Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Recenze » Recenze Samsung Gear Fit 2 Pro: jen drobná evoluce

Recenze Samsung Gear Fit 2 Pro: jen drobná evoluce

Samsung na český trh uvedl vylepšenou variantu sportovního náramku Gear Fit 2 Pro, která oproti té loňské (recenze) přináší mírně upravený design a nové barevné varianty, větší velikost interní a operační paměti a především odolnost vůči vniknutí vody až do hloubky 50 metrů a z toho vycházející monitoring plaveckých aktivit.

Změn tedy není nijak výrazně mnoho a pokud nepotřebujete měřit své plavecké výkony, ale jen aktivity „na souši“, s klidným svědomím vám doporučím nákup loňské generace, která stojí okolo čtyř tisíc korun. Za letošní model a výše zmíněné novinky totiž utratíte o téměř dva tisíce více; doporučena cena byla stanovena na 5 990 Kč včetně DPH.

Náramek Gear Fit 2 Pro nabízí integrovanou GPS, pokročilý monitoring pohybových aktivit včetně plavání, 512 MB RAM a 4GB interní úložiště. Základem se opět stal operační systém Tizen, který je skvěle odladěný a díky použitému procesoru Exynos 3250 z vlastní produkce jsou reakce bleskové (stejný čip nabízí i loňský generace). Díky integrovanému GPS modulu můžete do terénu vyrazit bez nutnosti mít s sebou telefon.

Kromě černo-červené varianty, kterou jsme měli na test my, Samsung nabízí ještě kompletně černou verzi. Ve srovnání s dříve testovanými náramky Xiaomi Mi Band 2 (recenze) a Fitbit Alta HR (recenze) jsou rozměry nepatrně větší a Gear Fit 2 Pro tak působí o něco robustnějším dojmem (51,2 x 24,5 mm, hmotnost 34 gramů), přesto se na ruce nosí pohodlně. Vzhledem k tomu, že na těle chybí reproduktor a mikrofon, nelze náramek využívat pro telefonování.

V současné době můžete Gear Fit 2 Pro používat s libovolným telefonem s Androidem ve verzi 4.2 a vyšší. Podpora pro iPhony se připravuje; v App Store sice aplikaci Gear Fit najdete, nicméně když ji na iPhone s iOS 11 spustíte, objeví se tato chybová hláška a nedostanete se ani k párování. Snad tenhle neduh Samsung v dohledné době odstraní.

Vyrazit s ním můžete i do bazénu

Řemínek je vyrobený z gumy, takže je dostatečně pružný, přezka je plastová. Díky odolnosti vůči vniknutí vody až do hloubky 50 metrů jej nemusíte sundávat například při sprchování; naopak s ním můžete vyrazit do bazénu a nechat si měřit počet temp a uplavanou vzdálenost.

Ve výchozím stavu je v monitorovací aplikaci nastavena délka bazénu 25 metrů, ale to jde v nastavení upravit. A jakmile režim „plavání“ aktivujete, dojde k deaktivaci dotykového displeje, aby nedošlo k vyhodnocování nechtěných dotyků, které voda způsobuje. Opětovnou aktivaci dotykové vrstvy provedete skrze boční tlačítko.

Dominantním prvkem náramku je zakřivený Super AMOLED panel, který má výborné podání barev a dobrou čitelnost na venkovním sluníčku. Jas lze upravovat v celkem 10 stupních, respektive v jedenácti, ale ten nejvyšší lze aktivovat jen na pět minut, protože celkem rychle vybíjí baterii). Já sám jsem během testování i při měření venkovních aktivit používal úrovně číslo 6 až 8. Rozlišení displeje je 216 x 432 px a na úhlopříčce 1,5 palce zcela dostačuje.

V případě neaktivity se displej po 15 vteřinách automaticky vypne (tento interval lze změnit), případně lze na obrazovce zobrazovat informace o aktuálním čase, čímž se ale o něco sníží výdrž. Displej lze kdykoliv aktivovat stisknutím bočního tlačítka, nebo gestem s natočením hodinek směrem k vašemu obličeji.

Ve spodní části náramku se nachází senzor pro měření srdečního tepu

A jak je na tom náramek s výdrží? Zcela shodně jako loňský model. Po dvouhodinovém cvičení ve fitku (s vypnutou GPS)  stav baterie klesl o rovných 40 procent. Při normálním provozu náramek vydrží zhruba 2 až 3 dny na jedno nabití, s měřením aktivit se ale baterie vybíjí rychleji.

Dobíjení probíhá skrze speciální kolébku s USB konektorem

Když jsem vyrazil běhat do přírody (jas náramku byl nastavený na 7. úroveň, GPS byla aktivní a do připojených Bluetooth sluchátek jsem po celou dobu streamoval hudbu), ukazatel baterie po hodině klesl o 25 %. Dobíjení zajišťuje dodávaný magnetický stojánek s piny.

Přehledné prostředí a intuitivní ovládání

K ovládání systému se kromě dotykového panelu používají i dvě tlačítka na boku. Horní slouží jako klávesa Zpět, spodní vyvolá nabídku s aplikacemi, případně mu lze přiřadit akci na dvojitý stisk (například spuštění měření vybrané aktivity, hudebního přehrávače…). Prostředí systému Tizen je přehledné a snadno se v něm zorientujete. Výrobce jej logicky převlékl do černé barvy, což je vzhledem k přítomnosti AMOLED panelu šetrnější na spotřebu energie.

Přehled posledních přijatých notifikací

Náramek samozřejmě umí zobrazovat notifikace z aplikací v telefonu – na jejich přítomnost vás upozorní vibrací a malou tečkou v levém horním rohu. Do přehledu všech upozornění se dostanete tahem prstu z hlavní obrazovky. Výpis je řazený chronologicky od nejnovějších a v mobilní aplikaci Gear Fit v telefonu máte možnost nastavit si vlastní filtry notifikací pro jednotlivé aplikace v telefonu.

U e-mailů, Facebooků nebo textových zpráv vidíte náhled. Pokud na něj kliknete, můžete zprávu označit jako přečtenou, případně ji odstranit. Na textové zprávy lze odpovídat krátkými předdefinovanými texty, jejichž podobu lze v mobilní aplikaci upravit. Gear Fit 2 Pro vás samozřejmě umí upozornit i na příchozí hovor, nicméně přijmout jej musíte na telefonu.

Pokud stejně jako já při běhání rádi posloucháte hudbu, můžete náramek spárovat s Bluetooth sluchátky a vyrazit do terénu. Kapacita vestavěné paměti je 4 GB, nicméně část si zabere operační systém a aplikace. Pro hudební soubory tak zůstane volných zhruba 2,05 GB, což je zcela stejně, jako tomu bylo u loňské generace a je škoda, že u verze Pro Samsung interní paměť nenavýšil alespoň na 8 GB.

Do fitka, na kolo i do bazénu

Nejen díky celé řadě senzorů (gyroskop, barometr, akcelerometr, srdeční tep) a vestavěné GPS, je měření sportovních aktivit silnou stránkou náramku. Aby vše fungovalo, je nejprve nutné vytvořit si uživatelský profil, případně máte možnost data převzít z aplikace S Health. Náramek následně přehledně vyhodnocuje veškerou vaši aktivitu – naměřená data si můžete zobrazit jak přímo na displeji Gear Fitu 2 Pro, nebo detailněji v nástroji S Health ve smartphonu.

Náramek během nošení průběžně měří váš srdeční tep a výsledky následně ukládá. Gear Fit 2 Pro také měří kvalitu vašeho spánku, ale nikde v systému se mi nepodařilo nalézt nabídku, které by mi ukázala uložené údaje, naštěstí je ale lze procházet alespoň v telefonu skrze S Health.

Užitečnou funkcí, kterou ocení zejména sportovci, je automatické spuštění monitorování vaší pohybové aktivity. Pokud se například rozhodnete jít si zaběhat, náramek tuto činnost rozpozná a automaticky zapne měření. Náramek dále umí automaticky měřit jízdu na kole, eliptický trenažér a veslovací stroj. Další aktivity, a že jich není málo, můžete monitorovat ručně tak, že je vyberete přímo z menu v aplikaci.

Konečně – nová generace Gear Fitu vám změří i tempa v bazénu

Kromě základního běhu (i na pásu), cyklistiky, turistiky, chůze, veslování, rotoped tu najdete i dřepy, výpady, kliky či nejrůznější cvičení na posilovacích strojích. A konečně nechybí ani plavání, které u loňské generace chybělo.

Závěrečné hodnocení recenze Samsung Gear Fit 2

Samsung opět ukázal, že sportovní fitness náramky jednoduše dělat umí. Jak jsem nakousl v úvodu, letošní verze Gear Fit 2 Pro cílí především na plavce, jelikož konečně dokáže měřit plavání. Kromě toho přináší mírně upravený design pásků, jinak se toho ale příliš mnoho nezměnilo. Tedy až na cenu.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Chválíme také za množství sportovních aktivit, které umí náramek monitorovat, a některé dokonce zvládne měřit automaticky. Velkým lákadlem u letošní i loňské generace je displej – mírně zaoblený Super AMOLED panel jednoduše vypadá skvěle a při nošení na ruce Gear Fit 2 (Pro) působí mírně futuristickým dojmem.

V případě, že vám náramek padl do oka a nepotřebujete měřit plavecké aktivity, můžete si klidně koupit loňskou generaci, která umí to samé a za nižší cenu. Je pravda, že Gear Fit 2 Pro oproti svému předchůdci o něco lépe vypadá díky kombinaci černé a červené barvy, a nepatrně upravenému vzhledu pásku, ale nejsem si úplně jistý, zda to za ten dvoutisícový rozdíl stojí.

Samsung Gear Fit 2 Pro

8.6

Design a zpracování

9.3/10

Funkce a výbava

8.8/10

Výdrž baterie

7.5/10

Pohodlnost nošení

8.8/10

Klady (+)

  • atraktivní vzhled
  • zakřivený displej s dobrou čitelností
  • integrovaná GPS
  • množství měřených aktivit
  • pohodlně se nosí
  • odolnost až do 50 metrů
  • měření při plavání

Zápory (–)

  • minimum vylepšení oproti loňské generaci
  • vyšší cena
  • zatím nefunguje s iOS (iPhone)

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments