K vybraným smartphonům Xiaomi dárek zdarma

Domů » Články » T-Mobile G1: Jaký byl první Android před sedmi lety a jak by obstál dnes? (test)

T-Mobile G1: Jaký byl první Android před sedmi lety a jak by obstál dnes? (test)

T-Mobile G1 byl první smartphone s operačním systémem Android a bez nadsázky jej můžeme označit za legendu mezi chytrými telefony. Dodnes si pamatuji na kolegu, který s ním napochodoval do práce a hrdě mi jej ukazoval. Chvíli jsem ho se svým HTC S710 (recenze) porovnával, načež jsem došel k závěru, že mé HTC je stejně lepší. Proč? T-Mobile G1 pro mě byl velká neznámá a k Androidu jsem měl nedůvěru. Apple jsem nechtěl, tak jsem si dál spokojeně hrál na písečku se jménem Windows Mobile 6.0. Dnes je ale vše jinak a Android zcela dominuje trhu.

V lednu 2009, kdy T-Mobile začal v Česku prodávat tento přístroj, byla „gé-jednička“ pro mnohé jako blesk z čistého nebe. Samotný operační systém Android byl představen v roce 2007 a prvním smartphonem se stal právě HTC Dream, který se později objevil v nabídce právě pod všem dobře známým názvem T-Mobile G1. A vzhledem k tomu, že český T-Mobile letos slaví 20. výročí spuštění telekomunikační sítě (původně RadioMobil a. s., který provozoval síť Paegas), rozhodli jsme se nostalgicky zavzpomínat na vůbec první smartphone se systémem Android.

T-Mobile G1
T-Mobile G1 jsme otestovali v bílé i černé variantě

Z tehdejšího pohledu se snad každému technologickému fandovi mohl model G1 zdát vyjímečný. Dokonalý ale nebyl, nicméně byl tady a uměl toho opravdu hodně. Navíc s „do boku vyskakujícím“ displejem, hardwarovou QWERTY klávesnicí, trackballem i zajímavým designem.

Hardwarové parametry T-Mobile G1
Systém: Android 1.6
Rozměry: 117 x 55,7 x 17,1 mm, Hmotnost: 158 gramů
Procesor: Qualcomm MSM7201A
RAM: 192 MB, Interní paměť: 256 MB, Pam. karta:
Displej: TFT LCD, 3,2", 320 × 480 px
Fotoaparát: 3,2 Mpx, neuvedeno, Přední kamera:
Bluetooth: 2.0, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, NFC:
Konektor: miniUSB
Baterie: 1 150 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Věděli jste ale, že podobu prvního Androidu do velké míry ovlivnil Apple? Google totiž už v roce 2006 připravoval mobilní telefon s Androidem na palubě – tento přístroj měl ale mít hardwarovou klávesnici umístěnou pod displejem, který byl uložený na šířku – vzhledově se tedy mělo jednat o zařízení, které by bylo velmi podobné telefonům BlackBerry, případně Nokii E61. Google tehdy jednoduše dokázal přemýšlet nad zcela novým operačním systémem, nebyl ale schopný představit podobně odlišený mobilní telefon. A hardwarová klávesnice byla sázka na jistotu. Obecně se v této době QWERTY klávesnice těšily velké oblibě.

T-Mobile G1
Obsah balení byl poměrně pestrý. K telefonu jste dostali i ochranné pouzdro či speciální samolepky.

V roce 2007 ale přišel první iPhone s plně dotykovým ovládáním, navíc s tehdy novou kapacitní technologií snímání dotyku, a zcela změnil pravidla hry. Microsoft to tehdy příliš nechápal, Steve Ballmer se dokonce směrem k iPhonům stavěl posměšně, a Google na tom nebyl z počátku o mnoho lépe.

T-Mobile G1
Vzhled telefonu si uživatelé mohli vylepšovat díky pestré sadě samolepek :)

Projekt mobilního telefonu s pevnou klávesnicí a bez dotykového displeje ale dostal okamžitě stopku a do popředí se dostal přístroj HTC Dream neboli T-Mobile G1. Google si stále nebyl jistý ovládáním pouze přes dotykovou obrazovku, a tak první Android smartphone kombinoval vše, co šlo tehdy vymyslet. Dotykovou obrazovku, hardwarovou klávesnici, trackball a mechanická tlačítka pod displejem.

Trocha nostalgie, aneb jak si „gé-jednička“ vedla po uvedení na trh?

T-Mobile G1 se začal v Česku prodávat v lednu 2009 s cenou těsně nad 10 000 Kč. Cena za iPhone 3G, který se v Česku prodával již několik měsíců, byla tehdy 12 tisíc korun. Pro zajímavost ještě uvedu cenu Nokie 5800 XpressMusic, která v Česku startovala také na částce 10 000 Kč. T-Mobile G1 tedy nebyl levný, nebyl ale ani nejdražší. Jedním z nejdražších mobilů byl tehdy HTC Touch HD (recenze) s cenou 15 000 Kč, který poháněl operační systém Windows Mobile 6.1.

Po stránce dílenského zpracování T-Mobile G1 sklidil mírnou vlnu kritiky – silné tělo, vystouplá brada a poměrně vysoká hmotnost (158 gramů) mu příliš do karet nenahrávaly. A nejistotu budil i komplikovaný mechanismus vyklápění displeje, který sice přinesl kombinaci dotykového panelu & hardwarové klávesnice, ale mohl za vyšší hmotnost a tloušťku přístroje, která byla 17,1 mm.

Spousta uživatelů se navíc komplikovaného mechanismu bála, což bylo při pohledu na jeho plastovou konstrukci pochopitelné, nicméně v tomto ohledu konstruktéři odvedli skvělou práci, jelikož výsuvný mechanismus na obou modelech, které jsme testovali, i po sedmi letech fungoval na jedničku.

T-Mobile G1

Displej byl kritizován za neschopnost rozeznat více než jeden prst, jinými slovy – chyběla zde podpora multi-touch, avšak šlo pouze o softwarové omezení. Přibližování obrázků, či stránek v prohlížeči, se ale standardně provádělo za pomocí kláves – a + zobrazených na displeji.

Méně známá už je skutečnost, že „gé-jednička“ uměla v reálu rozeznat dva prsty, ale funkce byla softwarově blokována kvůli patentům a hrozícím soudním sporům; proto Google tuto funkci uměle v kódu Androidu deaktivoval. Barevné podání displeje také nebylo nijak výrazné, nicméně úhlopříčka 3,2″ patřila mezi ty větší. S tehdy standardním rozlišením 320 × 480 pixelů tak přinesl G1 komfortní možnost prohlížení obrázků či sledování YouTube.

T-Mobile G1

Z hlediska hardwaru se jednalo o jeden z těch lepších přístrojů. Procesor Qualcomm MSM7201A taktovaný na frekvenci 528 MHz dodával v kombinaci s grafickým akcelerátorem Adreno 130 a operační pamětí 192 MB RAM dostatečný výkon pro hraní tehdejších her. Klasické 3D tituly, tak jak je známe dnes, tehdy na mobilech ještě nebyly, přesto některé hry přinesly příjemné grafické zpracování. Taková Bombai Blast byla navíc i velmi návykovou záležitostí :-)

Operační systém, konektivita a fotoaparát

T-Mobile G1 se v den svého vydání pyšnil systémem Android ve verzi 1.0. Tehdy například neexistovala softwarová klávesnice. Pokud jste tak chtěli napsat SMS, museli jste využít hardwarovou klávesnici schovanou za displejem. Jiná možnost nebyla. Softwarová klávesnice se objevila až ve verzi Android 1.5 Cupcake. Postupem času dostal tento mobil několik updatů. Ten poslední, který byl vydán na podzim roku 2009, přinesl Android ve verzi 1.6 Donut, což nejenom do T-Mobile G1 přineslo nové prostředí pro fotoaparát, rychlejší spouštění aplikací či schopnost mazat více fotografií najednou.

Android byl v této době velká neznámá, přesto už tehdy přinesl několik věcí, které dnes považujeme za standard napříč všemi systémy. G1 nám tak představila stahovací notifikační lištu, která už tehdy zobrazovala jednotlivé události. Právě verze 1.6 Donut pak přinesla vyhledávací Google box pro rychlý přístup k informacím. Uměl totiž vyhledávat nejenom na webu, ale také v kontaktech, záložkách či v historii vašeho prohlížeče. G1 nám také ukázala systém několika ploch s možností využívat widgety. I když jiné operační systémy šly odlišnou cestou, Android si tuto skvělou vlastnost udržel od prvopočátku až do současnosti.

