničím neobvyklým. Sice si můžete pomoci digitální korunkou menu aplikací přiblížit, ale už je to zase další krok navíc, který práci s hodinkami jen zdržuje. 

  
Screenshoty z aplikací American Airlines (informace o letu), Wunderlist a Světový čas

Jak už bylo řečeno, aplikací je v App Store pro Watch připraveno přes 3 500 a neustále přibývají další. Jejich kvalita a hlavně využitelnost je ale mnohdy velmi pochybná. Zároveň aplikace pro Watch jde vždy ruku v ruce s aplikací pro iPhone. Chcete-li tedy využívat nějakou aplikace ve Watch, musíte mít její ekvivalent i ve svém iPhonu, což je logické, protože aplikace ve Watch si berou data právě ze svých protějšků v telefonu. 

 
Nastavení aplikací v aplikaci pro iPhone

Úvodní nastavení zařízení po prvním spuštění se vás zeptá zdali chcete nainstalovat všechny aplikace z vašeho iPhonu, které mají ekvivalent i pro Watch. Pokud volbu nepotvrdíte, máte možnost aplikace nainstalovat později, po jedné. Instalace aplikace se provádí vždy skrz aplikaci Watch ve vašem iPhonu. V této aplikaci je seznam všech dostupných aplikací pro Watch, které v iPhonu máte a po kliknutí na kteroukoli z nich se zobrazí možnost její instalace do Watch a zároveň přidání jejího widgetu, je-li dostupný, mezi Glances.

   
Navigace v Apple Mapách přímo na hodinkách

Mezi aplikacemi, které mě vážně zaujaly, musím zmínit například MacID. Jde o velmi jednoduchou utilitku, kterou nainstalujete do svého počítače s OS X a iPhonu. Zároveň se vám aplikace nainstaluje také do Watch. Velmi jednoduše pak můžete svůj Mac hodinkami odemykat a zamykat. Praxe je následující. MacBook nevypínám, jen zaklapnu víko a on se automaticky uspí. Po otevření víka se probudí a požaduje heslo. To mám poměrně dlouhé a složité, takže jeho napsání pár vteřina zabere.

Nově mi na Watch zacinká notifikace MacID s informací, že můj Mac požaduje heslo. Ťuknu na tlačítko Authorise a Mac se odemkne. Je to rychlé a pohodlné. Zároveň si mohu aplikaci MacID zobrazit v Glances, kde se mi ukazuje počet připojených zařízení a stav baterky mého iPhonu. V samotné aplikaci MacID ve Watch mohu svůj MacBook jedním ťuknutím uzamknout, odemknout nebo uspat. Předpokládám, že podobně šikovných a praktických nástrojů bude postupně přibývat, což bude hodinkám přidávat na atraktivitě.

Již dnes existuje například aplikace od BMW, která umí komunikovat s modely i3 a i8. V přípravě je aplikace třetí strany, která umí skrz Watch kompletně ovládat Tesla Model S. A Applem pro vývojáře uvolněný Health Kit a Home Kit tyto možnosti jen rozšíří.

  
Zprávy z FB Messengeru si zatím na hodinkách nezobrazíte. Na Swarmu se checknete bez problémů a procházet můžete i Instagram.

Poměrně jednoduše se mohu skrze hodinky „checkovat“ také v aplikaci Swarm, případně zobrazovat nové zprávy na Twitteru či fotografie na Instagramu. Klasický Facebook či Facebook Messenger pro Watch zatím chybí. Pokud vám tedy z telefonu dorazí notifikace na novou zprávu z Messengeru, dozvíte se o tom, ale samotný text si na hodinkách zatím nezobrazíte. Doufejme, že ve Facebooku už na aplikaci pro hodinky pracují.

 
Facebook pro Apple Watch zatím dostupný není. Swarm už ale ano.

Při procházení aplikací v App Store rovnou v detailu vidíte, zda je dostupná také pro Apple Watch. Kromě popisku to poznáte i podle screenshotů, které ukazují, jak daný nástroj na hodinkách bude vypadat.

 
Od samého začátku je pro chytré hodinky od Applu už je k dispozici také Twitter a Instagram

Volání a zprávy 

Ačkoli Apple Watch nemají SIM kartu, můžete skrze ně telefonovat, posílat zprávy nebo komunikovat třeba přes doinstalovaný Skype, jehož aplikace s hodinkami také spolupracuje. Vše se děje prostřednictvím připojeného iPhonu. Ve Watch OS najdete aplikace Telefon a Zprávy a jsou v podstatě zrcadlem těch, co máte v telefonu.

  

Aplikace Telefon vám nabídne seznam posledních hovorů, oblíbené kontakty, všechny kontakty a přístup ke zprávám v hlasové schránce. Seznam posledních hovorů a oblíbené kontakty ťuknutím uskuteční hlasový hovor. Volat můžete buď skrz samotné hodinky nebo hovor přenést do iPhone případně do připojeného handsfree.

  

Stejně to funguje v případě všech vašich kontaktů, bohužel ale chybí vyhledávání a pokud máte v adresáři desítky, nebo spíše stovky jmen, je hledání toho správného, kterému chcete volat, poněkud zdlouhavé a otravné. Takže stejně nakonec vezmete do ruky iPhone.


Konfigurace „rychlých odpovědí“

U nás se hlasové schránky nikdy moc neujaly. V USA je tomu přesně naopak. Většina lidí pořád raději volá a v případě neúspěchu nechá vzkaz v hlasové schránce, než aby vyťukávali SMS nebo jinou zprávu. Toto chování tam má, na rozdíl od SMS, poměrně dlouhou tradici. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že zhruba 95 % hovorů, které jsem nemohl nebo nestihl přijmout, následovala zpráva v hlasové schránce. S tím se pojí i notifikace na hodinkách a také možnost si zprávu v hlasovce přehrát. Sice si musíte hodinky přiblížit k uchu, ale v mnoha situacích mi to bylo pohodlnější, než vyndavat iPhone, odemykat ho a přehrávat si zprávu na něm.

Stejně tak možnost okamžitě a rychle přečíst na zápěstí SMS nebo iMessage a vzápětí odpovědět předpřipravenou zprávou a nebo nadiktovat novou. Předpřipravené zprávy se synchronizují z iPhonu a není tak nic jednoduššího, než si je upravit a připravit si takové, které budou na Watch prakticky použitelné. V případě diktování textu v češtině jsem se setkal s menším problémem ve správné interpretaci.

Diktování v češtině funguje, má to ale jedno velké ale…

Na iPhonu mi diktování funguje na výbornou, ať už mluvím česky nebo anglicky. Hodinky ale mají problém a velmi často, když diktuji česky, nutí mi angličtinu. Takže výsledek je většinou nepoužitelný paskvil. Pravděpodobně to bude tím, že hodinky zatím češtinu oficiálně nepodporují, a tak se ve většině případů diktovaný text převádí na angličtinu.

Povedlo se mi vysledovat, že pokud zahajuji novou konverzaci (tzn. diktuji zprávu kontaktu, se kterým nemám žádnou předchozí komunikaci), v 99 % se český text převádí na nesmyslné anglické výrazy. Pokud ale s daným kontaktem již mám nějakou předchozí komunikaci v češtině, je to tak 50/50 – někdy se text správně převede do češtiny, jindy stále zůstane v anglištině. Doufejme tedy, že se Apple Watch brzy dočkají kompletní české lokalizace, která tento neduh určitě odstraní.

SMS, iMessage a Skype jsou zatím jediné typy zpráv, které můžete z Watch poslat. Předpokládám ale, že nebude dlouho trvat a tato možnost se objeví i u komunikačních aplikací jako je WhatsApp nebo Telegram. A vzhledem k tomu, že WhatsApp na iOS a Android už umí i telefonovat, je možné, že se to naučí i Watch OS. 

Apple Pay a Passbook

PassBook je aplikace, které je součástí iOS již delší dobu, ale u nás pořád nemá takové možnosti využití, jak bychom si představovali i když situace se postupně zlepšuje. Apple Pay, tedy funkce pro bezkontaktní placení, bychom se u nás mohli dočkat ještě v letošním roce. Mluví se o tom, že některé české banky začínají tuto funkcionalitu ve spolupráci s Applem připravovat. 

 

A jak Apple Pay a Passbook fungují na ruce? Passbook ve Watch si automaticky stáhne všechny karty a lístky, které máte v Passbooku ve svém iPhonu uloženy. Pak jen stačí v menu aplikací ve Watch kliknout na ikonu Passbooku, v aplikaci vybrat položku, kterou chcete zobrazit a následně, klepnutím na ni, zobrazit její QR kód (v tomto případě se výrazně zvýši jas displeje hodinek). Vstupenky na koncerty, sportovní zápasy, letenky a další a další položky tak máte připraveny k použití pohodlně na zápěstí, bez nutnosti vyndavat iPhone. 

Nic není ale tak růžové, jak by mohlo vypadat. S letenkami po USA jsem zatím neměl problém, ale třeba zpáteční let do ČR se společností Delta mi do Passbooku nešel přidat. Už jejich vlastní aplikace Fly Delta pro iOS mi napsala, že pro moje lety nejsou elektronické palubní lístky dostupné. To ale není problém iPhonu či hodinek, ale spíše aplikace přepravce.

V případě Apple Pay je nutné v hodinkách znovu zadat platební kartu, i když už ji máte aktivní ve svém iPhonu. Karet můžete mít více, vybíráte mezi nimi stejným způsobem jako mezi lístky, letenkami a dalšími položkami Passbooku. Jakmile se dostanete do situace, kdy potřebujete zaplatit, stačí na hodinkách dvakrát stisknout boční tlačítko a aktivuje se Apple Pay. Pokud máte jednu kartu, zápěstí rovnou přiblížíte k platebnímu terminálu a dojde ke zprocesování transakce. Pokud máte v Apple Pay uloženo více platebních karet, pak jednu z nich vyberete a pokračujete dál stejným způsobem. Zvyknete si na to opravdu rychle – kávu ve Starbucks v USA už neplatím jinak, než mávnutím rukou před terminálem.

Pokud vás zajímá, jak je to s bezpečností, protože u iPhone je Apple Pay zabezpečeno pomocí Touch ID, tak vězte, že Apple Watch rozpoznají vaše zápěstí. Jakmile je dáte na ruku a odemknete pomocí předem nastaveného čtyřmístného kódu nebo odemknete iPhone pomocí Touch ID, a zároveň se vám odemknou Watch, můžete za pomoci Apple Pay platit, dokud hodinky nesundáte z ruky. Jakmile je sundáte a ony už nadále nedetekují vaši ruku, automaticky se uzamknou a funkci Apple Pay nelze použít, dokud je opět neodemknete. Rozpoznání zápěstí můžete v menu Watch OS vypnout, ale tím zároveň vypnete i Apple Pay. Tyto dvě funkce lze používat pouze dohromady.

Fitness funkce: Váš každodenní trenér a motivátor

Apple Watch využijete také při sportování. Kromě toho hodinky po celou dobu používání měří vaši aktivitu, počet nachozených kroků a váš srdeční tep. Základní údaje filtrované podle časového období si zobrazíte rovnou v hodinkách v graficky velmi pěkně zpracované aplikaci Aktivita, která je rozdělena do třech sekcí – pohyb, cvičení a stání.

Podrobnější hodnoty naleznete ve stejnojmenném nástroji na iPhonu. Kompletní historii srdečního tepu, který hodinky mimochodem měří každých 10 minut, si pak společně s dalšími údaji zobrazíte v aplikaci Zdraví na iPhone.

  

Pokud hodinky detekují, že příliš dlouho sedíte, upozorní vás notifikací, že byste se měli protáhnout. Pro každou ze třech skupin aktivity (pohyb, cvičení a stání) si můžete nastavit denní cíle. Například že chcete pohybem spálit 650 kalorií, nebo cvičit nejméně 30 minut. Hodinky vám pak ukazují, jak moc jste se k těmto hranicím přiblížili. A když je překonáte, stačí si nastavit hodnoty vyšší, čímž jste nuceni své pohybové aktivity neustále zlepšovat. Po dosažení určitých cílů vás hodinky navíc odměňují speciálními odznáčky. Jako motivační prvek tedy Apple Watch funkcí velmi dobře. 

  

K dispozici máte i nejrůznější workouty (běhání, jízda na kole, rychlá chůze…), u kterých si opět nastavíte, kolik kalorií chcete spálit, jak dlouho chcete běžet, nebo si aktivujete tzv. volný režim, kdy sportujete tak dlouho, jak sami potřebujete.

  
Zobrazení údajů a historie srdečního tepu v aplikaci Zdraví

Při běhání venku je přesnost naměřených kroků velmi slušná. Na jednom kilometru se odchylka většinou pohybovala v rozmezí 30 až 50 metrů. To při běhání na páse, kde má člověk odlišný pohyb než při běhání venku, už hodinky nadhodnocovaly celkem slušně. Na 5,5km běhu Apple Watch naměřily 6,5 km.


Při běhání na pásu hodinky příliš přesné nebyly a výsledek byl silně nadhodnocený

Měření srdečního tepu je naopak extrémně přesné. Hodnoty naměřené hodinkami jsme porovnávali s přístrojem u lékaře, a odchylka byla vždy maximálně 2 tepy za minutu.

  

Watch jako hudební přehrávač a prohlížeč obrázků

Apple Watch umějí přehrávat hudbu nejen ze spárovaného iPhonu, ale do interní paměti si můžete nakopírovat další hudbu, takže pak nijak nejste vázání na iPhone. Jelikož sám vlastním iPhone 6 Plus, se kterým vzhledem k jeho velikosti není běhání příliš pohodlné, ocenil jsem možnost nahrát si skladby do hodinek a vyrazit sportovat.

Pokud byste svou aktivitu měřili například přes RunKeeper, který na hodinkách funguje dobře, budete se muset smířit s tím, že když iPhone necháte doma, nebudete mít k dispozici trasu, kudy jste běželi, protože údaje o poloze (GPS) se získávají z iPhonu. Kapacita interní paměti hodinek je 8 GB, ale pro vaše skladby využijete jen 2 GB – takový je limit stanovený Applem. Abyste hudbu do hodinek z iPhonu nakopírovali, je nutné je připojit na nabíječku.

Obdobné omezení platí také pro Galerii fotografií. Do té si z iPhonu můžete naimportovat snímky. Těch může být maximálně 500 a jejich velikost nesmí přesáhnout 75 MB. U Galerie toto omezení chápu, ono prohlížení fotek na tak malém displeji není příliš pohodlné. Ale v případě hudebního přehrávače bych se nezlobil alespoň za dvojnásobný limit.

Vzdálený hledáček

Mimochodem, v seznamu aplikací naleznete nástroj Vzdálený hledáček, se kterým na hodinkách vidíte obsah zabíraný fotoaparátem z iPhonu. Tapnutím kdekoliv na displej hodinek přeostříte, tlačítkem snímek vyfotíte (uloží se do paměti iPhonu, nikoliv hodinek). 

Baterie, výdrž a nabíjení: Jeden den a přes noc na nabíječku

Že baterka není žádný zázrak víme již delší dobu a u téhle generace se na tom už nic nezmění. Akumulátor je malý (38mm verze má 205 mAh baterii, u 42mm se nám hodnotu zjistit nepodařilo, ale měla by být o něco vyšší), hardware okolo něj vcelku náročný a i kdyby Apple udělal optimalizační zázrak, na finální výdrži se nejspíš nic moc nezmění. Nemá cenu cokoli zastírat, Apple Watch vydrží v provozu den, s tím se musí uživatelé smířit. 

Ono by to bylo ve skutečnosti o něco déle, tak zhruba den a půl, možná den a třičtvrtě, i když samotný Apple garantuje cca 18 hodin provozu. Nicméně nikdo nechce, aby se mu hodinky vybily uprostřed dne, takže drtivá většina uživatelů bude nabíjet přes noc. Což nakonec, alespoň v mém případě, není takový problém jak jsem si původně myslel. S hodinkami jsem nikdy nespal a nehodlám to měnit ani s Apple Watch. Takže každý večer hodinky sundám a položím je na noční stolek vedle postele.


Batterie v Apple Watch (zdroj: iFixIt.com)

Konkrétně pak na magnetický konec indukční nabíječky (MagSafe konektor). Ráno jsou hodinky nabité, připravené k provozu. Samotné dobití z nuly na sto trvá poměrně dlouho – 1 hodinu a 50 minut. Na 50 procent je nabijete za 45 minut. V podstatě se na postupu oproti dříve nošeným hodinkám tolik nezměnilo. Rozdíl je v tom, že Apple Watch pokládám na nabíječku. Každodenní nabíjení mi tak přijde paradoxně méně obtěžující než u Fitbitu Charge, který dobíjím jednou za zhruba pět dnů a energie mu dojde, pravděpodobně dle Murphyho zákonů, vždy v tu nejméně vhodnou chvíli. 

Chápu obecné rozhořčení nad tím, že Apple Watch vydrží v provozu v podstatě jen jeden jediný den a musí se tedy každý den dobíjet. Realita je pak ale výrazně méně obtěžující, než by si člověk původně myslel. A podstatně důležitější je nakonec fakt, že ten jeden den Apple Watch zvládnou zcela bez problémů a beze strachu, že by jim ke konci dne docházela energie.

Každé ráno sundávám Watch z nabíječky mezi půl sedmou a půl osmou. Jdou rovnou na ruku a než vůbec vezmu iPhone do ruky, v rychlosti na Watch proběhnu notifikace. Vzhledem k tomu, že jsem v Pittsburghu o 6 hodin v čase posunut oproti drtivé většině mých kolegů a kamarádů, je každá noc vždy velmi hojná na příchozí e-maily a zprávy. Ráno je tedy co prohlížet a číst. Během dne Watch notifikují vše, co přijde do iPhonu. Zatím jsem nedošel k tomu, že bych některé notifikace omezil. Řádově tak mluvíme o desítkách notifikací denně, možná i více.

Většinu z nich kontroluji na Watch, takže aktivuji displej. Sem tam odpovídám na zprávy nebo přijmu některé hovory o nichž vím, že budou krátké. Watch zpátky na nabíječku vracím většinou kolem půlnoci. Tedy po zhruba 16 hodinách provozu. Stav baterie se pohybuje od 30 do 50 %, podle toho jak notifikačně intenzivní den jsem měl. Zatím se mi nestalo, že by baterie Watch spadla pod 20 % nebo že bych je vybil úplně.

Hodinky nabízejí i tzv. režim Power Reserve, ve kterém dojde k deaktivaci všech chytrých funkcí i propojení s telefonem a ve výsledku tak Watch budou zobrazovat pouze informace o datu a čase. Jednou jsem tuto funkci na plně nabitých hodinkách záměrně aktivoval a tři dny na ně nesáhl (ležely v šuplíku), a po této době baterie klesla jen na 98 %.

V případě, že bych je v tomto režimu normálně používal na ruce, měly by podle údajů Applu vydržet zhruba 3 až 4 dny. Z hodinek lze také přehrávat hudbu (a to buď z interní paměti nebo skrze iPhone) – v takovém případě se baterie vybije za 6,5 hodiny. Za stejnou dobu je vybijete při aktivním sportování a monitorování aktivity. V případě telefonování skrze hodinky dojde k vybití za 3,5 hodiny.

Konkurence

Konkurenčních produktů s vazbou na iOS je jako šafránu, a samotné Apple Watch jsou bez iPhonu rovněž nepoužitelné. Pokud máte Apple Watch ve svém hledáčku, tak buď už iPhone máte a nebo si ho hodláte pořídit. Jestliže používáte smartphone s Androidem, Windows Phone nebo jiným systémem, pak na Apple Watch zapomeňte a poohlédněte se jinde. 


Bez iPhonu vám Apple Watch budou k ničemu

Tento fakt tedy limituje konkurenci pouze na zařízení, která umí komunikovat s iOS. A těch mnoho není. Pokud pomineme fitness náramky a jiné doplňky a budeme hledat pouze chytré hodinky, tak nám ve výběru zůstanou z těch významnějších jmen pouze: 

Garmin – kromě fitness náramků má v nabídce i sportovní hodinky a například nejvyšší model Fenix 3 umí po doinstalování aplikace pro iOS zobrazovat i notifikace. Vzhledem a zaměřením jde ale o zařízení primárně pro sportovce, které ale umí fungovat i samostatně bez chytrého telefonu. 

Pebble – tyto hodinky lze pomocí aplikace pro iOS také spojit s iPhonem a následně zobrazují notifikace z telefonu. Výhodou je výdrž na jedno nabití až 7 dní, nevýhodou pak pouze černo-bílý displej s nízkým rozlišením. 

Hodinky s operačním systémem Android Wear zatím neumí s iOS komunikovat. A ačkoli se mluví o tom, že by Android Wear měl v blízké budoucnosti být schopen s jablečným systémem fungovat, zatím se neví kdy a v jakém rozsahu, ale lze odhadovat, že to nebude v takové šíři jako v případě Watch OS a Apple se bude pravděpodobně snažit bránit tomuto kroku, aby ochránil svůj vlastní produkt před konkurencí.

 
LG G Watch R a Moto 360

Pokud vlastníte telefon s Androidem, máte na výběr z poměrně početné skupiny chytrých hodinek (nejen) na platformě Android Wear. V minulosti jsme testovali například povedené LG G Watch R (recenze) či Moto 360. S Androidem a iOS umí komunikovat například také sportovní náramek LG Lifeband Touch (recenze), ten však tolik funkcí jako chytré hodinky nenabízí.


Microsoft Band

Pro majitele zařízení se systémem Windows Phone se jako ideální jeví chytrý náramek Microsoft Band (recenze), který nabízí obrovské množství funkcí (a je kompatibilní i s Androidem a iOS). Bohužel je ale poměrně těžký a v České republice jej oficiálně také neseženete.

Závěrečné hodnocení 

Apple Watch není revoluční produkt. Chytrých hodinek a jiných wearables je na trhu velké množství. Apple Watch je ale první produkt, který v plné míře funguje ve spolupráci s operačním systémem iOS v iPhone. Apple si dal na čas s uvedením na trh a ani tak nepřinesl produkt, který bychom mohli označit jako finální. Watch se budou, doufejme, postupně vyvíjet. A stejně jako v případě iOS, jejich síla bude hlavně v aplikacích a doručování notifikací.

 

Ačkoli je v současnosti pro Watch připraveno více jak 3 500 aplikací, většina z nich byla dokončena ještě před uvedením samotných hodinek na trh a přiznejme si, že drtivá většina vývojářů tak své aplikace připravovala v nějakém emulátoru, aniž by Watch měli fyzicky v ruce a mohli tak svoji aplikaci vyzkoušet v praxi. Watch OS tedy potřebuje čas jak pro svůj samotný vývoj, tak i pro vývojáře, aby vylepšili nebo přepracovali své aplikace k vyšší míře uživatelské přívětivosti. 

Samotný koncept chytrých hodinek rozhodně není špatný a mnozí v nich vidí budoucnost dalšího vývoje, a to tím směrem, že hodinky, respektive zařízení, které budeme nosit na ruce, bude jakýsi výpočetní hub, ke kterému budeme připojovat externí displeje – v kapse, v autě, doma, v kanceláří a podobně. Já osobně vidím vývoj jiným směrem, ale musím uznat, že praktická využitelnost chytrých hodinek mě opravdu překvapila.

 

Pokud pominu služby jako Apple Pay, Passbook a další aplikace, kterými můžete platit za služby a zboží, ale v českém prostředí zatím využitelné nejsou, největší přínos hodinek vidím v oblasti zobrazování notifikací a částečném vyřizování některých z nich. Možnost přijmout nebo odmítnout hovor na zápěstí je v každodenním zápřahu velmi praktická. Stejně tak jako možnost odpovědět na SMS/iMessage nebo nadiktovat vlastní odpověď. 

Nekoukejme ale na Apple Watch pohledem českého trhu, kde se toto zařízení zatím oficiálně neprodává. Pro Apple je aktuálně důležitější pohled uživatele žijícího v USA (a ve vybraných zemích Evropy). Ten může využít Siri v angličtině, Apple Pay a v mnohem větší míře Passbook. V tu chvíli, hlavně díky Apple Pay, získávají Watch oproti konkurenčním produktům navrch. Placení pouze přiložením zápěstí k platebnímu terminálu je prostě pohodlné, rychlé a jednoduché.

 

Novinka má ale svoje mouchy a není jich málo. Horší dostupnost se časem vyřeší, ale vyšší cena, jak už u Apple produktů bývá zvykem, nejspíš zůstane. Horší optimalizaci a pomalejší běh aplikací spolupracujících se svým ekvivalentem v iPhonu Apple doufejme také vyřeší, respektive částečné opravy jsme se už dočkali s uvolněním updatu Watch OS 1.0.1, ale výdrž baterie nejspíš zůstane taková, jaká je. Není překážkou, ale musíte si prostě zvyknout na kompromis v podobě každodenního nabíjení. 

Apple Watch nejsou dokonalé a já osobně je vnímám zatím jen jako pokus. Ale vcelku vydařený s poměrně zajímavou budoucností. Není to jen frajeřinka, se kterou si budete připadat jako James Bond, ale už dnes poměrně praktický pomocník pro každodenní rutinu. A blízká budoucnost přinese společně s dalšími aplikacemi a funkcemi mnohem více. Myslím, že se obecně máme na co těšit.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku