Domů » Recenze » Recenze Samsung Gear Fit 2: Skvělý parťák nejen na sport

Recenze Samsung Gear Fit 2: Skvělý parťák nejen na sport

Druhá generace sportovního fitness náramku od Samsungu dospěla ve všech ohledech. Dočkali jsme se přepracovaného designu, vyššího stupně odolnosti, integrované GPS, vylepšeného monitoringu aktivit a v neposlední řadě i operačního systému Tizen. Předchozí generace byla kompatibilní pouze s telefony od Samsungu, Gear Fit 2 už ale propojíte s libovolným smartphonem s Androidem 4.4+ s minimálně 1,5 GB RAM. Smůlu tak mají pouze majitelé iPhonů.

My jsme v redakci testovali černou variantu, nicméně na českém trhu se prodává ještě tmavě růžová a tyrskysová barva. Doporučená cena byla stanovena na 4 990 Kč včetně DPH, což rozhodně není málo, ale vzhledem k nabízeným funkcím si ji Gear Fit 2 dokáže obhájit.

Lehký, kompaktní a skvěle vypadající

První, co mě po vybalení náramku překvapilo, byly jeho rozměry a hmotnost (51,2 x 24,5 mm, 28/30 gramů). Novinka má sice menší displej (1,5″ vs. 1,84″ u předchozí generace), ovládání tím však nijak netrpí a ve výsledku o náramku na ruce téměř nevíte. U první generace si řada uživatelů stěžovala na problémy se samovolným rozepínáním řemínku, tady už nic takového nehrozí, jelikož pro aretaci je nutné konec protáhnout malým otvorem a následně ukotvit připraveným zoubkem.

img02

Samotný řemínek je vyrobený z gumy, takže je dostatečně pružný, avšak při sportovních aktivitách se pod ním o něco více potí ruka. Gear Fit 2 se také pyšní stupněm krytí IP68, což v praxi znamená, že mu nevadí prach ani voda – plavat s ním můžete až do hloubky 1,5 metru maximálně po dobu 30 minut. Běhání v dešti tak není žádný problém, plavání ale náramek monitorovat neumí.

Gear Fit 2 se vody nebojí
Gear Fit 2 se vody nebojí

Displej vás bude bavit

Atraktivní design náramku podtrhuje právě přítomnost zakřiveného Super AMOLED displeje, který má skvělé podání barev a dobrou čitelnost na venkovním sluníčku. Jas lze upravovat v celkem 10 stupních (respektive 11, ale ten nejvyšší lze aktivovat jen na 5 minut na opravdu ostrém sluníčku – v praxi jsem jej ale nikdy nepotřeboval). Já sám jsem během testování i při měření venkovních aktivit používal úroveň číslo 7. Rozlišení panelu je 216 x 432 px a na úhlopříčce 1,5″ naprosto dostačuje. Při detailním zkoumání si jednotlivých pixelů sice všimnete, v praxi to ale ničemu nevadí.

V případě neaktivity se displej po 15 vteřinách automaticky vypne (tento interval lze změnit), případně lze na obrazovce zobrazovat informace o aktuálním čase, čímž se ale o něco sníží výdrž. Aktivovat panel lze stisknutím tlačítka nebo natočením hodinek směrem k vám. Tohle gesto nabízejí třeba Apple Watch, nicméně ve srovnání s nimi mi u Gear Fit 2 přišla citlivost o něco horší a ne vždy se displej rozsvítil na první pokus.

Nastavení vzhledu ciferníku
Nastavení vzhledu ciferníku

Je veliká škoda, že náramek nemá integrovaný mikrofon a reproduktor. Jinými slovy, nelze skrze něj telefonovat, na což jsem si celkem zvykl právě u hodinek od Applu. Situaci, kdy jedete na kole a telefon máte v kapse pod sedadlem, bez zastavení většinou nevyřešíte.

Prostředí & ovládání: Snadno si zvyknete

Pro ovládání se kromě dotykového displeje používají i dvě tlačítka na boku. Horní slouží jako klávesa Zpět, spodní vyvolá nabídku s aplikacemi a také mu lze přiřadit akci na dvojitý stisk (například spuštění měření vybrané aktivity…). Samotné prostředí je velmi přehledné a snadno se v něm zorientujete – Samsung jej převlékl do černé barvy, což je vzhledem k přítomnosti Super AMOLED panelu mnohem šetrnější na spotřebu energie.

Základem je hlavní obrazovka, kterou si lze přizpůsobit díky sadě základních ciferníků. Další si pak stáhnete z Galaxy Apps, případně si skrze nástroj Watch Designer vytvoříte vlastní. Kromě nastavení barvy lze upravit také obsah, který na hlavní obrazovce uvidíte – ať už je to datum/čas, spálené kalorie, ušlé kroky nebo třeba vyšlapaná podlaží (samozřejmě lze vidět i vše současně).

Notifikace

Gear Fit 2 samozřejmě umí zobrazovat notifikace z aplikací v telefonu, na jejich přítomnost vás upozorní vibrací & malou tečkou v levém horním rohu Do seznamu všech notifikací se dostanete tahem prstu z hlavní obrazovky – výpis je řazený chronologicky od nejnovějších a v aplikaci Gear Fit v telefonu si lze nastavit, které notifikace chcete do náramku posílat a které nikoliv.

img01

Je však nutné počítat pouze se základními notifikacemi – u e-mailů či zpráv vidíte náhled, chybí už ale pokročilejší interakce. Zprávy a e-maily sice můžete označit jako přečtené nebo je smazat, na SMSky lze odpovídat krátkými předdefinovanými texty, ale jakákoliv pokročilejší interakce už chybí. Gear Fit 2 vás samozřejmě umí upozornit i na příchozí hovor, nicméně přijmout jej musíte na telefonu – náramek totiž nedisponuje reproduktorem a mikrofonem, což je veliká škoda.

Fitness tracker & hudební přehrávač: Telefon nechte doma

Díky integrovanému GPS modulu můžete do terénu vyrazit bez nutnosti mít s sebou telefon. A pokud stejně jako já při běhání rádi posloucháte hudbu, stačí jej pouze spárovat s Bluetooth sluchátky a můžete vyrazit (pozor, vaše sluchátka musejí podporovat Bluetooth 4.0+). Kapacita vestavěné paměti je 4 GB, nicméně část. zabírá operační systém a aplikace. Pro vaše data, v tomto případě pouze hudební soubory, tak zůstane volných lehce přes 2 GB. Já bych ocenil o něco větší kapacitu, ale díky přítomnosti WiFi není problém hudbu poměrně rychle obměňovat (opět skrze aplikaci Samsung Gear).

Hnacím motorem se stal dvoujádrový čip s taktem 1 GHz, který doplňuje 512 MB RAM a během používání jsem nenarazil na žádné záseky či nepříjemné prodlevy v uživatelském prostředí. Dokonce ani při poslechu hudby do spárovaných Bluetooth sluchátek a měření sportovní aktivity nedocházelo k žádnému zpomalení.

Měření sportovních aktivit &  aplikace S Health

Nejen díky plejádě senzorů (gyroskop, barometr, akcelerometr, srdeční tep) či integrované GPS, je měření sportovních aktivit silnou stránkou náramku. Aby vše fungovalo, je nejprve nutné vytvořit si uživatelský profil, případně lze data převzít z aplikace S Health na telefonu. Náramek následně přehledně vyhodnocuje veškerou vaši aktivitu – naměřená data si můžete zobrazit jak přímo na displeji Gear Fitu 2, nebo detailněji v nástroji S Health v telefonu.

img08

Náramek při nošení průběžně měří váš srdeční tep a výsledky následně ukládá. Gear Fit 2 rovněž měří kvalitu vašeho spánku, ale nikde v systému se mi nepodařilo nalézt nabídku, které by mi ukázala uložené údaje, naštěstí je ale lze procházet alespoň v telefonu skrze S Health.

Skvělou funkcí, kterou ocení zejména sportovci, je automatické spuštění monitorování vaší pohybové aktivity. Pokud se například rozhodnete jít si zaběhat, náramek tuto činnost rozpozná a automaticky zapne měření – tak to alespoň tvrdí výrobce. V praxi se mi stávalo, že když jsem se rozběhl, Gear Fitu 2 chvíli trvalo, než měření spustil, a to samé platilo po dokončení aktivity; někdy náramek ještě měřil klidně i 30 a více vteřin po tom, co jsem doběhl. Po této zkušenosti jsem vždy raději měření aktivity zapínal ručně, ale věřím, že s dalšími aktualizacemi Samsung tuto funkci doladí k dokonalosti.

Nabídka cviků a aktivit, které lze monitorovat, je skutečně rozsáhlá. Kromě základního běhu (i na pásu), cyklistiky, turistiky, chůze, veslování, rotoped tu najdete i dřepy, výpady, kliky či nejrůznější cvičení na posilovacích strojích. Jen škoda, že plavání změřit nezvládne – tento režim Samsung (možná záměrně) zapomněl. U každé aktivity také vidíte, jak ji správně provádět, aby bylo měření přesné, nicméně u dřepů náramek měřil trochu zkresleně a většinou jich napočítal méně, než jsem jich ve skutečnosti provedl.

Samsung Health
Cena: zdarma

U jednotlivých aktivit máte možnost nastavit si různé cíle, u běhu limit vzdálenosti nebo čas, u dřepů a dalších cviků zase jejich počet a opakování. Jakmile aktivitu dokončíte, můžete si prohlédnout své výsledky a při překonání denního limitu vás Gear Fit 2 pochválí, což má fungovat jako motivační prvek pro další aktivitu.

Zatím bez podpory dalších fitness aplikací

Nástroj S Health poskytuje velmi komplexní přehledy a statistiku vašeho pohybu a spánku. Je ale obrovská škoda, že s náramkem zatím nespolupracují další sportovní aplikace jako RunKeeper, Endomondo a další, chybí dokonce i podpora pro Google Fit. První generace Gear Fitu přitom podporu od vývojářů dostala, tak doufejme, že se v dohledné době dočkáme i u „dvojky“.

img05

Pro mě osobně je to zatím jeden z hlavních záporů, jelikož sám používám právě Endomondo, kde mám uložené statistiky za několik posledních let, a když jsem se rozhodl běhat s Gear Fitem 2, stejně jsem si s sebou bral telefon, abych si cestu měřil Endomondem (případně můžete své výsledky do fitness aplikací třetích stran zatím přepisovat ručně, ale oficiální podpora by byla mnohem příjemnější).

Přesnost měření & výdrž baterie

Množství aktivit, které lze monitorovat, je velmi rozsáhlé, jak je to ale s přesností naměřených dat? Provedl jsem několik testovacích běhů, kde jsem testoval jak přesnost uběhnuté vzdálenosti (hodnoty jsem porovnával s telefonem, na kterém bylo spuštěné Endomondo), tak také rychlost vybíjení baterie.

img04

A jaké jsou výsledky? Jas náramku byl nastavený na 7. úroveň, GPS byla aktivní a do připojených Bluetooth sluchátek jsem po celou dobu streamoval hudbu. Po hodině běhání ukazatel baterie klesl o 27 % a naměřená vzdálenost byla 9,02 km. Endomondo na telefonu naměřilo vzdálenost 8,99 km, takže v tomto režimu Gear Fit měří opravdu velmi přesně.

Druhý test jsem provedl za stejných podmínek (opět streamovaná hudba), jen jsem vypnul GPS. Baterie za hodinu klesla o 18 % a zatímco Endomondo na telefonu naměřilo 9,16 km, Gear Fit 2 naměřil 8,69 km, takže zde už odchylka byla o něco větší.

Krabička a dobíjecí kolébka, která zároveň poslouží jako stojánek
Krabička a dobíjecí kolébka, která zároveň poslouží jako stojánek

Vyrazil jsem také do fitness, kde jsem 2 hodiny cvičil (s vypnutou GPS, protože na strojích ji opravdu nevyužijete) a opět přes Bluetooth poslouchal hudbu. V tomto případě stav baterie klesl o rovných 40 procent. Při normálním provozu náramek vydrží zhruba 2 až 3 dny na jedno nabití, s měřením aktivit se ale baterie vybíjí rychleji. Dobíjení zajišťuje dodávaný magnetický stojánek s piny.

Závěrečné hodnocení: Jeden z nejlepších

Nová generace sportovního náramku od Samsungu se jednoduše povedla. Ano, za tuhle cenu se dají sehnat také chytré hodinky se systémem Android Wear, pak ale počítejte s tím, že na ruce budete nosit podstatně větší zařízení. Gear Fit 2 se vydal opačnou cestou – je totiž velmi lehký, kompaktní a díky zakřivenému displeji také dobře vypadá.

Chválíme za integrovanou GPS, senzor pro měření srdečního tepu a nové režimy pro monitorování vašich sportovních aktivit. V případě, že se sportováním teprve začínáte, pravděpodobně nebudete řešit, že máte veškeré statistiky pouze v aplikaci S Health, kde jsou mimochodem skvěle zpracované a vy tak máte dokonalý přehled o tom, kolik jste toho nachodili, naběhali, najezdili nebo naspali.

img06

Problém nastane v případě, že si již aktivitu měříte s nějakou jinou aplikací, například RunKeeper či Endomondo. Gear Fit 2 totiž zatím s žádným takovým nástrojem nespolupracuje a zamrzí i absence podpory služby Google Fit. Doufejme, že Samsung vývojáře těch nejpoužívanějších dokáže „pošťouchnout“, aby Gear Fit 2 mezi podporovaná zařízení přidali, stejně jako tomu bylo u první generace.

Tizen se také osvědčil, i když je škoda, že pro něj zatím neexistuje příliš mnoho aplikací, i se základní nabídkou toho ale umí celkem dost. Kompatibilita je tentokrát zajištěna se všemi smartphony s Androidem ve verzi 4.4 a vyšší, iPhony podporovány nejsou.

Gear Fit 2 je skvělý doplněk, který poslouží nejen jako „prodloužená ruka“ vašeho smartphonu při zobrazování notifikací, ale především vás potěší propracovaným měřením aktivit, voděodolným tělem a nápaditým designem v čele s jasně charakteristickým zakřiveným displejem.

Samsung Gear Fit 2

8.5

Design a zpracování

9.1/10

Funkce a výbava

8.6/10

Výdrž baterie

7.5/10

Pohodlnost nošení

8.8/10

Klady (+)

 • elegantní design
 • pohodlně se nosí
 • zakřivený displej s dobrou čitelností
 • integrovaná GPS & Wi-Fi
 • množství aktivit, S Health
 • přesnost měření
 • notifikace z telefonu
 • voděodolné tělo (IP68)

Zápory (–)

 • malé množství aplikací pro Tizen
 • propojení pouze s S Health
 • nelze skrze něj telefonovat
 • podpora fitness aplikací třetích stran & Google Fit
 • nefunguje s iPhonem

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

41 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  Vybavou a cenou je dobry, ale to uzivatelske prostredi je tak ohavne, ze stale zustanu u MS Band 2. Jsem s nim nadmiru spokojen a i designove pusobi lepe.

  Jinak velmi chvalim recenzi. Pekne zpracovana.

  • sssugi (neregistrovaný)

   Takisto som trochu očakával priame porovnanie s MS Band 2, nakoľko mám pocit, že stále je to najkraší aj funkčnosťou najlepší náramok :)

  • mino (neregistrovaný)

   Tak MS Band 2 teda fakt nepôsobí dizajnovo lepšie ani čo sa týka vonkajšku ani UI. Je ale vybavenejší.

 2. Kamil (neregistrovaný)

  Jde na náramku příchozí hovor odmítnout pomocí předpřipravené SMS?

 3. mavcz (neregistrovaný)

  nastaví se to v aplikaci GEAR rychle zpravy a jsou tam dvě možnosti..rychlé odpovědi prípadně zpravy pri odmítnutí hovoru, vše funguje při spárování náramek, foun

 4. Ukrutor (neregistrovaný)

  Naramky Gear Fit 2 jsem koupil dva, jedem pro sebe, druhy pro zenu. Casto sportujeme, vyuziti skvele. Nadseni opadlo ted, po cca 3 tydnech, kdy jsme na inline bruslich zmokli. Po te muj naramek prestal jit uplne, respektive pouze pri napojeni na nabijecku se silene zahreje, ale vic nic. Ten zeny zda se funguje, ale pri pripojeni na nabijecku nabise ze baterii nelze nabit, protoze je malo zahrata !!!!! zitra nesu reklamovat, ma na stredni elektro skole ucily o IP 68 uplne neco jineho….

 5. mam Garmin vívosmart Optic HR a výdrž cca 4-5 dnu při aktivitě, a nějaké voda jim také neuškodí chodím s nimi i plavat a cena je cca stejná bez GPS nižší, ano nemá barevný display a nepřehrává hudbu, ale něco vydrží. :-), synchronizace jak s Androidem, WM10, iPhone.
  Další sportovní fitness náramek bude opět od Garminu.

 6. Mám je už od vydání a jsem vcelku spokojen. Ocenil bych více fitnes funkcí do posilovny ,protože je to zde hodně skromné a ani režim plavání neumí.
  Ale bohužel dnes během odpoledne se mi na display objevily pruhy. Netuším co to může být jestli odchází display nebo je to jen SW chyba ,protože se mi nezdá že by do hodinek natekla voda.
  Ale jinak už se mi asi 2-3x stalo že se hodinky zasekly což mě moc nepotěšilo ,protože toto dělala i první generace :D

  • lerion (neregistrovaný)

   Tak MS Band 2 mam uz treti. Reklamuji kazdy mesic… Zas nadruhou stranu po mesici sportovani uz zejmena na reminku a prazce jsou videt stopy pouzivani, takze co mesic nove zarizeni je mozna i fajn :D

 7. Proch (neregistrovaný)

  Moc pěkně napsaná recenze! Hodně jsem se rozhodoval jestli tento náramek koupit. Celkově by mě plně vyhovoval, a hlavně se mě líbí design, ale jak bylo psáno, momentální neschopnost propojení s Endomondem mě nakonec odradila, protože už tam mám taky nějakou historii. Nakonec jsem koupil Garmin Vívoactive optic. (vívosmart GPS ještě nebyl v prodeji) Sice neumí přehrávat hudbu, pouze ovládat přehrávač v mobilu, ale zase vydrží dvakrát déle bez nabíječky a to se displej nikdy nevypíná, perfektně spolupracuje s Endomondem a obchod Garmin IQ se slibně rozjíždí. Tedy škoda toho (ne)propojení s aplikacemi třetích stran, jinak bych tehdy koupil Samsung…

 8. Petr (neregistrovaný)

  jakou aplikaci a kde mám stáhnout aby mi fungovala pro gear fit 2 na jiném telefonu než je samsung.

 9. Hana (neregistrovaný)

  Dotaz , jaká sluchátku fungují s hodinkami Samsung Gear Fit 2
  Děkuji :-)

 10. Mam hodinky Samsung Gear Fit 2 a vsechno funguje krome toho,ze se mi na hodinkach zprava neukaze. Nevite co s tim?

 11. Umí náramek sledovat fáze spánku ? Pokud ano, lze tyto informace použít v nějaké aplikaci v telefonu pro inteligentní buzení ?

  • Odpovím si sám. Neumí. Více informací na stránkách aplikace Sleep as Android.

 12. Dobrá zpráva, nyní již podporuje Endomondo !!!
  [odkaz]

 13. Zdravim,potřebuji spárovat hodinky s Lenovo p70,ale nevím jak prosím o radu,děkuji

  • Párování BT si najdi v návodu k zařízení, to nemusí mít každý přístroj stejně (dle toho, jak moc do systému výrobce vrtá). Ke komunikaci potřebuješ aplikaci od Samungu, Samsung Gear.
   [odkaz]

 14. Dobrý den,hodinky koupeny pred tydnem.Dnes prvni běh 9km a hodinky namerily 8,3km. Na S Health se nezobrazila ani mapa kudy jsem běžel.

 15. Nespokojenost, hodinky nejdou spárovat s telefonem, ač výrobce uvádí možnost párování s jinými telefony s androidem verze 4.4 a vyšší..To můj mobil LG splňuje, přesto nejde spárovat…Odpověď z podpory Samsungu: nemůžou zaručit kompatibilitu s jinými telefony než Samsung…Škoda, že to neuvádí na vlastních stránkách…

 16. dobrý den, je možné na Gear fit 2 sledovat aktuální tepevou frekvenci při sportu? kdy se potřebuji držet v určitém rozmezí? nebo měří pouze v intervalech? Děkuji za radu

 17. Dobrý den, Gear fit mám přes půl roku. Jako dobrý, ale chtělo by to vylepšení. Pokud jdu turistiku, nebo kolo a chci zaznamenat na mapě, tak ok, ale pokud chci sdílet, mapa se nenačte, jen obrázek co vypadá jako šetřič obrazovky a na něm trasa-start cíl. Je bezva, že můžu měnit ciferníky dle libosti, ale jen ciferník s poznámkovým blokem ukazuje co mám dnes v diáři, jinak nejde nastavit trvale- velká škoda. Pásek má jednoduché zapínání, bohužel se často rozepíná – chybí pojistka jako na klasických hodinkách. Jinak spokojenost.

 18. Hodinky mám cca 1 měsíc. Negativum sice jen jedno, ale podstatné… běhám z 80% lesní terén a prozatím se mi nepodařilo odběhnutý okruh zaznamenat GPS na hodinkách tak, aby neměl extrémní odchylky (stejný úsek 9,74, 7,2, 5,40). Záznam GPS na mapě vypadal jak dětmi pokreslená tabule. Příští běh vezmu klasicky mobil a uvidíme co na to Endomondo. Pokud GPS zazmatkuje i u něj, je to signálem. Pokud ne, reklamace to jistí.

  • Dobrý den,
   zajímalo by mě jak to s měřením dopadlo, bylo to na reklamaci nebo je to tak běžné? Také mi naměřuje odchylky, ještě jsem je ale neporovnala s měřením přímo v aplikaci mobilu. V SHealth mi ukazuje 2,5 Km, po importu těchto dat do Stravy 2,9 Km (zvláštní, když jde o totožnou trasu…

   Díky

 19. Dobrý den, prosím o radu. Hodinky mám s telefonem spárovaný, ale v hudebním přehrávači nemám u nastavení možnost vybrat si, zda chci ovládat hudbu z telefonu nebo hudbu z gearu. Ovládat mi to šlo pár dnů, pak zničeno nič ne. Za radu budu vděčná! Díky moc :) Lucie

 20. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak vám funguje počítání poschodí u Gear Fit 2. Bohužel mnou reálně odchozený počet poschodí vůbec neodpovídá číslu, které mi GF2 ukazuje, ve smyslu mnohonásobně překročené číslo. Prosím o radu.

  • něco sem četl že to počítá nadmořskou vyšku tak asi proto to ukazuje nesmysly.

 21. Zdravím
  Viděl sem že náramek gear fit 2 je v aplikaci samsung health nastaven jako inkona.Jak ji tam mám dostat nemůžu na to přijit.

 22. jde přes něj posluchat pisničky ?
  jako že má reproduktor ?
  děkuji

 23. Ahoj;
  jakým způsobem se nastaví na Gear Fit2 Pro budík, ať zkouším co se dá na nic jsme nepřišel, přitom v přiložené brožurce se o budíku píše. Poradí mi někdo?

 24. Prosím o radu …prasknul mi displej ,dá se koupit nový jako u mobilu ,nebo je musím hodit do koše ….moc děkuji za info

  • Spotřebka, hodit do koše, respektive do sběrného dvora s tímto druhem odpadu.

  • ????????

  • Stejné jako display u AW…
   Po max. dvou měsících odlepeno a příšerná práce…
   Nikdo to nechce dělat a záruka absolutně na opravu neexistuje.
   Připojištění nebo Tvůj návrh.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).