TOPlist

Recenze Samsung Gear Sport: chytré hodinky nejen pro sportovce

Jihokorejský gigant Samsung letos na veletrh spotřební elektroniky IFA v Berlíně přivezl hned trojici nových produktů, se kterými cílí především na sportovně založené uživatele. Trio nových zařízeních pro sportovce tvoří chytrý fitness náramek Gear Fit2 Pro (recenze), nová generace bezdrátových sluchátek Gear Icon X a chytré hodinky Gear Sport, které si blíže ukážeme v dnešní recenzi.

Hodinky nepřímo navazují na předchozí generaci Gear S3, ale především mají hodně společného se staršími hodinkami Gear S2 Sport. Nové sportovní hodinky Gear Sport se mohou pochlubit především vodotěsným tělem až do hloubky 50 metrů (5 ATM), integrovanou GPS, vylepšeným senzorem tepové frekvence a inovovaným operačním systémem Tizen 3.0. Hodinky se v České republice začaly prodávat začátkem listopadu za doporučenou maloobchodní cenu 8 990 Kč.

Videorecenze

Obsah balení a design

Obsah balení asi nikoho nepřekvapí. Samsung oproti předchozí generaci, kdy byly hodinky krásně zabaleny ve válcové krabičce, zvolil jednodušší hranaté balení, ve kterém uživatel nalezne jen nezbytné příslušenství. Nacházejí se zde samotné hodinky, které jsou bezpečně uloženy v levé části balení a ve zbytku se ukrývá stručná uživatelská příručka, dokovací stanice pro bezdrátové nabíjení, cestovní adaptér do zásuvky s mikro-USB koncovkou a náhradní gumový řemínek ve velikosti S.

Vzhled hodinek je velmi povedený a navazuje na předchozí generace hodinek Samsung Gear S3 a Gear S2. Gear Sport zaujmou kruhovým displejem, otočnou lunetou a kompaktním tělem. Potěší i hmotnost 50 gramů (bez řemínku). Otočná luneta je jedním z největších lákadel chytrých hodinek Samsung. Pro lepší ovládání je vroubkovaná a otáčení doprovází jemně cvakající zvuk. Díky lunetě lze pohodlněji ovládat operační systém, což je vysoce návykové. Luneta a zbytek hodinek je vyroben z kovu, kromě spodní části, která je vyrobena z kvalitního tvrdého plastu. Na spodu hodinek se dále nachází senzor srdečního tepu, který mírně vystupuje z těla zařízení, aby mohl lépe fungovat.

Na pravém boku hodinek jsou umístěna ovládací tlačítka, která jsou vyvýšená, zdrsněná a pogumovaná, aby se lépe mačkala. Horním tlačítkem se vrátíte o krok zpět a spodní hlavní tlačítko má funkci pro vyvolání menu aplikací, nabídky pro vypnutí a dvojím stisknutím se spustí vámi přednastavená funkce. Na pravém boku se ještě nachází primární mikrofon pro hlasové ovládání. Nesmíme opomenout další příjemnou vlastnost hodinek, kterou je klasické 20mm uchycení řemínků, proto nebude žádný problém si pořídit jakýkoli jiný řemínek s touto roztečí. V balení naleznete obyčejné gumové pásky ve velikosti L a S, které mají poměrně elegantní šrafování.

Povedený displej i slušná výbava

Chytré hodinky Gear Sport nabízejí nádherný dotykový displej, který má shodnou velikost 1,2 palce jako modely Gear S2 (Classic a Sport) a tedy o jednu desetinku menší než hodinky Gear S3. Je samozřejmě vyráběn technologií Super AMOLED a má stejné rozlišení 360×360 pixelů (jako předchozí dvě generace). Displej je lehce zapuštěn do těla hodinek a je kryt nejenom kovovou lunetou, ale také odolným krycím sklem. Má vysoký maximální jas, který zcela dostačuje při pohledu na přímém slunci, nabízí krásné živé barvy a skvělé pozorovací úhly. Potěší i funkce, kdy můžete displej ovládat v rukavicích.

Hardwarová výbava hodinek je na vysoké úrovni. Hnacím motorem se stal blíže nespecifikovaný dvoujádrový procesor s taktem 1 GHz, kterému sekunduje 750 MB operační paměti a 4 GB interního uložiště, kdy je uživateli dostupné pouze 1,5 GB místa. Do konektivity patří Wi-Fi, NFC, GPS, Glonass a Bluetooth ve starší verzi 4.2. Zamrzí nepodpora ANT+, která u Gear S3 nechyběla. Mezi senzory zde najdeme akcelerometr, barometr, gyroskop, snímač srdečního tepu a světelný senzor, který reguluje úroveň jasu displeje. Za zmínku stojí i fakt, že hodinky splňují vojenský standard MIL-STD-810G.

Porovnání s hodinkami Gear S3 frontier

Výdrží baterie vás potěší

V útrobách hodinek se schovává uživatelsky nevyjímatelná baterie o kapacitě 300 mAh a díky pomalému bezdrátovému nabíjení se nabije z nuly na sto procent za dlouhých 2,5 hodiny. Výrobce udává výdrž hodinek při běžném užívání 3 až 4 dny, což je v praxi možné při polovičním jasu displeje, vypnuté funkci Always-on, automatické detekci cvičení, automatické GPS, automatickém monitorování srdečního tepu, občasném spouštění aplikací (navigace, hudební přehrávač), stále zapnutém Bluetooth, přijímání a vyřizování notifikací.

Při plné zátěži, se zapnutou funkcí Always-on, maximálním jasu displeje, stále zapnutou GPS, neustálou kontrolou srdečního tepu, zvýšenou sportovní aktivitou a neustálým využívání aplikací (včetně her), dokážou hodinky vydržet okolo jednoho a půl dne. Velkou zásluhu na dobré výdrži má i funkce „klidového režimu“ při sundání a odložení hodinek, kdy dochází k přerušení příjmu notifikací, hodinky mají zhasnutý displej a většina funkcí je také vypnuta.

Při méně častém používání některých funkcí se lze s hodinkami dostat až na šestidenní výdrž. Bohužel nelze po 10 dnech testování přesně říct, jakou by hodinky měly výdrž při stále zapnutém úsporném režimu, ale po spuštění úsporného režimu byl samotný odhad hodinek 17 dní výdrže (plně nabité hodinky).

Zaměřeno na plavce

Samsung u nových hodinek cílí především na plavce. Jak už bylo zmíněno, tak hodinky jsou voděodolné až do hloubky 50 metrů nebo do tlaku 5 atmosfér. Díky tomu jsou oproti předchozím generacím vybaveny hned několika novými funkcemi. Tou první je deaktivování dotykového displeje, což můžete udělat v horní liště rychlých nastavení nebo se automaticky zapne při spuštění aktivity plavání.

Tou druhou funkcí je již zmíněná aktivita plavání, která přibyla do nabídky všech cvičení. Umožní základní záznam plavání, kdy vám počítá délku, tempa, měří čas (tempo) a srdeční tep. Hodinky nově disponují i pokročilejší aplikací pro plavecký trénink – Speedo On. Aplikace vám umožní snadno sledovat hodnoty, jako je počet uplavaných bazénů, čas na jeden bazén, plavecký styl, tep, kalorie a mnohé další.

Operační systém, aplikace & funkce

Samsung u svých chytrých hodinek od začátku vsází na vlastní operační systém Tizen, který u Gear Sport přišel už ve verzi 3.0 a přináší tak inovovaný design a nové funkce. Hned v úvodu je třeba zmínit, že hodinky lze spojit s telefony Samsung s operačním systémem Android 4.3 a vyšším, s ostatními telefony a Androidem 4.4 a vyšším nebo i s iPhony s iOS 9.0 a novějším.

Konektivita probíhá přes Bluetooth a vzdáleně i přes Wi-Fi. Hodinky můžete spravovat skrze aplikaci Samsung Gear a díky ní je lze i vzdáleně najít nebo aktualizovat. Všechny sportovní aktivity se primárně ukládají do aplikace Samsung Health, kde sledujete své zdraví a sportovní aktivitu.

Výchozí pozicí prostřední je ciferník, který si můžete libovolně měnit, upravovat jeho funkce a barvu. Můžete vybírat z již předinstalovaných ciferníků nebo z velkého množství (převážně placených) ciferníků v obchodě Galaxy Apps. Pokud kdekoli v sytému potáhnete prstem dolů, uvidíte nabídku s rychlým nastavením, které si nově můžete upravovat podle svých představ.

Vlevo od ciferníku se pak klasicky nacházejí oznámení, na které můžete odpovídat, mazat je a další. Na pravé straně mají své místo widgety, tedy interaktivní plochy, kde si můžete umístit kalendář, počasí, krokoměr, zástupce cvičení a mnoho dalších.

Aplikace se nově můžete instalovat přímo z hodinek a to díky aplikaci Galaxy Apps. Všechny aplikace se nacházejí v menu aplikací, které je řazeno do spirály a otočnou lunetou se tak dá nabídkou pohodlně procházet. Jako první položkou v seznamu je nabídka posledních aplikací, které zde můžete ukončovat nebo se mezi nimi přepínat.

V hodinkách jsou v základu nainstalované všechny potřebné aplikace. Mezi ty, které byste si měli určitě stáhnout, patří mapy HERE WeGo, UBER, Najít moje auto, Výškoměr atd. Velice se mi líbila i aplikace „prezentér“, díky které můžete přes Bluetooth ovládat PowerPoint nebo kurzor myši vašeho počítače.

Hodinky disponují funkcí Always on displej, kdy stále (se sníženým jasem) svítí ciferník, což navozuje dojem digitálních nebo klasických hodinek. Dále nechybí ani úsporný režim, kdy se omezí příjem notifikací, displej se přepne do černobílých barev a sníží se výkon zařízení. Hodinky jsou především pro sportovce, a proto nabízejí automatickou identifikaci cvičení (včetně plavání) a pokud nebudete aktivní víc jak hodinu, tak vás hodinky vyzvou, abyste se alespoň protáhli.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Systém hodinek běží neuvěřitelně rychle a plynule. Načítání aplikací je svižné a nikdy se mi nestalo, že bych musel na něco čekat, nebo že by něco nešlo. Líbí se mi i vzhled prostředí a funkce, které Gear Sport nabízí, ale bohužel nenabízejí tolik aplikací, aby mohly konkurovat jiným hodinkám v čele s Apple Watch.

Závěrečné hodnocení

Chytré sportovní hodinky Samsung Gear Sport mě opravdu nadchly. Konečně se naučily potápět a jsou tak vhodné pro (občasné) plavce. Příjemně mě překvapil i kompaktní rozměry a nízká hmotnost. Velice jsem si užíval pohledu na překrásný displej, který má i výbornou čitelnost na přímém slunci a nabízí i ovládání v rukavicích. Bohužel mi oproti předchozí generaci trochu chyběl reproduktor, který se hodí nejen pro volání, ale i zvukové oznámení.

Operační systém Tizen je velice dobře odladěný, rychlý a plynulý, ale bohužel nenabízí příliš mnoho aplikací. Svojí úlohu, sportovních chytrých hodinek, ale zvládají na jedničku s hvězdičkou. Mezi přednosti hodinek patří, kovové tělo, otočná luneta, 20mm uchycení řemínků, GPS a dobrá výdrž baterie. Hodinky Gear Sport jsou k dispozici v modré a černé variantě za cenu 8 990 Kč; tato částka je nižší než u předchozí generace a vzhledem k výbavě hodinek zcela přijatelná.

Samsung Gear Sport

Samsung Gear Sport
8.3

Design a zpracování

7.8/10

Funkce a výbava

8.4/10

Pohodlnost nošení

8.2/10

Výdrž baterie

8.7/10

Klady

  • skvělý displej
  • výdrž baterie
  • vodotěsnost 5 ATM a plavecké funkce
  • vestavěná GPS a Wi-Fi
  • 20mm uchycení řemínků
  • otočná luneta
  • možnost ovládat i v rukavicích
  • kompatibilita s Android i iOS

Zápory

  • pomalé nabíjení
  • kvantita a kvalita aplikací
  • chybějící reproduktor
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku