Domů » Recenze » Recenze Samsung Gear Fit: Chytré hodinky a osobní trenér v jednom

Recenze Samsung Gear Fit: Chytré hodinky a osobní trenér v jednom

Nejen pro sportovní nadšence Samsung připravil stylový náramek Gear Fit se zakřiveným displejem, který nejen že skvěle vypadá, ale umí také monitorovat vaši aktivitu (+videopohled).

Gear Fit jsou chytré fitness hodinky od Samsungu, které ocení především sportovně aktivní uživatelé. Hlavním poznávacím rysem se stal zakřivený Super AMOLED displej s jemným rozlišením 432 x 128 pixelů. V kompaktním těle se nachází integrovaný akumulátor s kapacitou 210 mAh, se kterým Gear Fit zvládnou maximálně čtyři dny provozu. Komunikaci mezi smartphonem a náramkem zajišťuje Bluetooth LE (4.0). Díky stupni krytí IP67 jim nevadí prach ani voda (podrobnosti).

Gear Fit oficiálně spolupracuje pouze s telefony a tablety od Samsungu, aktuálně je podporováno 17 modelů, nicméně neoficiální cestou je lze používat i na jiných zařízeních s Androidem 4.3+ (více informací). Na zakřiveném displeji vidíte kromě informací o datu a času také notifikace z telefonu, dále můžete ovládat hudební přehrávač nebo se pustit do monitorování vaší aktivity. Nechybí ani měřič tepu či doby vašeho spánku.

Gear Fit poslouží jako prodloužená ruka vašeho smartphonu, jelikož umí v lehce omezené míře zobrazovat notifikace. Přímo na displeji hodinek si zobrazíte třeba notifikace z Facebooku, Google+ či Twitteru, nové e-maily (pouze úvodní část textu) nebo textové zprávy. Na ty dokonce lze odepisovat, ale pouze jednou z několika předdefinovaných odpovědí.


Gear Fit nejsou levnou záležitostí. Mrkněte se, kde je nabízejí za nejlepší cenu…

Gear Fit umějí signalizovat příchozí hovor, přijmout jej ale musíte přímo na telefonu. Z hodinek jej lze pouze odmítnout a případně odeslat přednastavenou SMS ve stylu „teď se mi to nehodí“. Zakřivený displej rozhodně dodává na eleganci a ve vašem okolí s hodinkami Gear Fit upoutáte pozornost. Při maximální úrovni jasu je dobře čitelný i na venkovním sluníčku. S cenou to Samsung trochu přehnal, v oficiální distribuci atakuje hranici pěti tisíc korun, což rozhodně není málo a spoustu případných zájemců odradí od koupě.

V základním balení najdete pryžový pásek, Gear Fit hodinky, dobíjecí vaničku, uživatelský manuál a napájecí adaptér. Vzhled krabičky se nese v podobném designu jako u jiných produktů od Samsungu.

  

Klady (+)

 • povedený design, voděodolné tělo
 • rozměry a hmotnost
 • zakřivený displej
 • fitness funkce
 • měření tepu a spánku

Zápory (-)

 • vysoká cena
 • bez možnosti dalšího rozšíření
 • nepřesný krokoměr
 • omezené možnosti využití
 • výdrž při aktivním používání
 • omezení pouze na zařízení od Samsungu

Videopohled

Design a zpracování

Už po premiéře v Barceloně na Mobile World Congressu mi vzhled hodinek padl do oka. Jsou lehké (27 gramů) a kompaktní (23,4 x 57,4 x 11,95 mm). Základ tvoří plastové tělo se zakřiveným displejem, které lze kdykoliv vyjmout z pryžového náramku. Nemusíte se ale bát, že by se hodinky uvolňovaly samostatně, v náramku drží velice pevně.


Samsung Galaxy S5 (recenze), náramek Gear Fit a špiónské hodinky Gear 2

To samé mohu říci i o zapínacím mechanismu, který tvoří pouze dva kovové výstupy, jež stačí zapíchnout do otvorů v řemínku. Na první pohled tohle uchycení nepůsobí příliš důvěryhodně, ale hodinky jsem aktivně používal téměř měsíc a nikdy se mi nestalo, že by mi samovolně spadly z ruky. My jsme měli k dispozici náramek v černé barvě, ale na trhu jsou dostupné i další barevné varianty. V případě, že by se vám řemínek poškodil nebo byste si chtěli pořídit jinou barvu, připravte si zhruba 500 Kč.

K pryžovému řemínku mám přesto jednu výtku – při běhání se mi pod ním celkem dost potila ruka a rozhodně je škoda, že Samsung nenabízí i nějaké hodnotnější řemínky, které by tento problém dokázaly eliminovat.

Poutají pozornost

S hodinkami na ruce rozhodně upoutáte pozornost vašeho okolí. Zakřivený displej s výraznými barvami – to zkrátka nelze nepřehlédnout. Sám patřím mezi ty uživatele, kteří nenosí hodinky, nicméně na přítomnost Gear Fitu na svém zápěstí jsem si dokázal zvyknout, a to i během spánku. Díky nízké hmotnosti je nošení pohodlné, mírně vystouplé tělo ale občas může zavadit o oděv.

Kromě dotykového displeje na těle najdeme ještě jedno fyzické tlačítko, které se používá pro zapnutí displeje a návrat na hlavní obrazovku. Nastavit mu lze i akci na dvojitý stisk (notifikace, přehrávání hudby, krokoměr, cvičení, měření tepu). Displej lze aktivovat také gestem – přiblížením ruky k hlavě. Tento pohyb rozpozná integrovaný gyroskop, ale občas se mi při běhání nebo plavání stávalo, že se displej aktivoval samovolně, což pochopitelně snižuje výdrž na jedno nabití.

Tím se také dostávám k dalšímu lákadlu – Gear Fit mají voděodolné tělo a sprcha, plavání ani pád do vody jim nevadí. Sám jsem jim při testování dával hodně zabrat a bral si je s sebou jak do bazénu, tak do sprchy a voda se nikam nedostala. Ve spodní části hodinek se kromě pětice pinů sloužících pro dobíjení nachází i čidlo pro měření srdečního tepu, o jehož využití a přesnosti si více povíme v další kapitole.

Displej a zobrazení

Super AMOLED displej nabízí jemné rozlišení 432 x 128 pixelů a jeho zvláštností je to, že je zakřivený. Citlivost dotykové vrstvy je velmi dobrá a ovládání reaguje i v případě, že máte vlhké prsty. Je škoda, že displej nelze aktivovat poklepáním. Čitelnost na venkovním světle je velmi dobrá, jas lze regulovat v celkem šesti úrovních a právě nejvyšší hodnota je přímo určena pro používání venku. Asi nemusím připomínat, že v tomto režimu je při aktivním displeji výrazně vyšší spotřeba energie.

Výborné je i podání barev a pozorovací úhly. Ve výchozím stavu je obsah na displeji zobrazovaný v horizontálním směru, což mi ale při nošení zápěstí nepřišlo zrovna dvakrát pohodlné. Při vertikálním zobrazení už je čtení podstatně pohodlnější, ale zase se na jeden řádek nevejde tolik informací. Buď si tedy zvyknete na to, že pro pohodlnější čtení při vodorovném zobrazení budete více vytáčet zápěstí, nebo sáhnete po kompromisu v podobě vertikálního zobrazení. Mně i přátelům v okolí, které jsem nechal hodinky vyzkoušet jednohlasně přišlo pohodlnější právě vertikální zobrazení.

Baterie a výdrž

Vestavěný akumulátor má také zakřivený tvar a jeho kapacita je 210 mAh. Samsung udává výdrž až 4 dny na jedno nabití a já tento údaj mohu potvrdit. V případě, že hodinky budete využívat jako „hodinky“ a zároveň si na nich budete zobrazovat notifikace z telefonu a jednou denně si s nimi hodinu zaběháte, dá se reálně dostat na 3 až 3,5 dne výdrže.


Takhle vypadá kompletně rozebraný Gear Fit: všimněte si mírně zakřivené baterie (zdroj: iFixIt)

V případě, že je budete používat o něco aktivněji, výdrž se zkrátí na 2 až 2,5 dne. Vliv na celkovou výdrž má i úroveň podsvícení displeje. Celkově jsem byl s výdrží Gear Fitu spokojený, jen je škoda, že je nelze dobíjet přímo přes microUSB kabel, ale je zapotřebí speciální dobíjecí vaničky, do které se nabíječka s microUSB připojí.

Uživatelské prostředí: Snadno se zorientujete

Hlavní nabídka hodinek je rozdělena do několika záložek. Pořadí jednotlivých nabídek si můžete přeskládat skrze mobilní aplikaci v telefonu. Rozložení je logicky uzpůsobené tak, že tahem prstu odshora dolů se dostanete do nabídky se sportovními aktivitami, tahem prstu ve směru opačném pak do dalších sekcí (oznámení, hudba, nastavení…).

 

Při dvojitém poklepání dvěma prsty kdekoliv na displej se dostanete do nabídky, ve které vidíte informace o stavu akumulátoru, aktivním Bluetooth připojení a také zde můžete regulovat jas displeje. Ať se nacházíte kdekoliv v systému, stisknutím hardwarové klávesy se vždy dostanete na hlavní obrazovku a dalším stiskem vypnete displej.

Pokud jsou v nějaké nabídce dostupné možnosti, které aktuálně nevidíte na displeji, zobrazují se na okraji displeje malé proužky, které značí počet dalších nabídek, do kterých se posunutím prstu po displeji dostanete. Kdo by čekal přítomnost systému Android, bude zklamán. Na hodinkách běží RTOS (Real-time operating systém) a uživatel nemá možnost funkce hodinek jinak rozšiřovat. To může pouze Samsung prostřednictvím aktualizací.

 

Krokoměr, cvičení a měření spánku

Gear Fit můžete využít pro monitorování počtu nachozených kroků, které měří vestavěný gyroskop. Ve srovnání s krokoměrem od Sigmy jsou údaje z hodinek trochu nadnesené a logicky je pak vyšší i nachozená vzdálenost či počty spálených kalorií. Přímo v hodinkách máte možnost prohlédnout si historii počtu kroků za uplynulé dny, ale vzhledem k tomu, že se vám data vždy synchronizují do telefonu a aplikace S Health, je prohlížení statistiky mnohem pohodlnější a podrobnější právě skrze mobilní aplikaci.

V nabídce cvičení najdete několik připravených profilů pro sportovní aktivity – jmenovitě jde o běhání, chůzi, cyklistiku a turistiku. Při sportovních aktivitách si můžete v nastavení každé z nich aktivovat průběžné měření srdečního tepu (ve výchozím stavu je tato funkce vypnutá). Stejně jako u krokoměru, i v případě běhání byly výsledky lehce nadhodnocené a přesnost tedy rozhodně není výsadou těchto chytrých hodinek.

 

Pokud se ale s drobnou odchylkou spokojíte, pravděpodobně to nijak výrazně řešit nebudete. Všechny tyto aktivity se také synchronizují do aplikace S Health, takže si v telefonu můžete přehledně prohlédnout, jak moc jste byli v pohybu.

Až půjdete spát, můžete v hodinkách aktivovat monitorování spánku. Gear Fit pak měří, jak dlouho spíte a jak moc jste se během spánku hýbali. Vše se samozřejmě ukládá a synchronizuje do S Health, respektive je potřeba stáhnout si speciální doplněk Spánek (13 MB) skrze Samsung Apps. Vy pak opět máte slušný přehled o tom, kolik hodin spíte a kdy se nejčastěji probouzíte.

 

Měření srdečního tepu

Nezbytnou funkcí pro sportovce je měření srdečního tepu. Čidlo je umístěné ve spodní části hodinek a aby bylo měření přesné, musí dobře doléhat na vaši ruku. V porovnání s přístroji, které jsem pro měření tepu používal ve fitness centru, opět hodinky vykazovaly drobnou odchylku v rozmezí jednotek procent, ale prakticky se na tyto údaje můžete spolehnout.

Při měření tepu vás hodinky upozorní, že byste měli být maximálně v klidu. Pokud ale budete využívat průběžné měření tepu při některé ze sportovních aktivit, nemusíte se pochopitelně v pohybu omezovat a tep vám hodinky změří i tak.

Notifikace z mobilního telefonu

Gear Fit poslouží také jako prodloužená ruka vašeho telefonu, umějí totiž notifikovat na nové události, textové zprávy či příchozí hovor. Všechna zmeškaná upozornění najdete v nabídce Oznámení, kde je má každá aplikace svou vlastní ikonku. U delších SMSek a e-mailů se nezobrazí celý text, v případě e-mailů je omezení nastaveno na prvních 500 znaků. V praxi to ale ničemu nevadí a pro rychlý přehled o tom, kdo vám zrovna píše hodinky dobře poslouží. Na textové zprávy můžete rychle odpovědět některou z předdefinovaných zpráv – jejich znění lze upravit skrze mobilní aplikaci.

 

Při každé nové notifikaci hodinky zavibrují, při příchozím hovoru je intenzita vibrací velmi výrazná. Skrze Gear Fit hovor můžete pouze odmítnout a nebo volajícímu poslat (předdefinovanou) textovou zprávu. V případě, že chcete hovor přijmout, je nutné vytáhnout telefon.

 
Zobrazení notifikací v portrait…


…a landscape režimu

Na hodinkách lze zobrazovat jakékoliv další notifikace z aplikací. Když vám někdo napíše na Facebooku, zmíní se o vás na Twitteru nebo vám dá „like“ u fotky na Instagramu, Gear Fit vás na to upozorní. Šikovné je, že u jakékoliv notifikace se nachází volba „zobrazit v zařízení“, kdy se po kliknutí daná zpráva ihned načte na displeji telefonu.


Nastavení notifikací

Uložené notifikace lze jednotlivě nebo hromadně mazat přímo v hodinkách. V případě, že chcete nějakým aplikacím notifikace na hodinkách zakázat, stačí přejít do aplikace Gear Fit Manager v telefonu a nežádoucí ze seznamu odebrat. Při každé nové notifikaci se displej hodinek aktivuje – pro úsporu energie lze opět v Gear Fit Manageru nastavit, aby displej zůstal vypnutí a hodinky pouze zavibrovaly.


O tom, že je váš telefon připojený ke Gear Fit, vás upozorňuje tato hláška v notifikačním centru

Lokalizace zařízení a nenápadný hlídač

Hodinky jsou s telefonem nebo tabletem značky Samsung spárovány skrze technologii Bluetotoh. V případě, že zrovna nevíte, kde se váš telefon nachází, můžete jej přímo z hodinek prozvonit (za předpokladu, že jsou zařízení stále spárována). V případě, že dojde k přerušení spojení mezi Gear Fit a zařízením, hodinky vás na to ihned upozorní výraznými vibracemi.

To je celkem praktické – když si chodím zaplavat do bazénu, nechávám Galaxy S5 položený vedle ručníku a hodinky mám stále na sobě. v případě, že by se mi telefon někdo pokusil odcizit, hodinky by mě ihned upozornily na přerušení spojení a já bych měl alespoň nějakou šanci hbitě zareagovat.

Ovládání hudebního přehrávače

Při běhání mohu skrze hodinky snadno ovládat hudební přehrávač. Skrze tlačítka na displeji se mohu přepínat mezi skladbami a případně přehrávání pozastavit. Na displeji také vidím název aktuálně přehrávané skladby a v případě potřeby mohu rovnou regulovat hlasitost v celkem 15 krocích.

Systémová nastavení

Výčet aplikací v hodinkách uzavírá nabídka Nastavení, ve které máte možnost přizpůsobit si vzhled hlavní obrazovky, upravit váš profil, nastavit akci na dvojstisk hardwarového tlačítka nebo hodinky uvést do továrního nastavení.


Nabídka Nastavení v Samsungu Gear Fit

Během testování se mi 2x stalo, že se hodinky úplně zasekly a přestaly reagovat. Při prvním pokusu o restar mě nenapadlo nic jiného, než zkusit déle držet jediné funkční tlačítko. Po zhruba 15 vteřinách se dostavil výsledek – Gear Fit se kompletně restartovaly a došlo k obnově uživatelských dat, tak si na to dejte pozor. Naštěstí si hodinky ihned po spárování s telefonem starší data zase načetly zpět.


Nastavení tapety na pozadí

Rozšíření o další aplikace

Systém v hodinkách je sice uzavřený, ale skrze aplikaci Gear Fit Manager a systém Android lze do hodinek přidávat další nástroje. Najdete je na Google Play, kde je stačí stáhnout do telefonu a následně se vám objeví i v hodinkách v nabídce Připojené aplikace. Za zmínku stojí například nástroje Gear Fit Calendar, Gear Fit Quick SettingsAppy Geek, Gear Fit RSSNews Republic, Gear Fit Share či třeba Sleep Genius, a další postupně přibývají. Potěšující je fakt, že tyto nástroje jsou ve většině případů zdarma.

Závěrečné hodnocení

Sportovní náramek Gear Fit je jednou z prvních vlaštovek v oblasti nositelné elektroniky. Je malý, lehký, voděodolný a se skvělým displejem, navíc s mírným zakřivením. Vaše sportovní aktivity sice nezměří s takovou přesností jako profesionální přístroje, ale přesto pro běžnou představu o tom, jak moc se hýbete, postačí. Skvělé je také provázání s aplikací S Health, ve které si všechny statistiky můžete prohlížet.

Pro propojení hodinek s telefonem nebo tabletem je potřeba mít nainstalovanou aplikaci Gear Fit Manager. Neoficiální cestou ji lze používat i na zařízeních jiných výrobců, nicméně nikdo vám nemůže garantovat 100% funkčnost a na statistiku v S Health si také budete muset nechat zajít chuť. Využitelnost hodinek je tak omezena hlavně na zařízení do Samsungu a já doufám, že jihokorejský výrobce v budoucnu poleví ve svých nárocích a software skrze Google Play zpřístupní i uživatelům jiných značek, kteří pak budou moci Gear Fit bez omezení používat.


Gear Fit nejsou levnou záležitostí. Mrkněte se, kde je nabízejí za nejlepší cenu…

Na Google Play rovněž naleznete celou řadu miniaplikací, kterými můžete možnosti hodinek dále rozšiřovat. Škoda jen zbytečně vysoké ceny, která se stále pohybuje okolo hranice 5 000 Kč. Kdyby byla poloviční, stal by se z náramku Gear Fit doslova prodejní hit.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

10 komentářů

 1. Marko (neregistrovaný)

  Pěkný test. Já mám GearFity asi týden a výdrž je podobná jak píše autor. Jen škoda že ty hodinky za ty prachy neumějí víc funkcí, po čase trochu začnou nudit. Ale za trojku na bazosi dobrej kauf :-)

  • Janusz (neregistrovaný)

   zdravím,zakoupil jsem gear fit, stáhnul jsem si aplikaci gear fit manager ale telefon nemůže najít gear fit zařízení. Mám Samsung S5, takže nevím kda může být problém. Může někdo poradit ?

 2. Lukeenho (neregistrovaný)

  Díky za recenzi, jen bych chtěl doplnit, že softwarová funkcionalita Fitů je rozšířitelná ;-) Stačí do telefonu nainstalovat některou z podporovaných aplikací a v hodinkách se atuomaticky objeví položka „připojení aplikace“ kde se všechny tyhle appky budou nacházet. Už je dostupný například Strava Running and Cycling GPS, Glympse, Sleep Genius, Appy Geek, News Republic, Gear Fit Quick Settings, Gear Fit Calendar a spousta dalších pořád přibývá :-)

 3. Borec (neregistrovaný)

  A já bych rád doplnil, že dnes je aktualizace Gear Fit Manager.

 4. lucka kucka (neregistrovaný)

  Dokazi hodinky zapisovat do app v tel pres gps polohu a trasu behu?

  Kde najdu přehled podporovanych app na hodinky? Bude podporovano Endomondo? Dik ta odpověď

 5. gabriela (neregistrovaný)

  Prosim o radu, zda jde GEAR FIT sparovat s SG II android 4.1.2.

  Děkuji

 6. Michaela (neregistrovaný)

  Dobry den, mam dotaz, funguji hodinky i kdyz neni v blizkosti telefon? Chci hodinky hlavne vyuzivat na behani a nechci sebou nosit telefon. Diky moc Misa

  • Dobrý den, ano – fungují. Jen vám nebudou chodit notifikace, protože nebudete v dosahu Bluetooth. Jakmile se ale s hodinkami přiblížíte zpět, automaticky se připojí.

 7. Kateřina (neregistrovaný)

  Dobrý den. Včera jsem si zakoupila náramek gear fit a mám dotaz ohledně měření chůze. Na mobilu jsem zapnula aplikaci runastic a na náramku chůzi – runastic naměřil 5,20km a náramek 2,82km – je možné že náramek měří opravdu tak špatně?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).