Redmi se pomalu ale jistě etabluje na našem trhu jakožto spolehlivá značka dostupných chytrých telefonů. Ještě sice mám pořád tendenci psát před název telefonu ono magické jméno Xiaomi, ale na to se Redmi spoléhat už nemůže. Úspěšná řada Note nicméně žádnou oporu nepotřebuje, ta si zvládne své pozice obhájit sama. Jak Redmi Note 9 dopadl v našem testu?
Design a provedení
Pranýřovat Xiaomi, respektive Redmi, za design by bylo asi ztrátou času. Telefony dravého čínského výrobce se sice sem tam inspirují v aktuálních trendech konkurence, to ovšem neznamená, že se jedná o laciné napodobeniny. Mnou testovaná modrá varianta s metalickým nádechem vypadá velmi elegantně, použití plastové konstrukce na eleganci telefonu neubírá. Ničemu nevadí ani plastový rám, který nikterak neruší.

Pevnost konstrukce není třeba příliš řešit, nikde nic nevrže a ani se neprohýbá. Modul fotoaparátu sice vystupuje trochu více, stále se ale jedná o běžný standard. Rámečky okolo displeje jsou na můj vkus poměrně tlusté, v této cenové kategorii se s přimhouřeným okem ale dají odpustit. Kdo chce psa bít, hůl si najde – v případě Redmi Note 9 jsou tou pomyslnou holí otisky prstů, které Redmi přitahuje jako magnet. Hadřík na čištění si vždy přibalte s sebou.
V balení naštěstí najdete vše potřebné, co ihned po pořízení nového telefonu přijde na přetřes. Kromě nadstandardní 22W nabíječky a USB-C kabelu je to také silikonový obal a nalepená ochranná fólie. Stačí tak vybalit telefon z krabičky a můžete jej směle začít používat, bez nutnosti dokupovat příslušenství.
Parametry a funkce
Výbava Redmi Note 9 zapadá do dobrého standardu střední třídy. Osmijádrový procesor MediaTek Helio G85 doplňuje grafika Mali-G52, 3/4 GB RAM a 64/128 GB vnitřní paměti (s možností rozšíření). V AnTuTu si telefon zvládl ukousnout 207 107 bodů, což není vůbec špatný výsledek.

Abych nezapomněl na IPS displej, který se zastavil na velikosti 6,53″ a rozlišení Full HD+. Na přímém sluníčku nemá výraznější problémy a barevné podání je uspokojivé, na titul nejlepšího to ale nestačí.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 162,3 × 77,2 × 8,9 mm, hmotnost: 199 g, zvýšená odolnost: ano (IP neznámý)
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5020 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Ostatní výbava není nikterak překvapivá. Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS/GLONASS/GALILEO, Bluetooth 5.0, NFC, infračervený port, 3,5mm jack, USB-C či čtečka otisků prstů na zadní straně. Ta nepatří mezi nejrychlejší, nicméně je velmi spolehlivá. Je zde také odolnost proti šplíchající vodě, nicméně nikoli podle standardu IP. I tak se ale jedná alespoň o nějakou ochranu. Škoda, že chybí notifikační dioda.
Operační systém
Netřeba připomínat, že Redmi, potažmo Xiaomi, nečelí hněvu Spojených států, tedy se může telefon těšit z Androidu 10 s nadstavbou MUIU 11. Ta mi na Redmi Note 9 nepřišla zrovna nejlépe odladěná, občas jsem pozoroval záseky či drobná zdržení, které bych u dnešní střední třídy rozhodně nečekal.

S předinstalovanými aplikacemi se rovněž roztrhl pytel a kromě nezbytností se do telefonu dostaly například aplikace AliExpressu, WPS Office či hned několik jednodušších her. Bez tohoto balastu bych se jistě obešel. Zajímavostí je nabídka Google Discover, kterou aktivujete potažením z levé strany na domovské obrazovce. V nastavení jsem nenašel možnost aktivace klasické levé nabídky od Xiaomi, což je jednině dobře, neboť neoplývala mnoha funkcemi.
Fotografie a záznam videa
Čtveřice fotoaparátů na zádech vypadá slibně, ale co doopravdy nabízí? Hlavní senzor se pyšní 48 Mpx, světelností f/1,8 a ohniskovou vzdáleností 26 mm, širokáč sází na 8 Mpx, světelnost f/2,2 a 118° záběr, třetí do party je makro čočka s 2 Mpx a světelností f/2,4 a sestavu uzavírá hloubkový senzor se stejnými parametry. Nechybí ani LED blesk a selfie fotoaparát na přední straně, který s parametry 13 Mpx a světelností f/2,3 jasně avizuje, že zázraky nemáte očekávat.

Hlavní fotoaparát je ve své třídě spíše průměr, občas ale dokáže překvapit, stejně tak jako zklamat. Za dobrých světelných podmínek jsou fotky ostré a mají věrné barevné podání, detaily se nicméně občas slévají a při okrajích jsou patrné neostrosti. Fotky naštěstí alespoň netrpí na digitální šum. Se zhoršujícím se světlem jde nicméně kvalita rapidně dolů.
Širokáč za dobrých světelných podmínek poskytuje vesměs jen o něco méně kvalitnější snímky než hlavní fotoaparát. Neostrosti při okrajích jsou výraznější, detailů je méně a už se objevuje digitální šum. Jakmile se světlo začne ztrácet, vzhledem k nízké světelnosti raději po širokém skle nesahejte – výsledky nebudou patřit mezi ty, kterými se budete chtít chlubit.
Když pomineme zbytečný hloubkový senzor, tak dedikovaný makro snímač velkou slávu neudělá. Ani s pevnou rukou a dostatkem světla nevykouzlíte obstojné makro. Dvojnásobný zoom, který je jen digitálním výřezem z hlavního fotoaparátu, na tom není až tak špatně, Digitálního šumu je sice více, ale s dobrým světlem se dá vykouzlit vcelku povedený snímek.
Noční režim je bohužel zklamání. Digitálního šumu je až příliš, barvy neodpovídají realitě a udělat ostrý snímek taktéž není jednoduché. O detailech ani nemluvě – ty se viditelně slévají do velkých šmouh. Nechápu, proč mi v nočním režimu nabízí fotoaparát možnost 2x zoomu, který bych rozhodně nedoporučoval používat.

Natáčení videa zvládá až Full HD při 30 snímcích za sekundu. Video je alespoň z hlavního fotoaparátu celkem přijatelné, zvuk je překvapivě věrný, mikrofony takřka nechytají šum větru a video ani netrpí na přílišné přeostřování. Jeho neduhem je pro změnu neschopnost udržet expozici, což je velmi rušivé.
Rovněž nedoporučuji příliš využívat zoom, neboť kvalita videa jde rapidně dolů. V noci už ale slova chvály nemám a výstup je při nejlepším tragický. Potřebujete opravdu hodně pouličních lamp, abyste se alespoň přiblížili koukatelným záběrům.
Nabíjení a výdrž baterie
Baterie je v dnešních smartphonech rozhodně veliké téma, nicméně nikoli pro Redmi Note 9. Kapacita 5 020 mAh je hodně dobrá hodnota, stejně jako to, že při přehrávání Full HD videa na maximální jas po dobu jedné hodiny klesla baterie o 5 %. Pracovní den zvládlo Redmi na výbornou a dva dny střídmějšího používání jsou velmi reálné.

Velmi mě potěšilo rychlé 18W nabíjení, které z 0 na 100 % dobije telefon sice za hodinu a tři čtvrtě, ale za půlhodinu stihnete dobít okolo 40 % baterie. Tohle ve střední třídě vidím rád. Rovněž mě také pozitivně překvapilo reverzní 9W nabíjení, pokud se o energii telefonu chcete podělit například s bezdrátovými sluchátky.
Závěrečné hodnocení
Redmi Note 9 se snaží útočit na střední třídu elegantním designem za příznivou cenu. Ve většině klíčových bodů na to jde Redmi dobře, jen v málo oblastech ale telefon skutečně dokáže konkurenci potrápit. Slangem personalistů – Redmi Note 9 nepostrádá tah na branku, ale dotahování věcí do konce nepatří mezi jeho silné stránky.

Předností je kvalitní design, poměrně uspokojivý výkon na střední třídu, nechybí nic zásadního z výbavy, alespoň symbolická ochrana proti vodě potěší a baterie s podporou rychlého a reverzního nabíjení je rozhodně nejsilnější prodejní argument. Vše korunuje cena 5 129 Kč, která je více než konkurenceschopná.

Bohužel nedostatky jsou ve fotoaparátu, který při nejlepším poskytuje podprůměrné snímky, hůře odladěný systém, pomalejší čtečka otisků prstů a tak nějak celkový dojem z telefonu. Jednoduše jsem neměl pocit, že si Redmi zaslouží za Note 9 moje peníze. To nicméně neznamená, že se jedná o špatný telefon. Jen si musíte rozhodnout, zda je pro vás důležitější výdrž, či kvalitní fotografie.
Redmi Note 9

Klady
- dobře vypadá
- rychlé i reverzní nabíjení
- dobrá výdrž na baterii
- sympatická cena
- ochrana proti stříkající vodě
Zápory
- průměrný fotoaparát
- hůře odladěný systém
- pomalejší čtečka otisků prstů
- méně výkonný procesor
- nepřesvědčivý celkový dojem z telefonu