- Redmi Note 14 Pro+ je nejvyšší model z pětice novinek od Xiaomi
- Po stránce výbavy ale až moc připomíná loňský model Note 13 Pro+
- Prodává se od 10 999 Kč za 256GB verzi, respektive za 12 499 Kč v 512GB provedení
Máte pocit, že Apple a Samsung mají problém masivně inovovat? Tak to jste asi neslyšeli o řadě Redmi Note od Xiaomi. Stabilně nejprodávanější telefony výrobce na českém trhu nabízí meziročně vždy jen velmi málo novinek. Dohromady to ale funguje, protože výrobce počítá s tím, že jeho zákazníci nekupují nový telefon každý rok, ale spíše jednou za 3–4 roky. Nová řada Redmi Note 14 je tady a v jejím čele stojí model Note 14 Pro+. Jaký je v praxi nový adept na post krále telefonů střední třídy?
Redmi Note 14 Pro+ je z pěti sourozenců ten nejlépe vybavený, a jak už to tak bývá, také ten nejdražší. Základní model v konfiguraci 8/256 GB vyjde na 10 999 Kč, vyšší paměťová verze vám pak z peněženky vyžene 12 499 Kč. Pokud budete dostatečně rychlí, můžete do 9. února ušetřit při nákupu až 1 200 korun. Se zaváděcí slevou vás tak novinka vyjde na 9 999 Kč, respektive 11 299 Kč včetně DPH.
Obsah balení
Xiaomi, stejně jako všichni jeho konkurenti, bylo napřesrok přinuceno regulacemi Evropské komise vyjmout z balení nabíječku. A tak přestože letošní generace taktéž podporuje velkorysé 120W nabíjení, adaptér v balení chybí. Krabička letos nabízí takřka poloviční rozměry, uvnitř se kromě telefonu samotného nachází ještě měkké plastové pouzdro, USB-A/USB-C kabel a sponka pro vysunutí slotu Dual SIM slotu. Sluší se též poznamenat, že na mobilu je od výroby nalepena ochranná fólie.

V „kůži“, nebo radši v matu?
Po 9leté pauze se vrcholný představitel Redmi Note vrací k centrálně umístěnému fotomodulu. To je vpravdě asi největší designová odlišnost, která na zákazníky čeká. Dražší modely Redmi Note 14 Pro a Pro+ nabízí velký, kontrastně černý fotomodul se třemi objektivy a přisvětlovacími LEDkami.

Vůbec poprvé také z dílny tohoto výrobce vyjel smartphone střední třídy zhotovený z veganské kůže. Jedná se o pastelově fialovou variantu, kterou máme k dispozici i my; zbývající verze černá a modrá jsou z matného skla. Rámeček je zhotoven z plastu, což by samo o sobě nevadilo, ale překvapí tím pádem hmotnost 205 gramů, která z něj dělá jeden z nejtěžších smartphonů v cenové relaci. Vyšší hmotností se chlubí už jen Samsung Galaxy A55.
Telefon je skutečně dost těžký a v ruce i v kapse ho pocítíte. Je také celkem velký – oproti minulé generaci narostl na 162,5 × 74,7 × 8,8 milimetru – jednou rukou tak ovládnete stěží 65 % displeje. Rok od roku se u modelů Redmi Note však zlepšuje odolnost. Šasi je velmi pevné, při pokusu o ohnutí nedává nic znát, nevrže ani se neprohýbá. Z loňska zůstala i certifikace IP68 na ochranu před vodou i prachem.
Po obvodu žádné překvapení nečekejte, zkosené bočnice nabízí jen kolébku pro regulaci hlasitosti a vypínací čudlík, dole je slot na dvě nanoSIM karty, USB-C port a reproduktor, jehož doplňuje druhý výstup na horní hraně. Kvalitou repráky rozhodně překvapí, i na maximální hlasitost je projev celkem čistý a stereo efekt uvěřitelný.
Displej s ještě vyšší svítivostí
Vloni jsme hodně chválili displej za demonstraci úctyhodné svítivosti při každé situaci. Letos je to v něčem lepší a v něčem horší. Výrobce se chlubí svítivostí až 3 000 nitů při zobrazování HDR obsahu, což je v rámci ceny rozhodně nadprůměrné. Nicméně podle nezávislého laboratorního měření kolegů z GSMAreny dosahuje při běžném používání s automatickou regulací podsvícení letošní generace o něco horších výsledků než ta loňská (1 200 nitů versus skoro 1 300 nitů).

Jinak jde vlastně o stejný zobrazovač jako vloni. Opět jde o AMOLED od čínské firmy TCL s úhlopříčkou 6,67″, rozlišením 1 220 × 2 712 pixelů a skvělou jemností 446 pixelů na palec. Díky kombinaci těchto prvků má obrazovka skvělé pozorovací úhly, líbivé podání barev a dostatečnou ostrost. Nechybí ani zvýšená obnovovací frekvence 60/120 Hz či Always-on zobrazení.
Ne každému však může být po chuti 2,5D zaoblení po stranách, které je pro vrcholné modely řady Redmi Note už celkem typické. Na jednu stranu má telefon prémiovější vzhled a působí užším dojmem, na straně druhé je však náchylnější ke zničení při nenadálém pádu. Proti škrábancům jej kryje již zmíněná fólie a také ochranné sklíčko Gorilla Glass Victus 2. generace.
Výkon a výbava
Inovací „tak napůl“ je v praxi také zásadní změna čipové sady. MediaTek Dimensity 7200 Ultra u loňského modelu Note 13 Pro+ vystřídal tentokrát půl roku starý Snapdragon 7s Gen 3. Hlavní model řady Redmi Note tak přináší čipset od Qualcommu poprvé od roku 2021. Abychom si ale rozuměli – zrovna moc vítaná novinka to není.

Nejprve trochu k technickým specifikacím tohoto čipu: spoléhá na 4nm architekturu od TSMC, má 8jádrový procesor s jedním výkonnějším jádrem Cortex A720 (2,5 GHz), třemi méně výkonnými A720 (2,4 GHz) a čtyřmi úspornějšími Cortex A520 (1,8 GHz). V oblasti grafického výkonu sází na Adreno 710. Kolem a kolem má v porovnání s Dimensity 7200 Ultra nižší grafický výkon, navíc má vyšší tendenci se přehřívat, což jsme ale při testování naštěstí nezaznamenali.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 162,53 × 74,67 × 8,75 - 8,85 mm (dle varianty), hmotnost: 205,13 nebo 210,14 g, zvýšená odolnost: IP68
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.4, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5110 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
V praxi je Redmi Note 14 Pro+ o něco málo výkonnější než jeho předchůdce, to se ale bavíme pouze o benchmarkových výsledcích, při běžném používání významný rozdíl nepocítíte. Telefon díky svému výkonu skvěle poslouží pro hraní her, bez problémů zvládne i méně náročné úkony, jako je sledování videí, videohovory, úprava fotek nebo práce v kancelářských aplikacích.
Benchmark | Redmi Note 14 Pro+ | Redmi Note 13 Pro+ | Samsung Galaxy A55 |
---|---|---|---|
Geekbench 6 – Single Core | 1 170 bodů | 1 162 bodů | 1 120 bodů |
Geekbench 6 – Multi Core | 3 264 bodů | 2 537 bodů | 3 256 bodů |
3DMark Wild Life Extreme | 1 045 bodů | 1 179 bodů | 1 039 bodů |
AnTuTu 10 | 752 618 bodů | 719 907 bodů | 752 859 bodů |
Z další výbavy nutno zmínit 5G, Bluetooth 5.4, Wi-Fi 6E, NFC, klasický infraport a port USB-C 2.0. Čtečka otisků se nachází v displeji, a i když je jen optická, funguje nadmíru dobře. Námi testovaná verze pracuje s 512GB úložištěm (systém ukrajuje 29 GB) a 12 GB RAM, operační paměť však lze virtuálně rozšířit o dalších 4, 6, 8 nebo až 12 GB.
Výdrž a nabíjení
Vzhledem k tomu, jaká škatulata se u telefonů aktuálně dějí v oblasti baterie a výdrže, může Redmi Note 14 Pro+ oproti svým konkurentům trpět mírnou nevýhodou. Zatímco indická a čínská verze telefonu disponuje novým typem 6 200mAh baterie založené na křemíko-uhlíkové anodě, evropská verze má podstatně menší 5 110mAh akumulátor staršího typu.

Maximum možného je zde vydrž 1,5 dne, což novinku oproti loňskému relativnímu úspěchu staví do role slabého podprůměru. Daleko lepší výdrž – byť se stejnou velikostí baterie – slibuje například stejně drahé Xiaomi 14T anebo na konci léta představené Motoroly Edge 50 a Edge 50 Neo. O Honoru Magic 7 Lite raději ani nehovořme.
Naměřená rychlost nabíjení 120W adaptérem | ||||
Úroveň | 30 % | 50 % | 80 % | 100 % |
Čas | 7 minut | 10 minut | 16 minut | 21 minut |
Alespoň částečně slabší výdrž vynahrazuje 120W nabíjení kabelem. Mobil nabijete za +-20 minut, po 10 minutkách jste na 50 procentech. Bezdrátové nabíjení chybí i letos, přitom u telefonů s cenou 10–15 tisíc korun už bychom byli rádi za to, aby výrobci začali tento prvek výbavy nabízet.
HyperOS a v hlavní roli Xiaomi AI
Redmi Note 14 Pro+ si domů přivezete s Androidem 14 na palubě a grafickou nadstavbou HyperOS 1.0.6.0. Oproti dřívějšímu MIUI to vlastně není žádná velká změna, těm hlavním novinkám jsme se věnovali již v samostatném článku. Kromě toho je důležité, že výrobce slibuje 3 velké aktualizace Androidu, stejně jako 3 roky podpory bezpečnostních updatů. V době testování zůstal mobil „zaseknutý“ na prosincové záplatě od Googlu.
Mnohem důležitější než stále stejné MIUI, tedy pardon HyperOS, je podpora umělé inteligence. Po „AI telefonech“ Xiaomi 14T a 14T Pro z loňského podzimu teď přichází umělá inteligence do telefonů střední třídy, a to do všech pěti nových modelů Redmi Note 14.
Když hovoříme o sadě funkcí „Xiaomi AI“, jde vlastně o kombinaci vlastních funkcí běžících na cloudovém řešení Googlu a pak ryzích funkcí vycházejících z Gemini, rovněž od Googlu. K dispozici jsou generativní úpravy textu v aplikaci poznámky (sumarizace, korektura, překlad), transkripce hlasového záznamu v aplikaci záznamník a také úprava fotek a videa pomocí AI nástrojů. Nejčastěji budete asi retušovat předměty či osoby z fotek pryč, případně ladit tón, jas a barvy videa či snímků. Stojí však za zmínku, že vlivem nižšího výkonu tyto úkony zabírají o několik sekund více než u dražších vlajkových lodí. Holt něco za něco…
K duhu přijde i funkce simultánního překladu, kdy vy namluvíte něco ve svém jazyce, dojde k překladu, druhá strana taktéž a znovu dojde k překladu. Všechny popsané funkce podporují jak češtinu, tak i slovenštinu a dalších zhruba 30 světových jazyků. Přímo z dílny Googlu je pak v telefonu předinstalován AI chatbot Gemini a gesto Circle to Search pro vyhledávání obsahu právě zobrazeného na displeji.
Fotoaparát a video
Fotoaparát u Note 14 Pro+ nepřekvapí. Celou výbavu, ergo všechny tři zadní fotočipy, si totiž vypůjčuje z loňského modelu Note 13 Pro+. To znamená, že pokud nedošlo k výraznému softwarovému zlepšení, máme tu stále velmi kvalitní 200Mpx hlavní foťák a rozhodně podprůměrný širokoúhlý a makro objektiv. Jak to tedy je?
- Hlavní – Isocell HP3, rozlišení 199,7 Mpx, 1/1,4″ velikost čipu, clona f/1.7, ohnisková vzdálenost 23 milimetrů, optická stabilizace obrazu (OIS), fázové ostření (PDAF)
- Širokoúhlý – Sony IMX336, rozlišení 8 Mpx, velikost čipu 1/4″, clona f/2.2, ohnisková vzdálenost 16 milimetrů, úhel záběru 112°, elektronická stabilizace obrazu (EIS)
- Makro – OmniVision OV02B, rozlišení 1,9 Mpx, clona f/2.4, ohnisková vzdálenost 25 milimetrů
- Selfie kamera – OmniVision OV20B40, rozlišení 20,1 Mpx, clona f/2.2, ohnisková vzdálenost 21 milimetrů

Zásadní vylepšení nastalo prakticky jen u selfie kamerky, která přešla z čipu OmniVision 16A1Q na novější OV20B40 s vyšším rozlišením 20,1 Mpx. Zásadní zlepšení kvality však nečekejte. Selfíčka notně vylepšuje umělá inteligence, přesto jim chybí potřebná hloubka ostrosti, obličeje působí stroze a synteticky. Jinak zůstalo vše při starém. V hlavní roli tu tak máme 200Mpx „Tetra Pixel“ snímač, který poprvé nabídl model Xiaomi 12T Pro v říjnu 2022.
K čemu takový fotoaprát je? Velkou 200Mpx fotku s rozlišením 16 320 × 12 240 pixelů lze například vytisknout, udělat z ní velký plakát anebo vyříznout jen určité části. K tomu slouží i přímo integrovaná funkce ProCut, která vám velký snímek rozstříhá do menších dílků. Za běžných okolností však pořizujete fotky v rozlišení 12,5 Mpx, výsledná kvalita po stránce barev a hloubky ostrosti je však i tak velmi uspokojivá a v rámci třídy jde o mírný nadprůměr.
Hlavní kamera umí také digitální přiblížení, fotoaplikace rovnou nabízí 2× a 4× přiblížení, maximální je pak 10násobné. Skutečný, nefalšovaný teleobjektiv ale chybí. Místo něj je tu širokoúhlý snímač a makro kamerka. Výsledná kvalita ani jednoho z fotoaparátů však není moc dobrá, doplácí na nízké rozlišení a malé rozměry snímače, vlivem čehož není možné zachytit dostatek světla. Širokoúhlé snímky trpí na stejné neduhy jako vloni a výrobce s tím nic neudělal.
A video? Také stejné jako vloni. V nabídce formátů je pouze Full HD při 30/60 fps nebo 4K/30 fps, nic lepšího nečekejte. Optická stabilizace stojí za zmínku pouze v případě základního Full HD s 30 fps, jinak je obraz hodně roztřesený a natáčení videí s tímto strojem je tak pouze nouzové řešení. V této cenové relaci však ani nic lepšího nelze moc očekávat, laťka je vlastně velmi nízko.
Závěrečné hodnocení
Jak zaznělo v úvodu, Xiaomi dobře zná své zákazníky a modelem Redmi Note 14 Pro+ cílí na ty, kteří budou teoreticky přecházet z Redmi Note 9 Pro nebo 10 Pro. A v tomto případě se to jeví prakticky jako „no-brainer“, zkrátka není o čem – novější rovná se lepší a jdeme dál. Nebo ne?

Vzhledem k nedůrazným inovacím letošní řady lze směle prohlásit, že Redmi Note 14 Pro+ může spatřovat významnou konkurenci v loňském modelu Redmi Note 13 Pro+, který navíc tuzemské obchody doprodávají za sympatickou cenu 8,5–10 tisíc korun. Stačí si srovnat základní parametry: stejný displej, stejný fotoaparát, stejná baterie s rychlým nabíjením. Rozdíl ve výkonu je prakticky záporný a vše ostatní je vlastně podružné.
Zásadním prodejním argumentem mohou být AI funkce. Protože vychytávky jako Circle to Search, simultánní překlad a další loňská řada telefonů nativně nepodporuje. Čili pokud chcete jít v tomto ohledu s dobou, nemáte jinou možnost než brát to nejnovější. Jestli si ale myslíte, že umělá inteligence – hlavně pak ta na mobilech – je jen bublina, v poklidu vám doporučím sáhnout po Redmi Note 13 Pro+.
Redmi Note 14 Pro+

Klady
- kvalitní zpracování, odolnost IP68
- stále výborný displej
- velmi rychlé nabíjení
- skvělý hlavní fotoaparát
- HyperOS s AI funkcemi
Zápory
- výdrž baterie už neobstojí
- zahnutý displej není pro každého
- minimální nárůst výkonu
- zbývající fotoaparáty