Z hlediska konektivity byla tehdejší výbava G1 velmi dobrá. Kromě GPRS podporoval mobil také datové přenosy EDGE. Nechyběla Wi-Fi 802.11 b/g, podpora Bluetooth 2.0 s funkcí A2DP pro bezdrátová sluchátka (od verze Android 1.5 Cupcake) či GPS pro práci s mapami. Na klasickou navigaci jste tehdy s Google mapami sice mohli zapomenout, trasu vám přesto ukázaly.

T-Mobile G1

Fotoaparát prošel u G1 největší změnou na podzim roku 2009, kdy dostal společně s galerií nové rozhraní a spouštěl se podstatně rychleji než v předchozích verzích Androidu. Fotografie jste mohli vytvářet v rozlišení 3 Mpx, video natáčet v rozlišení 352 × 288 pixelů při snímkové frekvenci 20 fps. Z tehdejšího pohledu bylo rozlišení u fotografií průměrné, video standardní. Například tehdy prodávaný iPhone 3G neuměl videa natáčet pro jistotu vůbec.

Kvalita snímků byla ve své době označována za podprůměrnou, stejně jako kvalita videosekvencí. Na druhou stranu, smartphone obsahoval dvoupolohovou hardwarovou spoušť fotoaparátu, což jsem tehdy považoval za geniální. Této skvělé schopnosti se dnes drží snad už pouze Sony u vyšších modelů řady Xperia.

Jak T-Mobile G1 obstojí dnes?

Když za mnou nedávno přišel Jirka Hrma, jestli si nechci naostro otestovat první androidí smartphone, neváhal jsem ani vteřinu. Převzal jsem si tedy G1, pro jistotu ve dvou barevných variantách… a okamžitě narazil. Maličká nanoSIM karta byla pouze drobnou překážkou a redukce tento problém hbitě vyřešila, a já tak spustil G1 a vrhnul jsem se na první nastavení.

T-Mobile G1

Při nastavení Google účtu jsem zadal své přihlašovací údaje a pak nechápavě sledoval hlášku o tom, že se heslo nebo e-mail neshodují. Několikrát jsem to překontroloval, ale výsledku jsem se nedobral. T-Mobile G1 mi stále tvrdil, že mám v přihlašovacích údajích chybu, já přitom věděl, že rozhodně nemám. Až po delší době jsem přišel na skutečnost, že si G1 nerozumí s dvoufázovým přihlašováním, které mám na svém účtu neustále zapnuté několik let. Bylo jej tedy potřeba vypnout, pak jsem se s Google účtem bez problémů přihlásil.

T-Mobile G1
Hardwarová klávesnice byla ve své době velkým lákadlem

Po těchto problémech jsem se konečně dostal ke svým datům a přemýšlel, které aplikace v rámci Android Marketu (starší obdoba Google Play) budou fungovat na takto starém telefonu. Jaké bylo ale mé překvapení, když jsem v rámci obchodu našel pouze dvě aplikace. Android Market mi tak nabídl hru Pou, kterou znám od svých malých dětí, a aplikaci Blesk, která používá zadní diodu místo svítilny. Což mi moc platné nebylo, jelikož G1 žádnou LED nemá.

Takže jsem měl možnost si stáhnout jednu jedinou aplikaci – hru Pou. Do telefonu lze samozřejmě aplikace doinstalovat i z vlastních zdrojů, najít funkční APK pro tak starou verzi Androidu už ale sedm let po vydání není vůbec snadné. Mimochodem, screenshoty v Androidu 1.6 také není možné vytvářet.

T-Mobile G1 jsem proto byl nucen používat pouze s výchozími aplikacemi. Zkusil jsem budík, který mi po ránu málem utrhl uši.  Zapomeňte na jemné zesilující se tóny; G1 vám odpálí nepříjemné a přerušované pípání v plné hlasitosti od prvního okamžiku. Google Talk, předchůdce dnešních Hangouts, sice zobrazuje kontakty, ale nezobrazuje konverzaci, kterou s daným člověkem vedete v současných Hangouts. Naštěstí kontakty telefon zobrazuje správně, a tak jsem po přihlášení do svého Google účtu mohl okamžitě telefonovat, či psát SMS zprávy.

Webový prohlížeč si až na drobné komplikace poradí s vykreslováním dnešních webových stránek, občas se ale objeví chybová hláška informující o neplatném certifikátu. Vše je ale žalostně pomalé, a to i u nenáročných mobilních verzí webů – tehdejší hardware už zkrátka na dnešní dobu nestačí a nároky jsou nyní výrazně vyšší.

Samozřejmě jsem zkoušel i hardwarovou klávesnici, ale než jsem na ní napsal jedinou zprávu, měl bych ji na svém současném smartphonu napsanou několikrát. Sice jsem kdysi sám vyžadoval u mobilu QWERTY, ale dnes jsem spokojenější se SwiftKey, která mi za roky používání už velmi dobře opravuje mé překlepy a správně navrhuje další slova. Psaní na hardwarové klávesnici u G1 mě tedy v současnosti nijak neoslovilo.

img23

Naopak jsem si pochvaloval hardwarovou spoušť fotoaparátu. Jsem na ni zvyklý ze své Xperie a její přítomnost u G1 mě tedy potěšila. Studená sprcha v podobě ostření přes 2 vteřiny při dobrém světle a téměř 5 vteřin ve špatném světle mě ale vrátila zpět na zem. Video je absolutně nepoužitelné, fotografie s přimhouřením obou očí nejsou tak katastrofální.

Když se člověk na „gé-jedničku“ podívá a chvíli ji používá, ihned si uvědomí, jak výrazným vývojem od té doby chytré telefony prošly. Hardwarovou klávesnici nahradila softwarová řešení, která jsou mnohem intuitivnější a rychlejší, a celkově se zlepšila kvalita aplikací i her. Displeje s vysokým rozlišením se staly standardem, stejně jako čtečky otisků prstů či kvalitní fotoaparáty. A T-Mobile G1 může být hrdý na to, že patří mezi ta zařízení, která udávala směr ve vývoji.

Kus mobilní historie

T-Mobile G1 je stále velmi zajímavý smartphone – je to kus mobilní historie, první Android vůbec. Byl to vstup Googlu na pole mobilních operačních systému a jen málokdo mu tehdy předpovídal dominanci, kterou během let získal. Dnes je Android dominující platformou, Microsoft je se svými mobilními Windows v současnosti mimo hru, a Androidu tak nyní dokáže konkurovat pouze Apple. Kdo by si na to před sedmi lety pomyslel.

T-Mobile G1

Ať se vám ale G1 líbí z hlediska historie jakkoli, pro běžné použití se dnes již nehodí. „Stará“ verze Androidu společně s pomalým hardwarem omezují použití mobilu pouze na několik základních aplikací. Jinými slovy, stále si z něj zavoláte, vyřídíte textové zprávy či e-maily; kvůli absenci aplikací či nefunkčnosti starších verzí aplikací už ale nemáte možnost využívat všechny funkce na maximum.

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

24 komentářů

 1. G1 jsem koncem leta 2009 měl, výborný telefon, rád na něj vzpomínám, bohužel nástupce s obdobnou konstrukcí ať už od HTC, nebo jiného výrobce, se nedočkal.

  • Mob (neregistrovaný)

   Bylo by zajímavé, kdyby někdo zkusil vyrobit něco podobného dnes, s dnešní technologií. Asi bych si nechal říct…

   • Přesně taky bych se za mobil s podobným konceptem, ať tímto mechanismem, nebo klasika výsuvný nezlobil a bylo by mi celkem jedno na jakém os by běžel, bohužel jich vždy bylo a i je jako šafránu a nového asi nic.

   • mm (neregistrovaný)

    co takhle blackberry priv ?

 2. kropovez (neregistrovaný)

  Jo Android 1.5 pamatuji dobře. Tehdy jsem vlastnil sice samsung i900 omnia s WM6.5, ovšem na do mobilu šla nainstalovat ROM právě s Androidem 1.5, kde jsem ji také testoval.

 3. Petr (neregistrovaný)

  Jsem zvedavy, kdo z vymirajici WP letky jako prvni prijde rozporovat tuto vetu: „Dnes je Android dominující platformou, Microsoft je se svými mobilními Windows v současnosti mimo hru, a Androidu tak nyní dokáže konkurovat pouze Apple. Kdo by si na to před sedmi lety pomyslel.“

  • Kedze ta veta je pravdiva, tak sem nikto nebude pisat bludy o tom, ze je nepravdiva. To moze napadnut len ak tak zakomplexovaneho droid fanatika, ktory sa cez prazdniny ocividne nudi. Ale neva, este 2 tyzdne a budes opat zarezavat v skole a poobede v druzine.
   Ja by som tu vetu mozno poopravil, kedze ani Apple nie je ziadna konkurencia pre droid.

   • Naopak je velmi dobrým konkurentem, polyká naprostou většinu zisku z HW, min. polovinu s SW a kdo ví kolik z obsahu. Jak jinak by jsi probůh definoval konkurenci k Androidu? Nahoněnými aktivacemi OS bez zisku?:)

   • Jirka (neregistrovaný)

    Krayzie: to jenom delas, nebo jsi doopravdy takovy d*bil?

 4. Dano (neregistrovaný)

  Len tak pre zaujímavosť – aj Google Maps pre Windows Mobile v tej dobe ukázali trasu ale nenavigovali. Ani neprepočítavali ak ste odbočili inak. Číže aplikácia bola v tej dobe asi tak rovnaká na oboch platformách.
  Osobne si myslím že dnes je na hrane používať aj niečo s Androidom 4.0.4 a 512MB RAM (cca 440MB k dispozícii), napríklad staršie Xperie (Pro a pod.) a nieto ešte staršie kúsky… Ale pokus dobrý.

 5. Daniel Forst (neregistrovaný)

  Mám jeden exemplář doma, android 1.5 s rootem, značně používaný (bazar za 450Kč), ale funkční, navzdory chybějícím částem (černé „zrcadlo“ okolo fotoaparátu, krytka MiniUSB a kousek rámečku – proto tak nízká cena) téměř zcela funkční. Během reklamace jsem ho používal a jediná chyba byla, že po asi půl roce přestal fungovat Trackball, jinak paráda. Ačkoliv mi Android Market nezobrazil žádné aplikace, vyhledávací pole mě dovedlo k prehistorické verzi Facebooku, téměř aktuálnímu AVG, Sleep as Android a pár dalších. Vysouvání displeje ale vlivem nečistot zadrhávalo, ovšem to je pouze problém čištění. Skočil jsem po něm hned jak jsem ho viděl a nelituji. Myslím že když dám nové tělo, nový Trackball a najdu nerootnutý systém (samozřejmě napřed zálohovat i ten root), jednou bude mít hodnotu *-* :D

  • Danieli, pokud se ti ho povede obléci do nového kabátku a bude jinak cca 95℅ funkční, měl bych zájem, reg. nemáš, pokud si ji uděláš, neváhej mi napsat SZ měl bych zájem za rozumnou cenu. :-)

   • ******* (neregistrovaný)

    A já myslel že když mám jako záložní tel. Blackberry Leap a 2 roky starej Liquid Zest 4G tak jsem divnej. No nevím co člověku přinese tohle.. A propo to blackberry má pořád certifikaci pro NATO a státní zaměstnance ale co tě probůh vede k tomuhle !??Někdo drzí člena tvý rodiny jako rukojmí?? Android 1.5?? Really?? Zavíráš dveře když jdeš domů?? Minulej rok jsem musel používat pár měsíců svůj starej Sony Ericsson Live With Walkaman ,ten má zhuba stejnou úhlopříčku a bylo to hrozný. Fungovala synchronizace ůčtů a jelikož nebylo v uložišti místo pro aktualizace vlastně ani pro nic jinýho poklačil jsem slzu a s láskou vzpomínal na svůj Sony Ericsson K500i.

 6. Dano (neregistrovaný)

  Typ pre redakciu – skúste nabudúce nejaký kúsok s WM… Ak nemáte nič poriadne pošlem vám môj HTC Touch Pro2 (WM 6.5), je na ňom nainštalovaných naozaj veľa parádnych aplikácií a niektoré stále plne funkčné (alebo poskytnem .cab súbory). Keby som mal čas tak to spracujem že čo všetko ešte ide a ako sú na tom rôzne služby,len nie je kedy… Myslím ale že prekvapenie by to bolo veľké že ako je na tom taký mŕtvy veterán systém… iGo navigácia s najnovšími mapami, maily cez IMAP, Google mapy, rôzne programy pre turistické online (či offline) mapy, a myslím že aj synchro Windows účtu čiastočne funkčné – ale len na WM 6.5 , na 6.1 už tuším problém s certifikátmi (kontakty,kalendár iba jeden), no je to sranda… Vymoženosť ako WiFi router je samozrejmosť. Prehrávanie FLAC súborov tiež (od kedy to vedel WP?).

 7. Myslím že i dnes by se G1–HTC Dream, nechala i dnes používat, na dnešní hry to není stejně tak většinu appek, v gplay má naprostá většina podporu Android 4.0+, ale sehnat původní aplikace a hry z té doby co zvládne v .APK takový problem zase nebude.

 8. Mel jsem, mel jsem ho rad, muj prvni smartphone, ktery u me vydrzel 2 roky (!!). Postupem jsem ho s Rootem a Romkami dostal az na 2.3 . Stale ho mam doma :)
  Presel jsem na nej z MDA Vario 3 (HTC TyTN2), ktere jsem mel asi 3 mesice, predtim asi mesic TyTN1, a pred nim zminovany S710 Vox, coz bylo taky zajimave zarizeni

  • David Šantora

   S710 Vox jsem používal téměř 2 roky. Spokojenost. Ale neuvěřitelně mě na něm točil ten pomalý procesor. Otevření QWERTY klávesnice vždy doprovázel zvukový efekt. A vždy se trhal i ten zvuk, jak mobil nestíhal překlopit displej a u toho přehrát zvuk… :) Jinak skvělý mobil ve své době.

   • Mne vydrzel asi jen pul roku, ale fakt je te, ze ja se k nemu dostal pomerne pozde a navic v dobe, kdy jsem telefony opravdu hodne stridal. Nicmene opoustel jsem ho z duvodu, ze se mi rozpadla vnejsi klavesnice.

 9. Namor (neregistrovaný)

  Napad urobit seriu clankov o legendarnych smartphonoch je super…tip: HTC HD2, keby po troch rokoch neodisiel display mam ho asi stale, sice povodne WM6.5 boli zufale ale po prepaleni Androidom to bola super masinka…v tej dobe to bola fakt pecka

 10. Eugi (neregistrovaný)

  Ze HTC Dream je legenda, dokazuje i to, ze se v Asii vyrabi dodnes http://imgur.com/a/y8I1r

 11. JirkaM (neregistrovaný)

  Ta hra se jmenovala bonsai blast. Takhle to vypadá jak hra z bombového útoku v Bombai.

 12. ****** (neregistrovaný)

  G1 nebyl dobrej telefon. První trochu použitelnej android byl Desire. Tohle nemělo ani takový koule aby to nemělo klávesnici a důstojnej design (jako třeba Touch Diamond). Pamatuju že když s tím přišel kamarád do práce moc jsem tomu nevěnoval pozornost. Řek jenom jednu větu ,, to je smartphone od Googlu „. I když G1 pro mě byla po dobu vývoje spíš zklamání ( úvodní očekávání byly veliký ) ,bylo mi jasný že bude mít ůspěch. Přeci jen byla to doba kdy jsme všichni viděli pár front na jabka. Ne teda G1 ,ale android. Byl totiž zadarmo. Android dokázal to co EMS nedokázali. Dal ostatním výrobcům definitivně nástroj jak srazit Nokii na kolena. No nevím S60v5 nebyl ani zdaleka dokonalej( nokie neměli v tý době nelogicky GPU) ale s dostatešně silným HW jako třeba u tehdejších Samsungů byl naprosto v pohodě. Vlastně mi ani nevadila možnost používat stylus a idoirivej display se dal používat v rukavicích( u Nokií) , prostředí se otáčelo horizontálně celý a celkově práce s ním byla jednoduší než na tomhle platovým šmoulovi..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *