Domů » Bleskovky » První Android slaví kulatiny. Před deseti lety navždy změnil trh se smartphony

První Android slaví kulatiny. Před deseti lety navždy změnil trh se smartphony

Před deseti lety se svět chytrých telefonů změnil. 23. srpna 2008 na trh zcela nenápadně vkročil telefon T-Mobile G1 (před dvěma lety jsme ho v redakci testovali), který si snažil proklestit cestu na výsluní. Měl však proti sobě silné protivníky v podobě BlackBerry a iPhone, jejichž telefony zrovna vstupovaly do svých druhých generačních cyklů.

T-Mobile G1

Nenápadné začátky Androidu

Někteří už tehdy věděli, že tento nenápadný přístroj způsobí na poli chytrých zařízení zásadní změnu. Na internetu existovalo pár webů, které se na platformu Android zaměřovaly, ale z těch několika střípků informací, které Google o svém tehdejším projektu Android prozradil, bylo všem zřejmé, že půjde o něco velkého.  Otevřená platforma, na které by výrobci mohli vystavět své vlastní aplikace a zprostředkovat uživatelům přístup k internetu. To byl hlavní cíl společnosti ze Silicon Valley.

Dnes se Android nachází v pozici, kterou si tehdy snad ani nebylo možné představit. Minulý rok překročil operační systém s ikonickým zeleným robotem v logu dvě miliardy aktivních uživatelů a už nyní přemýšlí, jak co nejlépe oslovit další miliardy. Telefony s Androidem jsou výkonnější než kdy předtím díky vlajkovým lodím, mezi které patří třeba Samsung Galaxy Note 9. Zároveň trh zaplavují cenově dostupné a zároveň velmi výkonné a stabilní zařízení (viz nedávno recenzovaný Pocophone F1). Projekty typu Android One se snaží udržet telefony aktuální a zabezpečené bez ohledu na velikost, cenu či cílovou skupinu uživatelů.

Hardwarové parametry T-Mobile G1
Systém: Android 1.6
Rozměry: 117 x 55,7 x 17,1 mm, Hmotnost: 158 gramů
Čipset: Qualcomm MSM7201A
RAM: 192 MB, Interní paměť: 256 MB, Pam. karta:
Displej: TFT LCD, 3,2", 320 × 480 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera:
Bluetooth: 2.0, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, NFC:
Konektor: miniUSB
Baterie: 1 150 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Z inovativního modelu G1 (HTC Dream) a operačního systému Android vzešla celá plejáda zařízení. Chromebook, Chromecast či chytré hodinky nebo sada zařízení pro chytrou domácnost Google Home a mnoho dalšího. Za redakci SMARTmanie přejeme nejen telefonu G1, ale také systému Android všechno nejlepší!

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments