Domů » Recenze » Samsung Gear IconX: Hudba budoucnosti (recenze sluchátek)

Samsung Gear IconX: Hudba budoucnosti (recenze sluchátek)

Samsung uvedl na trh futuristická bezdrátová sluchátka Gear IconX, která nejen že skvěle vypadají, ale především vám při sportování nebudou nikterak překážet. Jednoduše je stačí umístit do uší a můžete vyrazit. A telefon můžete klidně nechat doma, mají totiž vlastní interní paměť (3,5 GB), do které si nahrajete hudbu.

Navíc vám během vašich sportovních aktivit dokáží změřit tep a díky akcelerometru monitorují i ušlou či uběhlou vzdálenost. Tím výčet funkcí nekončí – vestavěný mikrofon vám dovolí sluchátka ovládat příkazy a po spárování s telefonem skrze ně můžete telefonovat. Navíc dobře hrají, skvěle vypadají a rozhodně s nimi budete budit pozornost vašeho okolí.

Samsungu se na trh povedlo uvést poměrně unikátní produkt a ač by se z předchozích vět mohlo zdát, že mu není co vytknout, není tomu tak a novinka trpí porodními bolesti. S těmi je zkrátka nutné u první generace nového produktu počítat. A jaké jsou dva hlavní nešvary? Výdrž a cena. Právě kvůli výdrži se sluchátka nehodí pro každodenní nošení, ale skutečně jen pro sportovní aktivity. A částka 5 999 Kč včetně DPH, se kterou sluchátka na českém trhu startují, je také velmi vysoká (některé e-shopy je nabízejí o pár stokorun levněji).

Obsah balení & kompatibilita

Kromě sluchátek v balení najdete také nabíjecí stanici s integrovaným akumulátorem, další dvě velikosti ušních držáků a špuntů, USB/microUSB kabel pro dobíjení a propojení s telefonem, a speciální microUSB/USB redukci pro propojení sluchátek s telefonem od Samsungu (ta slouží pro update firmware & přenos hudby).

Gear_IconX

V případě, že máte smartphone od jiného výrobce (minimum je Android 4.4+), lze hudbu do sluchátek nahrát skrze PC a nabíjecí stanici. Gear IconX samozřejmě přes Bluetooth (4.1) spárujete také s iPhonem, ale v tomto případě je využijete jen pro přehrávání hudby nebo při volání, na monitoring aktivit si budete muset nechat zajít chuť, jelikož aplikace S Health je dostupná pouze pro Android.

Gear_IconX_9

Uživatelský manuál a příručku pro rychlý start tentokrát také zmíníme – sluchátka se totiž ovládají gesty a pokud se je chcete naučit využívat na 100 %, doporučuji věnovat několik minut jejich prostudování. Manuál se zkrátka u tohoto produktu vyplatí přečíst :-)

Design a zpracování, ovládání & telefonování

Samsung na trh uvedl tři barevné varianty – černou, kterou jsme na test měli k dispozici i my, a pak také bílou a modrou. Sluchátka jsou vyrobena z plastu, držák do ucha a špunt je z gumy. Každé ze sluchátek má rozměry 18,9 × 26,4 × 26 mm a hmotnost 6,3 gramů včetně vestavěné baterie o kapacitě 50 mAh. Sluchátka jsou opravdu malá a rozhodně si při přenášení dejte pozor, abyste je neztratili. V zahraničních diskuzích už jsem narazil na řadu uživatelů, kterým se to stalo a jedno sluchátko jednoduše někde „vytrousili“. Opatrnost je tedy na místě a rozhodně není od věci je po skončení ihned uložit do dobíjecí stanice.

gearIconX_face
Sluchátka v uších působí velmi nenápadným dojmem

Ergonomie sluchátek je velmi dobrá a jejich přítomnost v uších nijak neruší. Navíc skvěle izolují okolní hluk a nemusíte se bát, ani při prudkých pohybech vám z uší nevypadnou. Brání tomu gumový výstupek, který se zapře o vaše ucho. Zkoušel jsem se sluchátky velmi rychle kroutit hlavou a ani jednou se mi nepovedlo docílit jejich vypadnutí. Při chůzi, běhu i v posilovně zkrátka v uších držela jako přibitá. Potěší také odolnost vůči stříkající vodě (je zde speciální P2i nano vrstva), na koupání či plavání ale nejsou. V posilovně i na ulici se mi několikrát stalo, že na mě někdo začal mluvit a nevšiml si, že mám v uších sluchátka, a když se mu nedostávalo odpovědi (sluchátka opravdu skvěle izolují okolní zvuk), nechápavě na mě koukal :-)

Ve vnitřní části obou sluchátek nelze přehlédnout pětici nabíjecích pinů a senzor pro měření srdečního tepu. Na vnější části najdeme dotykovou plochu pro ovládání a dva mikrofony pro telefonování. V hands-free režimu se vždy používá pouze jedno sluchátko (kvůli úspoře baterie) – skrze aplikaci Samsung Gear si jednoduše nastavíte to primární.

Veškerá interakce se sluchátky probíhá skrze mobilní aplikaci, v terénu se pak můžete spolehnout na dotykovou plošku a gesta. Jedním klepnutím spustíte/pozastavíte přehrávání hudby, dvojitým poklepáním přeskočíte na další skladbu, případně přijmete/ukončíte hovor. Trojitým poklepáním se vrátíte na skladbu předchozí. Tahem prstu po ploše zvýšíte nebo snížíte hlasitost.

Ovládání sluchátek IconX
Ovládání sluchátek

A konečně, přidržením prstu se dostanete do menu, kde lze spustit měření aktivity (při běhu) nebo aktivovat Ambient mód, kdy skrze sluchátka uslyšíte zvuk z okolí. Při držení prstu na ploše ve sluchátkách uslyšíte názvy Workout a Ambiend Sound. Pro vyvolání dané akce jednoduše stačí prst uvolnit.

img11
Do sluchátek lze hudbu přenést buď přímo z telefonu (pouze Samsung), nebo z PC

Se sluchátky, respektive sluchátkem, jsem zkoušel telefonovat v místnosti, kde byl klid – v tomto případě si protistrana pochvalovala dobrou kvalitu zvuku. Jakmile jsem ale vyšel na ulici nebo nastoupil do MHD, sluchátko už začalo mít se „sběrem“ mého hlasu problémy a pro protější stranu už můj hlas nebyl tak čistý a několikrát se mi stalo, že mi protistrana jednoduše nerozuměla. Volání tedy ano, ale pouze v tišším prostředí.

A pokud se sluchátky budete telefonovat, připravte se na ulici na nechápavé pohledy kolemjdoucích – vzhledem k jejich velikosti totiž na okolí budete působit jako byste trpěli samomluvou.

Hudba a měření aktivit

Sám se řadím mezi uživatele, kteří mají rádi výraznější basy a byl jsem velmi zvědavý, jak tyhle dva malé „špunty“ budou hrát. A musím se přiznat, že kvalita reprodukce mě mile překvapila. V minulosti jsem testoval sportovní bezdrátová sluchátka Samsung Level U a LG HBS-800, která hrají skvěle a s klidným svědomím mohu napsat, že Gear IconX se jim kvalitou zvuku velice přibližují. Basy sice mají o něco umírněnější, ale i tak „duní“ slušně.

Gear_IconX_3

Pochválit musím podání výšek i středů. Na tak malý kousek elektroniky Gear IconX hrají velmi dobře a kvalitou reprodukce zvuku mě mile překvapila a troufám si tvrdit, že dokáží uspokojit i méně náročné audiofily. Ale znovu zdůrazňuji, tahle sluchátka jsou určena pro sportovce, ne pro náročný poslech hudby.

Mimochodem, sluchátka se sama zapínají i vypínají. Jednoduše poznají, když je vložíte do uší – tím dojde k jejich aktivaci (a v případě dostupnosti telefonu také s jeho spárováním). Po vyjmutí z uší se zase po několika vteřinách automaticky vypnou.

img10

V případě, že chcete běhat bez telefonu a přesto si nechcete nechat ujít měření vaší aktivity, stačí na dotykové ploše přidržet prst a spustit Workout. V tomto případě budou sluchátka průběžně monitorovat váš srdeční tep a díky akcelerometru změří i počet kroků a následně vypočítá (orientační) uběhnutou vzdálenost. Přes Bluetooth se naměřené údaje přenášejí do aplikace S Health, kde si je pak můžete procházet.

 • konektivita: Bluetooth 4.1
 • kapacita interní paměti: 4 GB (pro vaše data je volných okolo 3,5 GB)
 • citlivost: 89,5 dB ± 3 dB / 1mW
 • impedance: 16 Ω
 • frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz
 • hmotnost: 14 gramů
 • baterie: 47 mAh v každém sluchátku, 315 mAh v nabíjecí stanici
 • odolné vůči stříkající vodě (P2i Nano vrstva)

Schválně jsem zkusil se sluchátky několikrát proběhnout mou oblíbenou 6km trasu. Gear IconX mi naměřila vzdálenost 6,5; 6,8 a 6,9 km, což je značně nadhodnocený výsledek a měření by tedy mohlo být přesnější. Mějte ale na paměti, že při aktivním Workout režimu se výdrž sníží zhruba na 2,5 hodiny (bez aktivního Bluetooth).

Výdrž baterie & nabíjení

Nejslabším článkem sluchátek je jejich výdrž, která znemožňuje jejich celodenní používání a pasuje je pouze na sluchátka pro sportování (ostatně takto je propaguje i Samsung samotný). V případě, že je přes Bluetooth spárujete s telefonem a budete z něj poslouchat hudbu nebo telefonovat, nevydrží vám Gear IconX déle než 1,5 hodiny, což je velmi nízká hodnota a pokud jste zvyklí používat Spotify, Google Music nebo další služby pro streamování hudby, nebudete v tomto případě příliš nadšeni. Větší baterii už zkrátka nebylo možné použít, pak už by to bylo na úkor pohodlného nošení a ergonomie.

Gear_IconX_4

V případě, že se obejdete bez propojení s telefonem a hudbu si nahrajete do interní paměti, prodlouží se výdrž na 3,5 hodin. Ani to ale není ideální, byť s touto hodnotou už zvládne „pokrýt“ delší běh nebo náročnější cvičení v posilovně.

V případě, že nemáte po ruce elektřinu, lze pro nabití využít dodávanou stanici s vestavěným 315mAh akumulátorem – ta sluchátka zvládne nabít ještě 2x, přičemž každé nabití trvá zhruba 50 minut. Já sám jsem sluchátka po dokončení cvičení vždy ihned umístil do nabíjecího boxu, aby byly na další den opět nabité.

Gear_IconX_10
Levé sluchátko už je nabité, pravé se ještě nabíjí…

Dobíjení ve stanici je signalizováno dvojicí diod. Svítí-li červeně, sluchátka se nabíjí. Zelená barva značí plné dobití. V případě, že dioda bliká červeně, vložili jste dané sluchátko do pouzdra chybně (není zaručen 100% kontakt s piny). Třetí dioda je na zadní straně – ta signalizuje dobíjení integrovaného akumulátoru.

Závěrečné hodnocení

Já sám jsem se na test sluchátek Samsung Gear IconX velice těšil. Aktivně sportuji a bez hudby si tuto činnost nedovedu představit, proto jsem byl zvědavý, jak v tomto testu obstojí. Z počátku jsem běhal se sluchátky spárovanými s telefonem; z něj jsem ostatně i streamoval hudbu, nicméně tady byla výdrž opravdu špatná a při delším běhu nebo tréninku jsem poslední část musel oželet bez hudebního podkresu.

Gear_IconX_2

Později jsem vyrážel sportovat bez telefonu a s 3,5 hodinovou výdrží už to takový problém nebyl. Sluchátka navíc hrají opravdu slušně, mají výbornou ergonomii a z uší vám rozhodně vypadávat nebudou. U první generace je ale potřeba překousnout dva největší neduhy – výdrž baterie a vyšší cenu.

Nicméně oba tyto faktory mají své opodstatnění. Jedná se totiž o jeden z prvních produktů svého druhu na trhu a jak jsem již zmiňoval, do tak miniaturního těla zkrátka větší baterii nebylo možné vměstnat. Úplně první ale Samsung nebyl, v zahraničí jsou od začátku letošního roku dostupné bezdrátové špunty Bragi Dash, které sice také velmi dobře hrají a vypadají, nicméně s výdrží jsou na tom podobně a jsou ještě dražší (cca 8000 Kč i s poštovným).

Samsung Gear IconX

8

design a zpracování

9.1/10

kvalita zvuku

8.2/10

pohodlnost nošení

8.9/10

výdrž baterie

5.8/10

Klady (+)

 • kvalitní zpracování, design
 • dobré zvukové podání
 • krokoměr & měření srdečního tepu
 • propojení s aplikací S Health
 • vlastní interní paměť

Zápory (–)

 • nižší výdrž baterie
 • vysoká cena
 • nadhodnocené měření vzdálenosti

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

8 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  Tohle prostě nechápu. Vytvořit sportovní sluchátka, která jsou takto oddělená a ničím nejištěná. Ten design bych kvůli tomu právě hodnotil negativně. Neexistují prakticky žádná špunt sluchátka, která by seděla všem s pevnou jistotou (bez ohledu co mi bude jakýkoliv redaktor tvrdit ;-))V případě sportovních aktivit se tenhle problém zvětšuje exponenicálně, s úrovní toho jak se člověk potí, hýbe… Obdivuji vás, že na test naběháte nějakých 16+ km, ale ta výdrž je stejně tragická a omezující. Taková sluchátka nemají žádný smysl a furt se tedy vyplatí kabel a BT přijímač asi :-/

 2. mino (neregistrovaný)

  vďaka výdrži nepoužiteľne

 3. b-i-k-e-r (neregistrovaný)

  Posledni dobou si hodne hraju s myslenkou, ze si koupim na sport bluetooth sluchatka, ale ta vydrz me desi…zvlast tady…1,5 hodiny, za 6 tisic? to jako vazne???

  Treba na kolo neni pouzitelne ani tech 3,5h. Mel jsem na sportovani hodinky s GPS, taky to byla prvni generace sveho druhu, a taky se zapnutou GPS vydrzely cca 3,5-4 hodiny…nic nedokaze tak skazit zazitek z naplanovaneho treninku, jako kdyz zacne elektronika pipat, ze nema dost energie a vypne se uprostred treninku, clovek si nadava, ze to zapomnel nabit, pak nadava, jaky je to kram a cely trenink je v haji…hodinek jsem se zbavil a mam klid…

  • Johny (neregistrovaný)

   jj, naprosto souhlasim, neni nad to, když člověk maká, dobře se mu třeba běží a začne blbnout elektronika, vypadávat sluchátko, prostě se něco samo od sebe kur*it :D Spotify mi takle naštvalo do takové úrovně, že už si ho nikdy nenainstaluju :D

 4. Standa (neregistrovaný)

  Prosím dají se přes bluetoothu propojit sluchátka Samsung Gear IconX a fitnes náramek Samsung Gear Fit2

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).